Graf indexu S&P 500 zůstává v pozitivním nastavení, ačkoli poměr put a call opcí vysílá mírně prodejní signál. Nejbližší hladinou supportu zůstává hladina 2 160 bodů, níže je pak silný support okolo 2 120 až 2130 bodů, tedy na loňských maximech. Případný další růst cen akcií může narazit na relativně slabší rezistenci na historických maximech okolo 2 190 bodů a dále na psychologicky atraktivní hladině 2 200 bodů.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) si během týdne udělal krátký výlet výrazněji do pásma 13-17 bodů, které na jaře po řadu týdnů vymezovalo volatilitě její hranice. Aktuálně je ale index strachu ještě níže, v pátek se vrátil dokonce pod 12 bodů.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Situace se již déle než měsíc příliš nemění. Index S&P 500 se zhruba osm týdnů nepohnul za den o více než procento, navíc za tu dobu několikrát posunul historický rekord. Dokud se benchmark nepodívá přesvědčivě pod 2 160 bodů, lze očekávat pokračující stagnaci nebo mírnou převahu býků.
Příští obchodní týden je v Americe zkrácený, v pondělí je státní svátek. Aktivita na světových trzích proto bude v pondělí utlumená. Investoři budou ještě dva týdny spekulovat o tom, jak se zachovají členové měnového výboru Fedu na zářijovém zasedání, aktuálně ale trh s růstem sazeb nepočítá a připouští ho nejdříve v prosinci. Spekulanti si tedy pravděpodobně dost brzy najdou jinou zábavu – blížící se prezidentské volby v USA, za pár týdnů další výsledkovou sezónu nebo něco jiného. Výběr mají bohatý, bitvy s Fedem ale zatím až na výjimky prohrávají.
Ing. Josef Košťál pro portál FXstreet.cz