Sobota 18. ledna 2025 03:41
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Trump a Brexit

01.02.2017 17:14  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Svet pozorne sleduje, akú cestu si zvolí Trumpova administratíva. Zdá sa, že po týždni v úrade, už v tom má jasno. Posledné výroky Trumpovho tímu naznačujú, že medzi „zlé“ krajiny bude patriť Čína. Jej vplyv bude vyvažovať zlepšovaním vzťahov s Ruskom. Podobne, v hľadáčiku protekcionistických opatrení bude Nemecko. Ochladzovanie vzťahov s ním môže vyvažovať podporou Veľkej Británie.

Nemecký problém

Nemecko má najväčší prebytok bežného účtu na svete, a to na úrovni 8,5% HDP (viac ako 250 miliárd euro ročne). Bežný účet je zložený z obchodnej bilancie a kapitálového účtu. Priložený graf ukazuje jeho rastúci trend, keď ho Nemecko za posledných 5 rokov zdvojnásobilo. A pritom ešte pred vznikom eurozóny bol bežný účet negatívny. Zavedenie eura bolo pre nemeckú ekonomiku obrovskou vzpruhou.


17:11:48 1.02.2017

Americká administratíva kvôli obavám z nekalých praktík sleduje krajiny, ktoré majú 1) prebytky obchodných bilancií väčšie ako $20 miliárd 2) bežný účet prevyšuje 3% HDP 3) devízové rezervy presahujú 2% HDP. Nemecko spĺňa prvé dva body, čo znamená, že nie je v Trumpovej obľube.

Britská nádej

Ekonomické a finančné prepojenie Británie a USA je veľmi silné. Spojené štáty sú najväčším exportným trhom Veľkej Británie, keď do USA odchádza 20% britského exportu. Zároveň sú druhým najväčším importným partnerom, keď dovozy z USA tvoria 10% britského importu.

Británia je zároveň štátom s najväčšími priamymi finančnými investíciami v amerických spoločnostiach, keď do nich nainvestovali 240 miliárd libier. Priame zahraničné investície amerických firiem sú taktiež najväčším zdrojom prichádzajúceho kapitálu do Británie, a to v objeme viac ako 250 miliárd libier.

Obama odkázal Britom, že v prípade Brexitu „budú čakať v rade“ na vyjednávania ohľadom obchodnej zmluvy. Naopak, Trump povedal, že chce, aby sa Brexit stal „úspechom“. Nie je prekvapením, že Mayová zamierila na prvú pracovnú cestu práve do Washingtonu.

Brexit

Avšak britský súd 24. januára rozhodol o nutnosti schválenia Brexitu parlamentom. To mierne situáciu skomplikovalo, avšak proces Brexitu by zastaviť nemalo.

Dnes sa končí rozprava v Dolnej komore britského parlamentu o návrhu zákona o Brexite. Hlasovanie by malo prebehnúť o 20:00. Predpokladá sa posunutie návrhu zákona do druhého čítania, keďže väčšinu majú Konzervatívci a „za“ budú hlasovať aj niektorí Labouristi (Corbyn).

 6. a 7. februára budú parlamentné komisie pripomienkovať návrh zákona a pripoja k nemu pozmeňovacie návrhy. 8. februára bude s najväčšou pravdepodobnosťou zákon schválený a následne sa posunie do Hornej komory parlamentu.

Horná komora (House of Lords) začne predebatovávať zákon 20. februára. V Hornej komore nemajú konzervatívci väčšinu a tak si proces úpravy zákona pravdepodobne vyžiada dodatky, ktoré musí následne schváliť Dolná komora. Začne proces ping-pongu medzi oboma komorami, až kým zákon  nepríde na podpis kráľovnej. Vláda dúfa, že sa to stihne do 7. marca.

9. a 10. marca sa koná summit EÚ v Bruseli, na ktorom britská vláda pravdepodobne formálne spustí článok 50.

Budúcnosť Británie

Trumpova Amerika nie je pre Britániu ideálnym partnerom, aspoň čo sa týka ľudských práv. Prvé rozpory ukázalo už nariadenie americkej vlády o migrácii. Británia si však vybojovala výnimku a občania s dvojitým britským občianstvom sa z nariadenia o zákaze vstupu pre občanov siedmych krajín vynímajú.

Amerika, ak chce zaujať voči krajinám ako Nemecko a Čína striktný postoj, potrebuje silných spojencov. Rusko a Británia by sa nimi mohli stať. Nové obchodné dohody a snaha o pro-biznisový model môžu pomôcť naštartovať ekonomiku Británie. Minimálne z dlhodobého hľadiska.

Kde bude asi kurz libry voči euru (nemeckej marke o takých 5 rokov?

Zdroj: Guardian, ZeroHedge, Stratfor

Autor: Ronald Ižip, TRIM Broker | TRIM Broker, a.s. | Obchodovanie na burzách – TRIM Broker


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trojka: 8 mld. EUR pro Řecko nejspíš na začátku listopadu. Šéf EuroGroup čeká odepsání přes 60 % dluhu
    Řecko šestou tranši záchranného balíčku v objemu osmi miliard eur dostane, třeba...
  • Trojlístek amerických akciových indexů poprvé od roku 1999 společně zdolal nová maxima
    Americké akciové trhy včera zdolaly nová maxima. Navíc poprvé od roku 1999 se to trojici hlavních indexů (Dow Jones, S&P 500, NASDAQ) povedlo naráz. Přitom jako by v současné letní pohodě nepřicházely nijak zásadní informace. Investoři ale pravděpodobně přehodnocují některá z dosavadních rizik. Ať už je to slabá Čína, problémy emerging markets, post-brexitová politická nákaza nebo potíže italských bank platí jedno - rizika dál zůstávají na stole, ale investoři je nevnímají jako bezprostřední hrozbu. Pozornost se tak stáčí zpět k známé skutečnosti - akcie sice vypadají v historickém porovnání draze, ale je to nic proti dluhopisům, které jsou díky politikám centrálních bank super-drahé.
  • Trojúhelník na GBPJPY. Pomůže vakcína EM měnám?
    Mírný pokles volatility na některých trzích od začátku týdne nabízí hned několik příležitostí, které se profilují nejlépe právě v takovém prostředí. Jedna z těchto příležitostí je na měnovém páru GBPJPY.
  • Trojuholjníková formácia na dolárovom indexe sa zatvára (TA, D1)
    Na dolárovom indexe (čo je vážený kurz dolára voči šiestim najobchodovanejším menám) sa v posledných týždňoch vytvorila trojuholníková formácia. Tá sa veľmi rýchlo zatvára a vymanenie sa z nej by mohlo poskytnú doláru, ktorý je na väčšine párov v posledných týždňoch málo volatilný, silnejšie momentum jedným alebo druhým smerom:
  • Trojuholníková formácia na USDJPY sa zužuje, onedlho bude musieť skončiť
    Mini-rastový trend na USDJPY z prelomu augusta a septembra sa zastavil začiatkom týždňa. Zastavila ho horná trendová čiara klesajúcej formácie, v ktorej sa pár nachádza od začiatku roka. Táto trendová čiara zastavila v tomto roku už 3 ďalšie kratšie rastové trendy. Zospodu je v súčasnosti pár ohraničený silným supportom okolo psychologickej úrovne 100, ktorý taktiež prežil viacero atakov:
  • Tron
    Tron vyskočil téměř o více než 350% z hodnoty 0,02280 a zajistil si opět své místo mezi top deseti krypto měnami podle tržní kapitalizace (10. pozice dnes). V současné době se Tron obchoduje na smlouvách typu ERC20 smart. ERC 20 je technický termín používaný pro inteligentní smlouvu, která využívá blokové řetězce Ethereum pro implementaci mincí. ERC není nic jiného než Ethereum požádavek a 20 je číslo přidělené tomuto konkrétnímu požadavku.
  • TRON (TRX) dosáhl novoročního maxima
    TRON (TRX) od 24. ledna roste a 31. března se mu podařilo dosáhnout nového ročního maxima. TRX klesal od doby, kdy 17. dubna 2021 dosáhl historicky nejvyšší ceny 0,18 dolarů. Takový pokles vedl k minimu 0,046 dolarů 22. června.
  • Trudeau vyhrál volby, i když se slabším mandátem
    Liberální strana premiéra Justina Trudeaua v pondělí zvítězila v kanadských volbách. Její pozice ale zároveň oslabila. Po sečtení více než 90 % hlasů získali liberálové 156 křesel, což je horší výsledek než jejich dosavadních 177 křesel. Jejich největší rival, strana konzervativců, pak v dolní sněmovně získal 122 křesel z původních 95. Třetí místo by mělo patřit Quebeckému bloku s 32 křesly a čtvrté místo pak Nové demokratické straně s 24 křesly.
  • TrueCar Q2 – čeká nás překvapení?
    TrueCar, Inc. by měla ohlásit výsledky druhého kvartálu roku 2017 večer 8. srpna. Minulé čtvrtletí společnost přinesla pozitivní příjmové překvapení 20%.
  • Trump a Biden se střetli v debatě
    „Pro trhy bude výsledek amerických voleb zásadní zprávou. Lze předpokládat, že Joe Biden by byl smířlivější vůči Číně a do ekonomiky by napumpoval další peníze v rámci fiskálních stimulů. Mnozí investoři však preferují Donalda Trumpa, který by na rozdíl od protikandidáta nezvedal daně a nezaváděl by příliš mnoho nových regulací,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Trump a další otočka s fiskálním balíkem. Akcie i dluhopisy rostou
    Na hlavních trzích se dnešek odvíjí v pozitivním duchu a týká se to jak akcií, tak dluhopisů. Evropské akcie se po slabším dopoledni opět začaly zvedat a nyní se klíčové indexy nacházejí asi o procento výš. V USA je růst zatím zhruba poloviční. Dluhopisové výnosy klesají o něco více v Evropě než v zámoří.
  • Trump a jeho paradoxy
    Donald Trump je plný nekonzistentností v ekonomickom myslení ale aj porozumení finančným trhom. Keď niekto nerobí to, čo by podľa neho robiť mal, stáva sa nepriateľom. Následky pocíti celý svet.
  • Trump a koniec globalizácie
    Na začiatku roka by sotva niekto povedal, že Briti odhlasujú odchod z EÚ a americké voľby vyhrá Trump. Každý, kto by tieto udalosti tipoval pred vyše rokom by získal stonásobok svojho vkladu. Nech akokoľvek nepravdepodobné sa javili, nie sú náhodné. Naopak, sú potvrdením existujúcich trendov. Tým najdôležitejším je koniec globalizácie.
  • Trump a Mayová si padli do noty
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování v zisku. Index Dow Jones posiluje o 0,9 %, S&P 500 roste o 1 % a technologický Nasdaq přidává 0,7 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe daří sektoru zdravotní péče (+1,3 %). Protipólem mu jsou síťová odvětví se ztrátou 0,5 %. To hlavní, co aktuálně žene globální trhy vzhůru, je návštěva amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Velké Británii. V průběhu tiskové konference prohlásil, že případná obchodní dohoda mezi oběma zeměmi by měla „ohromný potenciál“. V podobném duchu zněla i slova britské premiérky Theresy May.
  • Trump a Si se dohodli na obchodním příměří. Je to dobrá zpráva pro českou korunu, ČNB zřejmě před Vánoci úroky nezvýší
    Prezidenti Spojených států a Číny Donald Trump a Si Ťin-pching se na okraj argentinského summitu lídrů zemí skupiny G20 dohodli na devadesátidenním příměří ve vzájemných obchodních vztazích. Trumpova administrativa tudíž k 1. lednu 2019 nezvýší celní sazbu na čínský dovoz v celkovém ročním objemu 200 miliard dolarů. Washington měl až do argentinského summitu v úmyslu zvýšit tuto sazbu ze stávající úrovně deseti procent na 25 procent. Peking se v rámci dojednaného příměří zavázal neprodleně opět odebírat zemědělské, průmyslové a energetické produkty s visačkou „Made in USA“. Uleví se tak například zemědělcům na americkém Středozápadě, jejichž letošní sklizeň sójových bobů se hromadí ve skladech právě z důvodu nemožnosti vývozu do Číny. Ta je zdaleka největším světovým konzumentem sóji.
  • Trump a Xi Jinping sa stretnú na summite krajín G-20
    Americký prezident Donald Trump sa dnes po rozhovore s čínskym prezidentom Xi Jinpingom vyjadril, že obe hlavy štátov sa stretnú na summite krajín G-20. Toto vyjadrenie vyvolalo pozitívnu náladu na trhoch, pretože sa obnovila nádej na dosiahnutie obchodnej dohody medzi USA a Čínou, čo by viedlo k oživeniu globálneho hospodárskeho rastu. Rizikové aktíva vrátane ropy reagovali rastom, zatiaľ čo bezpečné prístavy ako zlato zaznamenali pokles.
  • Trump bojující proti sesazení je pro trhy riziko. Akcie pod tlakem, dolar se drží
    Americký Kongres bude jednat o odvolání Donalda Trumpa. Demokraté ve Sněmovně reprezentantů se rozhodli spustit proces impeachmentu, na jehož konci může být sesazení prezidenta. K tomu ale s největší pravděpodobností nedojde, o co tedy jde?
  • Trump cenu bitcoinu nakonec přece jenom srazil. Část investorů se lekla, že by jej mohl zakázat
    Bílý dům se dosud debatě o bitcoinu a kryptoměnách v podstatě vyhýbal. To se ale změnilo koncem minulého týdne. „Nejsem fanoušek bitcoinu ani jiných kryptoměn,“ svěřil se prezident Donald Trump na svém twitterovém účtu. „Nejsou to peníze, jejich hodnota vysoce kolísá a nejsou ničím podloženy,“ polemizoval dále. Navíc podle něj podněcují nezákonné jednání, jako je například obchod s drogami.
  • Trump: Co se týče cel a bariér, chová s k nám EU ještě hůře než Čína
    Americký prezident Donald Trump minulý týden opět signalizoval, že myšlenku zavedení dodatečných cel na zboží z Evropské unie vůbec neshodil ze stolu. To je varovné zvláště proto, že evropská ekonomika citelně zpomaluje. Trump v květnu o půl roku odložil rozhodnutí o zavedení cel na auta či autodíly z EU. Mohl by je tedy zavést v první polovině listopadu, pravděpodobně zrovna v době, kdy se Evropa bude vypořádávat s bezprostředními dopady brexitu, dost možná jeho tvrdé varianty.
  • Trump, Čína, Německo. Trhy na úvod týdne dusí stará témata, euro ztrácí
    Víkend rozdmýchal známá témata, která už trhy přestávala tížit, takže do pondělního obchodování vstoupily negativně. Akcie v Asii i Evropě padaly či padají, americké dluhopisy naopak rostou, zatímco evropské jsou na tom smíšeně. Euro vůči dolaru klesá na 1,1640 a japonský jen si trochu polepšil. Koruna začala týden oslabením, ale dokázala se vrátit lehce pod 26,00 za euro, když jí pomohl překvapivý růst aktivity naznačený indexem PMI.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex