Středa 25. prosince 2024 08:01
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new

Důsledky brexitu závisí na uspořádání s EU

20.06.2016 15:32  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Případný odchod Británie z Evropské unie charakterizuje z pohledu ekonomiky a finančních trhů především nejistota, co by nastalo po čtvrtečním referendu. Shodují se na tom Češi pracující v londýnském finančním středisku City, které ČTK oslovila. Domnívají se také, že by se City s novou situací vyrovnala, i když klíčové bude, na jakých podmínkách by se Británie s EU dohodla. Některé firmy přesto s obchodováním vyčkávají do čtvrtka.

"Nikdo neví, co bude, nikdo neví, jak to bude vypadat, kdyby nastal brexit," řekl ČTK Ladislav Hornan, předseda Česko-britské obchodní komory a partner mezinárodní poradenské a účetní společnosti UHY.

"Firmy čekají, co bude, ale žádná panika nikde není," řekl. "Panikaří jen vláda."

Britský ministr financí George Osborne, který je proti brexitu, v neděli řekl, že mezinárodní investoři již stahují peníze z Británie a domácnosti odkládají nákupy domů a aut.

Podle Hornana bude záležet na tom, jak by se Británie dohodla s EU na dalších podmínkách. "Samozřejmě je nejlepší, aby nejistota byla co nejkratší ... říká se, že to bude trvat léta, než se vše dohodne, ale obchod se nezastaví," dodal.

Pokud jde o celkové ekonomické dopady brexitu, budou prý určitě negativní reakce, ale jen těžko je přesněji odhadovat. Podle stoupenců Remain (Setrvání v EU) ekonomika zeslábne, ale já myslím, že to nikdo neumí dostatečně předpovědět, řekl Hornan.

Ta nejistota bude prý spíš na měnových a akciových trzích. To je ale trochu jiná nejistota, než co se týče firem, co něco vyváží a dováží. Takže já si nedovedu představit, že by se něco absolutně změnilo, řekl. "Pokud se politici dohodnou, tak by neměly být problémy."

Zdůraznil také, že City má velkou schopnost se přizpůsobovat změněné situaci a čelit krizím - jako po roce 2008. Síla tam je, řekl.

Připustil, že se spekuluje, že by se některé banky mohly přesunout do Frankfurtu kvůli obchodování na trhu s eury - kdyby EU zakázala obchodování s eury ze států, které nejsou v eurozóně. "Ale nevím, jestli se jednotlivé banky připravují. Ale zřejmě ano, je to vidět na klesající měně. Ale euro pokleslo také. A burza šla dolů za čtyři měsíce snad o 10 procent," řekl.

Nemyslí si ale, že by na brexit opravdu došlo. "Můj odhad je, že většina lidí se bude bát perspektivy změny a zvolí Remain. I když to bude myslím malá většina," řekl Hornan.

O nejistotě mluvil i Čech, který pracuje v City pro americkou investiční banku a chtěl raději mluvit anonymně. Některé firmy obchodující s akciemi vyčkávají do čtvrtka, řekl. Podle něj je City pro EU. Ale i kdyby došlo na brexit, tak finanční sektor je podle něj kreativní a vymyslí cesty, jak se s ním vypořádat.

Znamenal by například přijetí dalších právníků kvůli novým předpisům. Čekáme, jak to dopadne, ale máme i odbočky po Evropě, dodal. I když žije v Londýně léta, neměl potřebu si nechat udělat britský pas. Český úplně stačil, díky tomu, že jsme v EU, řekl.

Podle dalšího Čecha, který pracuje v City a kvůli pravidlům své firmy nechtěl uvést své jméno, by byl brexit pro obě strany nevýhodný. Z ekonomického hlediska to vůbec nedává smysl. Na rozvod vždy doplatí oba, každý rozvod něco stojí, prohlásil.

Každá finanční firma v Londýně bude mít podle něj méně zakázek z Evropy. Budou si muset otvírat pobočky ve Frankfurtu a to bude znamenat další náklady, řekl.

Snad jediným pozitivním důsledkem brexitu by prý mohl být předpokládaný pokles cen nemovitostí, které se v posledních letech vyšplhaly do závratné výše a jsou pro průměrně vydělávající Londýňany nedostupné. Ale dobré to nebude samozřejmě pro ty, kdo si vzali hypotéku a koupili si dům, uvedl.

Zdroj: Reuters, ČTK, UHY

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Důležité zprávy a dnešní obchodování
    Centrální banka převzala ve Španělsku spořitelnu CajaSur.
  • Důležitý den makrodat
    Dnešní den je plný velmi důležitých zpráv a očekává se opět volatilní obchodování. Nejdůležitější zprávy dne.
  • Dům údajného tvůrce bitcoinu byl prohledán
    Australská policie dnes prohledala dům muže, který je podle časopisu Wired pravděpodobně zakladatelem...
  • Dun & Bradstreet: Globální ekonomika slábne
    Společnost Dun & Bradstreet v první polovině letošního roku snížila rating více zemím než za celý loňský rok. Globální ekonomika slábne a potýká se s řadou problémů, což se letos již také nepříznivě odrazilo na ratingovém hodnocení států, uvedla D&B. Firma svými politickými, ekonomickými a obchodními analýzami, které zpracovává pro 132 zemí světa, upozorňuje na rizika plynoucí z obchodního styku.
  • Dun & Bradstreet: Letos přibylo 11.200 firem, kterým hrozí krach
    Za prvních pět měsíců roku 2021 se v ČR počet ohrožených firem zvýšil o 11.166. To je téměř o třetinu víc než ve stejném období roku 2020. Množství firem v krizi roste a některá odvětví jsou zasažena fatálně, vyplývá z analýzy poradenské společnosti Dun & Bradstreet. Ta do kategorie ohrožených firem zařadila společnosti v potížích, tedy například ty, které zahájily konkurzní nebo restrukturalizační řízení, jsou v dočasné ochraně, v likvidaci a podobně.
  • Dun & Bradstreet: Nejlepší rating na světě má Německo
    Analytická společnost Dun & Bradstreet (D&B) zvýšila rating Německu v kategorii nejnižšího rizika návratnosti investice o jeden stupeň. Jde o nejlepší rating země ze 132 hodnocených států. Důvodem je zlepšující se makroekonomické i mikroekonomické prostředí. ČTK o tom dnes informovala společnost Bisnode, která je partnerem D&B.
  • Dun & Bradstreet: Rating Ruska a Ukrajiny patří k nejhorším na světě
    Investiční rating Ruska a Ukrajiny patří už půl roku k nejhorším na světě. V důsledku války, které v únoru zahájilo Rusko, panuje v obou zemích obrovská nejistota ohledně očekávané návratnosti investic. Vyplývá to z hodnocení rizikovosti zemí poradenské firmy Dun & Bradstreet.
  • Dun & Bradstreet snížila rating Turecka
    Společnost Dun & Bradstreet (D&B) snížila rating Turecka o jeden stupeň z DB4c na DB4d. Důvodem jsou politická a bezpečnostní rizika. ČTK o tom dnes informovala společnost Bisnode, která je strategickým partnerem D&B.
  • Dun & Bradstreet: Ve většině zemí světa loni ubylo bankrotů firem
    Navzdory pandemii covidu-19 loni většina zemí světa zaznamenala pokles počtu firemních bankrotů. Nejlépe se dařilo podnikům v Nizozemsku, kde se počet bankrotů snížil o 42 procent. Naopak na Ukrajině o 306 procent vzrostl, vyplývá z analýzy společnosti Dun & Bradstreet. V České republice se počet krachů firem zvýšil o devět procent.
  • Duolingo míří na burzu, hodnota podniku by mohla dosáhnout až 3,4 miliardy USD
    Americká společnost Duolingo, která provozuje stejnojmennou aplikaci pro výuku jazyků, míří na burzu. Primární veřejná nabídka akcií (IPO) by podnik mohla ohodnotit až na 3,4 miliardy dolarů (zhruba 74 miliard Kč), uvedla včera firma. Duolingo se vstupem na americký akciový trh Nasdaq snaží využít rychlého růstu zájmu o nástroje pro internetové vzdělávání, který je důsledkem pandemie covidu-19, poznamenala agentura Reuters.
  • Důvěra amerických spotřebitelů klesla
    Důvěra amerických spotřebitelů v jejich ekonomiku v červenci klesla. Stále však byla lepší než před rokem a zůstávala...
  • Důvěra britských podniků v ekonomiku prudce klesla
    Důvěra britských podniků v ekonomiku se po vítězství takzvaného brexitu prudce zhoršila. Počet firem s...
  • Důvěra britských spotřebitelů byla v lednu nejvýše za 16 měsíců
    Spotřebitelská důvěra v Británii se v lednu vyšplhala nejvýše za 16 měsíců. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu společnosti GfK. V ekonomice podle agentury Reuters přetrvává povolební optimismus, který ukončil období tříleté politické a ekonomické nejistoty.
  • Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
    Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je hluboko pod stavem před pandemií nemoci covid-19. Ukázaly to výsledky průzkumu, které dnes zveřejnila společnost GfK. Index spotřebitelské důvěry se podle ní v září zvýšil na minus 25 bodů ze srpnových minus 27 bodů.
  • Důvěra britských spotřebitelů klesla
    Důvěra britských spotřebitelů se v prvním čtvrtletí snížila kvůli vysoké inflaci. V ohrožení je tak nejdůležitější tahoun růstu britské ekonomiky. Vyplývá to z dnešních výsledků průzkumu poradenské společnosti Deloitte. Její čtvrtletní index spotřebitelské důvěry se snížil na -7 z -6 v posledním čtvrtletí 2016.
  • Důvěra britských spotřebitelů stoupla nejvíce za osm let
    Důvěra britských spotřebitelů v prosinci stoupla nejvíce za osm let. Povzbudilo ji zahájení očkovací kampaně proti nemoci covid-19 v zemi. Ukázaly to výsledky průzkumu, které dnes zveřejnila společnost GfK. Index spotřebitelské důvěry se podle ní v tomto měsíci zvýšil na minus 26 z listopadových minus 33 bodů.
  • Důvěra britských spotřebitelů stoupla nejvýše za rok
    Důvěra britských spotřebitelů stoupla tento měsíc nejvýše za rok. Spotřebitelé stále více věří, že oživení ekonomiky z pandemie se blíží a že z toho budou mít prospěch. Ukázaly to výsledky průzkumu, které dnes zveřejnila společnost GfK. Index spotřebitelské důvěry se podle ní v tomto měsíci zvýšil na minus 16 z únorových minus 23 bodů. Údaj je stále pod svým dlouhodobým průměrem, který činí minus devět bodů, zlepšily se však všechny komponenty indexu.
  • Důvěra britských spotřebitelů výrazně oživila
    Důvěra britských spotřebitelů tento měsíc oživila z propadu, který zaznamenala po červnovém referendu...
  • Důvěra francouzských spotřebitelů je nejvýše za sedm měsíců
    Důvěra francouzských spotřebitelů se v březnu vyšplhala nejvýše za uplynulých sedm měsíců. Podle agentury Reuters je to znamení, že se druhá největší ekonomika eurozóny vzpamatovává z protivládních protestů takzvaných žlutých vest. Index důvěry spotřebitelů vystoupil podle dnes zveřejněných údajů francouzského statistického úřadu INSEE na 96 z únorových 95 bodů.
  • Důvěra francouzských spotřebitelů v dubnu rekordně klesla
    Důvěra francouzských spotřebitelů v dubnu, kdy se kvůli snaze zastavit šíření nemoci covid-19 ekonomika uzavřela, zaznamenala rekordní pokles. Příznivý není ani výhled domácností, který je nejhorší za dobu měření, zatímco strach z nezaměstnanosti je nejvyšší od července 2015. Uvedl to dnes francouzský statistický úřad INSEE.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank