Pátek 03. ledna 2025 00:17
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding

V USA je nedostatok domov, vyššie sadzby nemusia pribrzdiť trh s bývaním

17.02.2017 13:45  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jedna z hlavných obáv ohľadom vyšších úrokových sadzieb spočíva v dopade na trh s bývaním. Priemerná sadzba na 30-ročné hypotéky je aktuálne podľa oboch hlavných prieskumov (bankrate.com a Freddie Mac) nad úrovňou štyroch percent, čo je o niekoľko desiatok percentuálnych bodov viac ako bola v letných mesiacoch. Drahšie hypotéky by teda mohli mať negatívny dopad na trh s bývaním.

Lenže, posledné dáta ukazujú, že v USA je nedostatok rezidenčných nehnuteľností. Inventár domov na sekundárnom trhu pri aktuálnom dopyte vystačí len na 3,6 mesiacov, čo predstavuje najnižšiu úroveň v histórii existencie tohto časového radu od roku 1999. Rovnaká úroveň bola dosiahnutá začiatkom roku 2005, to však bola na americkom trhu s bývaním diametrálne odlišná situácia, nachádzal sa na konci boomu, ktorý následne viedol k hypotekárnej kríze. V súčasti sú oproti roku 2015 predaje domov na sekundárnom trhu o štvrtinu nižšie a predaje nových domov dokonca o viac ako 60% nižšie. A to je ešte potrebné dodať, že oproti roku 2005 majú dnes USA o 10% viac obyvateľov.

Počet mesiacov, pri ktorom sa pri súčasnom dopyte minú domy na predaj na sekundárnom trhu

us existing home supply

Je možné argumentovať tým, že americké domácnosti a banky sa z krízy poučili a že hypotéky dnes nie sú v kurze. Ostatne, percento populácie, ktoré vlastní domy je na najnižšej úrovni za posledných 50 rokov, pričom ešte pred dekádou bolo na historických maximách (graf od @TN):

US HO RATE 50y LOW (tn)

Avšak v posledných mesiacoch začali prudko rásť aj nájmy. Podľa aktuálnych inflačných dát vyskočil ich medziročný rast na úroveň 3,9%, čo je najviac od roku 2007 a zároveň aj jeden z najrýchlejších rastov od osemdesiatych rokov. Pri celkovej nízkej inflácii je najlogickejším vysvetlením nedostatok domov. A toto vysvetlenie podporuje už vyššie spomínaný nízky inventár domov na predaj:

US ownes rent biggest sicne 3_07 (charliebilello)

Ani vyššie sadzby nezabránili tomu, aby v poslednom kvartáli minulého roka zaznamenali hypotéky najvyšší prírastok od roku 2007. Môže to byť tým, že sa americké domácnosti obávali ešte vyšších sadzieb, ale pokojne to môže byť aj vyššími nájmami, pri ktorých sa hypotéky oplatia viac (graf od @boes_):

US mortgage (boes)

Americký trh s bývaním vyzerá byť v súčasnosti zdravší ako bol v minulej dekáde. Ukazovatele zadlženia amerických domácností sú najnižšie od začiatku minulého desaťročia a teda ich kapacita zadlžovať sa nie je nízka. Navyše k tomu, aby sa stavalo viac domov, vôbec nie potrebný výraznejší rast dopytu, málo ich je aj pri tom súčasnom.

Aby som to teda zhrnul, ponuka domov v USA je nízka a kapacita domácností zadlžovať sa je relatívne vysoká. V súčasnosti to teda nevyzerá tak, že by vyššie sadzby mali uškodiť trhu s bývaním. Kým optimizmus výrobcov, spotrebiteľov vyzerá byť v súčasnosti prehnaný, tak optimizmus staviteľov domov, ktorý je najvyšší od roku 2005, vyzerá realistickejšie.

Klíčová slova: USA | Banky | Graf | Trh | Krize | Bankrate.com |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • V Trumpově vládě bude hrát obří roli ropa
    Od chvíle, kdy americká justice rozbila v roce 1911 Rockefellerův obří ropný koncern Standard Oil, byly americké odvětví energetiky a federální vláda ve při. To by se nyní mohlo změnit. Ve funkci amerického ministra zahraničí bude zřejmě potvrzen Rex Tillerson, šéf jedné z nejvlivnějších firem světa, energetického koncernu Exxon Mobil. Na ministerstvo energetiky má už podle všeho namířeno Rick Perry, někdejší guvernér největšího amerického producenta ropy Texasu.
  • V Turecku je pro Čechy levně jako nikdy, tamní lira dnes poprvé stojí méně než dvě koruny. V roce 2016 stálo pivo v Turecku 50 korun, dnes ani ne 30 korun
    Turecká lira se dnes propadla na svoji nejslabší úroveň vůči české koruně v historii. Odpoledne středoevropského času dokonce propadla pod úroveň kursu čítající dvě koruny za liru. Lira se totiž dnes odpoledne prodávala i jen za 1,97 koruny (viz graf níže). Ještě včera se přitom prodávala nejníže za 2,09 koruny.
  • V týdenním hodnocení pražská burza porazila ostatní a rostla, asi jako jediná
    Americký trh měřený širokopásmovým indexem S&P 500 maxima tentokrát nevylepšil. V pátek otevřel slabší o tři desetinky. Za celý týden pravděpodobně oslabí o cca 2,5 %. Půjde tak o druhý týdenní pokles v řadě. Ještě hůř je na to technologická NASDAQ, který za týden padá o 6 %, ukazuje se , že technologické akcie jsou na růst sazeb více citlivé.
  • V týdnu poslanci rozhodnou, zda schodek letos bude 375 miliard. Pokud ano, bude skoro přesně tam, kde jej před rokem plánovala ještě Babišova vláda
    Takřka na den přesně před rokem tehdejší Babišova vláda znovu schválila státní rozpočet se schodkem bezmála 377 miliard korun. Fialova vláda jej po svém nástupu letos začátkem roku proškrtala, za cenu rozpočtového provizoria. Deficit tak snížila na 280 miliard. V příštím týdnu se ale letošní schodek může opět vrátit až na 375 miliard, tedy nominálně prakticky přesně tam, kde jej plánoval ještě Babišův kabinet.
  • VÚB, jedna z největších bank na Slovensku, přichází do Česka se spořením bez limitů. Nabídne aktuálně jeden z nejvyšších úroků na trhu 6,15 % p.a. a úročení vkladů na denní bázi
    Druhá největší slovenská banka VÚB přináší na český trh inovativní novinku v podobě spoření bez limitů. V tomto online produktu spojuje jednoduchost a flexibilitu. Spořit tak lze bez jakýchkoliv poplatků a omezení. Klientům nabídne úročení vkladů sazbou 6,15 % p.a., aktuálně jednou z nejvyšších na trhu, přičemž úroky se připisují denně, nikoliv jednou měsíčně.
  • V únoru nezaměstnanost beze změny, zůstává na 3,9 %
    V souladu s naší prognózou zůstal v únoru podíl nezaměstnaných na lednových hodnotách, a sezónně neočištěná hodnota tak dosáhla 3,9 %. To bylo doprovázeno velmi mírným poklesem uchazečů o zaměstnání, a naopak opačným trendem u volných pracovních pozic, čímž došlo k opětovnému přehoupnutí poměru míst vůči uchazečům nad jedničku.
  • V únoru sazba hypoték mírně poklesla
    Broker Consulting Index hypotečních úvěrů se v únoru snížil o 0,05 procentního bodu a dostal se tak na hodnotu 5,94 procenta. Uvedený vývoj potvrzuje stagnaci trhu, která bude podle expertů pokračovat i v následujícím období. Důvodem jsou především kroky a měnová politika České národní banky, která dlouhodobě udržuje repo sazbu na stejné úrovni.
  • V únoru se utrácelo za pohonné hmoty i nepotravinářské zboží
    Maloobchodní tržby po očištění o prodeje motorových vozidel v únoru reálně stagnovaly. Vyšší byly nákupy pohonných hmot (+1,9 % m/m) a nepotravinářského zboží (+1,0 % m/m), naopak méně se v únoru prodalo potravin (2,2 %). V meziročním srovnání maloobchodní tržby reálně stouply o 4,6 %. Data však byla opět výrazně ovlivněna nízkou srovnávací základnou z loňského roku, kdy prodeje trpěly omezeními spojenými s koronavirem.
  • V uplynulém týdnu pražská burza díky sérii posílení rostla
    V uplynulém týdnu pražská burza díky sérii posílení rostla. Index PX stoupl za týden o 2,28 procenta na 1261,73 bodu. Nejvíce se dařilo akciím energetické firmy ČEZ, které zdražily o zhruba pět procent. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • V uplynulých deseti letech zemřelo na pracovišti v ČR celkem 878 mužů a 38 žen. Muži tak tvoří zhruba 96 % zemřelých při výkonu povolání, což pomáhá vysvětlit, proč mají vyšší mzdy – podstupují větší riziko
    V uplynulých deseti letech, v období 2012 až 2021, zemřelo na pracovišti v Česku při výkonu povolání celkem 916 osob, vyplývá ze statistiky, kterou dnes nově zveřejnil Eurostat. Z uvedeného počtu 916 osob je hned 878 mužů a 38 žen.
  • V USA jsou platná nová cla na čínské zboží
    Ve Spojených státech začala platit nová cla, která v průměru vyjdou americkou domácnost na 24 000 ročně. Odnesou to americké podniky a spotřebitelé.
  • V USA klesají úvěry nejvíce v historii. Zvyšuje se tak riziko recese v USA, která by neblaze dolehla i na Česko
    Objem nově poskytnutých úvěrů v USA klesl v posledních dvou březnových týdnech nejvíce v historii. Americká centrální banka, jež data včera zveřejnila, danou časovou řadu publikuje za období od roku 1973. Ve dvou týdnech končících 29. březnem se objem nově poskytnutých úvěrů komerčních bank v USA snížil o takřka 105 miliard dolarů.
  • V USA končí výsledková sezoná, v hlavní roli bude opět Fed
    Americké akciové indexy dnes klesají po rozbouřeném týdnu. Dnes končí výsledková sezóna amerických společností, které reportovaly hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí. Akciový trh se tak znovu začíná plně soustředit na příští zvýšení úrokových sazeb v USA.
  • V USA může být pádem ohroženo až takřka 190 bank, zjišťuje nová studie. Pády bank by zřejmě vedly k růstu ceny bitcoinu a dalších kryptoměn
    Zranitelnost amerického bankovního systému v souvislosti s pádem Silicon Valley Bank citelně vzrostla, jak vyplývá z nové studie publikované americkým Národním úřadem ekonomického výzkumu. V kolapsovém stavu se může ocitnout až skoro 190 bank v USA. Což by mimo jiné, jak uvidíme, bylo vodou na mlýn mnohým kryptoměnám v čele s bitcoinem.
  • V USA nastupuje vláda slibující masivní výdaje, akciím se ráno daří
    Dnešní oficiální start Bidenovy administrativy i včerejší dlouhé vystoupení Janet Yellenové v Senátu dokázalo investory ještě znovu nadchnout pro masivní fiskální výdaje. Dobré zprávy přinesly i firemní výsledky - včera večer Netflix, dnes ASML - a dohromady se tak investoři znovu přiklánějí k rizikovým aktivům. Akciové indexy v západní Evropě rostou zhruba o půl procenta, dluhopisové výnosy vykazují drobný nárůst. Eurodolaru se zpočátku dařilo stoupat, ale od 1,2160 se odráží o něco níž na 1,2120. Slušně se dnes ráno daří ropě nebo drahým kovům.
  • V USA padla další banka, česká koruna ale přesto sílí. Ze tří klíčových důvodů
    Česká koruna dnes ráno zpevnila pod úroveň 22 korun za jeden americký dolar. Ocitla se tak ne své nejsilnější úrovni vůči americké měně od začátku tohoto měsíce. Svojí dnešní úrovní vůči dolaru však překonává také většinu úrovní kursu, na kterých se obchodovala v průběhu měsíce února.
  • V USA padly dvě regionální banky
    Na trhy se ke konci minulého týdne vrátila velká nervozita, tentokrát nikoli v reakci na příchozí makro data, ale na problémy v americkém finančním sektoru. Pád Silicon Valley Bank (SVB), která byla šestnáctá největší v USA, zasáhla zejména bankovní tituly, nicméně pod tlak se dostaly i širší akciové indexy, zatímco tržní výnosy zamířily prudce dolů (např. americký dvouletý výnos jen v pátek o 30bps!). SVB primárně obsluhovala startupové společnosti a měla zdánlivě jednoduchý business model – do bilance nakupovala převážně (dlouhodobé) státní dluhopisy, které financovala (krátkodobými) depozity. To nebyl problém, dokud byly úrokové sazby nízké, nebo kdyby si banka ošetřila úrokové riziko.
  • V USA podle algoritmu fondu Quant začala hospodářská recese
    V USA pravděpodobně začala hospodářská recese. Indikátor je součástí řídícího algoritmu fondu Quan a recesi ohlásil na základě posledních údajů. Jeho autorem je Pavel Kohout. Technická recese se definuje jako pokles HDP 2 čtvrtletí po sobě.
  • V USA pokračují výprodeje
    V zámoří jsme včera zaznamenaly třetí poklesový den v řadě. Nejvíce propadly sektory financí (-1,7 %) a průmyslové výroby (-1,5 %). Naopak se poměrně dařilo zdravotnictví (+0,5 %) a komunikacím (+0,1 %). Horší výsledky reportovala společnost Darden Restaurants (mateřské společnost restaurací Olive Garden), cena jejich akcií se propadla o 4,4 %. Naopak se dařilo farmaceutické společnosti Eli Lilly, která narostla o 4,9 %.
  • V USA pravděpodobně začala hospodářská recese
    Jeden z indikátorů, který je součástí řídícího algoritmu fondu QUANT, ohlásil na základě posledních údajů pravděpodobný začátek hospodářské recese v USA. Tento indikátor funguje výlučně na základě analýzy výnosů federálních dluhopisů, není ovlivněn žádnými názory nebo emocemi. Vychází z práce profesora Campbella Harveye publikované v roce 1985. Jde o indikátor, který úspěšně předpověděl i minulou a předminulou recesi americké ekonomiky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna