Neděle 22. prosince 2024 04:12
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Ministr: Britská ekonomika poroste rychleji

08.03.2017 14:45  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Britská ekonomika poroste letos rychleji, než se po loňském referendu o vystoupení Británie z Evropské unie odhadovalo, a výrazně nižší bude rozpočtový deficit za poslední rok. Větší zvyšování výdajů se však přinejmenším v nadcházejícím fiskálním roce neplánuje. Řekl to dnes ministr financí Philip Hammond, který v parlamentu představil svůj rozpočtový plán na nový fiskální rok. Ten začíná v dubnu.

První definitivní rozpočtový plán na nový fiskální rok od červnového referenda má připravit Británii na "světlejší budoucnost" mimo EU. Má také zajistit Británii silnou a stabilní platformu pro vyjednávání s členskými zeměmi unie, prohlásil Hammond na úvod svého projevu.

Nové odhady nezávislého Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (OBR), které ministr představil, zlepšily prognózu letošního růstu hrubého domácího produktu (HDP) Británie na dvě procenta z listopadové předpovědi 1,4 procenta; v listopadu ji přitom úřad zhoršil z loňského březnového odhadu 2,2 procenta, kdy ještě předpokládal setrvání země v EU. Odhad růstu na rok 2018 dnes úřad mírně snížil na 1,6 procenta, v dalších letech by však ekonomika měla postupně zrychlovat a v roce 2021 růst dvouprocentním tempem.

Většina ekonomů a mezinárodních institucí očekávala, že po referendu britská ekonomika výrazně oslabí, a někteří dokonce předpovídali pád do recese. Britští spotřebitelé ale dál mohutně utráceli a propad kurzu libry podpořil vývoz z Británie.

V loňském čtvrtém čtvrtletí tak dosáhl růst britské ekonomiky 0,7 procenta, nejrychlejšího tempa za poslední rok. Za celý rok pak ekonomika zvolnila růst na 1,8 procenta z tempa 2,3 procenta v roce 2015, i tak to ale byl nejlepší výkon ze skupiny největších vyspělých ekonomik G7 s výjimkou Německa, uvedl Hammond.

OBR také předpověděl postupné každoroční zvyšování počtu zaměstnaných. Inflace by letos měla vystoupit na 2,4 procenta, příští rok ale klesne na 2,3 procenta a v dalším roce bude na dvouprocentní cílové úrovni, kterou stanovila centrální banka. Reálné mzdy mají podle úřadu každý rok vykazovat růst.

U rozpočtového deficitu OBR čeká za končící fiskální rok snížení proti podzimnímu odhadu o téměř čtvrtinu na 51,7 miliardy liber a v poměru k ročnímu výkonu ekonomiky klesne schodek na 2,6 procenta HDP ze 3,8 procenta v předešlém roce. Příští rok by sice měl schodek vystoupit na 2,9 procenta, pak ale bude klesat a ve fiskálním roce 2021-2022 sestoupí na 0,7 procenta HDP.

Hammond potvrdil, že výraznější zvýšení rozpočtových výdajů neplánuje a že hodlá pokračovat v dosavadním kurzu snižování schodků, i když o něco pomalejším tempem, než jaké plánovala předešlá vláda Davida Camerona. Hammond zejména poukázal na státní dluh, který dosahuje 1,7 bilionu liber (zhruba 53 bilionů Kč), což je asi 90 procent ročního výkonu ekonomiky.

Zdroj: Reuters, ČTK, OBR

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Minimální hodinová mzda v Německu stoupne v přepočtu na téměř 300 Kč
    Minimální hodinová mzda v Německu se od října zvýší z nynějších 9,82 na 12 eur (téměř 300 Kč). To představuje nárůst zhruba o 22 procent. Rozhodla o tom dnes dolní komora německého parlamentu, která schválila návrh zákona předložený ministrem práce Hubertusem Heilem.
  • Minimální mzda v Německu má stoupnout
    Minimální hodinová mzda v Německu by začátkem příštího roku měla stoupnout o čtyři procenta na 8,84...
  • Minimální mzda v Turecku stoupne o více než polovinu
    Minimální měsíční mzda v Turecku se od začátku příštího roku zvýší o 55 procent na 8500 lir (zhruba 10.400 Kč). Oznámil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Opatření má lidem pomoci čelit rostoucím životním nákladům, ekonomové se však podle serveru CNBC obávají, že povede k dalšímu růstu turecké inflace. Ta se nyní nachází nad 80 procenty.
  • Ministerstvo financí dnes zveřejní výsledek hospodaření státu za 1Q
    Ministerstvo financí dnes zveřejní výsledek hospodaření státu za první čtvrtletí. Loni byl státní rozpočet na konci března v deficitu 166,2 miliardy korun, což byl nejhorší výsledek hospodaření od vzniku Česka. Letos byl po prvních dvou měsících roku rozpočtový schodek 102,5 miliardy korun, druhý nejhlubší po roce 2023.
  • Ministerstvo financí: Na válku s Hamásem Izrael vynaloží v přepočtu 1,15 bil. Kč
    Válka Izraele s palestinským radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy bude stát židovský stát 200 miliard šekelů (1,15 bilionu Kč). S odvoláním na izraelské ministerstvo financí to včera napsal hospodářský deník Calcalist. Odhad, který odpovídá zhruba deseti procentům izraelského hrubého domácího produktu (HDP), podle listu vychází z předpokladu, že válka bude trvat osm až dvanáct měsíců a omezí se pouze na Gazu.
  • Ministerstvo financí navrhlo rozpočet na rok 2025 se schodkem 230 miliard Kč
    Ministerstvo financí navrhlo na příští rok státní rozpočet se schodkem 230 miliard korun. Mělo by tak pokračovat snižování deficitu, když na letošní rok je plánovaný 252 miliard korun a loni byl 288,5 miliardy korun. Rozpočtové příjmy vzrostou o 7,5 procenta na 2,086 bilionu korun, výdaje stoupnou o 5,7 procenta na 2,316 bilionu korun. Ministerstvo informace o návrhu zveřejnilo o půlnoci na svých internetových stránkách.
  • Ministerstvo financí navrhuje, aby ČEZ vyplatil vyšší dividendu za akcii
    Ministerstvo financí navrhuje, aby polostátní energetická společnost ČEZ vyplatila akcionářům dividendu 48 korun za jednu akcii. Vedení společnost chce na červnové valné hromadě navrhnout dividendu 44 korun. Ministerstvo financí zároveň chce prodloužit termín pro výplatu dividendy o tři měsíce z 1. srpna na 1. listopadu, aby měla společnost dostatečný čas získat likviditu. Ministerstvo financí o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Stát chce vyšší příjem z dividendy do státního rozpočtu využít na kompenzaci vysokých cen energií občanům.
  • Ministerstvo financí prodalo dluhopisy za 7,3 miliardy
    Ministerstvo financí dnes podle plánu prodalo ve dvou aukcích státní dluhopisy za 7,3 miliardy korun. Poptávka investorů byla výrazně vyšší, chtěli cenné papíry nakoupit v objemu 18,3 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB), která aukce organizovala. Do konce března se uskuteční ještě jedna vlna aukcí, celkem by prodeje státních dluhopisů za první čtvrtletí měly státu přinést 75 miliard korun.
  • Ministerstvo spravedlnosti USA: Berní úřad musí dát Kongresu Trumpova přiznání
    Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek nařídilo daňovému úřadu IRS, aby poskytl jednomu z výborů Sněmovny reprezentantů požadovaná daňová přiznání exprezidenta Donalda Trumpa. Ministerstvo tak zvrátilo stanovisko z éry Trumpova prezidentství, výbor pro státní příjmy podle něj svou žádost dostatečně zdůvodnil, informují agentury Reuters a AP. Některá Trumpova přiznání už získala prokuratura v New Yorku, která na přelomu června a července obvinila jeho firmu Trump Organization z daňových podvodů.
  • Ministr Amari poslal japonský jen vzhůru
    Po delším víkendu z důvodu svátků měnové páry s japonským jenem nejdříve vzrostly, potom ale prudce oslabily...
  • Ministr: Britská ekonomika se vzpamatuje dříve, než se čekalo
    Britská ekonomika se vrátí na úroveň před pandemií v polovině příštího roku. To je o šest měsíců dříve, než se původně očekávalo, uvedl dnes ministr financí Rishi Sunak, když představoval návrh státního rozpočtu. Hospodářský výkon ale bude za pět let zhruba o tři procenta slabší, než by byl beze škod, jaké mu zasadil koronavirus, dodal ministr.
  • Ministr financí čeká po brexitu propad hospodářství
    Vystoupení Británie z Evropské unie (takzvaný brexit) by poškodilo hospodářství Spojeného království zřejmě více...
  • Ministr financí Francie varoval před možným kolapsem kapitalismu
    Francouzský ministr financí Bruno Le Maire dnes varoval před možným kolapsem kapitalismu v případě, že se bude dál prohlubovat ekonomická nerovnost ve světě. Zároveň vyzval skupinu předních vyspělých zemí G7, aby zvážila stanovení jednotné minimální daně z firemních zisků a řešila sílu obrovských nadnárodních společností.
  • Ministr financí Hunt chce z Británie udělat příští Silicon Valley
    Britský ministr financí Jeremy Hunt odmítl zprávy o tom, že vláda konzervativců nemá dlouhodobý plán, a představil priority pro růst britské ekonomiky. Británii vidí jako "příští Silicon Valley", světové centrum inovace a moderních technologií, které bude "využívat výhod brexitu" k růstu. Hunt dnes pronesl projev v londýnském sídle společnosti Bloomberg před novináři a zástupci velkých firem.
  • Ministr financí: Růst cen potravin ve Francii začal v červenci polevovat
    Růst cen potravin začal ve Francii tento měsíc polevovat a v příštích týdnech by tento trend měl zrychlit. V televizi BFM to řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Dodal, že v potravinářském průmyslu je stále čtyři nebo pět velkých hráčů, kteří nesplnili požadavek vlády na snížení cen. Jejich jména nezveřejnil, pohrozil ale, že pokud požadavek nesplní, názvy těchto firem zveřejní do příštího týdne.
  • Ministr financí USA vyzval Čínu k uvolnění kurzu jüanu
    Americký ministr financí Timothy Geithner dnes vyzval Čínu, aby uvolnila kurz jüanu a nechala...
  • Ministr financí USA zvažuje návštěvu Číny
    Americký ministr financí Steven Mnuchin zvažuje návštěvu Číny, jejíž obchodní vztahy se Spojenými státy jsou v posledních týdnech napjaté v souvislosti s celními opatřeními Washigntonu. Mnuchin to včera oznámil během pokračujícího zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) ve Washingtonu. Jeho návštěva by mohla pomoci rozptýlit vzájemné napětí, uvedla agentura Reuters.
  • Ministr: Francie se s USA dohodla na postupu k digitální dani
    Francie se dohodla se Spojenými státy na postupu, jak vyřešit zdanění digitální ekonomiky. V Davosu to dnes řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Dohoda předpokládá, že se bude v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jednat o zavedení daně s celosvětovou působností. Digitální daň ve Francii platí už od loňska, ve středu se ale Paříž a Washington dohodly na příměří.
  • Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
    Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Propad hrubého domácího produktu (HDP) by mohl přesáhnout 2,2 procenta, řekl dnes ministr na slyšení v komisi pro ekonomické záležitosti francouzského Senátu.
  • Ministr: Francouzská ekonomika bude na předpandemické úrovni v 1. pololetí 2022
    Hospodářská aktivita Francie se vrátí na úroveň před pandemií v prvním pololetí příštího roku. Řekl to dnes francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Potvrdil zároveň, že druhá největší ekonomika Evropské unie letos vzroste o pět procent.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new