Akciové trhy dál ztrácí, ceny ropy a dalších komodit strmě rostou
Ruská invaze na Ukrajinu a související sankce dál ovlivňují finanční a akciové trhy. Pražská burza, stejně jako evropské akciové trhy, dnes dál ztrácejí, dopoledne index PX odepisoval přes šest procent. Dál slábne i koruna, dopoledne se obchodovala vůči euru kolem 25,85 Kč/EUR a podle ekonomů ČNB zřejmě pokračuje v intervencích proti oslabování koruny. Nadále také strmě rostou ceny pohonných hmot, tuzemští dopravci žádají stát, aby do cen paliv okamžitě zasáhl. Předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr vyzval distributory a prodejce paliv, aby ke zvyšování cen přistupovali uvážlivě a nenavyšovali marže neobjektivně. Odbory žádají kvůli dopadům války na Ukrajině o svolání mimořádného zasedání tripartity.
Celosvětový růst cen komodit oživuje obavy z příchodu stagflace, kterou charakterizuje stagnace ekonomiky, vysoká inflace a vysoká nezaměstnanost. Vedle plynu a ropy dnes zdražuje i zlato a další drahé kovy.
Ceny ropy jsou kvůli možnému zákazu dovozu z Ruska do Evropy a do Spojených států poblíž maxima z roku 2008. O možném zákazu mluvil v neděli americký ministr zahraničí Antony Blinken. Připojit by se k němu mohlo i Japonsko. V prvních několika minutách dnešního obchodování přidávala severomořská ropa Brent a americká lehká ropa West Texas Intermediate více než deset dolarů za barel na nejvyšší hodnotu od července 2008, přičemž Brent vystoupal až na 139,13 USD a WTI na 130,50 USD. Cenu žene nahoru také možné zpoždění návratu íránské ropy na globální trhy, které podnítilo obavy z nedostatku dodávek.
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes poprvé vystoupala na 345 eur (8900 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ukazují to záznamy ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro evropský trh určující. Ruský plynárenský gigant Gazprom nicméně uvedl, že dodávky do Evropy přes Ukrajinu pokračují jako obvykle, jsou na vysoké úrovni a odpovídají potřebám evropských zákazníků.
V případě, že by Rusko zcela uzavřelo kohouty plynovodů vedoucích do Evropy, Česko by takto přišlo o 24 procent z celkové roční spotřeby energie. Evropský průměr je devět procent. ČR by tak byla společně s Maďarskem a Slovenskem jednou z nejvíce zasažených zemí v EU. Vyplývá to z analýzy přední světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes. Přestože se tato varianta zatím nejeví jako zcela pravděpodobná, země EU by podle ní už nyní měly aktivně začít připravovat plán jak zajistit bezpečnost dodávek pro příští zimu a další období. Rezervy plynu v zemích EU aktuálně dosahují 30 procent kapacit, uvedla pojišťovna.
Cena zlata dnes přesáhla poprvé po roce a půl 2000 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Zdražují i další drahé kovy, na maximu je palladium.
Na nové rekordní minimum se propadl ruský rubl, od začátku roku ztratil vůči dolaru přes 40 procent své hodnoty. Výrazně oslabuje euro. Investoři preferují měny považované za bezpečné, jako je americký dolar či švýcarský frank.
Kvůli možnému přerušení dodávek ruské ropy dnes prudce oslabily akcie v Asii, evropské byly dopoledne na ročním minimu. "Evropské akcie otevřely volným pádem a během dopoledne se postupně snaží hledat pevnou půdu pod nohama aspoň ke stabilizaci. Ta ovšem probíhá zhruba dva až čtyři procenta pod pátkem," uvedl dnes dopoledne Tomáš Vlk z Patria Finance. Index PX pražské burzy odepisoval dopoledne kolem šesti procent a pohyboval se na nejnižších hodnotách od začátku loňského srpna. Kromě technologické firmy Avast ztrácely všechny tituly, nejvíce, kolem 12 procent, odepisovaly Erste Bank a Komerční banka.
"Útěk investorů do bezpečných aktiv se citelně podepisuje i na vývoji měn našeho regionu, citelně oslabuje polský zlotý a maďarský forint. Ve srovnání s polovinou února tak zlotý vůči euru oslabil o více než devět procent, forint pak o 11 procent. Oslabení koruny o necelých šest procent je v tomto ohledu slabší, což je dáno i přítomností ČNB na trhu, která brání výraznějšímu oslabování koruny," řekl dnes ČTK hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. ČNB začala intervenovat ve prospěch koruny v pátek po koordinaci s polskou centrální bankou. "ČNB je patrně na trhu aktivní i dnes s cílem nenechat korunu oslabit nad hranici 25,90 Kč za euro," dodal.
V současné době také stále strmě rostou ceny pohonných hmot. Podle Švagra je zvyšování cen dáno růstem ceny ropy, ale také růstem biosložky v kombinaci s oslabující korunou. Litr Naturalu 95 stojí nyní průměrně 42,77 koruny, litr nafty 44,15 Kč. Nafta zdražuje rychleji, v porovnání s pátkem jsou její ceny vyšší o 1,83 koruny, benzin zdražil za stejnou dobu o 1,19 Kč. Vláda se má růstem cen pohonných hmot zabývat ve středu. O okamžitý zásah ji žádají dopravci. Navrhují především určení maximálních cen a také snížení spotřební daně. Uvedlo to dnes sdružení Česmad Bohemia.
Na zdražování pohonných hmot a energií a na zajištění fungování firem i případné kompenzace se chtějí zaměřit odbory, které navrhují svolání mimořádného zasedání tripartity. "Šíře problému je obrovitá. Dopadne na firmy. Zajímá nás, jak se k tomu stát postaví," řekl dnes ČTK předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Řada zahraničních firem se z Ruska již stáhla. Přerušila vývoz či výrobu ve svých tamních závodech. Kvůli válečnému stavu ze země podle nedělních údajů OSN uprchlo na 1,5 milionu lidí, většinou ženy a děti. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v neděli řekl, že podle odhadů bylo v ČR asi 100.000 uprchlíků. Počet každý den roste.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (1hodinový graf - H1):
Vývoj ceny ropy WTI (1hodinový graf - H1):
Vývoj ceny ropy Brent (1hodinový graf - H1):
Vývoj ceny zlata (1hodinový graf - H1):
Zdroj: Reuters, ČTK, Patria Finance, MT4
Čtěte více
-
Akciové indexy: Výhled podle technické analýzy
Minulý týden všech pět obchodních dní skončilo v červeném... -
Akciové indexy: zhodnocení dle technické analýzy
Trh pokračoval v dalším poklesu s celkově negativním sentimentem. -
Akciové indexy: Zhodnocení dle technické analýzy
Minulý týden byl ve znamení velkého očekávání, co přinese summit států EU. -
Akciové indexy: Zhodnocení podle technické analýzy
Celý akciový trh je v posledních dvou týdnech pod výrazným prodejním tlakem. -
Akciové indexy: Zhodnocení podle technické analýzy
Index S&P 500 se změnil z býčího na neutrální. Cena prolomila 20 a 50 denní klouzavé průměry. -
Akciové indexy: Zhodnocení podle technické analýzy
Některé indikátory se sice začínají otáčet do nákupního signálu, ale samotný graf indexu S&P 500 ne. -
Akciové indexy: Zhodnocení situace na S&P 500
Akciový index S&P 500 překonal minulý týden maximum roku 2011. -
Akciové indexy: Zhodnocení situace na trzích podle TA
Akciové indexy - Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy. -
Akciové indexy: Zhodnocení situace podle TA
Akciové indexy - Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy. -
Akciové obchody zvané cum-ex prý způsobily v Evropě velké škody
Akciové obchody označované jako cum-ex podle médií připravily evropské země v čele s Německem minimálně o 55,2 miliardy eur (přes 1,4 bilionu Kč). To je výrazně více, než se dosud předpokládalo. Informovala o tom včera agentura DPA, která se odvolává na vyšetřování mediální organizace Correctiv, na kterém se podílela i další média, například list Die Zeit. -
Akciové trhy díky obnově obchodních rozhovorů USA s Čínou zpevňují
Akciové trhy zahájily týden růstem, což je podle analytiků reakce na víkendovou dohodu o obnovení obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Akcie v Japonsku, Číně i v Evropě se tak vyšplhaly zhruba na dvouměsíční maxima. Panevropský index STOXX 600 si krátce po zahájení obchodování připisoval 1,1 procenta. -
Akciové trhy letos vesměs rostly
Akciové trhy letos vesměs rostly, americké indexy se v závěru roku dokonce dostaly na maxima. Většina z nejvýkonnějších akciových trhů patří mezi rozvíjející se trhy, jako jsou Peru, Rusko či Brazílie. Výjimkou mezi letošními premianty jsou Norsko a Kanada. České akcie jako jedny z mála ztratily. Vyplývá to z vyjádření analytiků. -
Akciové trhy oživily, vzhůru zamířil kurz libry a eura
Světové akciové trhy dnes oživily po výrazném propadu způsobeném obavami ohledně odchodu Británie z Evropské... -
Akciové trhy padají, EUR/USD konečně pod 1.30
Analýza finančních instrumentů Dow Jones, zlato, EURUSD, USD index, GBPUSD. -
Akciové trhy se začaly zotavovat z propadu
Akciové trhy v Asii, Evropě i Spojených státech se dnes začaly zotavovat z předchozího propadu. Panevropský index STOXX 600 si kolem 16:00 SELČ připisoval zhruba 0,4 procenta. Ve čtvrtek sestoupil až na nejnižší úroveň od konce roku 2016 a obchodování uzavřel s dvouprocentní ztrátou. K růstu se dnes vrátily také burzy v Číně nebo Japonsku, vzhůru zamířily rovněž americké akcie. -
Akciové trhy v Asii i v Evropě prudce klesají
Akciové trhy v Asii i v Evropě dnes opět prudce klesají a vliv na jejich pokles má znovu hlavně vytrvalý propad cen ropy. Hlavní index japonské akciové burzy Nikkei 225 se propadl o téměř čtyři procenta a uzavřel nejníže od října 2014. Mohutný propad postihl také akcie v Hongkongu, naopak v Šanghaji byl pokles cen relativně mírný. V Evropě akcie výrazně klesají. -
Akciové trhy v Asii i v Evropě se začaly zotavovat z propadu
Akciové trhy v Asii i v Evropě se dnes začaly zotavovat ze čtvrtečního propadu. Panevropský index STOXX 600 si kolem 11:00 SELČ připisoval zhruba půl procenta na téměř 362 bodů. Ve čtvrtek sestoupil až na nejnižší úroveň od konce roku 2016 a obchodování uzavřel s dvouprocentní ztrátou. K růstu se dnes vrátily také burzy v Číně nebo Japonsku. -
Akciové trhy v Evropě a Asii zasáhly Trumpovy plány na nová cla
Akciové trhy v Evropě a Asii zasáhlo oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o nových clech na čínské zboží. Panevropský akciový index STOXX 600 krátce po zahájení dnešního obchodování ztrácel zhruba 1,8 procenta. Japonské akcie sestoupily až na šestitýdenní minimum a výrazně oslabily také čínské akcie. -
Akciové trhy v Evropě zažívají nejhlubší propad za čtyři roky
Akcie na evropských trzích zažívají nejhlubší propad od poloviny roku 2016. Ceny klesají zejména v Itálii, kde od víkendu rychle přibývá nových případů nákazy koronavirem. Hlavní index italských akcií odepisuje skoro pět procent, zájem je naopak o zlato a státní dluhopisy, hlavně americké a německé. Investory znervózňují nové případy nákazy mimo Čínu, vedle Itálie to je v Japonsku, Jižní Koreji nebo v Íránu. -
Akciové trhy v reakci na zatčení finanční šéfky Huawei oslabují
Akciové trhy v Asii a v Evropě dnes zamířily prudce dolů, reagují tak na zprávu o zatčení finanční ředitelky čínské společnosti Huawei. Meng Wan-čou byla zatčena v Kanadě a čelí vydání do Spojených států, které ji viní z porušování sankcí. Případ podle analytiků podkopává naděje na zmírnění napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou.