Index S&P 500 si připsal 0,81 % a je velice blízko historických maxim. K psychologické hladině 2 200 zbývá pár bodů. Pravděpodobnost, že ji letos otestuje, je vysoká. Stane se tak ještě před Dnem díkůvzdání, nebo až po něm?
Býčí signály sílí. Pozitivní je, že prohlášení Janet Yellenové, která v týdnu utvrdila trh v předpokladu, že základní úroková sazba centrální banky poroste ještě letos, nevyvolala výprodej na straně rizikových aktiv. Tento scénář podporují i zveřejňovaná americká makrodata.
Supporty ani rezistence se nemění. Nejbližší hladina podpory je v pásmu 2 140 až 2 150, další pak v široké zóně 2 080 až 2 120. Na opačné straně je rezistence 2 180, tedy okolo pátečního závěru, případný růst nad 2 200 by byl silným býčím signálem.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Vývoj po prudkém nárůstu indexu volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) na přelomu října a listopadu byl stejný jako v několika obdobných případech z poslední doby. Vrchol byl pro akcie nákupním signálem, který stále platí.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Trhy se přizpůsobily tomu, že 45. prezidentem USA bude Donald Trump. Zdá se, že volby i s celou předvolební kampaní jsou zapomenuty, ačkoli od nich ještě neuběhly ani dva týdny.
Krátká korekce by neškodila, ale následující týden by mohl proběhnout v poklidném duchu. Ve čtvrtek je Den díkůvzdání, po kterém následuje takzvaný Černý pátek, v burzovním almanachu zapsaný jako startovní čára pro další růst cen akcií. Ve čtvrtek budou trhy zavřené a v pátek bude objem obchodů pravděpodobně velice nízký, protože je čas dovolených, středa pak bývá ve znamení příprav na dovolené, takže většinou také klidná. A tím se nenápadně dostáváme do závěrečné fáze roku, kdy vodu rozčeří snad jen prosincové zasedání FOMC.
Ing. Josef Košťál pro portál FXstreet.cz