Čtvrtek 21. listopadu 2024 16:47
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap krypto
reklama
CapXmaster srovnani

V reťaziach Bruselu

23.01.2017 09:33  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Môj dnešný komentár pre hnonline.sk

Británia sa rozhodla obetovať spoločný trh. Čítam to tak, že to bolo predovšetkým kvôli migrácii, ozývajú sa však aj hlasy, že k tomu prispela aj snaha konzervatívnej vlády vymaniť sa z „reťazí“ bruselských regulácií, ktoré tlmia podnikateľské prostredie v krajine.

Poďme si tento argument rozobrať bližšie. Pozrel som sa na to, či Británia využíva naplno voľnosť, ktorú jej EÚ poskytuje. Použil som tri rebríčky merajúce konkurencieschopnosť a podnikateľské prostredie jednotlivých ekonomík:

  • Index globálnej konkurencieschopnosti (Svetové ekonomické fórum), ktorý sa zostavuje na základe dotazníkových odpovedí podnikateľov a tvrdých dát (pomer zhruba 2:1)
  • Index jednoduchosti podnikania (Svetová banka), ktorý pozostáva z tvrdých ukazovateľov ako daňovo/odvodové zaťaženie, administratívne náklady, rýchlosť vybavovania povolení?
  • Index ekonomickej slobody (Heritage Foundation/Wall Street Journal), ktorý meria celkový vplyv štátu na ekonomiku krajiny. Používa predovšetkým tvrdé čísla, v malej miere však aj dotazníkové prieskumy.

Keďže tieto indexy používajú rôzne škály, tak som z nich finálny index pre krajiny EÚ vytvoril ako priemer násobkov smerodajnej odchýlky od priemeru EÚ, ktorý som následne prehodil na stupnicu od 0 do 10 (0= -2 smerodajné odchýlky; 10 = +2). Toľko k metodike, výsledky sú nasledovné:

rank

Británia je v tomto rebríčku spomedzi krajín EÚ na prvom mieste (tesne pred Dánskom). Môžeme teda povedať, že sa pri konkurencieschopnosti nachádza najbližšie k hrane toho, kam ju až európska byrokracia pustí. Úplný limit však určite nedosiahla. Minimálne kvôli tomu, že ani v jednom z troch rebríčkov sa neumiestnila na prvom mieste. V celkovom indexe je prvá preto, že je konzistentne medzi najlepšími (pri indexe globálnej konkurencieschopnosti je 4., pri jednoduchosti podnikania 2., a pri ekonomickej slobode 3.).  Čiže určité rezervy pre posilnenie svojej pozície má aj v rámci EÚ.

Aj napriek tomu je však potrebné povedať, že keď niekomu najviac bráni európska byrokracia v rozlete, tak to je práve Británia spolu s Dánskom. S jedným prižmúreným okom to môžeme povedať ešte o možno ďalších šiestich krajinách, ktoré sa umiestnili v tomto rebríčku vysoko, sú nimi Nemecko, Švédsko, Írsko, Fínsko, Holandsko a Estónsko.

Zvyšné krajiny sú vzdialené od toho, aby si mohli povedať, že ich EÚ nejako výraznejšie obmedzuje, keďže sa ani zďaleka pri konkurencieschopnosti a podnikateľskom prostredí nepribližujú k najlepším, ktorí sa taktiež nachádzajú v „reťaziach Bruselu“.

Pozrime sa na Slovensko. To je v tomto rebríčku na 19. mieste z 28 krajín (pri indexe globálnej konkurencieschopnosti je 24.*, pri jednoduchosti podnikania 18., a pri ekonomickej slobode 19.). Pri tomto umiestnení je argument, že bruselská byrokracia bráni slovenskému podnikaniu v rozkvete, blud. Len ťažko je možné Brusel viniť z kvality školstva, efektívnosti verejných inštitúcií, dĺžky trvania súdnych sporov, či administratívnej záťaže pri vybavovaní stavebných povolení, pri ktorých najviac zaostávame.

Británia má určitý potenciál, aby sa odpútaním od Bruselu stala ešte viac konkurencieschopnou a produktívnou ekonomikou. Ohľadom toho, že ho vo veľkom využije, som skôr skeptický, pretože BrExit bol rozhodnutím voličov predovšetkým o migrácii a nie o zlepšovaní podnikateľského prostredia, čiže pre pro-biznisové opatrenia sa bude ťažšie hľadať politická podpora.

Pre väčšinu ostatných krajín sú však reťaze Bruselu ďaleko voľnejšie, než by sa mnohým mohlo zdať (a než tvrdia niektorí politici). A pre krajiny, ktoré výrazne zaostávajú za najlepšími v EÚ, sú debaty o tom, či by odstrihnutie sa od spoločného trhu malo potenciál byť ekonomicky prospešné, bezpredmetné. Lebo odpoveď je jednoznačne nie. Keď má krajina nič moc podnikateľské prostredie v EÚ, tak ho také bude mať aj mimo nej. A bez voľného obchodu.

* K metodike indexu Globálnej konkurencieschopnosti mám určité výhrady. Je príliš závislý od dotazníkových dát, pri ktorom majú kvôli nie práve najlepšie postaveným otázkam respondenti tendenciu hodnotiť stav negatívnejšie, než je skutočnosť. Nedávno som o tom písal v komentári Nie je korupcia ako korupcia. Nemyslím si, že Slovensko patrí na 24. miesto v EÚ, reálne bude o zopár priečok vyššie, niekde na konci druhej desiatky, podobne ako to ukazujú ostatné indexy. Na celkové poradie, ktoré je v grafe, by to však vplyv mať nemalo.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Vrátí se pár USD/CAD zpátky do kanálu?
    Pár USD/CAD zůstává stále v medvědím trendu, a to přestože na počátku týdne překročil horní hranici dlouhodobého klesa...
  • ⛽Vrátí se ropa k ceně 100 dolarů za barel?
    Ještě před dvěma týdny se svět těšil extrémně nízkým cenám ropy (na dnešní poměry). Cena ropy Brent klesla na 70 dolarů za barel a byla nejnižší od prosince 2021. Dnes ráno jsme však za stejný barel ropy Brent museli zaplatit dokonce o 15 dolarů více! Takto volatilní změnu cen ropy lze zdůvodnit nečekaným snížením těžby ze strany zemí OPEC, Ruska a Kazachstánu. Zdálo se, že nižší ceny ropy pomohou globální ekonomice rychleji se vymanit z období vysoké inflace, ale už to tak jistě nevypadá.
  • Vrátí se vše do normálu?
    Vrátí se vše do normálu nebo to bude úplně jiné? To je otázka, kterou si klade skoro každý. Někteří tvrdí, že se vrátíme do běžného fungování koncem roku 2021 a jiní zase za 7 až 10 let. Odpověď na tuto otázku lze získat z vývoje vakcín.
  • Vrátí se zlato ke své bývalé slávě?
    Zlato jsou také peníze. Kdysi sloužilo jako platební prostředek, nyní se nejčastěji používá jako uchovatel hodnoty. Podstata drahého kovu však zůstává stejná. Je to druh měny, antidolar, který mnohem více reaguje na měnovou politiku Fedu než na dynamiku nabídky a poptávky po fyzickém aktivu. To je důvod, proč připravenost centrální banky USA pokračovat v cyklu zpřísňování měnové politiky ovlivňuje kotace XAUUSD mnohem více než rekordní turecký dovoz švýcarského zlata od roku 2012 na pozadí nárůstu inflace na 85 %.
  • Vratká ekonomika
    S nástupem 3. čtvrtletí je hospodářský růst i nadále robustní. Sektory jako obrana, AI a výroba léků proti obezitě zažívají boom a ceny aktiv dosahují absolutního maxima. Nemohou však naši křehkou ekonomiku podobnou písečnému hradu zničit faktory jako neudržitelné americké fiskální výdaje, geopolitické šoky či neveselé demografické trendy? V těchto výhledech na 3. čtvrtletí se dozvíte, proč jsou podle nás zajímavé evropské akcie a dluhopisy s krátkou durací. Také se dočtete, proč se může pozornost do budoucna soustředit na energetické komodity a na co se zaměřit v rámci forexu.
  • Vrazí dolaru nůž do zad?
    Situace je poněkud zamotaná a ani Spojené státy nejsou tím, kdo rozhoduje. Evropa již dva dny po sobě představila dobré zprávy. Nejprve vzrostla podnikatelská aktivita v eurozóně na jedenáctiměsíční maximum, poté se nadále zlepšoval německý index podnikatelského klimatu IFO. Ani pozitivní zprávy však nemohou rozhýbat měnový pár EUR/USD, když je Evropská centrální banka odhodlána uvolnit měnovou politiku. K růstu páru pomáhají pouze slabé americké údaje.
  • V reakci na bejrútskou explozi stoupá cena zlata, stříbra i ropy
    Cena zlata včera poprvé v historii uzavřela nad úrovní 2000 dolarů za troyskou unci. Konkrétně včerejší uzavírací cena žlutého kovu činí 2021 dolarů za unci. Během obchodování však cena zlata stoupá i výše, a to až nad 2030 dolarů za unci, což je cena z dnešního časného rána středoevropského času.
  • V reakci na střelbu na Trumpa posiluje bitcoin, na dosavadní maximum stoupají Trumpovy sázkařské šance na znovuzvolení
    V reakci na střelbu na Trumpa posiluje bitcoin, na dosavadní maximum stoupají Trumpovy sázkařské šance na znovuzvolení. Zítra, po otevření burz, by se kvůli pokusu o atentát mělo dařit akciím typu JP Morgan, General Motors či provozovatelům věznic, klesnout by mohla Tesla či akcie zelených firem .
  • V reakci na zničení Kachovské přehrady rostou světové ceny pšenice či kukuřice. Útok je pohromou pro ukrajinské zemědělství
    Světové ceny základních zemědělských plodin dnes zdražují, a to v reakci na zničení Kachovské přehrady na Ukrajině. Trhy se obávají zaplavení a poškození sýpek a sil na toku řeky Dnipro. Hrozí totiž rozsáhlé plesnivění uskladněného obilí a dalších zemědělských plodin. Ukrajina patří k předním světovým obilnicím.
  • V rebríčku indexu ekonomických prekvapení stále vedie eurozóna. Nezmenil to ani Trump
    Hoci očakávania Trumpových stimulov dvíhajú americké mäkké dáta (dotazníkové prieskumy) do extrémnych výšin, tak v indexe ekonomický prekvapení ešte stále nie sú USA na prvom mieste. Pre mnohých to bude prekvapenie, ale v posledných týždňoch si ho drží eurozóna. Nie je to kvôli tomu, že by boli dáta z eurozóny úplne skvelé, ale kvôli tomu, že ich očakávania boli nízke, a preto sa ľahšie prekonávali. To isté platí pre Britániu, kde po referende klesli očakávania ohľadom dát extrémne, napokon sa však tento negatívny scenár nenaplnil:
  • Vrcholí investice mas. Kdy Bank of America větří Ikarův pád?
    Lákadlo akciových trhů na rekordních maximech zabírá. Fondy rozvíjejících se trhů zažily nejlepší týden za poslední pů...
  • Vrcholové formace na JPY párech, USD stále do strany
    Nový guvernér BoJ, Haruhiko Kuroda, přislíbil na počátku dubna trhu likviditu a BoJ se tak stal po FEDu další bankou...
  • Vrcholový evropský summit přináší první výsledky jednání evropských lídrů
    Vrcholový evropský summit přináší první výsledky jednání evropských lídrů. Ti se včera...
  • Vrchol týdne je tu, vychází americká inflace
    Trhy natěšeně čekají na dnešní výsledek americké inflace, která je již delší dobu jedním z hlavních hybatelů globálního vývoje. Pokles prosincové meziroční míry proti listopadu přijde takřka s jistotou a hrát roli bude rychlost snížení. Kromě americké inflace dorazí již za pár minut čísla z domácího maloobchodu, kde je očekáván výrazný meziroční pokles poblíž dvouciferných hodnot. Již včera Český statistický úřad zveřejnil statistiku inflace, kdy došlo k poklesu meziroční míry z 16,2 % na 15,8 %, zatímco trh očekával stagnaci. Důležitější ale bude výsledek za leden, kde je míra nejistoty kvůli vícero efektům velmi vysoká.
  • 🚀 Vrchol výsledkové sezóny je tady!
    Včera zveřejnila své výsledky snad nejočekávanější společnost - Nvidia (NVDA.US). Firma pokračuje v obrovském růstu tržeb a zisků. Jen za poslední kvartál vydělala 15 miliard USD, což je zisk, kterého dosahuje jen několik málo firem na světě.
  • Vrcholy pod tlakom
    Nové maximáPočas včerajšieho dňa sme sledovali siln&am...
  • Vrcholy pod tlakom
    Nové maximáPočas včerajšieho dňa sme sledovali siln&am...
  • V roce 2000 ekonomové (a politici s nimi) slibovali až 200procentní růst obchodu díky euru, dnes už se shodují, že dopad eura je nulový. Jde o velkou blamáž ekonomie
    Před skoro 25 lety politici slibovali, že euro zajistí 200procentní nárůst obchodu v rámci eurozóny. Tento mýtický Roseův efekt se však nikdy nenaplnil. Pak politikům ekonomové spočetli, že nárůst bude jen 33procentní, pak, roku 2006, že bude 23procentní, posléze 15procentní a nakonec, v roce 2018 zjistili, že je nulový. Jde o jednu z velkých blamáží ekonomie.
  • V roce 2013 novinář zníčil 13 Bitcoinů, prý jim nevěřil
    Když v roce 2013 redaktor magazínu Wired vytěžil 13 bitcoinů, rozhodl se je darovat charitě, neviděl v nich však žádný význam a rozhodl se je zničit. Toto rozhodnutí mu zabránilo v přístupu k současné hodnotě Bitcoinů 760 tisíc dolarů.
  • V roce 2015 čeká měny pěkně divoká jízda
    Měnový trh uzavírá rok 2014 pořádným řachnutím. Rok 2015 by dost možná mohl přinést vývoj historického významu.  Po le...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank