Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:16
reklama
Purple trading AI
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new

Rozbřesk: Zásoby ropy mohou zůstat i nadále vysoké, aneb proč může snaha OPECu vyjít na prázdno

13.06.2017 10:10  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Mezinárodní energetická agentura (IEA) tento týden ve středu zveřejní své odhady pro růst spotřeby a produkce ropy pro rok 2018. Měsíční zpráva bude důležitá i proto, že bude první poté, co se OPEC dohodl na prodloužení dohody na omezení těžby ropy. Celkově bychom tak měli být schopni lépe posoudit, jak to vlastně IEA (jistá protiváha OPECu na straně dovozců ropy) s dopady dohody vidí.

Připomeňme, že OPEC chce pomocí nižší produkce ropy “stabilizovat trh s ropou? (čti “udržet ceny na přijatelné úrovni?). Zprostředkujícím cílem je, aby se zásoby ropy a produktů vrátily k pětiletému průměru, od něhož se v posledních letech notně vzdálily (směrem vzhůru). Dosáhnout obzvláště druhého však nemusí být vůbec jednoduché, o čemž se mimo jiné OPEC již přesvědčil v posledním půl roce. A na mysli nyní ani nemáme fakt, že v posledních letech v souboji o tržní podíl jaksi tahá za kratší konec.

Nyní se spíše zkusme věnovat tomu, jaká vlastně je role zásob na komoditním trhu. Z podstaty věci zásoby vyrovnávají nesoulad mezi spotřebou a produkcí komodit. Vnějším a v reálném čase sledovatelným projevem tohoto mechanismu je pak časová struktura cen neboli forwardová křivka, se kterou jsou zásoby úzce spjaty.

Tak například, pokud dojde ke krátkodobému (!) neočekávanému výpadku produkce ropy v důsledku nepokojů v Libyi, tak to vlastně znamená, že je ropa nyní vzácnější, než by (dle očekávání) měla být v blízké budoucnosti. Racionální tržní odezvou by tedy mělo být čerpání zásob neboli snaha rozprostřít výpadek do delšího časového období tak, aby spotřeba byla co nejvyhlazenější (nebo co nejstabilnější). A motivací pro takové chování by měl být relativně rychlejší růst cen ropy na krátkém konci forwardové křivky, neboli její zploštění. To je vlastně tržní signál k podobnému chování.

K výraznějšímu odbourávání zásob by tak bylo ideální, kdyby OPEC trh přesvědčil, že ropy bude na trhu relativně méně pouze krátkodobě. A toto očekávání jeho komunikace nepodporuje. Jak upozorňuje profesor Craig Pirrong z univerzity v americkém Houstonu, na první pohled paradoxně by tak k poklesu zásob mohlo nakonec spíše pomoci, kdyby trh sázel na to, že dohoda OPECu dlouho nevydrží a že výpadek produkce bude pouze krátkodobý. Pak by byla motivace odbourávat zásoby větší. Na dlouhodoběji menší množství ropy na trhu je totiž racionální reagovat jiným způsobem (připomeňme, že snahou je vyhlazovat spotřebu). A nutno dodat, že vývoj forwardových křivek v posledních dnech k odbourávání zásob zrovna dvakrát nevybízí?


TRHY 

CZK a dluhopisy

Kurz koruny vůči euru se včera měnil pouze minimálně a zdá se, že koruna čeká na další impulsy. Ty mohou přijít zítra večer (takže vlastně pozítří) od zasedání Fedu. Vzhledem k masivním sázkám na zisky koruny bude podle našeho názoru česká měna mnohem více než v před-intervenční době citlivá na výkyvy v globální náladě.

EURUSD + zahraniční FX

Dolar sice na frontě s eurem během dne oslaboval, avšak odpoledne lehké ztráty smazal. Lze čekat, že bude dolar vyčkávat na výstupy ze středečního zasedání Fedu. Připomeňme, že komentáře, respektive nová prognóza by podle nás mohla dolar spíše lehce zklamat.

Libra se včera vůči euru dostala na nejslabší úroveň. Britský institut IoD hovoří o značném dopadu politické nejistoty na důvěru firem, která se může negativně projevit na investicích. Od zasedání Bank of England tento čtvrtek tak lze očekávat umírněný tón.

Akcie

Hlavní americké trhy včera umazaly další část minulých zisků a navázaly na páteční pokles. Nejhůře si vedl technologický index Nasdaq, který zavřel o 0,52 % níže. Dow Jones umazal 0,17 % a obdobný pohyb předvedl i index S&P 500, který odepsal 0,10 %. Mezi hlavní tahouny propadu lze zařadit především společnost Apple Inc., která za odepsala 2,46 % a zavřela na hodnotě 145,32 USD. Od čtvrtečního závěru se jedná již o 6,19% pokles. Firma Qualcomm Inc. dokázala posílit o 0,77 %. Pozitivně se dnes vedlo sektoru telekomunikačních společností, který skončil se ziskem 0,50 %.

Ropa

Cena ropy Brent se včera pohybovala mezi 48 a 49 USD/barel. Dnes sice budou zveřejněna data o amerických zásobách za minulý týden od API, ale pozornost se soustředí spíše až na středu. Tehdy budou publikována jednak oficiální data o zásobách ropy a produktů v USA od EIA, jednak i nový výhled Mezinárodní energetické agentury IEA (poprvé s čísly za rok 2018).

Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Zájem o nová auta nepolevuje, koruna nejvýš za 7 let a ruský rubl v klidu
    Nakonec to nebyl až tak špatný rok, budou si moci říct nad dnešními čísly o registracích osobních automobilů v EU některé automobilky. Sice se čekal symbolický útlum evropských prodejů, avšak ty se ve finále zvýšily o 1,2 %, hlavně díky vývoji v Německu, kde se loni registrovalo o 5 % více nových vozů než v roce 2018. Na celkovém nárůstu se pak tento samotný trh podílel z 95 %. Z pěti největších trhů v EU rostly tři, výjimkou byla pouze Velká Británie, kde v době brexitové nejistoty docházelo ke konsolidaci trhu po předchozím boomu, a Španělsko.
  • Rozbřesk: Zajištěnost exportérů na maximu
    Zatímco mezi USA a Čínou se schyluje k dalšímu kolu celních odvet, Evropa řeší, jaké důsledky to bude mít pro její průmysl. Právě pro toto odvětví, byť není ve většině zemí EU dominantní, může být probuzený obchodní protekcionismus velmi nepříjemnou brzdou. Ostatně už poslední indexy nákupních manažerů (PMI), které vlastně ani nemohly zohlednit nové celní kolečko, naznačují, že expanze evropského průmyslu začíná ubírat na tempu.
  • Rozbřesk: Zakázky napoví o síle růstu české ekonomiky v letošním roce
    Po včera zveřejněných výsledcích českého zahraničního obchodu, které dopadly nad očekávání dobře díky silnému vývozu automobilů a strojů, dnes přišly na řadu poslední výsledky z průmyslu, stavebnictví a maloobchodu. Možná mnohem zajímavější než samotná tempa jednotlivých odvětví a oborů budou tentokrát statistiky zakázek. Ty nám totiž jako jediné (vedle soft ukazatelů) mohou říct něco málo o budoucnosti, protože jak bylo, už asi víme. Pozornosti by neměly uniknout objednávky v průmyslu, konkrétně v tom automobilovém, který tvoří třetinu průmyslu i českého exportu. Dlouhodobě mu vděčíme za vynikající výsledky ekonomiky, nicméně je stále více diskutabilní, jak dlouho se ještě na něj můžeme spoléhat. Přece jen evropský automobilový trh téměř nepřetržitě roste a blíží se k nasycenosti.
  • Rozbřesk: Zamíří Německo do recese? Tento týden bude jasno
    Tento týden se “rozlouskne” jedna důležitá otázka. Ve čtvrtek zveřejní český i německý statistický úřad první odhady HDP za třetí kvartál. A bude tím pádem jasno, zda Německo skutečně zamířilo do recese i to, jak silné dozvuky to nakonec mělo v třetím kvartále v Česku. Co tedy čekat?
  • Rozbřesk: Zápisky z letní dovolené, aneb koláž obrazů z přehřáté ekonomiky
    Návrat z letní dovolené může být prospěšný nejen proto, že si v práci člověk odpočine od dětí, ale také proto, že se může s kolegy podělit o své zážitky z cest. Ty v případě analytika zkoumajícího ekonomiku mohou být i trochu jiné, než když si je namodeloval u pracovního stolu v kanceláři. Mikroekonomická zkušenost z reálného světa během letní dovolené v ČR přitom mohla poskytnout hned několik indicií, že se nám ta naše malá ekonomika pěkně zahřívá.
  • Rozbřesk: Zasedání ECB a Fedu ukážou rozdílný přístup k inflaci. Dnes musí být ve střehu forint
    Evropská centrální banka versus Fed - tento týden uvidíme střet různých pohledů na dnešní inflační vlnu. Zatímco Fed (podobně jako ČNB) ji bere s plnou vážností a urychlí ústup z měnové expanze (tapering), ECB bude na čtvrtečním zasedání pravděpodobně i nadále přešlapovat na místě. Potvrdí sice ústup z pandemických programů (PEPP) do konce března, ale bude podmíněn dalším vylepšením pandemické situace a zcela mimo hru ponechá otázku zvýšení úrokových sazeb.
  • Rozbřesk: Zasedání Fedu ve stínu konkurzu na jeho šéfa
    Americká centrální banka se v následujících hodinách má stát středem finančního vesmíru, ale nemusí to být dnešní zasedání Fedu, které zvedne obchodníky ze židlí. Americký prezident Trump totiž ve stylu svých televizních reality show pořádá konkurz na příštího šéfa Fedu a jméno kandidáta hodlá oznámit zítra. Trumpova volba přitom nemusí nutně znamenat zachování statu quo ve vedení nejvlivnější centrální banky světa a proto je trhy očekávána více než dnešní výstupy z jednání FOMC.
  • Rozbřesk: Zasedání OPEC předvánočním překvapením na ropě?
    Producentské státy kartelu OPEC a partnerské země vedené Ruskem budou dnes a zítra jednat ve Vídni o podobě těžebních škrtů pro příští rok. Přestože v rámci ropné aliance existuje principiální shoda na potřebě prodloužení těžebního závazku platného již od konce roku 2016, konkrétní podoba zůstává nejasná. Na trhu se tato nejistota aktuálně odráží ve zvýšené volatilitě cen ropy, které se v posledních týdnech – navzdory geopolitickým šokům – držely v relativně úzkém pásmu poblíž 60 USD/barel.
  • Rozbřesk: Zasedne ECB. Změna sazeb se dnes nečeká, brzda jejich návratu směrem normálu ale také ne
    Přestože se od dnešního zasedání ECB žádná zásadní změna v nastavení měnové politiky nečeká, na pozadí akcelerujících inflačních tlaků nelze vyloučit další posun komunikace jestřábím směrem. Březnová inflace v eurozóně totiž opětovně překvapila svou dynamikou a meziročně se vyšplhala již na 7,5 %. Rozhodování ECB však významně komplikuje stagflační šok v podobě války na Ukrajině, který sice dále zvyšuje cenové tlaky, zároveň ale působí ve směru nižšího růstu, jak potvrzují březnové předstihové indikátory v eurozóně.
  • Rozbřesk: Zásoby dieselu jsou proklatě nízko
    V komoditně zaměřených komentářích často zdůrazňujeme, že kromě spotových cen se vyplatí sledovat i celou forwardovou křivku. Hezký příklad, proč je to vhodné a který jsme komentovali nedávno, je kauza zlevňujícího evropského plynu.
  • Rozbřesk: Zastaví ECB raketové zisky eura?
    Šéf ECB Mario Draghi má dnes nadlidský úkol: zastavit zisky raketově posilujícího eura, které prolomilo další technické hranice a pohybuje se v okolí 1,245 EUR/USD. Euro si tak za poslední měsíc připsalo přes 4 % a meziročně je na frontě s dolarem silnější o 17 %. Poslední prosincová prognóza ECB počítala s tím, že kurz se bude v průměru v roce 2018 pohybovat v okolí 1,17 EUR/USD, dnes je o necelých 7 % silnější. Co s tím?
  • Rozbřesk: Za všechno mohou velké korporace: očekává se střet ekonomů v Jackson Hole
    Za všechno “zlo na světě” mohou velké korporace. Vlna korporátních fúzí přivedla na svět velké podniky, které nejsou vystaveny silné konkurenci, mají nepřiměřeně vysoké zisky a v důsledku toho nejsou nuceny tolik investovat ani dobře platit své zaměstnance. Teorie, kterou mimo jiné posledním výzkumem podpořil i Mezinárodní měnový fond, láká především svojí jednoduchostí. A to proto, že na celou řadu bolavých míst dnešní (nejen) americké ekonomiky nachází jeden jednoduchý recept - aktivnější antimonopolní politiku. Právě tato jednoduchost ale řadu ekonomů dráždí a z antimonopolní politiky se tak stává nečekaně živé téma, které nakonec bude i jedním z hlavních bodů víkendového setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole.
  • Rozbřesk: Zeman chce holubičí bankovní radu ČNB
    Výroky prezidenta Zemana pro korunu nevěstí nic úplně dobrého. V rozhovoru pro CNN Prima news naznačil, že vybíral nové kandidáty ke guvernérovi Michlovi tak, aby se jednalo převážně o holubice. „Mluvil jsem s novými členy bankovní rady a domnívám se, že u nich není nálada k nějakému razantnímu navyšování úrokových sazeb,“ uvedl prezident. S vyššími domácími i zahraničními inflačními tlaky, rostoucími inflačními očekáváními a zejména s růstem úrokových sazeb v okolních evropských zemích je přitom vysoce pravděpodobné, že nová prognóza a většina interních analýz ČNB bude volat po dalším růstu úrokových sazeb.
  • Rozbřesk: Země EU stále spoléhají na dluhy
    Dvanáct ku devíti. Tak to je skóre, které vyjadřuje poměr mezi zeměmi hospodařícími ve třetím čtvrtletí loňského roku s přebytkem veřejných rozpočtů vůči těm, které i nadále spoléhají na dluhové financování. Přestože ve skupině lépe hospodařících je nejenom ČR, ale především největší evropská ekonomika – Německo, za celou EU i eurozónu zůstaly rozpočty opět v červených číslech.
  • Rozbřesk: Zhoršující se americký zahraniční obchod jako munice pro Trumpa a dilema pro růst
    Spojené státy zaznamenaly v lednu obchodní deficit blížící se hodnotě 50 mld. USD, což je nejvyšší hodnota za poslední čtyři roky. Export nestačí rychlému růstu dovozů, což nejenže účetně tlačí americký růst směrem dolů, ale samozřejmě přidává munici Trumpově administrativě v boji s neférovým zahraničním obchodem.
  • Rozbřesk: Zlato, jakožto globální anti-dolar, září díky koroně ještě více než předtím
    Zlato od finanční krize 2008 září. Korona-krize však žlutému kovu dodala daleko blyštivější lesk. Nehledě na aktuální korekci dolarová cena zlata letos stoupla o 32 %, v korunách pak nárůst činí téměř 30 %.
  • Rozbřesk: Zmatená komunikace ECB a čekání na ČNB
    Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil. Evropští centrální bankéři jako by se nemohli rozhodnout, co vlastně chtějí trhům říci. Před čtrnácti dny ECB na tradičním zasedání představila výrazně nižší inflační prognózu a Mario Draghi odmítal dotazy na ukončení měnové expanze jako bezpředmětné a předčasné. Zdálo se, že dřívější osekání politiky kvantitativního uvolňování (QE) je zcela mimo hru.
  • Rozbřesk: Změní Fed očekávání trhů?
    Dnešní ekonomický kalendář je nabitý událostmi od amerických podnikatelských nálad, inflace, maloobchodu, nicméně tou nejdůležitější bude nepochybně zasedání Fedu. Očekáváme, že po třech měsících FOMC znovu zvýší úrokové sazby o čtvrt procentního bodu a především naznačí, jakým směrem se bude ubírat jeho politika po zbytek letošního roku. Počítáme prozatím s trojím zvýšením úrokových sazeb na 0,75-1,00 %, tedy na úroveň, kde byly naposledy v polovině prosince 2008.
  • Rozbřesk: Zpět k dluhům
    Uplynuly teprve dva měsíce a výsledek hospodaření státu už dosáhl poloviny deficitu schváleného pro celý rok 2019. Optimista by řekl, že jde o důsledek nižších příjmů z EU, pesimista by zase mohl mluvit o důsledku expanze veřejných výdajů, pravda však zřejmě bude někde mezi. Hodnotit výsledek hospodaření státu po tak krátké době, kdy se v příjmech ještě ani neprojevila daň z příjmu právnických osob, může být skutečně „troufalé“, nicméně i tak si nelze nevšimnout některých tendencí, které budou rozpočet tlačit v letošním roce do deficitu a budou i komplikovat sestavování rozpočtu na rok příští. Nehledě na to, že si na tento schodek bude muset stát nebo přesněji daňoví poplatníci vypůjčit na finančních trzích.
  • Rozbřesk: Zrušení superhrubé mzdy - drahá a neefektivní podpora ekonomiky
    Zbytečně drahý a málo efektivní fiskální impuls je na světě. Po třinácti letech pravděpodobně skončí zdaňování práce skrze superhrubou mzdu. Místo toho se má od příštího roku zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u lidí se mzdou asi nad 140.000 korun měsíčně a část příjmů nad tuto hranici sazbou 23 procent…, to vše kvůli vysokým nákladům pravděpodobně jen na dva roky. Kde je problém?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024