Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:02
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster

Meziroční inflace vyskočila na 16 procent, růst táhnou ceny bydlení a potravin

10.06.2022 10:08  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Spotřebitelské ceny v Česku v květnu meziročně stouply o 16 procent, růst tak dále zrychlil z dubnových 14,2 procenta. Nadále se zvyšovaly zejména ceny bydlení, potravin a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace tak zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta. Analytici ale očekávají další nárůst v tomto a příštím měsíci. Proti předchozímu měsíci spotřebitelské ceny v květnu podle ČSÚ stouply o 1,8 procenta.

Potraviny a nealkoholické nápoje v květnu meziročně zdražily o 15,1 procenta, u bydlení si lidé připlatili hlavně za energie. Ceny zemního plynu byly meziročně vyšší o 49,2 procenta, tuhých paliv o 30,1 procenta, elektřiny o 30,8 procenta, tepla a teplé vody o 17,8 procenta. Za pohonné hmoty si čerpací stanice účtovaly o 44,3 procenta víc než před rokem. "Ceny zboží úhrnem vzrostly o 17,7 procenta a ceny služeb o 13,1 procenta," uvedl ČSÚ.

Zdražování potravin a nealkoholických nápojů zrychluje, v dubnu jejich ceny pro spotřebitele meziročně stouply o 10,7 procenta. Na 64,6 procenta zrychlil v květnu růst cen u mouky, na 42,1 procenta u polotučného trvanlivého mléka, na 33,8 procenta u vajec a na 51,9 procenta u másla. Chleba zdražil o víc než čtvrtinu, ceny drůbežího masa stouply o 30,7 procenta, jedlých olejů o 47,8 procenta a cukru téměř o třetinu.

V bydlení se meziročně zvýšily také ceny nájemného z bytu o 4,7 procenta, vodného o 5,3 procenta a stočného o 6,4 procenta. Automobily zdražily o 13,9 procenta, oděvy o 22,9 procenta a obuv o 16,8 procenta. Ceny stravovacích služeb zrychlily růst na 22,8 procenta a ubytovacích služeb na 18,1 procenta.

Proti dubnu se inflace zvýšila především v důsledku růstu cen potravin, uvedl ředitel odboru statistiky cen ČSÚ Jiří Mrázek. Maso za měsíc zdražilo o pět procent, chleba a ovoce o víc než 4,5 procenta. Ceny polotučného trvanlivého mléka, vajec a másla vyskočily o víc než desetinu, brambor o 12 procent.

Zemní plyn meziměsíčně zdražil o 3,4 procenta, tuhá paliva o 5,3 procenta. Ceny pohonných hmot a olejů stouply proti dubnu o 3,3 procenta. "Vývoj cen v oddíle zdraví ovlivnilo sezonní zvýšení cen lázeňských pobytů o 5,6 procenta," doplnil ČSÚ.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Meziroční inflace v Rusku v dubnu stoupla na dvacetileté maximum 17,83 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Rusku v dubnu zrychlil na 17,83 procenta z březnových 16,69 procenta. Meziroční míra inflace se tak nacházela na nejvyšší úrovni od ledna 2002. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů ruského statistického úřadu. Ruská ekonomika se nyní potýká s problémy v důsledku sankcí, které na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu uvalují západní i další země.
  • Meziroční inflace v říjnu dle odhadu zrychlila na 2,7 procenta
    Meziroční inflace v říjnu mírně zrychlila na 2,7 procenta ze zářijových 2,6 procenta. Shodují se na tom odhady analytiků, které ČTK oslovila. V říjnu podle nich zdražovaly zejména potraviny, pokračovalo naopak zlevňování pohonných hmot. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní informace o říjnovém vývoji spotřebitelských cen v pondělí.
  • Meziroční inflace v říjnu podle odhadů klesla pod tři procenta
    Meziroční inflace v říjnu klesla v průměru na 2,9 procenta ze zářijových 3,2 procenta. Za poklesem inflace je především říjnové zlevnění energií. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Údaje o říjnové inflaci zveřejní Český statistický úřad v úterý 10. listopadu. Letos byla meziroční inflace pod třemi procenty jen v květnu.
  • Meziroční inflace v říjnu zrychlila na 5,8 pct, nejvíce od roku 2008
    Spotřebitelské ceny v říjnu meziročně stouply o 5,8 procenta, nejvíce od října 2008. Proti letošnímu září tak růst inflace zrychlil o 0,9 procentního bodu, což bylo nejvýraznější zrychlení od ledna 2012. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Vývoj mírně překonal očekávání analytiků, kteří předpovídali meziroční růst inflace na 5,7 procenta.
  • Meziroční inflace v srpnu zpomalila na 8,5 pct z červencových 8,8 procenta
    Tempo meziroční inflace opět zpomalilo, spotřebitelské ceny v srpnu stouply o 8,5 procenta, v červenci byly meziročně vyšší o 8,8 procenta. Meziročně růst cen zpomalil ve většině oddílů spotřebního koše. Meziměsíčně spotřebitelské ceny stouply o 0,2 procenta, zdražily zejména pohonné hmoty. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
  • Meziroční inflace v únoru podle odhadů překonala hranici deseti procent
    Meziroční inflace v únoru stoupla na 10,3 až 10,6 procenta z lednových 9,9 procenta. Růst cen přitom pokračuje v téměř všech složkách spotřebního koše, přičemž se to týká především pohonných hmot, potravin a nákladů na bydlení včetně energií. Vyplývá to z odhadů analytiků, které oslovila ČTK. Inflace by přitom podle ekonomů v nejbližších měsících měla nadále růst a podle některých může překonat i hranici 11 procent. Nad desetiprocentní hranicí byla inflace naposledy v červenci 1998. Data zveřejní Český statistický úřad ve čtvrtek 10. února.
  • Meziroční inflace v USA byla v dubnu vyšší
    Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v dubnu meziročně zvýšily o 2,5 procenta, což představuje nejprudší tempo růstu od loňského února. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. V meziměsíčním srovnání ceny stouply o 0,2 procenta po březnovém poklesu o 0,1 procenta. Meziměsíční růst však mírně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 0,3 procenta.
  • Meziroční inflace v USA v listopadu rostla
    Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v listopadu meziročně zvýšily o 0,5 procenta. To představuje...
  • Meziroční inflace v USA v listopadu stoupla
    Meziroční míra inflace ve Spojených státech v listopadu stoupla na 1,2 procenta ze čtyřletého minima...
  • Meziroční inflace v USA v září dosáhla téměř dvouletého maxima
    Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v září meziročně zvýšily o 1,5 procenta, což je nejvíce za téměř...
  • Meziroční inflace v září podle odhadů rostla dále nad čtyři procenta
    Meziroční inflace v září stoupla na 4,4 až 4,7 procenta ze srpnových 4,1 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků. Důvodem je vývoj cen potravin a růst cen souvisejících s bydlením, především ohlášené zdražení energií u některých dodavatelů. Data o inflaci zveřejní Český statistický úřad v pondělí 11. října. V meziměsíčním srovnání by podle ekonomů v září měly ceny mírně klesnout, především díky tradičnímu sezonnímu zlevnění dovolených.
  • Meziroční inflace v září zrychlila na 4,9 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku potřetí za sebou výrazně zrychlil. V září se inflace zvýšila na 4,9 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu více než v srpnu. Vyšší meziroční růst byl naposledy v roce 2008. Vývoj ovlivnily zejména ceny za bydlení a dopravu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici zrychlení inflace očekávali, předpokládali ale nižší tempo.
  • Meziroční inflace zpomaluje osmý měsíc v řadě, v září činila 6,9 pct.
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v září zpomalil na 6,9 procenta ze srpnových 8,5 procenta. Inflace zpomaluje osmý měsíc v řadě a její zářijová hodnota je nejnižší od prosince 2021. Nadále však zůstává vysoko nad dvouprocentním cílem České národní banky. V porovnání se srpnem klesly v září ceny o 0,7 procenta. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
  • Meziroční inflace zůstala v srpnu na 2,2 pct, zdražilo bydlení
    Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu meziročně vzrostly o 2,2 procenta, stejně jako v červenci. Meziročně zlevnily pohonné hmoty, zdražilo bydlení a zpomalilo zlevňování potravin. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ). Meziměsíčně byly ceny vyšší o 0,3 procenta. Analytici předpokládali zvolnění meziroční inflace ke dvěma procentům.
  • Meziroční inflace 14,2 procenta v Česku je nejvyšší za téměř 30 let
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku je nejvyšší od prosince 1993. Inflace v dubnu zrychlila na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Vliv na to měly zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici čekali pomalejší růst mírně nad 13 procenty. Meziměsíční růst spotřebitelských cen o 1,8 procenta byl dán zejména dražším bydlením a potravinami.
  • Meziroční míra inflace v eurozóně klesla
    Meziroční míra inflace v eurozóně v červnu klesla na 0,2 procenta, zatímco v květnu byla na 0,3 procenta. Ve...
  • Meziroční míra inflace v Německu zpomalila
    Meziroční míra inflace v Německu v lednu nečekaně zpomalila na 1,4 procenta, přitom analytici čekali, že zůstane na 1,6 procenta. Meziměsíčně ceny podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie o procento klesly. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil spolkový statistický úřad. Na pomalejším zvyšování cen se podepsal především nižší růst cen energií.
  • Meziroční míra inflace v Rusku v září klesla na 13,7 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Rusku v září zpomalil na 13,7 procenta ze srpnových 14,3 procenta. Uvedl to dnes ruský statistický úřad. Spotřebitelské ceny nicméně vykázaly první meziměsíční nárůst od května. To podporuje očekávání, že ruská centrální banka by již mohla ukončit snižování úrokových sazeb, napsala agentura Reuters.
  • Meziroční míra inflace v Rusku v září zrychlila nejvíce od dubna 2022
    Meziroční míra inflace v Rusku v září zrychlila nejvíce od dubna 2022, a to na šest procent oproti 5,15 procenta v srpnu. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů ruského statistického úřadu. Kupní síla Rusů, kterou už tak oslabují důsledky slabého rublu a protiruské sankce kvůli invazi na Ukrajinu, se dále snížila, napsala agentura AFP.
  • Meziroční míra inflace v USA se vrátila na třináctileté maximum 5,4 procenta
    Meziměsíční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v září zrychlil na 0,4 procenta z 0,3 procenta v srpnu. Meziroční míra inflace se zvýšila rovněž o 0,1 procentního bodu. Vrátila se tak na třináctileté maximum 5,4 procenta, na kterém se nacházela také v červnu a v červenci. Vyplývá to z dnešních údajů amerického ministerstva práce.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Global
FXDD
CapXmaster
reklama
CapXmaster