ECB začne nakupovat dluhopisy 9. března
Evropská centrální banka (ECB) začne nakupovat státní dluhopisy a další cenné papíry počátkem příštího týdne v objemu 60 miliard eur měsíčně. Na tiskové konferenci po dnešním zasedání bankovní rady to oznámil šéf ECB Mario Draghi. Rozsáhlými nákupy dluhopisů chce ECB podpořit ekonomický růst v eurozóně a obnovit růst cen. Banka dnes rovněž nastínila optimističtější výhled ekonomiky.
Banka již v lednu oznámila, že chce do ekonomiky měnové unie v rámci takzvaného kvantitativního uvolňování napumpovat nákupy dluhopisů postupně až 1,1 bilionu eur. ECB se rozhodla program nákupů vládních dluhopisů zahájit i navzdory dlouhodobému odporu Německa. V nákupech by měla pokračovat minimálně do září 2016, Draghi dnes ale nevyloučil, že to může trvat déle.
"Nakupovat cenné papíry veřejného sektoru zemí eura začneme na sekundárním trhu 9. března. Budeme rovněž pokračovat v nákupech cenných papírů ABS a krytých dluhopisů, které jsme zahájili loni," citovala Draghiho agentura Reuters.
ECB po dnešním zasedání nechala podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,05 procenta. Na tuto úroveň ji srazila loni v září, kdy také oznámila, že začne poprvé dodávat do ekonomiky eurozóny nové peníze prostřednictvím nákupů krytých dluhopisů a cenných papírů tvořených balíky bankovních úvěrů (ABS) od komerčních bank. K razantním opatřením ji přimělo oslabování západoevropské ekonomiky a pokles inflace.
V prosinci se spotřebitelské ceny v eurozóně dostaly podruhé v historii měnové unie do pásma deflace a v únoru byly meziročně nižší o 0,3 procenta. ECB v dnešní nové prognóze snížila odhad inflace pro celý letošní rok na nulu z prosincového výhledu 0,7 procenta a odůvodnila to prudkým poklesem cen ropy a slabým kurzem eura. Pro rok 2016 už ale banka čeká růst cen o 1,5 procenta.
Banka také zlepšila prognózu ekonomického růstu a konstatovala, že rizika tohoto výhledu se díky jejím krokům a zlevnění pohonných hmot zmenšila. Hrubý domácí produkt eurozóny by měl letos zrychlit růst na 1,5 procenta z loňského tempa 0,9 procenta. V prosinci ECB čekala růst jen o jedno procento.
Zlepšování ECB čeká i v dalších letech a v roce 2017 by eurozóna měla růst tempem 2,1 procenta. "Pohlédneme-li do budoucna, očekáváme, že hospodářské oživení se rozšíří a zesílí," řekl Draghi novinářům.
Draghi se rovněž dotkl problému Řecka, jemuž docházejí peníze i přesto, že minulý měsíc uzavřelo s eurozónou dohodu o čtyřměsíčním prodloužení záchranného programu. Draghi prohlásil, že Atény nemohou spoléhat na to, že ECB zvýší Řecku limit na emise krátkodobých dluhopisů, jimiž se nyní řecká vláda financuje. Řecko může letos vydat krátkodobé dluhopisy jen za 15 miliard eur a tento limit již naplnilo. ECB může žádost o zvýšení tohoto limitu vetovat.
Přísná pravidla podle Draghiho navíc bance neumožní, aby v rámci nového programu nakupovala rizikové řecké státní dluhopisy. "ECB je instituce založena na pravidlech, není to politická instituce," prohlásil Draghi.
Nákupem dluhopisů donedávna pomáhala ekonomice také americká centrální banka (Fed), ta ale již loni kvantitativní uvolňování ukončila. Kromě Fedu nakupuje dluhopisy japonská centrální banka a v minulých letech to dělala i britská Bank of England.
Zdroj: Reuters, ČTK, ECB
Čtěte více
-
ECB vidí euro blízko dlouhodobého průměru
Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi dnes sice naplnil očekávání a na tiskové konferenci... -
ECB vstoupí na trh, EUR/USD pod 1,2200
ECB podle očekávání nechala základní úrokovou sazbu beze změn na historickém minimu 0,75 procenta. -
ECB: V testech neuspělo 25 bank
V hloubkové prověrce zdraví předních evropských bankovních skupin neuspělo 25 bank v eurozóně. Na konci loňského... -
ECB vyčkává, nic jiného jí nezbývá
Včerejší zasedání Evropské centrální banky (ECB) nepřineslo nic nového, což bylo znát i na minimální tržní... -
ECB vyhověla žádosti Irska o zmírnění dluhové zátěže
Evropská centrální banka (ECB) vyhověla požadavku irské vlády a povolí zemi restrukturalizaci závazků... -
ECB vytvoří novou referenční úrokovou sazbu
Evropská centrální banka (ECB) do roku 2020 vytvoří novou referenční úrokovou sazbu. K tomuto kroku se rozhodla poté, co v letošním roce zkrachoval plán na reorganizaci referenční sazby EURIBOR, která byla v uplynulých letech zasažena skandálem kolem manipulace s její hodnotou. -
ECB vyzvala k přepracování navrhovaných pravidel EU k omezení cen plynu
Navrhovaná pravidla Evropské unie k omezení růstu cen zemního plynu by mohla ohrozit finanční stabilitu v eurozóně a je zapotřebí je přepracovat. Uvedla to včera podle agentury Reuters Evropská centrální banka (ECB) ve svém oficiálním stanovisku. Varovala, že ačkoliv cílem pravidel je omezení mimořádných výkyvů cen plynu, jejich výsledkem by mohl být přesný opak. -
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na podporu podniků i domácností. Uvedli to dnes podle agentury Reuters vedoucí představitelé Evropské centrální banky (ECB). Evropské země v poslední době zavádějí nová restriktivní opatření v reakci na vzestup počtu nových případů nákazy koronavirem. -
ECB začala nakupovat balíky úvěrů ABS
Evropská centrální banka (ECB) dnes zahájila nákupy cenných papírů ABS, sestavených z balíků... -
ECB začne nakupovat cenné papíry ABS
Evropská centrální banka (ECB) během listopadu zahájí nákupy cenných papírů ABS, které jsou sestaveny... -
ECB začne opět brát za své úvěry řecké dluhopisy
Evropská centrální banka (ECB) začne opět brát řecké státní... -
ECB začne rychleji omezovat nákupy dluhopisů
Evropská centrální banka (ECB) bude kvůli vysoké inflaci rychleji omezovat nákupy dluhopisů v rámci svého podpůrného programu APP a ve třetím čtvrtletí ho zřejmě ukončí. Na svém dnešním zasedání o tom rozhodla Rada guvernérů ECB. Hlavní úrokovou sazbu nechala centrální banka na rekordním minimu nula procent, uvedla v prohlášení. ECB také v aktualizovaném výhledu očekává na příští dva roky vyšší inflaci. -
ECB začne v létě pozvolna zvyšovat sazby, řekl šéf centrální banky Francie
Evropská centrální banka (ECB) začne pozvolna zvyšovat úroky letos v létě. V rozhovoru s francouzskou rozhlasovou stanicí France Inter to řekl člen Rady guvernérů ECB a guvernér francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau. Podobně se vyjádřila i šéfka ECB Christine Lagardeová a další centrální bankéři. -
ECB začne znovu přijímat řecké dluhopisy
Evropská centrální banka (ECB) začne v příštích týdnech znovu přijímat řecké státní dluhopisy jako zástavu... -
ECB zahájila nákupy firemních dluhopisů
Evropská centrální banka (ECB) dnes zahájila nákupy firemních dluhopisů. Podle zdrojů z trhu, na které se... -
ECB zahájila nákupy vládních dluhopisů
Evropská centrální banka (ECB) dnes společně s centrálními bankami členských zemí eurozóny zahájila... -
ECB zahájila program levných úvěrů
Evropská centrální banka (ECB) dnes poskytla komerčním bankám první část levných čtyřletých půjček... -
ECB zahájila program levných úvěrů bankám
Evropská centrální banka (ECB) dnes zahájila nový program levných dlouhodobých úvěrů komerčním... -
ECB zahájila zvyšování úroků, euro je silně volatilní
Evropská centrální banka (ECB) dnes zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,50 procenta, ke zvýšení úroků tak přikročila poprvé od roku 2011. Zpřísňováním měnové politiky reaguje na rostoucí inflaci v eurozóně, rozsah zvýšení sazeb je přitom výraznější, než banka původně avizovala. ECB zároveň představila nový program nákupů dluhopisů, jehož smyslem je udržet pod kontrolou náklady na půjčky nejzadluženějších zemí eurozóny, jako je Itálie. -
ECB zahájila zvyšování úroků, základní sazbu zvedla o půl procentního bodu
Evropská centrální banka (ECB) dnes zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,50 procenta, ke zvýšení úroků tak přikročila poprvé od roku 2011. Zpřísňováním měnové politiky reaguje na rostoucí inflaci v eurozóně, rozsah zvýšení sazeb je přitom výraznější, než banka původně avizovala. ECB zároveň představila nový program nákupů dluhopisů, jehož smyslem je udržet pod kontrolou náklady na půjčky nejzadluženějších zemí eurozóny, jako je Itálie.