Fed je připraven pomoci ekonomice
Americká centrální banka (Fed) by relativně brzy mohla sáhnout k nové podpoře ekonomiky. Ukázal to zápis z posledního jednání měnového výboru Fedu, kde se pro takovou možnost vyslovila většina členů výboru. Intervenci ale podmiňují tím, že se stav ekonomiky výrazněji nezlepší. Po zprávě začaly růst ceny ropy a zlata, kurz eura k americkému dolaru se vyšplhal nad 1,2500. Americký dolar vůči japonskému jenu výrazně oslabil a dostal se pod 78,40.
Přestože poslední zasedání výboru se konalo před zveřejněním několika poměrně dobrých statistických dat, včetně statistiky z trhu práce, členové výboru se ke slabému růstu ekonomiky postavili celkem kategoricky.
"Řada členů usoudila, že k dalšímu uvolnění měnové politiky bude zřejmě už brzy důvod, pokud nové informace neprokážou výrazné a dlouhodobě udržitelné zrychlení tempa oživení ekonomiky," píše se v zápisu z jednání, které se konalo 31. července a 1. srpna.
Činitelé Fedu zaznamenali značná rizika, která mohou zbrzdit už tak dost slabý růst hospodářství. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí rostl ročním tempem 1,5 procenta a pokud politici nevyřeší spor o daňové úlevy a výdajové škrty, ekonomika by podle rozpočtového výboru Kongresu mohla v prvním pololetí příštího roku citelně oslabit.
"Já myslím, že ten zápis ukazuje větší umírněnost. Díky ní je nějaký krok v relativně krátké době velmi pravděpodobný," podotkl hlavní analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions. "V důsledku toho je vidět, že dolaru tak trochu dochází dech. Já bych řekl, že pravděpodobnost spuštění třetího kola kvantitativního uvolňování (QE) je teď více než 60 procent," dodal.
Akcie po zveřejnění zápisu z jednání Fedu smazaly většinu ztrát, které v průběhu dne dosahovaly až půl procenta. Dow Jonesův index v mírné ztrátě sice zůstal i později, index S&P 500 byl ale zhruba kolem závěru z úterý a index Nasdaq Composite dokonce mírně zpevňoval. Pohyboval se tak na zhruba 3070 bodech. Cena ropy Brent se vyšplhala nad 115 dolarů, zatímco zlato se dostalo na 1655 dolarů za troyskou unci.
V zápisu je rovněž uvedeno, že největší riziko pro americkou ekonomiku i nadále představuje postup dluhové krize v eurozóně. Za riziko ale Fed považuje i takzvaný fiskální útes, jak Američané říkají scénáři, kdy se politici nedohodnou, jak naložit s daňovými úlevami pro bohaté a spuštěním automatických výdajových škrtů.
Ve snaze mírnit dopady globální finanční krize Fed už dvakrát přistoupil ke kvantitativnímu uvolňování. V rámci prvního kola v roce 2009 a začátkem roku 2010 Fed nakoupil hypoteční zástavní listy za zhruba 1,25 bilionu dolarů a státní dluhopisy včetně závazků hypotečních agentur Fannie Mae a Freddie Mac v objemu asi 300 miliard dolarů.
V rámci druhého kola QE, které trvalo v letech 2010 a 2011, Fed nakupoval státní dluhopisy za 600 miliard dolarů. V rámci případného třetího kola QE by se objemy nákupů zřejmě pohybovaly ve stejných řádech. Za první dvě kola kvantitativního uvolňování Fed sklidil značnou kritiku, neboť QE znamená, že Fed tiskne nové peníze.
Od finanční krize se v důsledku dvou kol kvantitativního uvolňování zvýšila bilanční suma Fedu ze zhruba 900 miliard dolarů v roce 2007 na současné téměř tři biliony dolarů. Kritici tvrdí, že vinou těchto kroků ekonomiku později čeká vysoká inflace. Fed je naopak přesvědčen, že rizika inflace včas zachytí a neutralizuje.
Vývoj měnového páru EUR/USD:
Vývoj měnového páru USD/JPY:
Vývoj zlata (Gold Spot):
Zdroj: Bloomberg, MT4, FXstreet.cz, ČTK
Čtěte více
-
Fed chystá změnu vodítek pro úrokové sazby
Měnový výbor americké centrální banky (Fed) se na svém posledním zasedání na konci ledna přiblížil změně... -
Fed: Inflace 2 % bude během příštích let
Člen americké centrální banky (Fed) Wiliam Dudley dnes během proslovu v New Yorku vyjádřil přesvědčení... -
Fed je dále pro stimulační nákup dluhopisů
Členové výboru pro měnovou politiku americké centrální banky (Fed) jsou v příštích měsících ochotni dál... -
Fed jednal o dopadu dalšího růstu úrokových sazeb
Měnový výbor americké centrální banky (Fed) jednal na svém červnovém zasedání o dopadu dalšího růstu úrokových sazeb. Očekává přitom, že do příštího roku by mohly být úroky na úrovni, která může začít zpomalovat růst ekonomiky. Vyplývá to ze včera zveřejněného zápisu ze zasedání, které se uskutečnilo 12. a 13. června a na kterém Fed podruhé v letošním roce zvýšil úroky. -
Fed je na cestě ke zvýšení úrokových sazeb
Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová ve svém projevu na Massachusettské univerzitě... -
Fed je odhodlán pokračovat v podpůrné měnové politice
Americká centrální banka (Fed) je i po nedávném omezení nákupů dluhopisů nadále oddána podpůrné... -
Fed je podle svého šéfa v případě potřeby připraven opět zvýšit úroky
Americká centrální banka (Fed) je v případě potřeby připravena přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Uvedl to dnes šéf banky Jerome Powell. Základní sazba Fedu se nyní nachází v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, tedy na nejvyšší úrovni od roku 2001. Centrální banka se pomocí vysokých nákladů na půjčky snaží dostat pod kontrolu inflaci. -
Fed je podle své šéfky rozpačitý z chronicky nízké inflace
Americká centrální banka (Fed) je znepokojena přetrvávající neobvykle nízkou inflací. To by mohlo způsobit, že Fed podle toho upraví načasování plánovaných změn ve své měnové politice. V projevu na konferenci ekonomů to včera řekla šéfka Fedu Janet Yellenová. -
Fed je prý připraven ekonomice znovu pomoci
Americká centrální banka (Fed) je připravena tamní ekonomice znovu pomoci, jestliže se ... -
Fed je příliš optimistický
Minulý týden na svém zasedání se američtí centrální bankéři z Fedu snažili nevyloučit další utahování své... -
Fed je připravený v červnu opět zvýšit sazby
Většina představitelů americké centrální banky (Fed) předpokládá, že pokud se bude stav americké ekonomiky... -
Fed je stále ohledně sazeb opatrný, letos jejich zvýšení nečeká
Měnový výbor centrální banky USA (Fed) zůstává ve výhledu dalšího vývoje úrokových sazeb opatrný. Většina bankéřů se domnívá, že ekonomické podmínky si pravděpodobně vyžádají, aby Fed po zbytek roku svoji měnovou politiku nezměnil. Několik jich uvádí, že jejich názor by se mohl změnit oběma směry v závislosti na aktuálním vývoji. Vyplývá to ze zápisu z posledního zasedání měnového výboru Fedu, které se konalo 19. a 20. března. -
Fed je znepokojen silným dolarem
Představitele americké centrální banky (Fed) čím dál více znepokojují možné negativní dopady, které může... -
Fed: Klíčem ke zvyšování úroků bude inflace
Měnový výbor americké centrální banky (Fed) zvýšil minulý měsíc jednomyslným rozhodnutím základní... -
Fed: Koronavirus začal ovlivňovat ekonomiku USA
Nový typ koronaviru začal v některých částech Spojených států ovlivňovat cestovní ruch a narušovat výrobní řetězce. Vyplývá to podle agentury AP z pravidelné zprávy o hospodářském vývoji zvané Béžová kniha, kterou včera zveřejnila americká centrální banka (Fed). Ekonomika USA nicméně podle zprávy v uplynulých týdnech pokračovala v růstu. -
Fed: K ústupu od stimulace je nutné oživení trhu práce
Zahájit ústup od podpůrné měnové politiky bude podle řady členů měnového výboru americké centrální banky... -
Fed: Kvůli obchodním sporům odkládají některé firmy investice
Kvůli obavám z napětí v mezinárodních obchodních vztazích některé americké firmy omezují či odkládají investice. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky nazvané Béžová kniha, kterou včera zveřejnila americká centrální banka (Fed). Účinek celních sazeb se podle Fedu zdá slabý. Cla zvýšila ceny vstupů, zejména ve zpracovatelském průmyslu. -
Fed letos vůbec neplánuje zvedat úroky
Měnový výbor americké centrální banky (Fed) dnes podle očekávání nechal základní úrokovou sazbu beze změn v rozmezí 2,25 až 2,50 procenta. Letos se úrokovou sazbu nechystá zvedat vůbec a v roce 2020 plánuje jen jedno zvýšení o čtvrt procentního bodu. Na rok 2021 pak opět žádné zvýšení základní úrokové sazby neplánuje. -
Fed letos zvýší úrokové sazby
Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová očekává, že Fed v průběhu tohoto roku poprvé po skoro... -
Fed má obavy z nízké inflace v USA
Americká ekonomika roste solidním tempem, příliš nízká je však inflace. Na závěr dvoudenního zasedání svého měnového výboru to včera uvedla americká centrální banka (Fed), která zopakovala svůj dřívější slib, že bude při rozhodování o zvýšení úrokových sazeb ze současných historických minim "trpělivá". Americké akcie začaly v reakci na zprávu klesat.