Sobota 21. prosince 2024 15:55
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Míra inflace v EU v červnu zpomalila na 2,6 procenta

17.07.2024 12:13  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Evropské unii v červnu zpomalilo na 2,6 procenta z květnových 2,7 procenta. Ve své dnešní zprávě to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V Česku inflace zpomalila na 2,2 procenta z 2,8 procenta v květnu. Eurostat používá údaje harmonizované s metodikou výpočtu EU, které se liší od výpočtu Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Eurostat dnes zároveň potvrdil rychlý odhad ze začátku července, podle kterého inflace v eurozóně v červnu zpomalila na 2,5 procenta z 2,6 procenta v květnu. Loni v červnu inflace v eurozóně činila 5,5 procenta a v celé EU 6,4 procenta.

Nejvíce v červnu rostly v eurozóně ceny ve službách, a to o 4,1 procenta. Ceny v kategorii potraviny, alkohol a tabák se zvýšily o 2,4 procenta. Ceny energií stouply o 0,2 procenta a ceny neenergetického průmyslového zboží o 0,7 procenta. Meziměsíčně ceny v obou těchto kategoriích klesly.

Z jednotlivých zemí byla nejnižší meziroční inflace ve Finsku, kde činila 0,5 procenta. V Itálii ceny stouply o 0,9 procenta a v Litvě o jedno procento. Naopak nejvyšší byla inflace v Belgii, a to 5,4 procenta. V Rumunsku dosáhla 5,3 procenta. Ve srovnání s květnem inflace zpomalila v 17 členských zemích a v devíti naopak zrychlila. V jedné zemi zůstala beze změny.

Inflace v eurozóně tak stále zůstává nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ta předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Od té doby držela svou základní úrokovou sazbu na 4,50 procenta, až letos na začátku června se Rada guvernérů podle očekávání rozhodla úrokové sazby o čtvrt procentního bodu snížit. Základní sazba klesla o čtvrt bodu na 4,25 procenta.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Míra inflace v eurozóně zrychlila na 1,5 %
    Roční míra inflace v eurozóně v srpnu nečekaně zrychlila na 1,5 procenta z 1,3 procenta v červenci. Jde o nejprudší nárůst za poslední čtyři měsíce. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Nejvýrazněji se v srpnu zvyšovaly ceny energií a služeb.
  • Míra inflace v eurozóně zůstala na 1,6 %
    Míra inflace v eurozóně zůstala v červenci podle prvního rychlého odhadu na červnových 1,6 procenta...
  • Míra inflace v eurozóně zůstala na 1,6 %
    Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v červenci na červnových 1,6 procenta. Vyplývá to ze zpřesněných údajů...
  • Míra inflace v eurozóně zůstala na 2,4 procenta
    Spotřebitelské ceny v eurozóně se v dubnu meziročně zvýšily o 2,4 procenta, inflace tak zůstala na březnové úrovni. V rychlém odhadu to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje.
  • Míra inflace v eurozóně zůstala v únoru na 0,9 procenta
    Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v únoru na lednové hodnotě 0,9 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Po pěti měsících stabilního poklesu tak ceny v zemích platících eurem pokračují druhý měsíc v řadě v růstu. Zpráva obsahuje pouze základní údaje o vývoji cen v eurozóně, nikoli v celé Evropské unii.
  • Míra inflace v EU v březnu klesla na 8,3 procenta, v Česku je dvojnásobná
    Míra inflace v Evropské unii v březnu klesla na 8,3 procenta z únorové hodnoty 9,9 procenta, a je tak nejníže od loňského května. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. V České republice inflace klesla na 16,5 procenta z 18,4 procenta v únoru, i tak je ale proti unijnímu průměru zhruba dvojnásobná.
  • Míra inflace v EU v březnu zvolnila
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v březnu zvolnil na 2,6 procenta z únorových 2,8 procenta. Ještě před rokem činil 8,3 procenta. V České republice míra inflace stagnovala na 2,2 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Eurostat používá harmonizované údaje, které se liší od výpočtů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
  • Míra inflace v EU v červenci vzrostla na 2,8 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v červenci zrychlil na 2,8 procenta z červnového tempa 2,6 procenta. Ve své dnešní zprávě to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice inflace podle Eurostatu vzrostla na 2,5 procenta z červnových 2,2 procenta. Eurostat používá údaje harmonizované s metodikou výpočtu EU, které se liší od výpočtu Českého statistického úřadu (ČSÚ).
  • Míra inflace v EU v červnu opět výrazně klesla, dostala se na 6,4 procenta
    Míra inflace v Evropské unii v červnu opět výrazně klesla a dostala se na 6,4 procenta. To je o sedm desetin procentního bodu méně než v květnu. Ve své zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Ještě výrazněji zpomalilo tempo růstu spotřebitelských cen v České republice, kde se inflace snížila o 1,3 bodu na 11,2 procenta. I tak ale zůstává třetí nejvyšší v celé sedmadvacítce zemí.
  • Míra inflace v EU v červnu vystoupila na rekordních 9,6 procenta
    Míra inflace v zemích Evropské unie v červnu vystoupila na rekordních 9,6 procenta, oznámil dnes evropský statistický úřad Eurostat. V květnu spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 8,8 procenta. Nejvyšší inflace je v pobaltských zemích, Česká republika má s hodnotou 16,6 procenta čtvrtou nejvyšší inflaci v unii.
  • Míra inflace v EU v dubnu klesla na 8,1 procenta, je nejníže za rok
    Míra inflace v Evropské unii v dubnu mírně klesla, z březnové hodnoty 8,3 procenta se dostala na 8,1 procenta a je nejníže za poslední rok. Naproti tomu v zemích eurozóny inflace o desetinu procentního bodu vzrostla a je na sedmi procentech. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika se ale i přes výrazný pokles inflace na 14,3 procenta z březnových 16,5 procenta drží mezi zeměmi, kde ceny rostou nejrychleji.
  • Míra inflace v EU v dubnu vystoupila na dvě procenta, je nad cílem ECB
    Míra inflace v Evropské unii v dubnu vystoupila na dvě procenta, a po více než dvou letech je tak nad cílem Evropské centrální banky (ECB). V březnu činila 1,7 procenta. Nejvýraznější cenový vzestup je patrný v zemích Visegrádské skupiny (V4), včetně České republiky. Ve své konečné zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. Zároveň potvrdil, že míra inflace v zemích eurozóny vystoupila na 1,6 procenta z březnové hodnoty 1,3 procenta.
  • Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech
    Spotřebitelské ceny v Evropské unii se v dubnu meziročně zvýšily o 2,6 procenta, inflace tak zůstala na březnové úrovni. Ještě před rokem přitom meziroční růst spotřebitelských cen činil 8,1 procenta. V České republice se inflace zvýšila z 2,2 procenta na 3,1 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Eurostat používá harmonizované údaje, které se liší od výpočtů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
  • Míra inflace v EU v květnu zrychlila na 2,7 procenta, v Česku byla mírně vyšší
    Míra inflace v Evropské unii v květnu činila 2,7 procenta, a byla tak o desetinu procentního bodu vyšší než v dubnu. Ve své zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. V České republice inflace zvolnila na 2,8 procenta z tempa 3,1 procenta, kde byla o měsíc dříve. Eurostat používá harmonizované údaje, které se liší od výpočtů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
  • Míra inflace v EU v listopadu poprvé po roce a půl klesla, činila 11,1 procenta
    Míra inflace v Evropské unii v listopadu poprvé po roce a půl klesla, stále však zůstává vysoko nad průměrem minulých let. Tempo růstu cen se meziročně snížilo na 11,1 procenta z říjnových 11,5 procenta, oznámil dnes statistický úřad Eurostat. V České republice naopak po říjnovém zpomalení nabral meziroční růst cen na tempu a listopadová hodnota inflace 17,2 procenta je pátá nejvyšší v celé sedmadvacítce zemí.
  • Míra inflace v EU v prosinci výrazně klesla a činila 10,4 procenta
    Míra inflace v Evropské unii v prosinci druhý měsíc v řadě výrazně klesla, s hodnotou 10,4 procenta ale pořád zůstává výrazně nad průměrem předchozích let. Tempo meziročního růstu cen se snížilo z říjnových 11,1 procenta, oznámil dnes evropský statistický úřad Eurostat. Inflace po listopadovém zvýšení klesla v posledním měsíci loňského roku i v České republice. Dostala se na 16,8 procenta, a je tak pátá nejvyšší z celé sedmadvacítky zemí.
  • Míra inflace v EU v srpnu klesla na 1,5 %
    Míra inflace v Evropské unii v srpnu činila 1,5 procenta, a snížila se tak z předchozích 1,7 procenta, kde byla v červenci...
  • Míra inflace v EU v srpnu klesla na 2,4 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v srpnu zpomalil na 2,4 procenta z červencového tempa 2,8 procenta. Informoval o tom dnes evropský statistický úřad Eurostat. V České republice inflace podle Eurostatu rovněž klesla na 2,4 procenta z červencových 2,5 procenta. Eurostat používá údaje harmonizované s metodikou výpočtu EU, které se liší od výpočtu Českého statistického úřadu (ČSÚ).
  • Míra inflace v EU v srpnu vystoupila na rekordních 10,1 procenta
    Míra inflace v Evropské unii v srpnu vystoupila na rekordních 10,1 procenta, zatímco v červenci činila 9,8 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. V České republice míra inflace o dvě desetiny procentního bodu klesla, s hodnotou 17,1 procenta je ale pátá nejvyšší v unii.
  • Míra inflace v EU v únoru klesla na 2,8 procenta
    Míra inflace v Evropské unii v únoru zvolnila na 2,8 procenta z lednového tempa 3,1 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. V České republice inflace klesla pod unijní průměr a z lednové hodnoty 2,7 procenta se dostala na 2,2 procenta. Eurostat používá harmonizované údaje, které se liší od výpočtů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex