Úterý 21. ledna 2025 02:32
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
InstaForex
reklama
RebelsFunding

Spory v britské vládě dopadají na libru i euro

16.11.2018 11:18  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Esther McVey, ministryně práce a sociálních věcí Spojeného království, je dnes již třetím členem kabinetu T. Mayové, který po včerejším návrhu dohody mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií zaslal premiérce svoji rezignaci. Stala se třetím a pravděpodobně nikoliv posledním ministrem předsedkyně vlády Theresy Mayové, která předložila rezignaci po schůzi vlády v souvislosti s návrhem dohody, která se konala včera v odpoledních hodinách a po které britská media spekulovala o pádu celého kabinetu. Dnes v dopoledních hodinách podal rezignaci Shailesh Lakhman Vara, státní tajemník (na úrovni PM) pro Severní Irsko, a stal se prvním členem, který rezignoval. Jako další ho následoval tajemník pro Brexit Dominic Raab.

E. McVey vystavila svůj rezignační dopis na svém Twitterovém účtu, a text říká: "Pro tuto vládu není důležitější úkol, než splnit rozhodnutí Spojeného království opustit Evropskou unii. Je to věc důvěry. Jedná se o budoucnost naší země a neporušitelnost naší demokracie... Smlouva, kterou jste předložila vládě včera, nerespektuje výsledek referenda. Opravdu nesplňuje podmínky, které jste nastavila od počátku svého premiérského úřadu… Opakovaně jste říkala, že musíme znovu získat kontrolu nad našimi penězi, našimi hranicemi a našimi zákony a rozvíjet svou vlastní nezávislou obchodní politiku… Smlouva, která bude brzy posuzována celou zemí, znamená předání asi 39 miliard eur do EU bez náhrady. Smlouva nás bude držet v celní unii, ačkoliv jste konkrétně slibovala Britům, že tato situace nenastane. Bude vázat rozhodnutí nejen této, ale i budoucích vlád při prosazování skutečných politik volného obchodu. Nepřevzali bychom zpět kontrolu, předávali bychom kontrolu EU a dokonce i třetí zemi při rozhodčím řízení… Smlouva také ohrožuje integritu Spojeného království".

Jedná se o jasný signál, že domácí politická nejistota, která obklopuje dohodu o Brexitu, není u konce a nebude pro předsedkyni vlády snadné protlačit dohodu prostřednictvím sněmovny a Sněmovny lordů.

Nyní je velmi pravděpodobné, že premiérka T. Mayová bude čelit výzvám k odstoupení, rezignaci celé vlády a odchodu z čela strany.

Tento vývoj má negativní impakt nejen na britskou libru, výrazně hostuje její volatilitu, ale i na euro.

Tomáš Krejčí, hlavní analytik eTrader

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Spoluzakladatel Terra říká, že není na útěku
    Spoluzakladatel Terra, Do Kwon, v sérii tweetů v reakci na tvrzení, že uprchl ze Singapuru poté, co byl ve středu vydán zatykač, neprozradil místo svého pobytu.
  • Spomalenie ekonomiky eurozóny pokračuje. EURUSD atakuje úroveň 1,14.
    Spomalenie ekonomiky eurozóny pokračuje. Indexy dôvery vo výrobe aj v službách v októbri relatívne prudko klesli (čakal sa pritom len veľmi jemný pokles) a nachádzajú sa na dvojročných minimách. Aktuálne sú teda tam, kde pred menším hospodárskym boomom v eurozóne. Je však potrebné povedať aj to, že stále sú na úrovniach, ktoré naznačujú rast aktivity v podnikovej sfére. Síce nie ktovieako veľký, na druhej strane sú však ešte pomerne vzdialené od úrovne 50b., ktorá oddeľuje rast od poklesu.
  • Spomalenie inflácie v Nemecku poslalo euro nadol
    Inflácia v Nemecku v marci spomalila na 1,3%, pričom sa očakávalo zrýchlenie inflácie na úrovni 1,6%. Harmonizovaná inflácia (HICP) rástla 1,5%-ným tempom, očakával sa rast na úrovni 1,6%. Sklamanie inflačného rastu najvýkonnejšej ekonomiky eurozóny prinieslo na trhy ďalšie riziko, ktoré naznačuje spomaľovanie ekonomiky eurozóny. Kvôli spomaľovaniu dynamiky rastu inflácie, bude Európska centrálna banka nútená udržiavať nízku úroveň úrokových sadzieb dlhší čas, prípadne bude musieť pristúpiť k spusteniu nekonvenčných nástrojom monetárnej politiky, s cieľom podporiť inflačný rast. Európska spoločná mena sa dostala pod predajný tlak. Menový pár EURUSD od druhej polovice roka 2018, tretíkrát testuje úroveň 1,120 EURUSD. V prípade prerazenia smerom nadol, by sa otvoril priestor na pokles k úrovni 1,100 EURUSD.
  • Spomalenie rastu európskej dôvery vo výrobe po šiestich mesiacoch skončilo. Euro mierne rastie
    Dobré je to, že celková dôvera už plus mínus tri/štyri mesiace stagnuje. Pokles, ktorého sme boli svedkami na jar sa teda zastavil. A to na vysokých úrovniach. Hranica medzi rastom a poklesom aktivity v sektore je 50, aktuálne sú indexy dôvery okolo 55b. Historická korelácia naznačuje, že je to konzistentné so zhruba 0,5 percentným medzikvartálnym rastom HDP v eurozóne. Keď si odmyslíme minuloročný boom, tak je to z hľadiska posledných rokov stále nadpriemerná úroveň.
  • Spomalenie rastu globálnej ekonomiky si vybralo v júni prestávku
    Spomalenie rastu globálnej ekonomiky si vybralo v júni prestávku. Teda minimálne podľa indexov výrobnej dôvery. Pre získanie detailnejšieho pohľadu som sa pozrel na indexy v jednotlivých krajinách. Rozdelil som ich do troch skupín – 1. vyspelé krajiny, 2. vyspelé krajiny, ktoré niektorí zaraďujú medzi emerging ekonomiky (tam patria nové členské krajiny EÚ plus ázijské tigre), 3. emerging ekonomiky. Pozrel som sa na to, že na akých úrovniach sú ich indexy výrobnej dôvery, ako sa zmenili za posledný mesiac a za posledných šesť mesiacov. Nižšie je tabuľka (pripomínam, že rozdiel medzi rastom a poklesom aktivity vo výrobnom sektore je 50b.):
  • Spomalenie v Eurozóne aj v USA pokračuje, trhy práce však ostávajú silné
    Keďže spomalenie ekonomiky je jednou z hlavných aktuálnych tém (popri americko-čínskych obchodných vzťahoch a BrExite), tak sme updatovali naše indexy „sily“ ekonomiky pre USA a eurozónu. Tieto indikátory pozostávajú z viac ako 30 ukazovateľov v siedmych kategóriách:
  • Spomalenie zasahuje aj ďalšie krajiny Európy – Ekonomika Švajčiarska a Švédska klesla
    Nemecko nie je jedinou väčšou európskou ekonomikou, ktorej ekonomika v treťom kvartáli medzikvartálne klesla (do dnešného dňa sa o poklese vedelo len v Litve). Dnes sme sa však dozvedeli o dvoch ďalších ekonomikách, ktoré v treťom kvartáli medzikvartálne klesli – Švédsko a Švajčiarsko., zhodne o 0,2% V oboch prípadoch sa jedná o nečakaný pokles, v Švédsku sa čakal rast o 0,2% a vo Švajčiarsku dokonca o 0,4%.
  • Spomalením k lepšiemu rastu
    Akciový index SP500 zaznamenal v piatok svoj siedmy rast v rade za sebou. Trh reaguje stále hlavne na holubičo prijaté...
  • Spomaľovanie inflácie v USA pomáha akciovým trhom
    Z USA sme dnes videli sériu relatívne pozitívnych dát pre akciové trhy. Jadrová PCE inflácia za február zaznamenala medziročné spomalenie z 1,8% na 1,7%. Jadrová PCE inflácia za marec zaznamenala taktiež medziročné spomalenie z 1,7% na 1,6%. Tieto dáta sú do istej miery pozitívne pre akciové trhy, pretože inflácia je pod cieľom federálneho rezervného systému, čo mu zabraňuje vo zvyšovaní úrokových sadzieb. To je pozitívne pre americké spoločnosti, pretože nedôjde k rastu nákladov na obstaranie dlhu, čo spoločnostiam umožňuje dosiahnuť úsporu celkových nákladov, a teda vyšší zisk. Na druhej strane, nižšie úrokové sadzby podporujú rast agregátnej spotreby, čo sa odzrkadľuje na raste tržieb amerických spoločností. Rast osobného príjmu v USA v marci síce zaznamenal medzimesačné spomalenie z 0,2% na 0,1%, avšak osobné výdavky zaznamenali vo februári medzimesačný nárast o 0,1% a v marci o 0,9%, čo naznačuje, že spotreba v krajine ostáva solídna. Americký akciový index US100 reagoval na tieto dáta rastom k historicky najvyšším úrovniam. Dnes po uzatvorení trhu bude reportovať hospodárske výsledky spoločnosť Google, čo môže spôsobiť zvýšenú volatilitu.
  • Spor o měkké přistání US ekonomiky
    To co před dvěma lety začalo v USA jako přátelská výměna názorů mezi akademiky na téma dočasná vs. permanentní inflace se pomalu mění v ostrou řežbu, kde padají tvrdá slova o zavádějících závěrech a faktických chybách. Hlavní protagonisté velmi aktuálního sporu, o to jakou podobu bude mít přistání americké ekonomiky, jsou na jedné straně “tým skeptiků” vedený Larry Summersem a Olivierem Blanchardem a na straně druhé “tým optimistů”, v němž jsou prakticky všichni současní centrální bankéři z Fedu (viz např. včerejší vyjádření jestřába-optimisty J. Bullarda).
  • Spoření na důchod je v dnešní době nutností
    Nejen pro mladší pracující generaci velice často spoření na důchod nepatří mezi klíčové záležitosti, kterými by se s náležitou péčí zabývali. Důchodový věk je pro ně ještě velice daleko, proto mají jiné priority zájmu. Pořízení vlastního bydlení, nového auta, založení rodiny, výběru dovolené či nového mobilního telefonu lidé věnují spoustu času, ale záležitost finančně zajištěného stáří je jaksi míjí. Většina, zejména mladších lidí, odpoví, že pro ně momentálně uvažování nad finančně zajištěným stářím není prioritou, neboť je to čeká až za příliš dlouhou dobu nebo že ze svého příjmu tak tak vyjdou bez možnosti pravidelně alespoň malou část uspořit. Toto ovšem rozhodně není optimální strategie, jak se dožít důchodového věku dostatečně finančně zaopatřený.
  • Spoření na důchod v daňově podporovaných produktech
    Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ.
  • Spoření na penzi přehledně. Co nás s největší pravděpodobností čeká v roce 2024
    Poslanci schválili změny, které se dotýkají spoření na penzi a mají zavést hned několik zásadních novinek. Spořit si na důchod by mělo být atraktivnější, státem více podporované, ale zároveň za přísnějších podmínek. I když může ještě dojít k úpravám zejména po jednání v Senátu, podívejme se, co nás s největší pravděpodobností v penzijních produktech v příštím roce čeká.
  • Spoření na penzi v novém kabátě
    Od 1. 1. 2024 chystá vláda v rámci důchodové novely nový produkt s cílem zvýšit atraktivitu spoření na stáří. Pokud ještě nedojde ke změně, bude se tento produkt jmenovat Dlouhodobý investiční produkt a budeme ho znát pod zkratkou DIP. „Fungovat bude jako stávající třetí důchodový pilíř a jedná se o nový a státem podporovaný způsob spoření na důchod, který přibude k dnes již známým produktům, jako je staré penzijní připojištění, novější důchodové penzijní spoření anebo, dnes již tolik nevyužívané, investiční životní pojištění,“ říká Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.
  • Spořicí účet HIT PLUS od Raiffeisenbank nově s úrokem 5,50 %
    Od 1. října 2022 nabízí Raiffeisenbank na spořicím účtu HIT PLUS úrokovou sazbu 5,50 %. Nabídka platí pro nové i stávající klienty.
  • Spořicí účty čeká oslabení. I přes meziroční pokles inflace na 2,3 % hledají Češi alternativy, jak ochránit své finance
    Češi i přes snižující míru inflace stále hledají cesty, jak ochránit a zhodnocovat své finance. Podle Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) pravidelně či jednorázově investuje více než třetina Čechů. Nejčastěji sahají po podílových fondech, akciích či nemovitostech. Nepořizují však pouze celé reality, využívají také možnost mikroinvestic. Ty jsou podle společnosti InvestBay, která nově otevřela investiční nabídku na Lipně, zajímavou příležitostí, jak diverzifikovat své portfolio.
  • Spořicí účty jsou u Čechů stále oblíbené, skoro polovina ale neví, kolik jim vynáší
    Pro většinu Čechů je spořicí účet součástí jejich bankovního portfolia. Téměř polovina ale neví, jakým procentem se jejich naspořené peníze úročí. Pro 40 % Čechů je spořicí účet místem, kam odkládají peníze nepravidelně, pokud jim nějaké po uhrazení výdajů zbydou. Majiteli jsou většinou Češi s maturitou nebo vysokoškolským titulem. Data vyplynula z reprezentativního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank.
  • Spořte na důchod už od 20 let věku, nejlépe se tak na stáří zajistíte. Není třeba velkých částek, důležitá je pravidelnost a právě brzký začátek
    Proč je důležité s investicemi začít co možná nejdříve a nebát se sebevětších krizí a měnových otřesů?
  • Spotify hlásí silný růst ve 3. čtvrtletí s rekordním nárůstem předplatitelů a zlepšením ziskových marží
    Spotify (SPOT.US) dosáhlo ve třetím čtvrtletí roku 2024 pozoruhodných výsledků, když překonalo očekávání ohledně počtu nových předplatitelů a celkového počtu uživatelů. Společnost přidala 6 milionů nových prémiových předplatitelů, což bylo nad očekávání analytiků, a celkově má nyní 252 milionů platících předplatitelů po celém světě. Počet měsíčně aktivních uživatelů se zvýšil na 640 milionů, což rovněž překonalo očekávání Wall Street.
  • Spotify klesá po výsledcích za 3. čtvrtletí.
    Spotify (SPOT.US), švédská audio streamingová společnost kótovaná v USA, se dnes před zahájením relace na Wall Street obchoduje výše. Akcie klesly o 2 % po zveřejnění zprávy o zisku za 3. čtvrtletí 2023, která ukázala neočekávaný zisk. Pojďme se rychle podívat na vydání!
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna