Neděle 22. prosince 2024 02:05
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap zlato
reklama
RebelsFunding

Americká centrální banka zvažuje vlastní digitální měnu

30.11.2017 09:04  Autor: Globtrex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zatímco Bitcoin a další kryptoměny lámou rekordy, šéf Federální rezervní banky v New Yorku William Dudley prohlásil, že FED zvažuje vlastní digitální měnu.

Během posledních dvou obchodovacích dnů zlomil Bitcoin několik dalších rekordů, když pokořil nejprve hranici 10 tisíc dolarů, aby zanedlouho zlomil i 11 tisíc dolarů. Pak sice přišla korekce ve výši 20 procent, ale po té cena opět rychle zamířila nad 10 tisíc dolarů za jednu virtuální minci.

Podobně se daří i dalším digitálním měnám. Ethereum od počátku roku svou cenu více než zpadesátinásobilo, rostou i Dash nebo Bitcoin Cash, fork Bitcoinu, který má řešit některé technologické nedostatky původní verze nejznámější digitální měny.

Poptávka po digitálních měnách neustále roste, i když je patrné, že velká část této poptávky je pouze spekulativního charakteru. Na druhou stranu, i největší skeptici uznávají, že technologie, které za digitálními měnami stojí, mají budoucnost. Na mysli mívají především blockchain, technologii, která zaznamenává jednotlivé transakce a zajišťuje u decentralizovaných digitálních měn spolehlivost celého systému a důvěru uživatelů v jeho férovost.

V tomto prostředí je zjevné, že digitální měny musí začít brát vážně i samotní tvůrci finančních trhů, tedy centrální banky. O tom, že tuto možnost zvažují, v minulosti informovaly například Čína nebo Rusko. V létě pak s nápadem na vlastní digitální měnu estcoin, která by byla provozovaná přímo státem, přišlo Estonsko, které je co do elektronizace státu jednou z nejpokročilejších zemí na světě.

Nyní se do klubu těch, kdo oficiální digitální měnu zvažují, přidává i americký FED. William Dudley, šéf pobočky FEDu v New Yorku, to včera prohlásil na tiskové konferenci. Uvedl nicméně, že se jedná o pouze o předběžné vyhodnocování tohoto nápadu a že o skutečné nabídce digitální měny spojené s FEDem je zatím předčasné mluvit.

“Je to něco, o čem začínáme uvažovat. Co by to znamenalo, mít digitální měnu? Co by znamenalo ji nabízet? Potřebujeme ji?” řekl Dudley novinářům.

Pokud jde o samotný Bitcoin, Dudley jako už opakovaně v minulosti opět varoval, že investorům doporučuje opatrnost. “Není to stabilní uchovatel hodnoty a nemá ve skutečnosti ty vlastnosti, které chcete mít u měny.” prohlásil.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americká burza v úvodu v kladných číslech
    Index Dow Jones +0,44 % na 44902,2 b., S&P 500 +0,41 % na 6074,41 b., Nasdaq Composite +0,98 % na 19672,76 b.
  • Americká burza zaznamenala nejhorší den od roku 1987
    Akcie padají po celém světě. Kvůli koronaviru nesmíme cestovat do USA. Rozsáhlá opatření proti pandemii výrazně omezují ekonomiku v mnoha postižených zemích.
  • Americká burzu v úvodu obchodování na nule, výsledky reportovala společnost Brown-Forman Corp
    Index Dow Jones -0,02 % na 45006,25 b., S&P 500 -0,02 % na 6084,98 b., Nasdaq Composite -0,03 % na 19728,47 b.
  • Americká celková inflace za březen pouze na 5 %
    „Celková inflace ve Spojených státech překonala očekávání a vykázala pouze 5% růst a to hlavně vlivem zlevňujících energií a pohonných hmot, “ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Americká centrální banka dá trhům nový impuls
    Americký akciový trh v průběhu úterní seance přidal zhruba čtvrt procenta. Podporou mu byly především technologické akcie, které si polepšily o 1,5 %. Zklamání z předstihového indexu ISM z výrobní aktivity vedlo k poklesu průmyslového indexu Dow Jones o 0,3 %. Vedle akcií průmyslových podniků ztrácely i maloobchodní řetězce (-0,9 %) nebo telekomunikace ( 0,8 %).
  • Americká centrální banka dnes oznámí výsledky zasedání FOMC.
    Americká centrální banka dnes oznámí výsledky zasedání FOMC. O půl hodiny později se uskuteční tisková konference s předsedou Fedu Jeromem Powellem. Očekává se, že regulátor zvýší sazbu federálních fondů o 75 bazických bodů. Nástroj CME FedWatch ukázal 84% pravděpodobnost nárůstu o 75 bazických bodů a 16% šanci na zvýšení o celé procento.
  • Americká centrální banka nehodlá zvyšovat sazby
    Americká centrální banka v souladu s očekáváním ponechala na svém posledním zasedání klíčovou úrokovou sazbu beze změny v pásmu 2,25 % - 2,50 %. O současném nastavení sazeb ale toto zasedání nebylo.
  • Americká centrální banka rapidně snížila sazby
    Americká centrální banka – Fed chce snížením sazeb podpořit ekonomiku sužovanou dopady šíření koronaviru. Zareagovala velmi rychle a už v úterý velmi překvapivě snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 1,00 až 1,25 %. K podobně razantnímu snížení sazby tato banka naposledy přistoupil v roce 2008. Americká centrální banka se k tomuto kroku rozhodla ihned po telekonferenci ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G7.
  • Americká centrální banka snížila úroky, trhy přesto zklamala. Koruna se propadla nejníže za poslední skoro dva měsíce
    Americká centrální banka dnes večer středoevropského času snížila svoji základní úrokovou sazbu, a to o čtvrtinu procentního bodu. Stalo se tak poprvé od roku 2008. Koruna vůči euru v reakci znehodnotila na nejslabší úroveň za poslední takřka dva měsíce, na 25,72 za euro. Snížení sazby totiž šéf centrální banky USA, Jerome Powell, doprovodil rétorikou, která jej vykresluje spíše jako preventivní zásah, dost možná jednorázový, než nutně jako zahájení cyklu trvalejšího snižování sazeb. Trhy však sázely na to, že nezůstane právě je u jednoho snížení o čtvrtinu procentního bodu, pročež jsou navzdory snížení sazby – které by je teoreticky mělo povzbudit – spíše zklamány. Zájem tak opadá i o rizikovější druhy investic, které tak tak v reakci zaznamenávají propad, ať už se jedná obecně o americké akciové trhy nebo právě o českou měnu.
  • Americká centrální banka uklidňuje trhy
    Šéf americké centrální banky ve svém pátečním projevu potvrdil pokračující ekonomické zotavování. „Současně ale spíše uklidňoval trhy tvrzením, že zpřísnění měnové politiky není na pořadu dne. V pátek pak podrobně informoval o tom, proč považuje nárůst inflace jako dočasný. Mimo jiné je způsobena časově omezeným nabouráním odběratelsko-dodavatelských řetězců,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. Centrální banka tak údajně zůstane i nadále zdrženlivá ohledně případného zvyšování úrokových sazeb.
  • Americká cla na čínské zboží dnes vstupují v platnost, TRY zůstává volatilní
    USA v souladu s víkendovým vyjádřením amerického prezidenta zvýšily cla na dovoz zboží z Číny z 10 % na 25 %. Vyšší cla byla zavedena v době vyjednávání a návštěvy čínského premiéra Liu He v USA. Podle lidí blízkých jednání dosud žádný posun dosažen nebyl, ale jednání budou pokračovat také dnes. Co více, americký prezident naznačil, že bude v kontaktu s Čínským prezidentem, od něhož včera obdržel pozitivní dopis. Z ekonomického hlediska připomínáme, že se cla týkají pouze zboží, které ode dneška bude vysláno z čínských přístavů. Obě země nyní tedy mají stále zhruba čtyři týdny, než vyšší cla pocítí američtí spotřebitelé a čínští exportéři.
  • Americká cla na Peking opět rozkolísala kapitálové trhy
    Během posledních dní nám trhy ukázaly, jak křehký může být růst, který si víceméně udržovaly od začátku ledna 2019 - po výrazných výprodejích na konci roku. V zelených číslech se kromě dobré výsledkové sezóny a rétoriky centrálních bank udržovaly hlavně díky uzavření dočasného příměří mezi USA a Čínou. Tyto dva státy začaly vyjednávat o nové obchodní dohodě a uklidnily tak rostoucí nervozitu investorů. Nic ale netrvá věčně a v tomto případě to platí dvojnásob. Americký prezident Donald Trump na svém Twitteru dne 5. května oznámil, že Washington zvýší současná desetiprocentní cla na zboží z Číny v objemu 200 miliard dolarů ročně na 25 procent, na což americké a evropské akcie reagovaly značným propadem.
  • Americká cla pokazila konec týdne. Dolar ztratil na atraktivitě, ale většinu zisků drží
    Neoficiální informace se potvrdily, USA uvalily 25procentní cla na čínské zboží v objemu 50 miliard USD. Prezident Trump navíc připomněl, že pokud se čínská strana pustí do odvety, v záloze má cla na zboží za dalších 100 miliard. Takto je to nastavené na obchodní válku, která už by měla na vzájemný obchod citelný vliv. Předpokládáme však, že čínská odpověď nebude nijak tvrdá a dalšímu kolu cel se spíše podaří zabránit.
  • Americká cla zvýšila pravděpodobnost nové recese na 70 %
    Po Číně, kde kreditní impuls už zkolaboval, se podobným směrem vydaly i Spojené státy americké. Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit vysoká cla na dovoz oceli a hliníku způsobí obrovské zpomalení obchodní výměny. Cla jsou v podstatě masivní daní vyměřenou v neprospěch amerických spotřebitelů. Pravděpodobnost recese v USA v průběhu následujících 12 měsíců tak podle nás v Saxo Bank vyletěla až na 70 procent.
  • Americká čísla dolaru nepomohla
    Americký dolar včera proti společné evropské měně oslabil. Od rána bylo obchodování volatilní, ale od zveřejnění prvních údajů z makroekonomiky...
  • Americká čísla podpořila dolar a umožnila koruně růstové zakončení týdne
    Koruna dnes jen potvrdila pozitivní vývoj během celého týdne a posílila vůči euru na 25,43. Zdrojem růstu zůstává si...
  • Americká čísla trhům nepomohla. Závěr týdne zůstává v sevření obav ze zpomalování
    Koncem týdne se na trzích znovu dostaly ke slovu obavy z výraznějšího zpomalování hlavních ekonomik, a tedy i firemních zisků. Nálada sice uvadala už včera, ale teprve dnes ráno ji zasáhla nová data. Nejprve to byla slabší dynamika čínského maloobchodu a průmyslu, poté horší indexy nákupních manažerů z eurozóny. V obou případech dostáváme nové indicie o ztrátě tempa, a v případě Francie dokonce indexy naznačují pokles aktivity.
  • Americká data a Fed vyhnaly akciové indexy na maxima
    Na domácí půdě dnes byla v hlavní roli data spotřebitelské inflace. Index spotřebních cen v červnu vzrostl meziročně o 2,7 %, oproti květnu pak o 0,2 %. Podle ČNB odráží zvýšená inflace v letošním roce přetrvávající fundamentální cenové tlaky, vysokou dynamiku regulovaných cen a obnovený růst cen potravin. I ve zbytku roku se dle centrální banky bude inflace pohybovat v horní polovině tolerančního pásma, příští rok se sníží k 2% cíli.
  • Americká data byla lepší, než se čekalo, akcie ale zahajují 2Q poklesem
    Evropské trhy dnes klesaly pod tíhou další vlny obav z dopadů koronaviru. V čele ztrát stály banky poté, co banky ve Velké Británii oznámily, že po tlaku ze strany Bank of England letos zruší výplaty dividend. Německo mezitím uvažuje o prodloužení karanténních opatření až do konce Velikonoc.
  • Americká data na konci týdne přináší dolaru značné ztráty
    Dolaru se tento týden dařilo postupně posilovat. Jeho pohyb byl relativně pomalý vzhledem k novým informacím, zřejmě i...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje