MMF: Ukončit pandemii je možné, bude to ale stát 50 miliard dolarů
Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes představil plán, jak ukončit nynější pandemii covidu-19. Je na to podle něj potřeba vynaložit asi 50 miliard dolarů (1,05 bilionu Kč), což je cena za dostatečné očkování. Pokud má pandemie skončit, je podle měnového fondu potřeba do konce letošního roku naočkovat minimálně 40 procent světové populace a do konce prvního pololetí roku příštího mít naočkováno alespoň 60 procent lidí v celém světě.
Pokud se to podaří, bude to znamenat, že do roku 2025 se do globální ekonomiky dostane ekvivalent devíti bilionů dolarů (téměř 188 bilionů Kč). To je podle propočtů MMF výsledek rychlejší obnovy ekonomické aktivity, z čehož budou potenciálně nejvíce těžit bohaté země.
Koronavirová krize už má v celém světě na svědomí více než 3,5 milionu lidských životů a nynější prognózy naznačují, že situace se i v příštím roce bude zlepšovat značně nerovnoměrně. To pro svět představuje značné riziko, uvedl měnový fond.
Výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová účastníkům zdravotnického summitu řekla, že dává smysl, když bohaté země zvýší své příspěvky, aby tak pomohly pandemii co nejdříve ukončit. Summit zorganizovala Evropská komise (EK) a skupina ekonomicky významných zemí G20.
"Vyspělé země - které byly požádány, aby k tomuto úsilí přispěly nejvíce - budou mít pravděpodobně nejvyšší návratnost investic do veřejného sektoru v moderní historii. Připadne na ně 40 procent růstu hrubého domácího produktu (HDP) a zhruba jeden bilion dolarů (téměř 21 bilionů Kč) z dodatečných daňových příjmů," uvedla Georgievová.
Návrh, který připravila hlavní ekonomka MMF Gita Gopinathová a ekonom fondu Ruchir Agarwal, navazuje na snahu některých dalších organizací a skupin, včetně Access to COVID-19 Tools (ACT) Accelerator, OSN či Světové zdravotnické organizace (WHO), uvedla agentura Reuters.
Realizace plánu přijde na zmíněných asi 50 miliard dolarů, z čehož zhruba 35 miliard bude zaplaceno z grantů od bohatých zemí, soukromých i multilaterálních dárců. Zbylých 15 miliard dolarů poskytnou národní vlády, které k tomu využijí financování s nízkým či nulovým úrokem dostupným přes multilaterální rozvojové banky.
Země G20 už se přihlásily k potřebě poskytnout granty zhruba za 22 miliard dolarů, což znamená, že je potřeba získat ještě dalších asi 13 miliard, aby se dosáhlo celkové částky 50 miliard USD, uvedli autoři návrhu. Plán počítá s poskytnutím financování předem, s darováním vakcín a s kroky, které umožní volný přeshraniční pohyb surovin i hotových vakcín, stejně jako s investicemi zhruba za osm miliard dolarů na rozšíření a zvýšení výroby vakcín v celém světě.
Mezinárodní měnový fond odhadl, že v letošním roce by se mohla darovat asi jedna miliarda vakcín, i když budou jednotlivé státy při očkování upřednostňovat své občany. Další miliarda očkovacích dávek by se mohla vyrobit do začátku příštího roku, což by mělo pomoci snížit nenadálá rizika, například že se objeví nové varianty koronaviru, které budou vyžadovat přeočkování.
Vzhledem k tomu, že dodávky vakcín jsou ještě omezené, návrh počítá s výdaji za 30 miliard dolarů na rozsáhlé testování, dostatečnou terapii a přípravy na distribuci vakcín. Dvě miliardy dolarů by měly jít na vyhodnocení a případné využití možnosti získat z jedné vakcíny více dávek. Bez okamžité reakce by mnoho rozvojových zemí a mladých tržních ekonomik možná muselo počkat až do konce příštího roku nebo i déle, než dostanou pandemii pod kontrolu, upozorňují autoři návrhu.
Zdroj: Reuters, ČTK, MMF
Čtěte více
-
MMF: Světová ekonomika zpomalí pod 3 %
Růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,9 procenta, což bude nejméně od globální krize roku... -
MMF: Světová ekonomika zpomalí růst
Růst světové ekonomiky letos kvůli útlumu v Severní Americe z počátku roku mírně zpomalí na 3,3 procenta... -
MMF: Světová ekonomika zrychlí růst
Globální ekonomika v letošním roce zrychlí růst na 3,5 procenta, zatímco loni podle předběžných údajů vzrostla o 3,2 procenta. V aktualizovaném výhledu světové ekonomiky to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). V recesi ale zůstane eurozóna, které měnový fond předpovídá pokles o 0,2 procenta. V podzimním výhledu loni v říjnu se MMF domníval, že eurozóna se už letos vrátí k mírnému růstu. -
MMF: Světová ekonomika zůstane slabá
Mezinárodní měnový fond (MMF) ponechal v nejnovější globální prognóze odhady růstu světové ekonomiky... -
MMF: Světový dluh loni dosáhl vlivem pandemie rekordních 226 bilionů USD
Světový dluh dosáhl v loňském roce v důsledku pandemie covidu-19 rekordní výše 226 bilionů dolarů (5,1 biliardy Kč). To představuje 256 procent světového hrubého domácího produktu (HDP). Znamená to nárůst o 28 procentních bodů, tedy nejvíce od druhé světové války. Informoval o tom dnes Mezinárodní měnový fond (MMF). -
MMF: Španělsko by mělo krotit dluh
Španělsko by mělo držet své zadlužení pod kontrolou a stát si za reformami na trhu práce, aby odolalo budoucím otřesům. Uvedl to dnes Mezinárodní měnový fond (MMF), který současně snížil prognózu ekonomického růstu země v letošním roce na 2,7 procenta ze své dubnové předpovědi 2,8 procenta. Se 2,7 procenta počítá také španělská vláda. -
MMF: Španělsko nesplní plán snižování deficitu
Španělsko nesplní vládní plán snižování deficitu veřejných financí v letošním ani příštím roce... -
MMF: Španělsko nesplní rozpočtové cíle
Španělsko nesplní cíl rozpočtového deficitu pro letošní a příští rok a dluh země stoupne v příštím roce... -
MMF: Turecko letos zpomalí růst pod 3 %
Turecká ekonomika letos zpomalí růst na 2,9 procenta z loňských čtyř procent, předpověděl dnes... -
MMF učiní víc na podporu růstu
Mezinárodní měnový fond (MMF) učiní v letošním roce více pro to, aby svým členům pomohl splnit cíle... -
MMF: Ukrajinská ekonomika by letos mohla klesnout až o 35 procent
Ukrajinská ekonomika letos v důsledku ruské invaze pravděpodobně klesne minimálně o deset procent. Pokud ale vojenský konflikt potrvá delší dobu, mohl by pokles hrubého domácího produktu (HDP) dosáhnout 25 až 35 procent. Ve svém výhledu to dnes uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). -
MMF: Umělá inteligence ovlivní asi 40 procent pracovních míst a zhorší nerovnost
Umělá inteligence (AI) ovlivní asi 40 procent všech pracovních míst, vyplývá z nové analýzy Mezinárodního měnového fondu (MMF). Ve většině scénářů také zhorší nerovnost, uvedla výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová, která to označila za znepokojivý trend. Lidé zodpovědní za vývoj politiky a ekonomiky by to podle ní měli brát v úvahu, aby zabránili zhoršení sociálního napětí. -
MMF: USA hrozí přehřátí ekonomiky a růst zadlužení
Na pozitivní i negativní dopady "složité" daňové reformy Spojených států upozornila dnes v rozhovoru pro agenturu Reuters šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Poukázala zejména na krátkodobý hospodářský růst, který může vyústit v přehřátí americké ekonomiky a ve zvýšení zadluženosti. -
MMF: USA příliš rychle snižují rozpočtový schodek
Spojené státy se nechaly příliš unést vládními úspornými opatřeními a tempo snižování jejich rozpočtového... -
MMF: Útlum čínské ekonomiky nevěstí krizi
Oslabování čínské ekonomiky a nynější propad čínských akciových trhů nevěstí žádnou krizi a jde jen o... -
MMF uvolní další peníze pro Kypr
Mezinárodní měnový fond (MMF) uvolní Kypru dalších 126,3 milionu eur z mezinárodního záchranného... -
MMF uvolní Irsku další miliardu USD
Mezinárodní měnový fond (MMF) uvolní Irsku další splátku ze slíbené záchranného úvěru. Země podle věřitelů plní... -
MMF uvolní Kypru dalších 113 milionů USD
Mezinárodní měnový fond se po dokončení první kontroly plnění záchranného programu na Kypru rozhodl... -
MMF uvolní Kypru další splátku úvěru
Mezinárodní měnový fond (MMF) uvolní Kypru další úvěrovou splátku v částce 115 milionů dolarů. Fond to... -
MMF uvolní Kypru další úvěrovou splátku
Mezinárodní měnový fond (MMF) uvolní Kypru další úvěrovou splátku ve výši 314 milionů dolarů. Fond to...