Pondělí 20. ledna 2025 23:24
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap zlato
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Bloomberg: Ceny za přepravu nákladů po moři zůstanou zřejmě vysoké i letos

21.01.2022 14:21  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Ceny za přepravu nákladů po moři loni prudce vzrostly a očekává se, že zůstanou vysoké i v letošním roce. To přinese globálním nákladním dopravcům další rok vysokého růstu zisku, menší společnosti a jejich zákazníci - od Španělska až po Srí Lanku - však budou muset platit více téměř za všechno. Ve svém článku na to upozornila agentura Bloomberg.

Cena za přepravu kontejneru o délce 40 stop (12,2 metru) z Asie do USA loni překonala 20.000 USD (430.000 Kč), včetně poplatků a pojistného. Před několika lety přitom činila méně než 2000 USD. Navíc omezená kapacita kontejnerů a přetížené přístavy znamenají, že dlouhodobé sazby stanovené ve smlouvách mezi dopravci a zákazníky jsou odhadem o 200 procent vyšší než před rokem. To signaluje, že také v dohledné době zůstanou ceny vyšší.

Velcí klienti námořních dopravců, jako je Walmart nebo IKEA, mají dostatečnou sílu k tomu, aby si ve smlouvách vyjednali lepší podmínky nebo alespoň absorbovali dodatečné náklady. Menší dovozci a vývozci, zejména z chudých zemí, ale nemohou tyto náklady snadno přenést na ostatní nebo přečkat dlouhá období napjatých peněžních toků. Tato situace upozorňuje na koncentraci na trhu lodních společností a jejich právní imunitu vůči antimonopolním zákonům.

Zatímco v rozvojovém světě firmy kvůli vysokým cenám za přepravu bojují o přežití, situace dopravců se prudce zlepšuje. Odhaduje se, že za rok 2021 námořní dopravci vykázali zisk 150 miliard USD, což je devítinásobný růst proti předchozímu roku. Přichází navíc po desetiletí, ve kterém dopravci naopak bojovali o to, aby se dostali do zisku.

Ekonomové však upozorňují, že trvale vysoké ceny dopravy zvyšují inflaci a zpomalují oživení ekonomiky. Vysoké náklady na dopravu dříve vyvolávaly pouze dočasné zvýšení inflace, nyní však mají dlouhodobější vliv na hospodářství. Průzkumu ekonoma Federální rezervní banky (Fed) v Kansasu Nicholase Slye ukázal, že v minulosti zvýšení nákladů o 15 procent způsobilo po roce zvýšení inflace o 0,1 procentního bodu. Podle něj představují současné ceny za námořní přepravu spíše trvalý než dočasný problém.

Vzhledem k současné situaci se po celém světě objevují tlaky na regulační orgány, aby námořní dopravce omezily. Naposledy britská Mezinárodní asociace nákladní dopravy tamní vládu vyzvala, aby prošetřila narušené tržní podmínky na globálním trhu kontejnerové přepravy. Tato britská nákladní lobby v posledních letech poukazovala na koncentraci v odvětví. Pouze deset kontejnerových společností se sídlem v Asii a v Evropě, v čele s dopravci Maersk, MSC, CMA CGM a Cosco Shipping Holding, má pod kontrolou téměř 85 procent kapacity pro přepravu zboží po moři. Před 25 lety kontrolovalo 20 největších společností přibližně polovinu celosvětové kapacity.

Devět těchto firem si oficiálně konkuruje, fungují ale na základě dohod o sdílení plavidel. Tedy aliancí, které koordinují mezi sebou plavební řády a sdílejí prostor na lodích. Dopravci také dlouho těží z výjimek ze zákonů o hospodářské soutěži ve většině velkých ekonomik, včetně EU a USA.

"Tento trh nefunguje ve prospěch všech," tvrdí ředitel organizace Global Shippers Forum James Hookham. "Domníváme se, že tento trh potřebuje přezkoumat, aby se zjistilo, že zákazníci nejsou zneužíváni."

Dopravci trvají na tom, že vysoké ceny jsou anomální výkyv jako důsledek nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou vyvolané pandemií. Podle nich se přirozeně vyřeší.

Současné americké zákony o námořní dopravě pocházejí z roku 1916. Kvůli snaze ochránit domácí firmy Kongres tehdy vyňal dopravce z působnosti antimonopolních zákonů. Od té doby se zákony zreformovaly, poslední reforma je z roku 1998 - tedy z doby před přijetím Číny do Světové obchodní organizace (WTO). Antimonopolní výjimka však v zákonech zůstala i po reformách. Ministerstvo spravedlnosti se už desítky let snaží o zrušení této výjimky, protože podle něj není opodstatněná a podkopává zákonitosti volného trhu.

Lodní společnosti, podobně jako aerolinky, začaly v roce 2013 vytvářet aliance, aby lépe naplnily kapacitu lodí a zorganizovaly plavební řády. V roce 2018 agentura OSN pro námořní obchod uvedla, že tato struktura trhu spíše odpovídá volnému oligopolu.

V březnu 2020, v době prvního lockdownu, většina pozorovatelů očekávala, že tato situace námořní dopravu zdecimuje. Po úvodním propadu však následovalo nečekaně prudké oživení poptávky. Čínská i americká ekonomika se začaly znovu otevírat a objevily se vládní stimulační platby, které povzbudily poptávku spotřebitelů po nejrůznějším zboží, od rotopedů po domácí kancelářské stoly.

V loňském třetím čtvrtletí hodnota světového obchodu se zbožím vystoupila na rekordních 5,6 bilionu USD. V posledních třech měsících roku pak měl obchod nakročeno ke stejně solidnímu číslu.

Zdroj: Reuters, ČTK, Bloomberg

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Bloomberg: Bezos je nejbohatší člověk světa
    Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos vystřídal šéfa automobilky Tesla Elona Muska na pozici nejbohatšího člověka světa. Vyplývá to z aktuálního žebříčku miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Biden chystá první velké zvýšení daní od roku 1993
    Nový americký prezident Joe Biden plánuje první velké zvýšení daní ve Spojených státech od roku 1993. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Zvýšení daní má podle nich pomoci pokrýt náklady na dlouhodobý ekonomický program, který má následovat po balíku opatření ke zmírnění hospodářských dopadů koronavirové krize.
  • Bloomberg: Bitcoin za deset let vzrostl o devět milionů procent
    Vynořil se z popela finanční krize a byl navržen tak, aby obešel banky i vládní úřady, které se utápěly v největší katastrofě na Wall Street za desítky let. Prosazoval se pomalu, provázela ho řada skandálů s podvody a krádežemi, které mnohé odradily a přinesly přísnější regulaci. Jakmile se mu však dostalo větší pozornosti, ukázal se nejvýkonnějším aktivem desetiletí. Řeč je o bitcoinu, největší digitální měně světa. Jeho hodnota koncem loňského roku činila zhruba 7200 dolarů (163.000 Kč) a od července 2010 se zvýšila o více než devět milionů procent, uvedla agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Bitcoin zažívá nejdelší růstové období za více než rok
    Nejznámější kryptoměna bitcoin je na cestě ke svému nejdelšímu měsíčnímu růstovému období za více než rok, když o víkendu stoupla na nový rekord nad 28.000 USD (téměř 602.000 Kč). Letos se cena bitcoinu již více než ztrojnásobila, uvedla agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Blackstone plánuje evropský infrastrukturní fond
    Americký správce aktiv Blackstone uvažuje o vytvoření nového otevřeného evropského infrastrukturního fondu. V počátku by měl usilovat o získání až dvou miliard USD (44,8 miliardy Kč), časem by se částka mohla výrazně zvýšit. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.
  • Bloomberg: Brexit už stál ekonomiku Británie 130 miliard liber
    Ekonomické náklady na odchod Británie z Evropské unie už dosáhly 130 miliard liber (3,9 bilionu Kč). Do konce letošního roku se ale tato částka zvýší o dalších 70 miliard liber. Vyplývá to z odhadu agentury Bloomberg založeném na vlivu škod, které Británie zaznamenala v posledních třech letech po ztrátě některých vazeb na ostatní země skupiny sedmi nejbohatších ekonomik světa G7.
  • Bloomberg: Britská firma Arm chce na burze dosáhnout ocenění až 70 miliard USD
    Britská společnost Arm, která navrhuje počítačové čipy, chce při vstupu na americký akciový trh Nasdaq dosáhnout ohodnocení 60 až 70 miliard dolarů (až 1,5 bilionu Kč). S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. V letošním roce by tak mohlo jít o největší primární veřejnou nabídku akcií (IPO).
  • Bloomberg: Cenový strop na ruskou ropu nebude mít na rozpočet země velký dopad
    Cenový strop na ruskou ropu, na kterém se minulý týden dohodla skupina ekonomicky vyspělých zemí G7, není dostatečně nízký na to, aby v příštím roce výrazně snížil příjmy Kremlu. Shodují se na tom někteří ekonomové. I kdyby tento strop způsobil pokles produkce ruské ropy, prezident Vladimir Putin má stále dost peněz na své válečné úsilí, alespoň prozatím. Uvedla to agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Ceny elektřiny v Evropě klesají nejdéle od začátku roku 2020
    Dlouhodobé ceny elektřiny v Evropě už sedmým dnem klesají, teplejší počasí a vyšší dodávky plynu totiž přispívají k poklesu krátkodobých cen. Je to nejdelší cenový pokles od února 2020, uvedla dnes agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Ceny jedné z nejoblíbenějších velikostí diamantů prudce klesají
    Ceny surových diamantů v jedné z neoblíbenějších kategorií, kterou je velikosti nejvíce používaná pro zásnubní prsteny, prudce klesají, protože stále více Američanů dává přednost zásnubním prstenům z laboratorně vytvořených kamenů. Poptávka po diamantech po pandemii obecně oslabila, protože spotřebitelé opět utrácejí za cestování a zážitky a zhoršování ekonomického vývoje snižuje výdaje za luxus. Kameny používané v solitérních prstenech o velikosti jednoho nebo dvou karátů, které jsou zvláště oblíbené v USA, zaznamenaly mnohem výraznější pokles cen než zbytek trhu, upozornila agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Co budou jíst Britové při nejhorší podobě brexitu?
    Žádný avokádový toast nebo banánové smoothies a zapomeňte na nastrouhaný čerstvý parmazán v těstovinách. Místo toho si zvykejte na mléko ke každému jídlu, chléb, jehněčí kotlety a hrášek. Hodně hrášku.
  • Bloomberg: CVC Capital plánuje primární nabídku akcií v Amsterodamu
    Evropská investiční společnost CVC Capital Partners chystá primární nabídku akcií. Plány na vstup na burzu v Amsterodamu by mohla představit v nejbližších dnech. Primární nabídka firmy by mohla být největší v Evropě v letošním roce. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.
  • Bloomberg: Čína dává najevo nulovou toleranci k prudkému zpomalení ekonomiky
    Čínský prezident Si Ťin-pching naznačil, že prudké zpomalení ekonomického růstu a přetrvávající deflační rizika vláda nebude tolerovat a učinil řadu neobvyklých politických kroků, aby v druhé největší ekonomice světa podpořil náladu. V rozmezí 24 hodin Čína oznámila zvýšení celkového schodku veřejných financí nejvýše za posledních 30 let, představila balíček státních dluhopisů, který znamená odklon od tradičního modelu růstu, a prezident uskutečnil bezprecedentní cestu do centrální banky, čímž vyslal jasný signál o svém zaměření na ekonomiku, uvedla agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Čína oslabuje jüan a zastavuje zemědělský dovoz z USA
    Čína reaguje na nová americká cla, která by se měla dotknout téměř veškerého jejího vývozu do Spojených států. Peking dnes domácí měnu jüan oslabil na nejnižší hodnotu za více než deset let a požádal státní společnosti, aby pozastavily dovoz zemědělských produktů z USA, napsala agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Čína potřebuje více cizinců
    Čína se po desetiletí snaží rozvíjet svoji "soft power", tedy schopnost uplatňovat vliv bez použití silových prostředků. Ročně vynaloží deset miliard dolarů (přes 220 miliard Kč) na podporu jazykových škol a výstavbu univerzit v zahraničí, tlačí svůj zábavní průmysl na zahraniční trhy a snaží se přilákat západní turisty. V posledním bodě však selhává, napsal pro server Bloomberg profesor ekonomie z pekingské univerzity Christopher Balding.
  • Bloomberg: Čína zvažuje masivní investici do akcií Saudi Aramco
    Čína zvažuje, že investuje pět až deset miliard dolarů (až 230 miliard Kč) do akcií saúdskoarabské ropné společnosti Saudi Aramco, které se Rijád chystá prodat v primární veřejné nabídce (IPO). S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Peking by podle ní investoval prostřednictvím několika státních firem, mezi nimiž je také investiční fond iniciativy nové Hedvábné stezky. Saúdskoarabská ani čínská strana věc nekomentovaly.
  • Bloomberg: Čína zvažuje podporu pro akciový trh, který je na pětiletém minimu
    Čína zvažuje podporu v objemu dvou bilionů jüanů (6,3 bilionu Kč) pro akciový trh, který je na pětiletém minimu. S odkazem na své zdroje o tom píše agentura Bloomberg. Investoři jsou ale vůči tomuto kroku skeptičtí, uvedená částka podle nich stačit nebude, uvedla agentura Reuters. Čínské akcie po zprávě zpevnily, později ale zisky odevzdaly.
  • Bloomberg: Čtvrteční propad libry byl jen předehrou
    Britští politici ve čtvrtek měli možnost zjistit, jaké turbulence se na trzích mohou spustit, pokud neschválí dohodu o odchodu Británie z Evropské unie. Podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg byla čtvrteční reakce trhu náznakem toho, co může přijít, a finanční tlak může nakonec přinutit zákonodárce k souhlasu s dohodou.
  • Bloomberg: Další energetický problém EU - závislost na ruském jaderném palivu
    V zemích, které v minulosti patřily k sovětskému bloku, vyrábějí elektřinu jaderné reaktory založené na sovětských konstrukcích. Na Ukrajině zajišťují tyto reaktory více než polovinu veškeré elektřiny a také přibližně dvě pětiny výroby elektřiny na území od Finska po Bulharsko. Dodávka paliva pro tyto elektrárny byla celkem rutinní záležitostí. To však skončilo ve chvíli, kdy prezident Vladimir Putin nařídil invazi na Ukrajinu, upozornila agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: De Beers zvýšil ceny diamantů, nejvíce za několik let
    Největší světový producent diamantů De Beers přistoupil k nejvyššímu zvýšení cen diamantů za několik let, protože odvětví začíná znovu oživovat. Při svém prvním letošním prodeji De Beers zvýšil ceny o zhruba pět procent, převážně u kamenů větších než jeden karát, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Pandemie nemoci covid-19 loni trh s diamanty prakticky zmrazila.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new