Úterý 21. ledna 2025 03:20
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Ministr financí Hunt chce z Británie udělat příští Silicon Valley

27.01.2023 13:52  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Britský ministr financí Jeremy Hunt odmítl zprávy o tom, že vláda konzervativců nemá dlouhodobý plán, a představil priority pro růst britské ekonomiky. Británii vidí jako "příští Silicon Valley", světové centrum inovace a moderních technologií, které bude "využívat výhod brexitu" k růstu. Hunt dnes pronesl projev v londýnském sídle společnosti Bloomberg před novináři a zástupci velkých firem.

"Pesimistická slova o úpadku Británie jsou a vždy byla špatná. Pochmurná nálada komentátorů zleva i zprava má mnohdy původ ve statistikách, které nevidí celý obraz (britské ekonomiky)," prohlásil úvodem Hunt a vyzval k optimismu, který ale podle něj musí odrážet nedostatky a chyby britského systému.

Stínová ministryně financí z Labouristické strany Rachel Reevesová na Huntův projev reagovala prohlášením, že "toryové nemají žádný plán pro současnost ani pro budoucnost". "Británie má tolik potenciálu... ale 13 let ekonomické neschopnosti konzervativců její životní standardy a růst srazilo k zemi," řekla Reevesová listu The Guardian.

Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) předpovídá Británii recesi pro první tři čtvrtletí letošního roku a pozvolný růst v posledním čtvrtletí, po kterém má přijít rychlejší růst v roce 2024. Británie je nicméně jediná země ze skupiny vyspělých ekonomik G7, jejíž HDP je pod předpandemickou úrovní, píše Bloomberg.

Hunt, jemuž se podařilo po rezignaci bývalé premiérky Liz Trussové stabilizovat finanční trhy, dnes naznačil, že zůstane u plánu zvyšování daní, jelikož "nejdříve musí přijít pevný a spolehlivý příjem". Británie však podle Hunta do budoucna potřebuje nízké daně. Naší ambicí by nemělo být nic menšího, než mít daňový systém, který bude patřit k těm nejvíce konkurenceschopným, který přiláká další investory a podnítí aktivitu podnikatelů, řekl.

Ekonomika se podle Hunta neposune vpřed bez "hlubokého programu reformy" britského trhu práce a bez podpory vzdělávání. Ministr vyzval zaměstnance, kteří během pandemie covidu-19 odešli do předčasného důchodu, aby znovu začali pracovat. "Plný potenciál naší země se nám nepodaří probudit, pokud se všichni nezapojíme, Británie vás potřebuje," řekl a uvedl, že jedna pětina dospělých Britů v produktivním věku je ekonomicky neaktivních.

Stejně jako premiér Rishi Sunak ve svém prvním projevu v roce 2023 vyzdvihl dnes také Hunt důležitost vzdělávání a především matematické gramotnosti, což jde ruku v ruce s vládním cílem stát se technologickou velmocí. "Naši učitelé a profesoři jsou jedni z nejlepších na světě," poznamenal Hunt, který se ale v projevu nedotkl stávek britských učitelů, kteří stávkují za vyšší platy, a vysokoškolských učitelů, kteří už roky požadují lepší důchodové podmínky.

V projevu ministr vyzdvihl také vládní plán snižování nerovnosti mezi regiony. "Pokud si budou mladí myslet, že cesta k úspěchu vede na (v Británii bohatší) jih, je to problém," řekl a svůj projev uzavřel slovy: "Když jsem začal podnikat v technologiích, změnilo mi to život. Když se staneme technologickou supervelmocí, změní to osud naší země."

Zdroj: Reuters, ČTK, The Guardian, Bloomberg

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Ministerstvo financí: Na válku s Hamásem Izrael vynaloží v přepočtu 1,15 bil. Kč
    Válka Izraele s palestinským radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy bude stát židovský stát 200 miliard šekelů (1,15 bilionu Kč). S odvoláním na izraelské ministerstvo financí to včera napsal hospodářský deník Calcalist. Odhad, který odpovídá zhruba deseti procentům izraelského hrubého domácího produktu (HDP), podle listu vychází z předpokladu, že válka bude trvat osm až dvanáct měsíců a omezí se pouze na Gazu.
  • Ministerstvo financí navrhlo rozpočet na rok 2025 se schodkem 230 miliard Kč
    Ministerstvo financí navrhlo na příští rok státní rozpočet se schodkem 230 miliard korun. Mělo by tak pokračovat snižování deficitu, když na letošní rok je plánovaný 252 miliard korun a loni byl 288,5 miliardy korun. Rozpočtové příjmy vzrostou o 7,5 procenta na 2,086 bilionu korun, výdaje stoupnou o 5,7 procenta na 2,316 bilionu korun. Ministerstvo informace o návrhu zveřejnilo o půlnoci na svých internetových stránkách.
  • Ministerstvo financí navrhuje, aby ČEZ vyplatil vyšší dividendu za akcii
    Ministerstvo financí navrhuje, aby polostátní energetická společnost ČEZ vyplatila akcionářům dividendu 48 korun za jednu akcii. Vedení společnost chce na červnové valné hromadě navrhnout dividendu 44 korun. Ministerstvo financí zároveň chce prodloužit termín pro výplatu dividendy o tři měsíce z 1. srpna na 1. listopadu, aby měla společnost dostatečný čas získat likviditu. Ministerstvo financí o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Stát chce vyšší příjem z dividendy do státního rozpočtu využít na kompenzaci vysokých cen energií občanům.
  • Ministerstvo financí prodalo dluhopisy za 7,3 miliardy
    Ministerstvo financí dnes podle plánu prodalo ve dvou aukcích státní dluhopisy za 7,3 miliardy korun. Poptávka investorů byla výrazně vyšší, chtěli cenné papíry nakoupit v objemu 18,3 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB), která aukce organizovala. Do konce března se uskuteční ještě jedna vlna aukcí, celkem by prodeje státních dluhopisů za první čtvrtletí měly státu přinést 75 miliard korun.
  • Ministerstvo spravedlnosti USA: Berní úřad musí dát Kongresu Trumpova přiznání
    Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek nařídilo daňovému úřadu IRS, aby poskytl jednomu z výborů Sněmovny reprezentantů požadovaná daňová přiznání exprezidenta Donalda Trumpa. Ministerstvo tak zvrátilo stanovisko z éry Trumpova prezidentství, výbor pro státní příjmy podle něj svou žádost dostatečně zdůvodnil, informují agentury Reuters a AP. Některá Trumpova přiznání už získala prokuratura v New Yorku, která na přelomu června a července obvinila jeho firmu Trump Organization z daňových podvodů.
  • Ministr Amari poslal japonský jen vzhůru
    Po delším víkendu z důvodu svátků měnové páry s japonským jenem nejdříve vzrostly, potom ale prudce oslabily...
  • Ministr: Britská ekonomika poroste rychleji
    Britská ekonomika poroste letos rychleji, než se po loňském referendu o vystoupení Británie z Evropské unie odhadovalo, a výrazně nižší bude rozpočtový deficit za poslední rok. Větší zvyšování výdajů se však přinejmenším v nadcházejícím fiskálním roce neplánuje. Řekl to dnes ministr financí Philip Hammond, který v parlamentu představil svůj rozpočtový plán na nový fiskální rok. Ten začíná v dubnu.
  • Ministr: Britská ekonomika se vzpamatuje dříve, než se čekalo
    Britská ekonomika se vrátí na úroveň před pandemií v polovině příštího roku. To je o šest měsíců dříve, než se původně očekávalo, uvedl dnes ministr financí Rishi Sunak, když představoval návrh státního rozpočtu. Hospodářský výkon ale bude za pět let zhruba o tři procenta slabší, než by byl beze škod, jaké mu zasadil koronavirus, dodal ministr.
  • Ministr financí čeká po brexitu propad hospodářství
    Vystoupení Británie z Evropské unie (takzvaný brexit) by poškodilo hospodářství Spojeného království zřejmě více...
  • Ministr financí Francie varoval před možným kolapsem kapitalismu
    Francouzský ministr financí Bruno Le Maire dnes varoval před možným kolapsem kapitalismu v případě, že se bude dál prohlubovat ekonomická nerovnost ve světě. Zároveň vyzval skupinu předních vyspělých zemí G7, aby zvážila stanovení jednotné minimální daně z firemních zisků a řešila sílu obrovských nadnárodních společností.
  • Ministr financí: Růst cen potravin ve Francii začal v červenci polevovat
    Růst cen potravin začal ve Francii tento měsíc polevovat a v příštích týdnech by tento trend měl zrychlit. V televizi BFM to řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Dodal, že v potravinářském průmyslu je stále čtyři nebo pět velkých hráčů, kteří nesplnili požadavek vlády na snížení cen. Jejich jména nezveřejnil, pohrozil ale, že pokud požadavek nesplní, názvy těchto firem zveřejní do příštího týdne.
  • Ministr financí USA vyzval Čínu k uvolnění kurzu jüanu
    Americký ministr financí Timothy Geithner dnes vyzval Čínu, aby uvolnila kurz jüanu a nechala...
  • Ministr financí USA zvažuje návštěvu Číny
    Americký ministr financí Steven Mnuchin zvažuje návštěvu Číny, jejíž obchodní vztahy se Spojenými státy jsou v posledních týdnech napjaté v souvislosti s celními opatřeními Washigntonu. Mnuchin to včera oznámil během pokračujícího zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) ve Washingtonu. Jeho návštěva by mohla pomoci rozptýlit vzájemné napětí, uvedla agentura Reuters.
  • Ministr: Francie se s USA dohodla na postupu k digitální dani
    Francie se dohodla se Spojenými státy na postupu, jak vyřešit zdanění digitální ekonomiky. V Davosu to dnes řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Dohoda předpokládá, že se bude v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jednat o zavedení daně s celosvětovou působností. Digitální daň ve Francii platí už od loňska, ve středu se ale Paříž a Washington dohodly na příměří.
  • Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
    Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Propad hrubého domácího produktu (HDP) by mohl přesáhnout 2,2 procenta, řekl dnes ministr na slyšení v komisi pro ekonomické záležitosti francouzského Senátu.
  • Ministr: Francouzská ekonomika bude na předpandemické úrovni v 1. pololetí 2022
    Hospodářská aktivita Francie se vrátí na úroveň před pandemií v prvním pololetí příštího roku. Řekl to dnes francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Potvrdil zároveň, že druhá největší ekonomika Evropské unie letos vzroste o pět procent.
  • Ministr: Francouzská ekonomika po zrušení omezení rychle poroste
    Francouzská ekonomika se po zrušení protikoronavirových omezení rychle vzpamatuje a mohla by touto svou schopností překvapit zbytek eurozóny. Televizní stanici France 2 to dnes řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Guvernér francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau pak dnes v rozhlasové stanici Franceinfo uvedl, že ekonomika by letos měla přidat pět procent, což by znamenalo nejprudší oživení za 50 let.
  • Ministr hospodářství SRN snížil odhad růstu letošního HDP na 2,6 procenta
    Růst německého hospodářství bude v letošním roce pomalejší, než se očekávalo, činit bude 2,6 místo předpokládaných 3,5 procenta. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Zároveň řekl, že v nadcházejícím roce počítá s výraznějším oživením, a to ve výši 4,1 procenta. Doposud ministerstvo hospodářství počítalo pro rok 2022 s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,6 procenta.
  • Ministr: Irsko podpoří dohodu o globální dani, pokud zohlední jeho připomínky
    Irsko podpoří dohodu o globální dani, pokud se zohlední jeho připomínky. Ministr financí Paschal Donohoe to řekl irské stanici RTE. Země dosud těžila ze své nízké podnikové daně, která nalákala mnoho nadnárodních společností, aby si vytvořily své evropské centrály právě v Irsku. Odmítala se proto připojit k dohodě o globální korporátní dani, jak ji navrhuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a kterou už podepsalo přes 130 zemí.
  • Ministr: Maďarská ekonomika ve 3Q téměř nerostla
    Růst maďarské ekonomiky se ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání blíží nule, varoval dnes maďarský ministr hospodářství Márton Nagy. Zdůvodnil to stagnací ekonomiky v Německu, které je pro Maďarsko největším exportním trhem. Podle agentury Bloomberg se tak ukazuje, že hospodářský pokles Maďarska je hlubší, než se předpokládalo. Nagy zopakoval, že vláda příští rok odhaduje růst ekonomiky na tři až čtyři procenta, což je podle něj konzervativní odhad.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new