EUR/USD
Vývoj ceny měnového páru EUR/USD na týdenním grafu naznačuje několik klíčových momentů, které jsou důležité pro technickou analýzu. Začněme s popsaným obdobím od loňského července do října. V tomto období došlo k výrazně volatilnímu pohybu, který stanovil cenové pásmo. Toto pásmo zřejmě sloužilo jako důležitá úroveň podpory a rezistence, které zatím nebyly prolomeny.
Významný pattern, který můžeme na grafu pozorovat, je cena vytvářející formaci Dvojitý vrchol na úrovni rezistence. Tato formace obvykle signalizuje potenciální obrat trendu, což se potvrdilo následným poklesem ceny.
Pokles byl dále ovlivněn fundamentálními událostmi, jako byly volby v USA, které přispěly k proražení rostoucí trendové čáry vzorem Engulfing (pohlcení). Tento signál často naznačuje silnou změnu sentimentu a potvrzuje pokračování trendu.
Závěrečné ceny aktuálního obchodního týdne se pohybují v blízkosti úrovně supportu. Tato úroveň je klíčová, protože může poskytnout buď odraz pro cenu zpět nahoru, nebo dolní průraz, který by potvrdil pokračování klesajícího trendu.
Vzhledem k této situaci je rozumné očekávat minimálně mikrokonsolidaci v blízkosti této S/R úrovně, což znamená, že obchodníci by měli být připraveni na případné krátkodobé pohyby do stran, než bude jasné, zda cena tuto úroveň překoná směrem dolů, nebo se odrazí zpět vzhůru.
Vývoj měnového páru EUR/USD na týdenním grafu (W1):
EUR/GBP
Dlouhodobý klesající trend naznačuje, že prodejci mají nad trhem kontrolu, což se projevuje ve všeobecně nižších vrcholech a nižších dnech. V posledních dnech došlo k technickému odrazu od trendové čáry, což ukazuje na určitý zájem kupců při této úrovni podpory. Tento odraz byl potvrzen odmítnutím dalšího pokusu o pokles, což naznačuje potenciální vyčerpání prodejního tlaku v této fázi.
Aktuálně cena roste, což může být příznakem korektivního pohybu nebo počáteční fáze změny trendu. V této fázi je klíčové sledovat rezistence. Nejnižší rezistence, tvořená Order blockem, představuje první překážku, kterou cena musí překonat. Order block je obvykle zóna, kde došlo k výraznému pohybu cen v minulosti a může opět přilákat zájem obchodníků, kteří zde vnímají potenciální obrannou úroveň prodávajících.
Významnější rezistence nacházející se výše je označena jako Klíčový level. Tato úroveň je pravděpodobně spojena s dřívějšími cenovými reakcemi a je považována za kritickou pro rozhodnutí o dalším vývoji ceny. Pokud by cena prorazila nad tuto úroveň, mohlo by to signalizovat potenciální změnu dlouhodobějšího trendu. Naopak, pokud by cena na této úrovni narazila na silný odpor, mohli bychom očekávat návrat k poklesu.
Vývoj měnového páru EUR/GBP na denním grafu (D1):
CAD/CHF
Na denním grafu měnového páru CAD/CHF je patrné, že cena se pohybuje v širokém cenovém pásmu, které se ustanovilo od začátku srpna. Taková pásma často slouží jako oblast konsolidace, kde se cena pohybuje mezi jasně vymezenými úrovněmi podpory a rezistence bez výrazného trendového pohybu.
Aktuálně se cena pohybuje v horní části tohoto pásma. To znamená, že se přibližuje k významné rezistenční úrovni, která již v minulosti odmítla další růst ceny. Během minulého týdne došlo k technickému odrazu od této klesající trendové čáry a rezistence, což signalizuje, že medvědí tlak by mohl převážit alespoň v krátkodobém horizontu.
Tato reakce na rezistenci způsobila na čtyřhodinovém grafu změnu trendu, což je důležitý signál pro krátkodobější obchodní strategie. Dá se předpokládat pokračování poklesu, pokud se nenaplní podmínka uzavření denní svíčky nad posledním Open svíčky. Takové uzavření by opětovně potvrdilo sílu kupujících a mohlo by naznačovat, že se jedná o korekci v rámci širšího rostoucího trendu na denním grafu.
Vývoj měnového páru CAD/CHF na denním grafu (D1):
Vemte prosím na vědomí, že informace v tomto blogu slouží výhradně ke studijním účelům a v žádném případě, jako investiční doporučení.
Ať se daří!
Jan