Česká národní banka (ČNB) uložila společnosti OVB Allfinanz pokutu milion korun za chyby při poskytování pojištění klientům a za porušení povinností při uchovávání dokumentů týkajících se investičních služeb. Sankce se týká prohřešků z let 2021 a 2022. Rozhodnutí, které nabylo právní moci na konci listopadu, zveřejnila ČNB na svých internetových stránkách. OVB Allfinanz uvedla, že pochybení byla formální a klienti společnosti nebyli poškozeni.
Podle centrální banky OVB Allfinanz při uzavírání některých smluv o pojištění nezjišťovala cíle a potřeby svých klientů, případně nevysvětlovala důvody svých doporučení pro uzavření a změnu pojištění ani dopady sjednání pojištění na zákazníky. V dalších kontrolovaných případech společnost nezjistila investiční znalosti zákazníka a neprovedla analýzu rizik, kterým jsou zákazníci vystaveni.
Podle OVB Allfinanz centrální banka pokutu uložila za několik formálních pochybení. "S Českou národní bankou jsme v aktivním kontaktu a část těchto pochybení byla napravena už v roce 2021, tedy ještě v době před zahájením samotné kontroly. V žádném z uvedených případů nedošlo k jakémukoliv poškození klientů naší společnosti," uvedla firma na dotaz ČTK.
Centrální banka dále vytýká firmě, že přijala pobídku k distribuci doplňkového penzijního spoření od Generali České pojišťovny, což mohlo vést k porušení povinnosti jednat s klienty v jejich nejlepším zájmu. "Pokud jde o distribuci doplňkového penzijního spoření, chceme zdůraznit, že k žádnému porušení zákonných povinností - tedy jednat v nejlepším zájmu klienta, fakticky nedošlo. I přesto se OVB rozhodla přijímání dané pobídky ukončit," uvedla k tomu OVB Allfinanz.
Podle ČNB také OVB Allfinanz v letech 2021 a 2022 neuchovávala záznamy a dokumenty týkající se investičních služeb, na základě kterých by bylo možné sledovat, zda společnost dodržuje zákonné požadavky a dodržuje své povinnosti vůči zákazníkům.
ČNB už v minulosti OVB Allfinanz opakovaně pokutovala. V roce 2013 společnost dostala dvoumilionovou sankci za pochybení při vyhodnocování investorských zkušeností zákazníků při uzavírání smluv. V roce 2016 dostala pokutu pět milionů korun za klamání klientů, když pracovníci firmy prodávali investiční životní pojištění jako spoření.
OVB Allfinanz působí na českém trhu od roku 1993 jako dceřiná společnost německé OVB Holding AG. Má více než milion klientů. Mateřská společnost OVB Holding z německého Kolína nad Rýnem vznikla v roce 1970. Působí prostřednictvím dceřiných firem v dalších 14 zemích Evropy.
Zdroj: Reuters, ČTK, OVB