Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:40
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
eightcap trade smarter

Britská ekonomika letos podle vlády zpomalí, ale vyhne se technické recesi

15.03.2023 16:15  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) zlepšil svůj odhad vývoje britského HDP a nově předpovídá, že Británie se letos vyhne technické recesi, uvedl dnes britský ministr financí Jeremy Hunt při oznamování rozpočtových plánů vlády. Zároveň tlumočil předpověď OBR, že inflace do konce roku klesne o více než dvě třetiny na 2,9 procenta.

Míra inflace se nyní ve Spojeném království pohybuje těsně nad deseti procenty a OBR před šesti měsíci odhadoval, že hrubý domácí produkt země letos klesne o 1,4 procenta. Podle nové předpovědi klesne pouze o 0,2 procenta a nezažije dvě po sobě jdoucí čtvrtletí poklesu, což je obvykle považováno za definici recese.

"Úřad pro rozpočtovou odpovědnost předpověděl, že v důsledku měnících se mezinárodních faktorů a opatření, která učiním, se Spojené království nedostane tento rok do technické recese," řekl Hunt. "Po tomto roce bude britská ekonomika růst v každém roce v úseku předpovědi: o 1,8 procenta v roce 2024, 2,5 procenta v roce 2025, 2,1 procenta v roce 2026 a 1,9 procenta v roce 2027," citovala jej BBC.

Hunt předpovědi oznámil v dolní komoře parlamentu při své první prezentaci nového rozpočtu od nástupu do funkce. Úřadu ministra financí se ujal loni na podzim na konci krátkého úřadování premiérky Liz Trussové, jejíž ekonomické plány vyvolaly paniku na finančních trzích a vynutily si intervenci britské centrální banky na ochranu penzijních fondů. Huntovým cílem dnes bylo "být co nejvíce nudný", uvedla AP.

Ministr slíbil, že vláda premiéra Rishiho Sunaka přijme veškerá opatření nutná pro zajištění ekonomické stability, zároveň oznámil několik zásadních novinek. Například slíbil zvýšit výdaje na obranu o 11 miliard liber (asi 300 miliard Kč) během pěti let nebo prodloužit dotační program na účty za energie o další tři měsíce. Hunt také potvrdil zvýšení daně z firemních zisků přesahujících 250.000 liber z 19 na 25 procent, firmy si ovšem z daňového základu budou moci v celé výši odečítat investice do nových strojů a technologií.

Někteří komentátoři uvedli, že "rozpočet pro růst", jak jej vláda nazývá, nezahrnuje zvyšování platů ve veřejném sektoru, po němž volají odbory i sami pracovníci při opakovaných stávkách. Ty pokračují i dnes protestem učitelů v Anglii a Walesu, který navazuje na stávky zdravotníků, pracovníků pošty nebo státní správy, jejichž platy v posledních letech stagnují.

V sociální oblasti Ministr Hunt oznámil například rozšíření bezplatné péče o děti i na mladší tří let, opatření týkající se pracujících rodičů má ovšem plně vstoupit v platnost až v roce 2025. Úřad OBR předpověděl, že skutečná životní úroveň v Británii v příštích dvou letech poklesne o více než pět procent, což by byl nejvýraznější pokles od začátku vedení dané statistiky.

Lídr opozičních labouristů Keir Starmer v reakci na Huntova oznámení obvinil vládu, že nerozumí problémům Britů a vede zemi "na cestu kontrolovaného úpadku". "Naše ekonomika má slabé základy, globální krize zasahují Británii více než jiné země, platy v této zemi jsou dnes ve skutečné hodnotě nižší, než byly před 13 lety," uvedl Starmer v odkaze na dobu, po kterou je u moci Konzervativní strana. Ta podle lídra opozice i pod současným premiérem zavádí "klasické krátkodobé náplasti", které znamenají "utrpení pro pracující lidi v budoucnu".

Zdroj: Reuters, ČTK, BBC, AP

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Britská centrální banka zvýšila základní úrok o půl bodu na pět procent
    Britská centrální banka dnes nečekaně zvýšila základní úrokovou sazbu až o půl procentního bodu na pět procent. Banka se zvyšováním úroků snaží bojovat s vysokou inflací a uvedla, že se objevily zprávy naznačující, že pokles inflace bude trvat déle. Měnový výbor Bank of England (BoE) zvýšil hlavní úrok už potřinácté za sebou a základní sazba v Británii je nejvýše od roku 2008, kdy vrcholila globální finanční krize.
  • Britská centrální banka zvýšila základní úrok, příští rok čeká pokles ekonomiky
    Britská centrální banka dnes podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na rovné jedno procento, maximum od roku 2009. Snaží se tak omezit rostoucí inflaci, která podle její prognózy v závěru letošního roku překročí deset procent. Banka v tiskové zprávě také varovala, že britskou ekonomiku v příštím roce čeká mírný pokles.
  • Britská ekonomika by mohla růst až o 3,1 %
    Britská obchodní komora dnes zvýšila odhad letošního růstu britské ekonomiky na 3,1 procenta z dříve předpokládaných...
  • Britská ekonomika je poprvé po 11 letech v recesi
    Britská ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 19,8 procenta, ukázala konečná zpráva, kterou dnes zveřejnil britský statistický úřad. Země je tak poprvé po 11 letech v recesi, která se charakterizuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu po sobě. Výsledek je přesto nepatrně lepší, než ukazovala předběžná zpráva, podle které propad ve druhém čtvrtletí dosáhl 20,4 procenta.
  • Britská ekonomika je poprvé po 11 letech v recesi
    Britská ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 20,4 procenta. V meziročním srovnání se hospodářství propadlo o 21,7 procenta. Uvedl to dnes tamní statistický úřad (ONS) na základě předběžných údajů. Od ledna do března, tedy v období, než se plně projevil vliv pandemie nemoci covid-19, se hrubý domácí produkt (HDP) snížil v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,2 procenta. Britská ekonomika, která je šestá největší na světě, je tak poprvé po 11 letech v recesi, která se charakterizuje jako dva kvartály hospodářského poklesu po sobě.
  • Britská ekonomika je zase v recesi, libra ztrácí
    Data z minulého týdne ukázala, že ekonomika Velké Británie klesla už počtvrté z posledních pěti čtvrtletí.
  • Britská ekonomika klesla nejvíce od finanční krize v roce 2008
    Britská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o dvě procenta. To je nejhlubší propad od konce roku 2008, tedy od globální finanční krize. Důvodem jsou omezení zavedená kvůli epidemii způsobené koronavirem. V samotném březnu se hrubý domácí produkt (HDP) proti únoru snížil o rekordních 5,8 procenta, oznámil to dnes britský statistický úřad.
  • Britská ekonomika klesla ve třetím čtvrtletí více, než se čekalo
    Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 0,3 procenta. Je to výraznější pokles, než statistici uváděli v dřívější zprávě. Ve svém konečném odhadu to dnes oznámil britský statistický úřad. Ten v prvním odhadu uváděl pokles o 0,2 procenta.
  • Britská ekonomika kvůli brexitu ztrácí tempo
    Britská ekonomika zaostává za zlepšujícím se stavem eurozóny, na vině jsou obavy z brexitu a také růst inflace v důsledku oslabení libry. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnily organizace IHS Markit a CIPS. Index pro sektor služeb, který je považován za barometr zdraví firem v odvětví, za srpen klesl na 53,2 bodu z 53,8 bodu v červenci.
  • Britská ekonomika kvůli koronaviru klesla nejvíce od 1979
    Britská ekonomika v prvním čtvrtletí, tedy v období, než se plně projevil vliv pandemie nemoci covid-19, klesla nejvíce od roku 1979. Hrubý domácí produkt (HDP) se od ledna do března snížil v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,2 procenta. Vyplývá to z konečných údajů, které dnes zveřejnil britský statistický úřad ONS. Konečné údaje jsou o něco horší než předběžné z konce května, které počítaly s poklesem o dvě procenta.
  • Britská ekonomika loni klesla o rekordních 9,8 procenta
    Britská ekonomika loni kvůli pandemii klesla o rekordních 9,8 procenta, oznámil dnes ve své konečné zprávě britský statistický úřad. Je to o desetinu procentního bodu méně, než ukazovala předběžná data. Výsledek je přesto nejhorší za více než 300 let. S výjimkou Argentiny a Španělska se hrubý domácí produkt (HDP) Británie snížil nejvíce ze všech zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje 37 hospodářsky vyspělých států.
  • Britská ekonomika loni klesla o rekordních 9,9 procenta
    Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v loňském roce kvůli pandemii propadl o rekordních 9,9 procenta. Vrátil se tak zhruba na úroveň z roku 2013. Ve svém prvním odhadu to dnes oznámil britský statistický úřad.
  • Britská ekonomika loni překonala odhady
    Britská ekonomika stoupla v uplynulém roce o 2,8 procenta. Rostla tak rychleji, než ukazovaly první...
  • Britská ekonomika loni rostla o 1,9 %
    Britská ekonomika loni rostla o 1,9 procenta, nejrychleji od předkrizového roku 2007. Odhadl to dnes...
  • Britská ekonomika loni rostla o 2,3 %
    Britská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí i za celý loňský rok rostla o něco rychleji, než se původně uvádělo...
  • Britská ekonomika loni rostla pomaleji
    Růst britské ekonomiky v loňském roce zpomalil na 1,4 procenta z předloňských 1,8 procenta. Jeho tempo tak bylo nejslabší od roku 2012. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil britský statistický úřad. Za zpomalením hospodářského růstu je podle analytiků hlavně nejistota ohledně odchodu Británie z Evropské unie a také slabá zahraniční poptávka.
  • Britská ekonomika loni stoupla nejvíc za 6 let
    Britská ekonomika rostla v uplynulém roce nejrychleji od začátku finanční krize. Hrubý domácí produkt se...
  • Britská ekonomika loni vzrostla
    Britská ekonomika loni vzrostla o 1,4 procenta, což byl nejpomalejší růst od roku 2012. Oznámil to dnes britský statistický úřad, který tak potvrdil svůj předchozí údaj z února. Revidoval však směrem vzhůru údaj za čtvrté čtvrtletí. Statistici rovněž oznámili, že ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl schodek běžného účtu platební bilance země.
  • Britská ekonomika loni vzrostla o 1,7 procenta
    Růst britské ekonomiky byl v loňském roce o něco pomalejší, než se původně předpokládalo. Britský statistický úřad včera oznámil, že hrubý domácí produkt se loni zvýšil pouze o 1,7 procenta. Opravil tak svůj dřívější odhad, podle kterého růst dosáhl 1,8 procenta.
  • Britská ekonomika navázala na oživení ze začátku roku a dále roste
    Britský hrubý domácí produkt (HDP) ve druhém čtvrtletí stoupl o 0,6 procenta. Britský statistický úřad to dnes uvedl ve svém předběžném odhadu. Britská ekonomika tak navazuje na oživení, které přišlo v prvních třech měsících letošního roku. Tehdy vykázala růst 0,7 procenta po technické recesi, do níž se dostala ve druhé polovině loňského roku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje