Pondělí 20. ledna 2025 22:55
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Virtuální měny jsou komodita, rozhodl americký regulátor

21.10.2017 09:59  Autor: Globtrex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Přestože mezi ropou a bitcoinem jistě najdeme spoustu rozdílů, z pohledu amerického regulátora finančních trhů se jedná o stejnou kategorii aktiva. O komoditu.

Americká Commodity Futures Trading Comission (CFTC, Komise pro obchodování s komoditními futures kontrakty), nejvyšší regulatorní orgán pro dohled nad americkým komoditním trhem, zopakovala svoje dřívější stanovisko z roku 2015, že virtuální měny jsou komoditou a nikoliv cenným papírem. Nový “Slabikář virtuálních měn” (A CFTC Primer on Virtual Currencies), který vydala LabCFTC, oddělení CFTC, které se zabývá nejnovějšími finančními technologiemi, má poskytnout investorům základní informace o virtuálních měnách a jak je americký tržní regulátor vnímá z technologického, ekonomického a právního pohledu.

Virtuální měna je podle dokumentu digitální vyjádření hodnoty, které plní funkce peněz (prostředek směny, účetní jednotka a uchovatel hodnoty), ale není zákonem uznaným státním platidlem. Vzhledem k tomu, že podle amerického zákona Commodity Exchange Act jsou komoditou vedle klasických surovin i “měny a úrokové míry”, a pak samozřejmě veškeré deriváty, opce a futures, které se komodit týkají, je nutné za komoditu považovat i virtuální měny, které danou definici naplňují.

Ne všechny obchody s virtuální měnou ale nutně musí naplňovat znaky komoditního obchodu. Některé finanční technologie například využívají schéma, kdy je virtuální měna pouze prostředkem používaným k nákupu aktiva, které má povahu cenného papíru. Tak tomu bývá například u některých ICO (Initial Coin Offering), kdy investor prostřednictvím virtuální měny pouze nakupuje digitální tokeny, které samy o sobě představují investici do obchodního projektu a právo na podíl na zisku z daného projektu, pokud projekt zisku dosáhne. Takový digitální token pak samozřejmě má povahu akcie a nikoliv komodity.

CFTC dohlíží na to, aby při obchodování s komoditami nedocházelo k manipulacím cen, podvodům a nekalým obchodním praktikám. Za účelem snížení rizik mimo jiné dokument investory upozorňuje na možná rizika obchodování s virtuálními měnami:

1) Virtuální měny existují krátce a nelze dobře odhadovat, jak se na trhu budou chovat. K obchodování s nimi je proto nutné nejprve získat dostatečné informace.

2) Tzv. burzy, na nichž lze virtuální měny měnit jednu za druhou nebo za klasické peníze, nemusí splňovat všechny zákonné podmínky kladené za účelem ochrany investorů na běžné burzy cenných papírů. Řada těchto burz pak nemá dostatečně rozvinuté mechanismy, jak investory chránit před rizikem ztráty jejich virtuálního majetku. Informovaná volba spolehlivé platformy pro obchodování je proto klíčem k bezpečí investovaných prostředků.

3) Výkyvy cen virtuálních měn a volatilita na trhu s nimi jsou výrazně vyšší než u jiných investičních aktiv. Pokud některý investor provede obchod s velkým objemem prostředků, může to vzhledem k nízké tržní kapitalizaci jednotlivých virtuálních měn významným způsobem ovlivnit cenu virtuální měny. Trhy s virtuální měnou navíc mají nízkou likviditu a malý objem obchodů, což může vést k vypořádání obchodů za nevýhodné ceny.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Virgin Atlantic se zaměřuje na zákazníky British Airways a mění věrnostní program
    Společnost Virgin Atlantic Airways Ltd. se aktivně uchází o členy věrnostního programu British Airways (BA), kteří jsou nespokojeni s nedávnými změnami, jež prodražují získání nebo udržení elitního statusu.
  • Virgin Galactic je po zveřejnění reportu za 2Q o 14 % níže
    VG vykázal o 7 centů vyšší ztrátu, než kolik analytici odhadovali. Tržby se ukázaly být téměř 3krát vyšší než bylo odhadováno, avšak stále jsou nižší než náklady. Čistá ztráta se oproti 2Q21 prohloubila. Společnosti vznikají dodatečné výdaje spojené s výzkumem a vývojem infrastruktury.
  • Virgin Galactic, která plánuje vesmírnou turistiku, chce na burzu
    Společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona, která plánuje pořádat turistické lety do vesmíru, chce do konce letošního roku vstoupit na burzu. Je to součástí dohody, v rámci které nový investor, společnost Social Capital Hedosophia (SCH), získá ve Virgin Galactic podíl 49 procent, oznámila dnes Bransonova společnost.
  • Virgin Galactic otevře novou továrnu ve Phoenixu
    Společnost oznámila, ře podepsala dlouhodobý kontrakt na novou továrnu ve Phoenixu. Továrna se nyní buduje a očekává se, že v provozu bude již na konci roku 2023. V této továrně se budou vyrábět letouny třídy Delta. Společnost minulý týden oznámila, že uzavřela smlouvu na výrobu lodí se společností Boeing.
  • Virgin Galactic po výsledcích vzroste o 30 %.
    Společnost Virgin Galactic (SPCE.US) dnes po ukončení seance na Wall Street vzrostla o 30 % poté, co včera oznámila výsledky za 3. čtvrtletí 2023. Společnost vykázala lepší než očekávané tržby, menší než očekávané ztráty a také menší než očekávané spálení hotovosti.
  • Virgin Galactic se po posledních finančních výsledcích propadá o 15 %
    Akcie Virgin Galactic (SPCE.US) se ve středu propadly o více než 15 %, protože poslední čtvrtletní zpráva odhalila, že společnost zabývající se vesmírnými lety, financovaná impériem Richarda Bransona, v roce 2022 spalovala hotovost rychleji než v předchozím roce, protože vynakládala více prostředků na výzkum a vývoj, což investoři v nejistém makroprostředí vnímali spíše negativně. Na druhou stranu společnost stále plánuje ve druhém čtvrtletí zahájit první komerční lety v doprovodu italského letectva, po nichž budou služby společnosti k dispozici soukromým zákazníkům:
  • Virgin Galactic v premarketu roste po oznámení provedení zkušebního letu
    Společnost Virgin Galactic (SPCE.US), která se zabývá suborbitální dopravou, rozšiřuje zisky v předobchodní fázi poté, co investorům oznámila, že koncem května plánuje uskutečnit zkušební let, který bude předcházet její první komerční misi. Ten se má uskutečnit v červnu. Navzdory větší meziroční čisté ztrátě ve výsledcích za 1. čtvrtletí vidí investoři příležitosti v plánovaném zahájení zákaznických letů, které - pokud odstartují - přinesou první příjmy:
  • Virgin Galactic ztrácí 17 % i přes úspěšný testovací let 📉
    Akcie společnosti Virgin Galactic (SPCE.US), která usiluje o komercializaci suborbitální turistiky, dnes klesly o téměř 17 %, přestože společnost oznámila úspěšný zkušební let a pozitivní ohlasy zúčastněných astronautů a zaměstnanců společnosti na zážitky z mise. Mise podle plánu vynesla tři zaměstnance přibližně 54 mil nad Zemi. Jednalo se o důležitý test před zahájením komerčních letů, které jsou naplánovány na červen.
  • Virgin Orbit ukončuje činnost, akcie se v premarketu propadly o 50 %
    Cena akcií Virgin Orbit (VORB.US), společnosti britského miliardáře Richarda Bransona, která se zabývá vesmírnou turistikou, se dnes v předobchodní fázi v USA propadá. Akcie v době tisku klesly o zhruba 50 % po 16% poklesu během včerejší hotovostní obchodní seance. Společnost včera po skončení obchodní seance na Wall Street oznámila, že ukončí svou činnost, protože se jí nepodařilo zajistit smysluplné financování. Virgin Orbit uvedla, že ve snaze snížit náklady propustí přibližně 85 % zaměstnanců.
  • Virtuální boom maloobchodu
    Maloobchodní tržby se v listopadu meziročně zvýšily o 11,7 %, neočištěné dokonce o 13,2 %. Na první pohled vypadají dnes zveřejněná čísla z maloobchodu jako velmi silná – svědčící o boomu nakupování v ČR, avšak na ten druhý tomu až tak není, protože nelze přehlížet velmi nízký srovnávací základ z předloňského listopadu, kdy na toto odvětví dolehl poměrně tvrdý lockdown.
  • Virus a firemní výsledky posílají akcie dolů
    Začátek evropského obchodování není příliš optimistický, když se hlavní akciové trhy noří do červeného a investoři se poohlížejí po dluhopisech či drahých kovech. Důvody můžeme hledat v návratu strachu z koronaviru i mezi firemními výsledky.
  • Virus drží trhy v napětí, evropské akcie přesto rostou
    Evropské akciové trhy si dnes drží celkem slušné zisky od půl do jednoho procenta. To se jim daří i po začátku amerického obchodování, které nechává hlavní zámořské indexy mírně v červeném.
  • Visa A: Zisky ve 2. čtvrtletí překonaly prognózy
    Společnost vykázala zisk na akcii ve výši 1,79 USD při zisku 7,19 mld. USD. Analytici ve svých prognózách předpokládali zisk na akcii 1,65 USD a celkové tržby 6,84 mld. USD.
  • Visa bude radit s kryptoměnami
    VISA, americký vydavatel platebních karet spustil poradenskou službu, ta klientům usnadní orientovat se ve světě kryptoměn. VISA uvedla, že součástí konzultační a analytické divize bude poskytovat rady finančním institucím, maloobchodníkům a dalším firmám, které se týkají virtuálních měn.
  • Visa integruje platební modul CBDC; Pákistán je připraven zcela zakázat digitální aktiva
    Krypto trhu se podařilo dosáhnout obratu, který vedl ke zvýšení hodnoty hlavních mincí. V důsledku toho včera vykázaly mírný nárůst. Celková kapitalizace krypto trhu zůstává na úrovni 2 bil. USD. Investoři nadále hromadí mince a sázejí na rally na krypto trhu. Jak jsem očekával, rok 2022 se pro krypto trhu stává zlomovým. Analytici mají nyní na digitální mince dva různé pohledy.
  • Visa otestuje své kryptoměnové služby
    Ve čtvrtek se společnost Visa Inc. přidala ke svému konkurentovi Mastercard Inc. a nabídla centrálním bankám možnost otestovat maloobchodní aplikace pro digitální měny, které banky budou emitovat.
  • Visa si nenechá ujít vlnu kryptoměnového šílenství a spustí krypto konzultační služby
    Z 6 000 respondentů z celého světa jich 94 % vědělo alespoň něco málo o kryptoměnách, přičemž přibližně třetina do nich investovala nebo je používala jako formu směny.
  • Visa spolupracuje se Solanou, aby způsobila revoluci v platbách!
    Visa (V.US), globální společnost zabývající se platebními technologiemi, rozšiřuje své obzory tím, že vstoupila do blockchainového prostoru se Solanou. Partnerství si klade za cíl modernizovat zahraniční pohyb peněz a již zaznamenalo úspěšný převod milionů USDC, stablecoinů navázaných na americký dolar, mezi svými partnery přes sítě Solana i Ethereum. Pro společnost Visa to znamená významný krok, protože plánuje využít vysoce výkonné blockchainy, jako je Solana, k usnadnění rychlého a nákladově efektivního vypořádání plateb. Kryptoměna Solana získala přes 1,6 %, i když širší trh s kryptoměnami vykazoval známky poklesu.
  • Visa spolupracuje s již 60 kryptoprostory
    Celosvětový poskytovatel služeb digitálních plateb, společnost Visa, uzavřela s hlavními 60 kryptoplatformami partnerství, aby mohla spustit kartové programy, ty mají spotřebitelům usnadnit jak převádění, tak utrácení digitálních měn a to u 80 milionů obchodníků po celém světě.
  • Visa vykázala nejmenší čtvrtletní růst zisku za poslední dva roky, akcie klesly o 2,2 %.
    Společnost Visa Inc., globální zpracovatel plateb, vykázala za 3. čtvrtletí 2023 mírný nárůst čistého zisku ve výši 4,16 miliardy USD, přičemž upravený zisk překonal odhady na úrovni 2,16 USD na akcii. Jedná se o nejmenší čtvrtletní nárůst zisku za více než dva roky v důsledku pokračujícího vlivu vysoké inflace a rostoucích nákladů na půjčky. Nicméně příjmy společnosti z mezinárodních transakcí vzrostly o 14 %, i když nedosáhly očekávaných 18 %. Finanční ředitel společnosti Visa Vasant Prabhu přičítá zpomalení růstu objemu plateb v USA od března popri zmírněné inflaci, neboť pokles inflace obvykle ovlivňuje společnosti vydávající kreditní karty, které si účtují procenta z hodnoty transakcí. Navzdory obavám ze zpomalení však společnost předpokládá pro fiskální rok 23 nízký dvouciferný růst čistých tržeb a růst zisku na akcii ve středních desítkách.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex