Pondělí 20. ledna 2025 21:46
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Marshallův plán postavil na nohy západní Evropu, pomohl i USA

03.06.2022 07:35  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Hlavní údaje o americkém zákonu o zahraniční pomoci, jehož součástí byl Marshallův plán, který byl zveřejněn před 75 lety, 5. června 1947:

- Cílem Marshallova plánu (oficiálně Plánu evropské obnovy) bylo vytvořit širší koncepci pomoci USA válkou zdevastované Evropě. Jednalo se zejména o pomoc hladovějícím lidem (starý kontinent v roce 1947 sužovalo sucho i krutá zima), zabránění šíření komunismu a navázání hospodářské a politické spolupráce.

- V poválečné Evropě tehdy rostl již tak silný vliv komunistických stran (například v Itálii a Francii), jemuž se USA - v té době jediný stát disponující atomovou bombou - rozhodly čelit jak vojenskou, tak i hospodářskou pomocí. V březnu 1947 vyhlásily takzvanou Trumanovu doktrínu, jejímž projevem byla pomoc Řecku a Turecku.

- Dalším projektem byl pak Marshallův plán, jehož iniciátorem byl americký ministr zahraničí George C. Marshall, který zcela souznil s Trumanovou politikou. Bývalý náčelník generálního štábu si do vlády USA přinesl osobní autoritu, a právě proto se na něj obrátila skupina ekonomů a diplomatů, kteří připravovali plán pomoci Evropě.

- Marshall jej poprvé představil 5. června 1947 při svém projevu na Harvardově univerzitě. " ... Naše politika není namířena proti žádné zemi či doktríně, ale proti hladu, bídě, zoufalství a chaosu. Jejím cílem je obnova fungující světové ekonomiky ...", řekl generál.

- Pomoc ve formě potravin, zboží a úvěrů byla nabídnuta všem evropským zemím, včetně Německa a Sovětského svazu. Československá vláda Marshallův plán nejprve přijala (i hlasy komunistů), ale posléze jej musela na nátlak sovětského diktátora Josifa Stalina odmítnout. Stalin tehdy příliš nepochyboval, že hladová a rozvrácená Evropa mu spadne do klína.

- K Marshallově plánu přitom tehdejší československá vláda a hlavně občané vzhlíželi s velkou nadějí. Situaci z roku 1947 ale dobře charakterizoval výrok ministra zahraničí Jana Masaryka, podrobeného v Moskvě tlaku: "Jel jsem do Moskvy jako ministr zahraničí samostatného státu, vracím se jako Stalinův pacholek!"

- V americkém Kongresu se debata o Marshallově plánu vlekla, někteří senátoři jej zpochybňovali. Komunistický puč v bývalém Československu ale parlament pobídl k okamžitému hlasování. Prezident Truman zákon 3. dubna 1948 potvrdil. Vzápětí již mohla z USA vyplout první loď, vezoucí do Evropy 9000 tun pšenice.

- Projekt přinášel výhody oběma stranám. Amerika se potřebovala zbavit svých přebytků, vyráběných demobilizovanými vojáky. Evropě zase zoufale chyběly dolary na jejich nákup. Američané na základě Marshallova plánu poskytli západní Evropě v letech 1948 až 1952 pomoc za zhruba 17 miliard dolarů (tehdy více, než činil roční rozpočet ministerstva obrany USA). Na to zareagoval britský politik Winston Churchill: "Schválení Marshallova plánu Kongresem bylo mezníkem ve světové historii."

- Plán nakonec přijalo 16 západoevropských zemí, odmítl SSSR a jeho budoucí východoevropské satelity. Největší díl pomoci "ukously" Británie (téměř 3,2 miliardy dolarů), Francie (2,7 miliardy) a Itálie (1,5 miliardy). Západnímu Německu stačilo 1,5 miliardy dolarů, aby se v roce 1951 vrátilo na předválečnou úroveň (podobně Rakousko a Itálie).

- Pomoc přispěla k hospodářskému boomu zemí (velká část směřovala do obnovení a modernizace infrastruktury), ale také ke zvýšení vlivu a prestiže USA v Evropě. Pravdou je rovněž, že plán přispěl k rozdělení Evropy, rozkol ale jen urychlil a potvrdil.

- Realizací Marshallova plánu byla pověřena Organizace pro evropskou ekonomickou spolupráci (OEEC), předchůdce pozdější Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

- Generál Marshall byl v roce 1953 za své aktivity oceněn Nobelovou cenou za mír. Prezident Truman kromě doktríny "zadržování komunismu" proslul i leteckou pomocí obleženému Západnímu Berlínu. Kromě toho rozhodl také o svržení atomových pum na Japonsko a souhlasil s účastí USA ve válce v Koreji.

- Jméno plánu se nyní objevuje i v debatách o ruské invazi na Ukrajinu. Americká ministryně financí Janet Yellenová například řekla, že Ukrajina bude potřebovat "masivní podporu" obnovy o rozsahu srovnatelném s Marshallovým plánem pro Evropu po 2. světové válce. O nutnosti obdoby Mashallova plánu hovořila nedávno během své návštěvy ČR i šéfka britské diplomacie Liz Trussová. "Potřebujeme strategický mezinárodní podpůrný plán pro Ukrajinu, který bude analogický k Marshallovu plánu," řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Mario Draghi poslal euro dolů
    Evropská centrální banka (ECB) na svém včerejším zasedání nepřišla s ničím novým. Její prezident Mario Draghi...
  • Mario Draghi poukázal na ekonomická rizika
    Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změn. Její šéf Mario Draghi nicméně poukázal na růst rizik pro vývoj ekonomiky eurozóny, který je důsledkem řady faktorů, včetně zpomalování čínské ekonomiky a odchodu Británie z Evropské unie. Varoval, že hospodářský růst v eurozóně bude zřejmě slabší, než se předpokládalo.
  • Markéta Krejzlová je mistryně Evropy v kickboxu
    Markéta Krejzlová je nová mistryně Evropy v kickboxu 🏆 WAKO v disciplíně lowkick do 48 kg. Obrovská gratulace!
  • Markit: Britský průmysl v červenci klesl
    Aktivita v britském zpracovatelském průmyslu klesla v červenci nejrychleji za více než tři roky. Ukázaly to dnešní...
  • Markit: Ekonomice eurozóny hrozí pokles
    Podnikatelská aktivita v eurozóně rostla v listopadu pomaleji, než se původně předpokládalo. Vyplývá to...
  • Markit: Německý průmysl v září klesl
    Aktivita v německém zpracovatelském průmyslu v září poprvé po 15 měsících klesla. Ukázaly to konečné...
  • Markit: Podnikatelská aktivita v Německu po šesti letech klesla
    Podnikatelská aktivita v Německu v září poprvé za více než šest let klesla, v celé eurozóně se pak její růst téměř zastavil. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které dnes zveřejnila společnost IHS Markit a které výrazně zaostaly za očekáváním analytiků.
  • Markit: Pokles ekonomické aktivity v eurozóně zpomalil
    Pokles ekonomické aktivity v eurozóně v červnu zpomalil, hospodářské oživení však brzdí slabé zakázky...
  • Markit: Průmyslová aktivita v USA roste
    Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu rostla tento měsíc nečekaně rychle a její tempo se dostalo...
  • Markit: Výroba amerických továren klesla
    Celková aktivita zpracovatelského sektoru Spojených států v říjnu rostla nejpomalejším tempem za...
  • Má Řecko stále naději na dohodu?
    Jednání s Řeckem o jeho záchraně před bankrotem a odchodem z eurozóny lze kdykoli obnovit. Řekli to...
  • Mastercard a Nexo vydají společně první platební kartu krytou kryptoměnami
    Švýcarská kryptoměnová společnost Nexo a americký vydavatel platebních karet Mastercard se spojily a vydávají společnou platební kartu. Jako první na světě bude kryta kryptoměnami. Společnost Nexo to uvedla na svém webu. Firmy reagují na rostoucí rozšířenost a oblibu digitálních aktiv, napsala agentura Reuters.
  • Mastercard: Ekonomika ČR v příštím roce zrychlí na 2,6 procenta
    Česká ekonomika v příštím roce zrychlí růst na 2,6 procenta, což bude jedno z nejrychlejších temp ve středoevropském prostoru a silnější růst než v eurozóně. Odhad zveřejnil Institut pro ekonomiku společnosti Mastercard. K růstu v Česku podle něj přispějí i maloobchodní tržby, které by měly v roce 2025 stoupnout o 3,9 procenta. Predikce fondu zhruba odpovídá listopadovým odhadům českých institucí, ministerstvo financí předpokládá v příštím roce růst české ekonomiky o 2,5 procenta a Česká národní banka o 2,4 procenta.
  • Mastercard se přidá k boji proti neregulovaným brokerům
    Světové platební společnosti Mastercard a VISA se chtějí podílet na boji proti neregulovaným brokerům. Společnost Mastercard uvedla, že někteří brokeři binárních opcí poškozují značku této společnosti.
  • Má to americký dolar spočítané?
    Americký dolar prý bude během příštích 25 let jako rezervní měna nahrazen.
  • Mayová bude v Bruselu dále jednat o vztazích s EU
    Následující týden bude pro budoucnost Británie klíčový, řekla dnes v rozhovoru s televizí Sky News britská premiérka Theresa Mayová. Londýn podle ní nepodepíše část brexitové smlouvy věnované výstupu z unie, dokud se s EU nedohodne na budoucích vztazích. O těch se chystá Mayová jednat příští týden v Bruselu. Britská premiérka také uvedla, že podle jejích informací jí v tuto chvíli nehrozí hlasování o vyslovení nedůvěry jako lídryni strany.
  • Mayová dnes oznámila razantní odchod země z EU
    Britská premiérka Theresa Mayová dnes oznámila záměr dosáhnout takzvaného tvrdého brexitu, tedy nekompromisního odchodu země z Evropské unie. Londýn ve společenství neusiluje ani o částečné, ani o přidružené členství. Hodlá vystoupit z jednotného trhu a z dalších unijních struktur, včetně soudního systému. Chce mít kontrolu na přílivem lidí z unijních zemí a hodlá s EU uzavřít zcela novou celní dohodu.
  • Mayová hovořila se španělským premiérem kvůli Gibraltaru
    Španělská vláda je podle premiéra Pedra Sáncheze rozhořčena, že návrh dohody o rozluce Spojeného království a Evropské unie neoznačuje záležitost britského Gibraltaru za výlučnou věc mezi Londýnem a Madridem. Sánchez proto podle agentury AP varoval, že Španělsku nepodpoří dohodu, pokud nebude příslušně upravena. Britská premiérka Theresa Mayová ve středu večer Sánchezovi telefonovala a ujistila ho, že má zájem na takové dohodě, který se bude vztahovat nejen na Británii, ale i na Gibratlar a britská zámořská území, napsala dnes agentura Reuters.
  • Mayová chce mít obchodní dohodu s EU
    Británie si přeje mít po brexitu "odvážnou a ambiciózní" obchodní dohodu s Evropskou unií. Prohlásila to dnes na ekonomickém fóru v Davosu britská premiérka Theresa Mayová. Oznámila přitom, že v očekávání dohody s unií Británie již začala vyjednávat své budoucí obchodní vztahy i s Novým Zélandem, Austrálií a Indií.
  • Mayová: Irská pojistka by komplikovala uzavírání obchodních dohod
    Zavedení nouzového režimu pro zachování hladkého provozu přes irskou hranici by pro Británii přineslo jistá omezení v souvislosti s uzavíráním obchodních dohod po odchodu z Evropské unie. Před poslanci to včera připustila britská premiérka Theresa Mayová. Zároveň uvedla, že na víkendovém summitu G20 ujistila amerického prezidenta Donalda Trumpa o možnosti vytvoření nové britsko-americké obchodní dohody.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex