Sobota 18. ledna 2025 00:24
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap zlato
reklama
Dukascopy new

EU představuje 23 % světové ekonomiky

19.09.2014 14:19  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Evropská unie představovala v roce 2012 jen sedm procent světové populace, ale 23 procent světového hrubého domácího produktu (HDP). Plyne to kromě jiného z publikace EU ve světě, kterou dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Studie porovnává osmadvacítku, 15 dalších zemí skupiny G20, které členy unie nejsou, a v některých případech i celosvětové údaje.

Skupina G20 sestává z nejvýznamnějších rozvinutých a rozvíjejících se ekonomik světa. Patří do ní unie, její členové Německo, Francie, Itálie a Velká Británie a 15 dalších zemí, kromě Spojených států, Kanady, Japonska či Austrálie například i Rusko, Čína, Brazílie, Indie, Saúdská Arábie nebo Mexiko. Země skupiny společně představují asi 60 procent pevninského povrchu planety, žije v nich 65 procent jejích obyvatel a v roce 2012 vytvářely 86 procent světového HDP.

Ve stejném roce žilo na světě sedm miliard lidí, připomíná Eurostat. EU, která tehdy měla asi 505 milionů obyvatel, představovala sedm procent světové populace. Pět nejlidnatějších zemí světa bylo členy G20: Čína s 1,35 miliardy, a tedy 19 procenty populace, Indie s 1,24 miliardy a 18 procenty, Spojené státy s 314 miliony obyvatel a pěti procenty, Indonésie s 247 miliony a čtyřmi procenty populace světa a Brazílie se 199 miliony lidí, a tedy třemi procenty lidstva.

Světový HDP v roce 2012 dosahoval 56,6 bilionu eur. EU se na něm podílela 23 procenty, následována USA s 22 procenty, Čínou s procenty 12 a Japonskem s osmi procenty.

Eurostat připomíná, že v posledním desetiletí se ekonomiky zemí skupiny G20 vydaly různým směrem. Nejvyšší - desetiprocentní - růst zaznamenala Čína, následovaná Indií, méně než dvouprocentního růstu dosahovaly nejen Japonsko, Spojené státy a Kanada, ale také právě EU.

Jen tři země zaznamenaly v roce 2012 rozpočtové přebytky. Nejvýraznější je to v případě Saúdské Arábie, kde šlo o 15 procent národního HDP, hodnotu 1,9 procenta zaznamenali statistici v Jižní Koreji a mírně v přebytku na úrovni 0,4 procenta HDP bylo také Rusko. Většina zemí G20 byla v deficitu, který v Japonsku dosahoval 10,1 procenta HDP, v USA 8,3 procenta a v Indii osm procent.

V Japonsku byl poměr vládního dluhu k HDP na úrovni 238 procent, v USA 102,7 procenta, v Kanadě 85,3 procenta, v EU 85,2 procenta. Nejnižší hodnotu tohoto ukazatele měla Saúdská Arábie s 3,7 procenty, Rusko (12,5 procenta) a Indonésie (24,5 procenta).

Zdroj: Reuters, ČTK, Eurostat

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • EU prodloužila hospodářské sankce proti Rusku za konflikt na Ukrajině
    Státy Evropské unie se dnes shodly na dalším půlročním prodloužení hospodářských sankcí uvalených na Rusko za jeho roli v konfliktu na východě Ukrajiny. Ministři zahraničí členských zemí dnes formálně již potřinácté prodloužili platnost postihů zaměřených na banky, energetické podniky či dovoz zbraní. Dnešní rozhodnutí navazuje na červnový summit prezidentů a premiérů zemí EU, podle nichž Moskva nadále neplní podmínky mírové dohody z Minsku.
  • EU prodloužila platnost hospodářských sankcí proti Rusku do konce července
    Evropská unie dnes o další půlrok prodloužila platnost hospodářských sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině. Postihy zaměřené mimo jiné na obchod, energetiku či banky budou platit nejméně do konce července. Oznámila to Rada EU zastupující členské státy.
  • EU prodlužuje hospodářské sankce proti Rusku
    Lídři zemí Evropské unie se včera na summitu v Bruselu jednomyslně shodli na dalším půlročním prodloužení hospodářských sankcí proti Rusku. Uvedl to na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk. EU uvalila ekonomické sankce na Rusko v roce 2014 kvůli anexi ukrajinského poloostrova Krym.
  • EU prý hodlá ustoupit v klíčovém sporném tématu s Británií
    Evropská unie je ochotna ustoupit v klíčovém sporu o pravidla hospodářské soutěže, který dlouhodobě blokuje rozhovory o budoucích vztazích s Británií. S odvoláním na diplomatické zdroje to napsala agentura Reuters, podle níž by Brusel mohl slevit z požadavku, aby Londýn přizpůsobil unii svá pravidla pro státní podporu firmám. Ústupek by mohli unijní vyjednavači nabídnout během dalšího kola rozhovorů, které je plánováno na druhou polovinu srpna.
  • EU prý kvůli nízkému zdanění internetových firem velmi tratí
    Země Evropské unie v letech 2013 až 2015 možná přišly na daňových příjmech od amerických internetových společností Facebook a Google až o 5,4 miliardy eur (141 miliard Kč). Uvádí to zpráva europoslance Paula Tanga. Na vině je podle něj fakt, že velké internetové firmy podléhají v EU nepřiměřeně nízké daňové zátěži. Problému se bude věnovat i nadcházející jednání ministrů financí v Tallinnu.
  • EU prý letos čeká jen slabý růst o 1,3 %
    V celé Evropské unii i v eurozóně předpokládá Evropská komise letos jen slabý hospodářský růst o 1,3...
  • EU prý pomohla postkomunistickým státům s transformací
    Postkomunistickým zemím, které do Evropské unie vstoupily v roce 2004, pomohl se složitou hospodářskou a společenskou transformací výhled na unijní členství. V rozhovoru s ČTK to prohlásil šéf Institutu pro evropská studia na Univerzitě Brémy Arndt Wonka, podle kterého je otázkou, jakým směrem by se vývoj v těchto státech vydal bez unijní perspektivy a bez následného začlenění do EU. Řekl také, že Evropská unie může být rozhodně ráda, že se k ní před dvaceti lety Česká republika spolu s devíti dalšími převážně středoevropskými a východoevropskými státy připojila. Stejně tak spokojené mohou být podle něj i tyto země, kterým plynou z členství jasné výhody.
  • EU prý potřebuje pokračovat v reformách
    Členské země Evropské unie musejí podle německého ministra financí Wolfganga Schäubleho pokračovat...
  • EU prý už nemůže Řekům nic nabídnout
    Evropská komise již nemůže Řekům nabídnout nic nového, všechny možnosti řešení již byly předloženy...
  • EU představila čtvrtý balík sankcí proti Rusku, zakáže vývoz luxusního zboží
    Evropská unie v sobotu uvalí další sankce na Moskvu kvůli ruské agresi na Ukrajině. Členské státy Rusku pozastaví doložku nejvyšších výhod a omezí používání kryptoměn, aby jejich prostřednictvím ruský stát a elity neobcházely sankce. Zakážou také vývoz luxusního zboží do Ruska a dovoz výrobků ze železa a oceli, oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Nová opatření představují čtvrtý balík sankcí proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu, koordinovaný se Spojenými státy a dalšími spojenci ze skupiny G7.
  • EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
    Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude nezbytné kvůli koronavirové krizi prodloužit. V době, kdy boj s pandemií a jejími hospodářskými následky zaměstnává většinu kapacity evropských vlád i unijních institucí, vzkázali tento týden někteří evropští politici do Londýna, že čas stanovený původně do konce roku nebude vzhledem ke zpomalení rozhovorů stačit. Britská vláda dosud na jakékoli prodlužování doby, po níž se země musí řídit unijními pravidly, odmítala přistoupit.
  • EU přidá na sankční seznam dalších 160 Rusů, potrestá i běloruské banky
    Státy Evropské unie se dnes shodly na uvalení dalších sankcí kvůli ruské agresi na Ukrajině. Na sankčním seznamu se nově objeví jména 160 ruských politiků a oligarchů. Unie také rozšíří vyloučení z mezinárodního platebního systému SWIFT i na běloruské banky. Oznámila to Rada EU. Podle jednoho z unijních činitelů budou prezidenti a premiéři členských zemí ve čtvrtek jednat i o dalších krocích, jež mají Rusku zkomplikovat financování války.
  • EU přijala normu na ochranu svých firem před sankcemi vůči Íránu
    Evropská komise včera přijala normu, která by měla evropským firmám pomoci vyrovnat se s důsledky amerických sankcí vůči Íránu. Reagovala tak na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se rozhodl odstoupit od jaderné dohody s Teheránem, informovala agentura AFP. Opatření využívá postup aplikovaný unií už v roce 1996, kdy USA zpřísnily sankce vůči Kubě. Podle agentury Reuters američtí diplomaté nyní cestují po světě a snaží se země přesvědčit, aby přestaly s Íránem obchodovat. V úterý byl jeden z nich i v Česku.
  • EU připravuje embargo na dovoz ruské ropy, Macron ho podporuje, řekl Le Maire
    Evropská unie připravuje embargo na dovoz ropy z Ruska a Francie se snaží přesvědčit váhající země, aby jej podpořily. Rozhlasové stanici Europe 1 to dnes řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Podle něj je zastavení dodávek ruské ropy nutností, pokud Evropa myslí svou podporu Ukrajiny vážně a chce přiškrtit příjmy, z nichž Rusko financuje válku.
  • EU připravuje uvalení cel na americké zboží kvůli Boeingu
    Evropská unie zavede "v pravou chvíli" vlastní cla na americké zboží kvůli dotacím pro amerického výrobce letadel Boeing. Oznámila to dnes evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová v reakci na uvalení amerických cel na evropské zboží kvůli subvencování evropského výrobce letadel Airbus, která dnes vstupují v platnost.
  • EU přivítala návrh Německa a Francie na rozpočet eurozóny
    Ministři financí eurozóny přivítali návrh Německa a Francie na společný rozpočet eurozóny, který by mohl být klíčem pro balík reforem, o němž se bude jednat na prosincovém summitu euroskupiny. Je ale zapotřebí na něm dále pracovat. Výhrady k plánu vyjádřila Itálie, informovala agentura Reuters. Ministři rovněž jednali o zjednodušení restrukturalizace státního dluhu.
  • EUR a JPY v krvavé lázni vítězí
    Ani pondělí nepřineslo na finanční trhy úlevu. Akcie, komodit i rizikové měny prudce padaly a denní volatilita...
  • EUR/AUD hledá směr v symetrickém trojúhelníku
    Měnový pár EUR/AUD se na 1hodinovém grafu obchoduje přibližně uprostřed symetrického trojúhelníku kolem hladiny 1,6580. Nyní bude důležité, jakým směrem cena tuto formaci prorazí a tím dojde k zahájení nového trendu. Tradeři tak nyní mohou vyčkávat na jasný průraz jedním směrem.
  • EUR/AUD - Intradenní výhled 27.7.2017
    Preferovaný scénář: Krátké (short) pozice pod 1,4675 s cílem na 1,4560 a dále pak až na 1,4485.
  • EUR/AUD - Intradenní výhled 28.6.2017
    Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 1,4900 s cílem na 1,5000 a dále pak až na 1,5040.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank