Sobota 18. ledna 2025 03:02
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Výprodej virtuálních měn pokračuje i ve středu

17.01.2018 09:11  Autor: Globtrex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

I ve středu pokračoval největší výprodej virtuálních měn za několik posledních měsíců. Většina virtuálních měn ztratila od úterního rána desítky procent své hodnoty.

 

Bitcoin se během středy poprvé od konce listopadu prodával za méně než 10 tisíc dolarů za kus. To je propad přibližně o polovinu oproti historickému rekordu z poloviny prosince, kdy se cena vyšplhala přes 19300 dolarů za jednu “minci”. Kolem středeční půl čtvrté odpoledne byla cena jednoho bitcoinu 9500 dolarů.

 

Podobně si vedly i další virtuální měny. Ethereum, druhá největší virtuální měna, pokud jde o celkovou tržní kapitalizaci, poklesla ve stejnou dobu na cenu kolem 800 dolarů za kus, oproti historickému rekordu dosaženému jen o několik dní dříve na úrovni 1423 dolarů za jeden Ether. Další populární kryptoměna Litecoin klesla na méně než 150 dolarů za kus, historický rekord v prosinci 2017 činil 420 dolarů.

 

Ještě hůře si vedl Ripple, který vzhledem k tomu, že nemá decentralizovanou povahu, někteří skalní příznivci virtuálních měn odmítají označovat za kryptoměnu. Mezi virtuálními měnami se nicméně zpravidla uvádí. Ripple poklesl během středečního odpoledne na 90 centů za kus, přičemž jeho historické maximum činilo v první polovině ledna 3.28 dolaru. Ztráty v řádu desítek procent zaznamenala od úterního rána i naprostá většina ostatních virtuálních mincí, kterých v současnosti na trhu existuje více než tisícovka.

 

Ani během středečního odpoledne navíc trh s virtuálními měnami nevypadal, že by se propad měl v nejbližší době zastavit. Naopak všechny měny průběžně klesaly stále hlouběji a hlouběji.

 

Došlo tak k naplnění skeptických hlasů, že trh s virtuálními měnami je v bublině, která dříve či později praskne. Nyní se ukáže, jak hluboký pokles prasknutí této bubliny přinese.

 

Zároveň je ale třeba říci, že virtuální měny v minulosti zažily už i horší poklesy. Například v roce 2011 Bitcoin během pěti měsíců ztratil v přepočtu na dolary 93 procent svojí hodnoty. Na přelomu let 2014 a 2015 se zase jeho hodnota za dva měsíce snížila o více než polovinu. A “novoroční” lednové poklesy v řádu desítek procent se u této virtuální měny staly v posledních minimálně čtyřech letech už v podstatě pravidlem.

 

Pokud by tedy historická zkušenost něco ukazovala, pak to, že virtuální měny se zatím i z těch nejhorších propadů vždy nakonec vzpamatovaly a zanedlouho přišla nová historická maxima. Minulé výsledky ale samozřejmě nezaručují výsledky budoucí. Nelze proto vyloučit, že tentokrát to už skutečně může být poslední rána, ze které se již tento trh na předchozí úroveň nikdy nezvedne. Na druhou stranu: Při tom, kolik lidí má ve virtuálních měnách spoustu peněz a má zájem na tom, aby jejich hodnota rostla, a vzhledem k tomu, že jde nejen o finančně stále poměrně malý, ale hlavně neregulovaný trh, který je snáze manipulovatelný než tradiční finanční trhy, není asi tento katastrofální scénář příliš pravděpodobný.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Výprodej rizika pokračuje, euro i středoevropské měny pod tlakem hlavně kvůli Řecku
    Na rizikových aktivech pokračují výprodeje, což ukazují jak akcie, tak ropa i měny. Včerejší data z U...
  • Výprodej rizika se trhů drží i odpoledne, koruna navyšuje ztráty
    Finančním trhům v úvodu týdne ukázaly směr neúspěchy Řecka při sestavování vlády...
  • Výprodej rizika se trhů drží i odpoledne, koruna navyšuje ztráty
    Finančním trhům v úvodu týdne ukázaly směr neúspěchy Řecka při sestavování vlády...
  • 📉 Výprodej se prohlubuje, DE30 ztrácí 3 %
    Výprodej na globálních akciových trzích pokračuje. Propad spustily obavy z krachu čínského developera Evergrande a možného průsaku problémů napříč trhy. Indexy dnes předvádějí hluboké výprodeje. Evropa klesá mezi 2 a 3 % a ztráty futures na americké indexy se blíží 2 %.
  • Výprodej světových akcií - zaměřeno na index spotřebitelských cen v USA
    Na začátku obchodního týdne se na světových akciových trzích prohloubila medvědí nálada, která byla poznamenána výprodeji na Wall Street a na asijských indexech společně s údaji o indexu spotřebitelských cen v USA.
  • 📉 Výprodej trhů pokračuje
    Výprodej na globálních akciových trzích pokračuje. Asijské akcie následovaly Wall Street a vykázaly výrazné ztráty. Japonský Nikkei (JAP225) padl o 2,5 %. Situace v Evropě nevypadá o mnoho lépe. Většina hlavních akciových indexů na starém kontinentu ztrácí 1,5 - 2 %. Rychlý růst inflace a nedostatek akce ze strany centrálních bank se zdá být hlavním důvodem výprodeje.
  • Výprodej trhu slábne
    Globální akcie uzavíraly týden v záporné oblasti a čelí tlakům, protože čínsko-americké obchodní napětí, dočasné omezení provozu vlády a nedávné zvyšování sazeb Fedu děsí investory, kteří se rozhodli před vánočními prázdninami přijmout přístup „počkáme a uvidíme“. Ceny ropy čelí největším týdenním ztrátám za poslední čtyři roky, což naznačuje, že jak akcie, tak negativní korelace ropy, již neexistují. Stejně jako Fed, švédská Riksbank se nečekaně rozhodla k prvnímu zvýšení sazeb za 7 let.
  • Výprodej v Asii poslal do červených čísel i evropské trhy, ztrácejí také AUD a NZD
    První týden nového roku začal na trzích pěkně zostra. Čínské akciové indexy se krátce po zahájení obchodování a bez zj...
  • Výprodej v Číně. Co za ním stojí a proč se dnes na tamním akciovém trhu obchodovalo jen 15 minut
    Máme za sebou v tomto týdnu již druhý den, kdy bylo obchodování na čínském akciovém trhu kompletně přerušeno. Tentokrá...
  • 😱Výprodej v Evropě 📉
    Hlavní evropské indexy začaly nový týden medvědím cenovým gapem. Poklesy se prohloubily po začátku standardní seance. Hlavním důvodem jsou obavy z ruské invaze na Ukrajinu, která by dle amerických tajných služeb mohla začít už v tomto týdnu. Německý DAX a francouzský index CAC 40 ztrácejí 3,2 %. Britský FTSE 100 klesá o 1,9 % a italský FTSE MIB ztrácí 3,5 %.
  • Výprodej zlata ještě neskončil
    Rally amerického dolaru a vyšší výnosy amerických dluhopisů jsou pro trh příliš silné. Ceny drahého kovu mohou nadále klesat, protože se očekává, že americká centrální banka v blízké budoucnosti zachová svou současnou měnovou politiku beze změny.
  • Výrazná globální akciová korekce je nyní hodně pravděpodobná
    Akcie jsou na relativní bázi vůči dluhopisům z celkového globálního pohledu nejdražší od roku 2007. Globální akciová riziková prémie totiž nyní dosahuje velice deprimované hodnoty 1,6 %. Přitom dlouhodobý průměr dosahuje podstatně vyšší úrovně 4,2 %. Extrémní akciové nadhodnocení na relativní bázi vůči dluhopisům je jasně patrné také z toho, že aktuální hodnota 1,6 % se rovněž nachází poměrně výrazně pod důležitou linií dlouhodobého průměru poníženého o jednu směrodatnou odchylku na úrovni 3,1 %.
  • Výrazná inflace se vrací do Česka, její dubnová úroveň svojí výší zaskočila ČNB i analytiky, hlavně kvůli potravinám. Koruna v reakci citelně posiluje, hypotéky letos moc zlevňovat nebudou
    Výrazná inflace se vrací do Česka. Její dubnová úroveň činí 2,9 v meziročním vyjádření. Jedná se o nejvyšší letošní údaj, který je při samé vrchní mezi tolerančního pásma cílování inflace ČNB. Ta ve své aktuální prognóze počítala s dubnovou inflací pouze ve výši 2,5 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali ještě méně. Ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali inflaci pouze 2,4 procenta.
  • Výrazná korekce průmyslové produkce v listopadu po říjnovém silném nárůstu
    Průmyslová produkce v listopadu výrazně klesla a korigovala tak silný nárůst v předcházejícím měsíci. Meziměsíčně poklesla o 1,4 %, poté co v říjnu vzrostla o 2,8 %. V meziročním srovnání byla průmyslová produkce v listopadu nižší o 2,7 %. To představovalo výrazně silnější pokles, než s kterým počítal tržní konsensus, který činil -1,5 %.
  • Výrazné oživení ekonomiky USA překvapuje Fed. Zotavování té britské je dle BoE velmi dobré
    Americká centrální banka na svém březnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Také nedošlo k úpravě programu nákupu aktiv. Všeobecně se neočekávalo, že Fed na tomto zasedání nijak nebude upravovat svoji monetární politiku, a proto mělo zasedání jen malý vliv na finanční trhy.
  • Výrazné oživení listopadové průmyslové produkce
    Tuzemská průmyslová produkce po ostrém říjnovém poklesu o 3,7 % m/m v listopadu meziměsíčně reálně vzrostla o silných 3,1 % m/m. Meziročně, i přes vliv vyšší srovnávací základny, tak byla vyšší o 0,5 %. Listopadový údaj skončil výrazně nad očekáváními, když konsensus analytiků předpokládal meziroční pokles o -1,5 %.
  • Výrazné poklesy indexov na začiatku obchodovania!
    Začiatok dnešného obchodovania priniesol silné poklesy na amerických aj európskych akciových indexoch. Výnosy amerických 10-ročných dlhopisov dnes vyskočili na 2-ročné maximá a dosiahli 1,83 %. Väčšina blue-chips indexov zo starého kontinentu zaznamenáva poklesy o viac ako 1 %. Nemecký DE30 klesol o 1,5 % a momentálne sa pohybuje blízko úrovne 15 700 bodov. US100 futures klesli o 1,8 % a dostali sa pod hladinu 15 300 bodov.
  • Výrazné zhoršení deficitu nemusí nutně ohrozit rozpočtový plán
    Deficit státního rozpočtu se ke konci listopadu výrazně prohloubil a dosáhl hodnoty -259,2 mld. Kč. Od konce října tak za pouhý měsíc došlo k jeho prohloubení o téměř 60 mld. Kč, což značně snížilo dosud solidní polštář pro prosincové výdaje. Pohledem listopadových dat za posledních 5 let však zdaleka nejde o ojedinělý případ, a tak ačkoli v prosinci očekáváme další prohloubení deficitu, zbývající prostor ve výši 22,8 mld. může být stále dostatečný k udržení plánovaného salda ke konci roku.
  • Výrazné zlepšení zaměstnanosti nemusí dolaru pomoci, koruně zůstávají včerejší ztráty
    Páteční ráno začíná na hlavních finančních trzích bez jasného trendu. Na klíčových měnových párech sledujeme pouze menší změny, akcie v západní Evropě se vyvíjejí smíšeně a dluhopisové výnosy mírně klesají. Drahé kovy zhruba drží pozice, ropa je oproti včerejšku výš.
  • Výrazných pohybů se dnes na měnovém páru EURUSD nedočkáme
    EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje nad denním pivotem 1,0958 EURUSD. Oscilátor relativní síly RSI vystoupil z pásma ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex