Sobota 23. listopadu 2024 22:10
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Americké zásoby ropy opäť prudko klesajú. Prispievajú tak k rastu ropy

05.01.2018 14:33  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuálny rastový trend na rope sa väčšinou pripisuje výpadkom ťažby, prípadne obavám o jej vývoj v rizikových regiónoch. Z môjho pohľadu to však úplne nesedí.

Je síce pravda, že v tomto smere prichádzajú v posledných dňoch pre ropu pozitívne správy – výbuch ropovodu v Líbyi, nepokoje v Iráne. Zaniká však to, že predošlé obavy (ktorým sa tiež pripisoval rast ceny ropy), sa rozplynuli. Spomeniem napríklad ukončenie opravy ropovodu Forties v Severnom Mori, odvolanie štrajku ropných pracovníkov v Nigérii, či upokojenie sa politickej situácie v Saudskej Arábii po zatknutí viacerých významných osobností z dôvodu podozrenia z korupcie. Na tieto správy už ropa nereagovala negatívne.

V posledných týždňoch sa však deje iná vec, ktorá je viac v úzadí – americké zásoby ropy začali po stagnácii v jesenných mesiacoch koncom roka opäť prudko klesať. Hlavným dôvodom bude silný dopyt, keďže ťažba pokračuje v raste. Od polovice novembra klesli o takmer 33 mil. barelov (čo predstavuje viac ako sedempercentný pokles). Zásoby sú aktuálne dokonca nižšie ako pred dvoma rokmi. A to začínali rok 2017 na historických maximách.

Vývoj amerických zásob ropy v posledných piatich rokoch (x-ová os je týždeň v roku, tis. barelov)

Zásoby ropy v USA sú tak už takmer na polceste k „normálu“, ktorý predstavujú úrovne z rokov 2013 a 2014. Aktuálne medziročný pokles zásob o takmer 55 tis. barelov je druhý najvyšší v histórii (dáta sú k dispozícii od polovice 80-tych rokov). Vyšší bol už len v roku 2008, kedy sa ropa obchodovala nad úrovňou 140 dolárov za barel.

Vývoj medziročnej zmeny zásob ropy v USA (tis. barelov)

Americká ťažba síce rastie, tempo rastu však nie je dostatočné ani na to, aby pokrývalo rast domácej spotreby (exporty príliš nerastú), a nieto ešte globálnej (keďže OPEC a Rusko ťažbu zmrazili). Rast globálneho dopytu tak má prevahu nad rastom globálneho dopytu a to tlačí ropu nahor. Uvidíme, či sa dostaví efekt zrýchlenia rastu produkcie ropy v USA zo strany bridlicových producentov, od ktorých sa očakáva, že s niekoľkotýždňovým oneskorením zareagujú na rast cien ropy zvýšenou ťažbou. Pokiaľ sa tak stane, tak sa otvorí priestor pre korekciu. Zatiaľ však rast ťažby ropy v USA nijako citeľne nezrýchlil.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americké výnosy se hroutí - proražení 1700 USD na zlatě je pouze otázka času
    Globální finanční trhy zasáhla další vlna rizika začátkem týdne. Ceny ropy se zhroutily, když Rusko odmítlo návrh Saúdské Arábie na snížení produkce na zasedání OPEC minulý týden.
  • Americké výnosy se vrací na včerejší úrovně, euro a akcie si včerejší zisky naopak drží
    Po včerejší velmi úspěšné seanci se zdá, že se dobrá nálada na trzích přelila také do dneška. Asie ráno uzavřela kompletně v zelených číslech a své včerejší zisky opatrně navyšují také indexy v Evropě. Čtvrteční seance je na fundamenty chudá, takže obchodování probíhá i dnes na spíše podprůměrných objemech a nízké volatilitě. Trhy včera žily především projevem Janet Yellenové, který ale nakonec na většině finančních aktiv výraznou stopu nezanechal. Zatímco akcie i euro své včerejší zisky drží nebo mírně navyšují, na dluhopisech dochází k mírné likvidaci včerejšího pohybu a výnosy opět mírně rostou.
  • Americké výnosy stoupají se sázkami na Fed. Dolar rozšiřuje zisky
    Katalánsko jako téma dnes ustoupilo trochu do pozadí a přenechalo střed pozornosti americkým statistikám. V reportu z trhu práce na první pohled nepříjemně překvapil pokles zaměstnanosti, ale při pohledu na detaily, a především na zrychlení mezd, je dojem z celé zprávy nakonec příznivý. Není důvod zhoršovat pozitivní náhled na trh práce, který i přes jednorázový dopad hurikánů stále vypadá ve velmi dobré kondici.
  • Americké výnosy strmě rostou, akcie střídají směry
    Ceny energií dnes klesají, zásadní informace k chystanému evropskému řešení se neobjevily a napětí v této oblasti zůstává. Mezitím vyšla slabá data z německého průmyslu a naopak překvapivě dobrá čísla z amerického sektoru služeb.
  • Americké výnosy znovu rostou, Saudové mohou podepřít ropu
    Obchodníci na akciových trzích jsou svědky postupného zlepšování sentimentu. S&P500 díky tomu zlikvidoval značnou ztrátu ze začátku včerejší seance a uzavřel seanci s mírným ziskem. Dow Jones pak včera ztrácel jen 0,1 %, zatímco NASDAQ rostl o 0,4 %. Výrazné zlepšení pak zaznamenaly americké výnosy, které z úrovní kolem 1,6 % vystoupaly až zpět na 1,74 %, kde se drží také v průběhu dnešního rána, přičemž optimistický sentiment dnes ráno pozorujeme také na burzách v Asii. Shanghai Composite roste o 1,1 %, když mu vydatně pomohlo rozhodnutí PBoC nastavit fixing pro CNY na 7.0039 USDCNY, tedy jen lehce nad úrovněmi ze včerejška. Banka tím potvrdila svá dřívější slova, a to že nechce používat kurz CNY jako nástroj obchodní války ve snaze o zmírnění dopadu vyšších amerických cel.
  • Americké výrobní ceny se snížily
    Index průmyslových cen v únoru vzrostl o 4,6 % meziročně oproti revidovaným +5,7 % v lednu. Trhy očekávaly +5,4 % meziročně. Rovněž jádrový index cen rostl o 4,4 % meziročně oproti revidovaným +5 %. Trhy očekávaly +5,2 % meziročně.
  • Americké zásoby ropy klesají sedm týdnů v řadě. Mohou za to ale hlavně sezónní vlivy
    Dnes je to na trzích hodně o ropě a o zasedání OPEC. Ropa je volatilní už od samého rána, když reagovala na komentáře Saúdského ministra pro ropu, podle které větší snižování produkce nad rámec dřívější dohody zatím nejsou zapotřebí. OPECu se ale věnovat nechci. Chtěl bych upozornit na jednu zajímavost z USA. Spojené státy včera zveřejnily zásoby ropy, které se propadly o hodně slušných 4,4 mil. barelů, zatímco trh čekal pád pouze o 2,4 mil. Americké zásoby ropy byly začátkem dubna nejvyšší v historii a konečně se od této úrovně začínají vzdalovat.
  • Americké zásoby ropy klesají více než se očekávalo
    Zveřejnění zprávy amerického ministerstva energetiky nevyvolalo na trhu s ropou velké pohyby. Zásoby ropy klesly více, než se očekávalo, zatímco zásoby benzinu výrazně vzrostly. Překvapení přinesly údaje o zásobách destilátů, které vykázaly větší než očekávanou tvorbu.
  • Americké zásoby ropy klesajú menej, ako sa očakávalo
    Zásoby ropy v USA klesli v týždni končiacom sa 27. novembrom o 0,679 milióna barelov po poklese o 0,754 milióna v predchádzajúcom týždni a v porovnaní s odhadmi analytikov, ktorí očakávali pokles o 2,358 milióna barelov.
  • Americké zásoby ropy nečakane vzrástli
    Zásoby ropy v USA (podľa správy EIA Petroleum Status Report) v týždni končiacom sa 26. februára vzrástli o 21 563 miliónov barelov po náraste o 1,285 milióna v predchádzajúcom týždni a v porovnaní s odhadmi analytikov, ktorí očakávali pokles o 0,928 milióna barelov.
  • Americké zásoby ropy opäť prudko vzrástli. Ropa však koriguje včerajšie straty
    Prudký rast zásob v USA pokračuje. V minulom týždni rástli štvrtý krát po sebe o viac ako 6 mil. barelov. Toto sa stalo po prvý krát v histórii štatistík od roku 1982. Zásoby sú najvyššie od júna a ich medziročný pokles spomalil na7,6%. Ešte pred mesiacom bol pritom na úrovni 15,9%. Americký ropný trh je teda aktuálne silno prezásobený.
  • Americké zásoby ropy podľa EIA zaznamenali len mierny pokles
    EIA práve zverejnila svoju týždennú správu o zásobách ropy. Po prudkom poklese, ktorý vykázala posledná správa (-7,99 MB), americké zásoby ropy opäť poklesli. Tentoraz však bol pokles oveľa menší, pretože zásoby ropy poklesli iba o 0,43 milióna barelov. Očakávalo sa, že pokles dosiahne 2,8 milióna barelov.
  • Americké zásoby ropy poklesly
    Vcelku pozitivní zpráva pro ceny ropy, které se však přesto dnes dostaly pod tlak, i když stále blízko otevíracích úrovní po překvapivém rozhodnutí OPEC. Je vidět, že poptávka se snaží bojovat a tlačit ceny na vyšší úrovně. Dnes může mít ropa problémy díky stále viditelnějším ekonomickým problémům USA.
  • Americké zboží dlouhodobé spotřeby bylo revidováno o něco níže, než se očekávalo📊Americké tovární objednávky o něco slabší
    Citi předpovídá letos snížení Fedu o 125 bazických bodů po údajích o zaměstnanosti, každý o 50 bazických bodů v září a prosinci.Analytici Goldman Sachs přidali ke své prognóze pro rok 2024 snížení Fedu o třetí čtvrtletí.
  • Americké žádosti o podporu opět poblíž rekordu
    Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub se v rozhovoru pro agenturu Reuters vyjádřil k návrhu zákona o rozšíření mandátu centrální banky, který byl včera schválen v poslanecké sněmovně. Banka díky tomu získala možnost obchodovat s aktivy všech splatností a zároveň s výrazně širším okruhem finančních institucí. Holub zopakoval, že hlavní motivací pro přijetí zákona byla lepší schopnost banky dodávat na trh v aktuální situaci likviditu. Možnost jeho využití pro kvantitativní uvolňování sice připustil, nicméně označil ji za prozatím nepotřebnou s odkazem na prostor k případnému dalšímu snížení základní úrokové sazby. Kurz koruny v současné chvíli nepovažuje za ohrožující, nicméně v případě dalšího oslabování zdůraznil jeho možné nežádoucí efekty. Holub se také nechal slyšet, že v tuto chvíli necítí akutní potřebu ke svolání mimořádného měnověpolitického zasedání, nicméně až další vývoj situace ukáže, zda bude možné čekat až na pravidelný květnový termín.
  • Americké žádostí o podporu překonaly předchozí rekord
    Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden překonaly předchozí údaj dvojnásobně na 6,6 mil. a opět tak posunuly doposud nevídané hranice. Projevují se tak aktuální opatření v boji s koronavirem, která nutí zavřít většinu obchodů a restaurací. Federální vláda zároveň navýšila týdenní dávku nezaměstnaným, což umocňuje dopad do rozpočtu. Dnešní údaje také slouží jako předpoklad pro zítřejší měsíční statistiku z trhu práce. Ještě před zveřejněním těchto čísel jsme očekávali březnový zánik pracovních míst o 150 tis., zatímco konsenzus trhu počítá s propadem pouze o 100 tis. Po dnešku však lze předpokládat, že výsledek bude horší.
  • Americké žiadosti o podporu nižšie ako 1 milión už tretí týždeň v rade
    Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu, bol v týždni končiacom sa 12. Septembrom na úrovni 0,860 milióna, v porovnaní s 0,884 milióna v predchádzajúcom týždni, čo od 21. marca, odkedy v USA začala pandémia koronavírusu, celkový počet žiadostí prekročil 60,0 milióna. Dnešné dáta boli mierne nad očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 0,850 milióna.
  • Americké žiadosti o podporu pokračujú v poklese
    Počet Američanov, ktorí požiadali o dávky v nezamestnanosti, bol v týždni, ktorý sa skončil 8. augusta, na úrovni 0,963 milióna po tom, čo minulý týždeň požiadalo o podporu 1,19 milióna Američanov. Dnešné dáta klesli pod očakávania trhu na úrovni 1,12 milióna a ukázali najnižšiu úroveň od začiatku koronavírusovej krízy. Môže to byť znakom toho, že trh práce by sa mohol začať zotavovať z krízy. Pokračujúce žiadosti o podporu boli na úrovni 15,48 milióna, zatiaľ čo analytici očakávali úroveň 15,89 milióna.
  • Americké žiadosti o podporu sú už druhý týždeň nižšie ako 1 milión
    Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v týždni končiacom sa 5. septembra bol na úrovni 0,884 milióna, po 0,881 milióna v predchádzajúcom týždni, čo od 21. marca, od kedy v USA začala pandémia koronavírusu, sa zvýšil celkový počet žiadostí nad 58,0 miliónov. Dnešné dáta boli mierne nad očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 0,846 milióna.
  • Americké žiadosti o podporu zaznamenali nárast
    Pred malou chvíľou boli zverejnené žiadosti o podporu v USA za týždeň, končiaci sa 18. júla. Dáta poukázali na to, že 1,416 milióna Američanov požiadalo o podporu, pričom sa očakávalo 1,3 milióna žiadostí o podporu (predchádzajúci týždeň 1,307 milióna).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani