Sobota 02. listopadu 2024 12:24
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Fundamentální analýza: ECB se připravuje na omezování kvantitativního uvolňování

05.12.2016 09:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Středobodem tohoto týdne bude čtvrteční zasedání rady guvernérů ECB, od kterého očekáváme prodloužení programu kvantitativního uvolňování. Dohoda ohledně jeho další výše, ale může být složitá či oznámená až později. Mezi dalšími událostmi bude prim hrát politika. Matteo Renzi, italský předseda vlády, oznámil rezignaci po debaklu v referendu ohledně jeho návrhu parlamentních reforem. Ve Velké Británii bude pokračovat právní bitva, jestli britský parlament musí schválit aktivaci článku 50 smlouvy o EU, nebo to může učinit na svou zodpovědnost vláda.

O pozornost bude usilovat ECB a politické události

Čtvrteční zasedání ECB a očekávání ohledně dalšího pokračování programu kvantitativního uvolňování bude zásadní událostí týdne. Na druhou stranu o pozornost trhů budou soupeřit politické události. Ze hry vypadly rakouské prezidentské volby, ve kterých byl poražen kandidát krajní pravice Hofer a vítězství Van der Bellena bylo všeobecně přivítáno. Na druhou stranu v Itálii utrpěl v referendu o parlamentních reformách debakl předseda vlády M. Renzi, který v průběhu noci rezignoval na svou pozici. Země tak směřuje k předčasným volbám, jenž může vyvolat pouze prezident. Ten se ovšem bude, podle našeho odhadu, nejdříve snažit najít dalšího kandidáta, který by mohl ustavit vládu, potenciálně úřednickou. Nutnost parlamentní debaty ve Velké Británii bude předmětem další fáze právního sporu před odvolacím soudem (supreme court).

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích - pondělí:


V pondělí zasedá euroskupina, která by mohla přivést pod tlak Itálii a Španělsko, aby zavedly další konsolidační opatření. Na druhou stranu podezření ohledně nedodržování fiskálních pravidel padá také na Portugalsko, Belgii, Kypr, Litvu, Slovinsko a Finsko. Dalším tématem na stole bude plnění řeckého záchranného plánu. Panují ještě určité neshody ohledně nastavení fiskálních cílů po roce 2018. Dohoda na tomto setkání je předpokladem pro hodnocení dluhové udržitelnosti MMF, které má vypracovat před koncem roku. V případě neshod tedy může být ještě další speciální schůze euroskupiny na toto téma nejpozději na začátku roku.

Finální čtení PMI indexů by mohlo být revidováno o něco níže. Ovšem ani tato revize nepřinese obrat. Indexy ukazují zdravý obrázek evropské ekonomiky a naznačují růst HDP na úrovni 0,5 % q/q ve Q4 16. Maloobchodní tržby v eurozóně by měly zpomalit, stejně jako ISM index v USA. Ten by si ovšem měl nicméně zachovat hodnoty podobné údajům ve druhé polovině roku.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích - úterý:


Růst HDP eurozóny by měl být potvrzen na úrovni 0,3 % q/q, stejně jako všechny složky domácí poptávky. Negativní příspěvek bude zaznamenán čistým exportem. V posledním čtvrtletí roku by výkon ekonomiky mohl být ještě lepší, jak naznačují předstihové indikátory.

Tovární objednávky v Německu v říjnu vzrostly o 0,6 % m/m a kompenzovaly větší než očekávány propad v září. Celkové se tedy ve třetím čtvrtletí silně zotavily po Q2. Americké tovární objednávky v říjnu poskočily o 2,1 % m/m s ohledem na růst zboží dlouhodobé spotřeby publikované před dvěma týdny.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích - středa:


Průmyslová produkce v Německu by po propadu o 1,8 % m/m v září měla zaznamenat nárůst o 0,8 % m/m. Průzkumy totiž ve zpracovatelském průmyslu zůstaly na vysoké úrovni.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích - čtvrtek:


Ve čtvrtek proběhne hlavní událost týdne. Zasedání ECB. Od něj si slibujeme prodloužení programu kvantitativního uvolňování. Jeho výše do budoucna ovšem může být předmětem tvrdého sporu v radě guvernérů a pravděpodobně nebude ještě tentokráte vyhlášena. Kompromis by mohl spočívat v dřívějším vyhlášení ale pomalejším tempu omezování QE programu. Limit na velikost nákupu jednotlivé emise bude podle nás zvýšen na 50 %, ačkoliv právní překážky tohoto kroku mohou toto opatření odložit. Komunikace bude zásadní. Očekávání ujištění ohledně výkonu reálné ekonomiky a dosažení inflačního cíle kolem roku 2019. Po výsledku italského referenda může být část tiskové konference věnována tomuto tématu.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích - pátek:


Na konci týdne se pak dozvíme, jak si vedl německý zahraniční obchod. Očekáváme, že exporty přidaly 0,8 % m/m a importy 1 % m/m. Německá vnější poptávka po jejich zboží je velmi křehká s výjimkou Číny, kde poptávka po importech roste. Obchodní bilance se oproti září o něco sníží.

Francouzská průmyslová produkce by podobně jako německá měla v říjnu kompenzovat zářijový propad. Očekáváme tedy, že vzroste o 1 % m/m a o 0,7 % m/m ve zpracovatelském sektoru. Ve zbytku roku očekáváme podobný vývoj, jehož rizikem je sektor výroby elektřiny. Na druhou stranu jsou ale předstihové indikátory silné.

Americký trh práce potvrdil dobrou kondici

Americký dolar se proti euru během týdne držel v koridoru 1,0600-1,0650 EUR/USD, kolem nejsilnějších hodnot letošního i loňského roku.

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na globálních trzích – minulý týden:


Důvodem byla dobrá data přicházející z americké ekonomiky. Páteční počet nově vytvořených míst v nezemědělských sektorech to umocnilo. Dobrý dojem trhů z čísla lehce převyšující tržní očekávání nepokazila ani revize směrem dolů v přecházejícím měsíci. Růst HDP byl revidován o 0,3 pb výše v q/q (anualizovaně) dynamice, což včetně indexů ISM ukázalo a dobrou kondici reálné ekonomiky. Deflátory spotřeby zase ukázaly pokračující tempo inflace na úrovní 1,4 % pro celek a 1,7 % pro jádrové ceny.

Plný kalendář nás bude denně zásobovat údaji

Tento týden nás čeká plný publikační kalendář. Každý den budou zveřejněna nějaká data. V pondělí bude tato řada odstartována čtvrtletními údaji za průměrnou mzdou ve třetím čtvrtletí. Pak už to budou pravidelné měsíční indikátory. V Maďarsku bude zveřejněna struktura HDP a zápis z posledního zasedání centrální banky. V Polsku zase bude zasedat výbor pro měnové otázky. Svědkem žádného překvapení bychom se neměli stát.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích - pondělí:


Opravdu marginálního zpomalení o 0,1 pb bychom se měli dočkat v dynamice průměrné reálné mzdy v českém hospodářství.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích - úterý:


Růst tržeb v maloobchodu by měl oproti září zpomalit asi o 1 pb. Prodej automobilů přidal 2 % y/y, což v součtu s maloobchodem bez aut (růst o 3,7 % y/y) dává celkovou dynamiku 3,1 % y/y.

Dynamika maďarského HDP by se v dalším zveřejnění dat neměla lišit od původního čísla na úrovni 2 % y/y. Bude ovšem zveřejněna jeho struktura, takže se dozvíme o zdrojích tohoto růstu.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích - středa:


Plný provoz litvínovské rafinerie a obnovení provozu v kralupské podpořily v říjnu český průmysl. Na druhou stranu zpomalila poptávka v eurozóně po exportech automobilů. Celkově tak průmyslová produkce přidala 0,5 % y/y. Přebytek zahraničního obchodu v říjnu i díky automobilům klesl na 17,4 mld. CZK.

Zasedání polské centrální banky nepřinese žádné překvapení, když bude, podle našeho odhadu, pokračovat ve vyčkávací taktice. Do karet jí bude hrát zrychlující inflace v důsledku efektu statistické základny cen energetických komodit.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích - čtvrtek:


Podíl nezaměstnaných v listopadu stagnoval na 5 %, ale naše analýzy naznačují, že sezónně očištěný ukazatel by mohl být o jednu desetinu procenta nižší.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích - pátek:


Inflace v české ekonomice dále narůstá. Hlavním tahounem jsou potraviny. Ty také stály za růstem cen v eurozóně a Německu. Ty podle nás vzrostly o 1,6 % m/m. Ceny pohonných hmot stagnovaly a jádrové pravděpodobně sezónně poklesly. Ovšem nic, co by mohlo znamenat pokles celkové cenové hladiny.

Koruna si udržuje „slabší“ úroveň

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na regionálních trzích – minulý týden:


Koruna proti euru v minulém týdnu stagnovala na slabší úrovni 27,06 CZK/EUR. Na kurz měly vliv pravděpodobně globální vlivy. Protože struktura HDP zveřejněná v pátek potvrdila dobrou kondici soukromé spotřeby (růst 0,9 %). Investiční aktivita mírně oživila, ale v meziročním srovnání zůstává ze zřejmých důvodů utlumená. Za zpomalením (revize růstu z 0,3 % q/q na 0,2 %) stojí menší nárůst přebytku zahraničního obchodu a nižší tvorba zásob.

DAVID KOCOUREK
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Fundamentální analýza: Domácí trh zaplavila nervozita před dnešním zasedáním ČNB
    Domácí trh byl již včera nervózní před dnešním zasedáním ČNB. Ačkoliv neočekáváme, že by centrální banka dnes zrušila svůj závazek, určitá šance zde je. Spíše ale ČNB potvrdí svůj dosavadní scénář, že pravděpodobný exit vidí v polovině roku. Do karet by ji mohla hrát nižší inflace v Německu. Ta by se v březnu měla vrátit hluboko pod 2 %.
  • Fundamentální analýza: Donald Trump dnes převezme prezidentský úřad
    Donald Trump dnes bude inaugurován jako 45. prezident Spojených států amerických. Začne tak jeho čtyřleté prezidentské období. Trhy budou vstřebávat včerejší rozhodnutí Evropské centrální banky a její následnou tiskovou konferenci. Žádná důležitá data totiž nepřijdou a vývoj by tak měl zůstat relativně klidný.
  • Fundamentální analýza: Donald Trump naznačí více o svých prezidentských plánech
    Pozornost finančních trhů se dnes bude upínat na tiskovou konferenci Donalda Trumpa, která je první od jeho zvolení. V Polsku končí dvoudenní zasedání centrální banky, jejíž rétorika může přejít ve více jestřábí. České maloobchodní tržby za listopad by měly vykázat solidní růst na úrovni 3,9 % y/y.
  • Fundamentální analýza: Dopad výsledku italského referenda na finanční trhy byl omezený
    Po včerejším dni, kdy trhy ještě reagovaly na víkendové politické události, se dnes vrátíme k ekonomickému kalendáři. Již publikované americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby jsou příslibem pro další silný růst podnikových objednávek. Ty by měly zaznamenat solidní vzestup i v Německu a napravit tak zářijové zklamání. Struktura evropského HDP za Q3 16 ukáže na rovnoměrný růst o 0,3 q/q ve všech složkách domácí poptávky. Domácí maloobchodní tržby ovlivní o jeden pracovní den méně v letošním říjnu. Očištěná čísla potvrdí robustnost spotřeby českých domácností.
  • Fundamentální analýza: Důvěra německých finančních trhů by měla zaznamenat prudké zlepšení
    Dnešní data by měla potvrdit sílu ekonomického oživení v eurozóně. Průmyslová produkce za leden podle našich odhadů zkoriguje prosincový pokles a důvěra finančních trhů v německou ekonomiku by měla vyskočit nahoru. Britský parlament včera finálně odhlasoval zákon o brexitu. Spuštění článku 50 ale podle všeho proběhne až na konci března.
  • Fundamentální analýza: Důvěra německých průmyslníků mírně poklesne
    V eurozóně nás dnes čeká lednová podnikatelská důvěra ve Francii a německý Ifo index. Oba ukazatele si zřejmě vzhledem k rostoucí politické nejistotě mírně pohorší. V regionu bude zveřejněna pouze polská prosincová míra nezaměstnanosti, která vlivem sezónních faktorů stoupne.
  • Fundamentální analýza: Důvěra spotřebitelů ve Francii poklesne
    Ve Spojených státech bude dnes kalendář ekonomických událostí prázdný. Ve Francii bude zveřejněna dubnová spotřebitelská důvěra. Ta si nepatrně pohorší. V regionu nás čeká pouze polská míra nezaměstnanosti za březen, která by měla poklesnout.
  • Fundamentální analýza: ECB bude s dalším krokem vyčkávat na rozjasnění ekonomických vyhlídek
    V tomto týdnu se nejdůležitější události budou kumulovat do jeho závěru. Zasedání ECB ve čtvrtek změnu měnové politiky nepřinese. Z pohledu rady guvernérů jsou vyhlídky ekonomiky eurozóny zamlžené kvůli politickým nejistotám a vnější poptávce, inflační tlaky jsou nepřesvědčivé a navíc celková inflace zpomalí s vyprcháváním efektu statistické základny energetických surovin. Naproti tomu velmi dobrá sada dat o vývoji amerického trhu práce za leden nebude hovořit proti březnovému zvýšení úrokových sazeb Fedu, jak bylo komunikováno minulý týden.
  • Fundamentální analýza: ECB by měla oznámit změny v programu odkupu aktiv
    Dnes se veškerá pozornost bude soustředit na zasedání ECB. Očekáváme, že rada guvernérů změní podmínky programu nákupu aktiv, nicméně ani po dnešním zasedání nemusí být úplně jasno, jak to dál bude s jeho dalším průběhem po březnu příštího roku. Po sérii horších dat z domácí ekonomiky by statistika podílu nezaměstnaných měla přinést dobré zprávy.
  • Fundamentální analýza: ECB dnes potvrdí stávající komunikační linii
    V centru pozornosti dnes bude zasedání rady guvernérů ECB. Nepředpokládáme ovšem, že by se na komunikaci, která zazněla v prosinci, mělo něco změnit. Změny nastavení měnové politiky vidíme až od poloviny roku s tím, jak se bude zvyšovat inflace a růst ekonomický výkon eurozóny. Polská čísla dnes potvrdí dobrý závěr roku pro jeho ekonomiku.
  • Fundamentální analýza: ECB vyšle holubičí signál
    Zásadní ekonomickou událostí z rozvinutých trhů je dnes zasedání ECB. To by i přes silný nárůst inflace v zemích eurozóny v posledních měsících mělo vyznít v holubičím tónu. Za zrychlováním inflace totiž stojí zejména ceny potravin a pohonných hmot. Jádrová inflace zatím stagnuje. To se ale nedá říct o inflaci v Česku. Ta také zrychlila kvůli efektu statistické základny cen pohonných hmot, ale k jejímu růstu přispívá i jádrová složka. Za únor by tak měla vykázat další zrychlení.
  • Fundamentální analýza: Ekonomická aktivita v eurozóně i USA zůstává vysoká
    Silné PMI z eurozóny i Spojených států z přelomu roku by měly na svou slušnou výkonnost navázat i ve druhém měsíci roku 2017. Za eurozónu jako celek očekáváme stagnaci na lednových vysokých 54,4 bodu, když oproti lednu lehce slabší německé a francouzské hodnoty vykompenzuje lepší situace ve zbytku eurozóny. Ve Spojených státech by mělo být překonáno lednové 22 měsíční maximum. Středoevropský ekonomický kalendář je dnes prázdný.
  • Fundamentální analýza: Ekonomika Velké Británie v závěru roku zřejmě slušně rostla
    První odhad HDP by měl ukázat, že britská ekonomika uzavřela rok 2016 ve slušném tempu navzdory rizikům spojeným s brexitem. Ve středoevropském regionu je kalendář ekonomických dat prázdný. Zbývá týden do zasedání ČNB, které bude pro další vývoj na trhu mimořádně zajímavé i kvůli očekávané revizi inflační prognózy.
  • Fundamentální analýza EUR/USD a GBP/USD na 17. 12. 2021
    Euro upevnilo svou pozici poté, co ECB oznámila své rozhodnutí, ale nedokázalo opustit širší boční kanál, který začal 30. 11. 2021. Libra prudce vzrostla na základě zvýšení úrokové sazby Bank of England.
  • Fundamentální analýza: Evropská jádrová inflace se posune na své roční maximum
    Slabý růst HDP v prvním čtvrtletí by měli dnes oznámit statistici ve Spojených státech. Ve Francii se naše obavy o slabý růst potvrdily již ráno. V obou zemích se však jedná pouze o dočasný stav a v průběhu nadcházejících kvartálů by měly hospodářské dynamiky v těchto zemích zrychlit. Po včerejším překvapení z Německa, kde ceny vzrostly rychleji, než jsme předpokládali, očekáváme, že i za celou eurozónu cenový růst za duben zrychlil. Nahoru šla zejména jádrová inflace. Nervozitu dnes bude zvyšovat vyjednávání o americkém dluhovém stropu. Aby američtí úředníci v pondělí nastoupili do práce, je potřeba, aby tamní zákonodárci rozhodli do neděle.
  • Fundamentální analýza: Evropské indikátory důvěry poklesnou; německá inflace zpomalí
    Německá inflace by měla zpomalit především z titulu meziročního poklesu energetických cen. Jádrové ceny by měly stagnovat. Mírné zhoršení očekáváme také u evropských indikátorů důvěry. Britská vlády získá podle všeho důvěru v parlamentu a americké HDP za Q1 bude potvrzeno na 1,2 % q/q. Zasedání ČNB by mělo verbálně odsunout předpokládané zvýšení sazeb do čtvrtého čtvrtletí, když současná prognóza předpokládá nárůst ve Q3.
  • Fundamentální analýza: Evropské indikátory důvěry sice poklesnou, stále ale značí silný růst eurozóny
    Evropské sentiment indikátory pokračovaly v březnu v sestupu z extrémně vysokých hodnot z počátku roku. I tak zůstávají vysoko a poukazují na vysokou růstovou dynamiku v Evropě během prvního čtvrtletí. Měnový přehled pak ukáže na zvyšující se úvěrovou dynamiku v eurozóně. Je otázkou, zda bude vzestup americké spotřebitelské důvěry dostatečný k tomu, aby zvrátil aktuální trend posilujícího eura. Z regionu se dočkáme zasedání maďarské centrální banky. Změnu v nastavení měnové politiky nečekejme, rétorika centrálních bankéřů zůstane holubičí.
  • Fundamentální analýza: Evropské PMI by i v červnu měly ukazovat na rychlý růst ekonomiky
    Hlavní událostí pátečního kalendáře je zveřejnění indikátorů PMI v hlavních zemích eurozóny a za celou měnovou unii. Květnová čísla příjemně překvapila, což může naopak v červnu přinést korekci. I tak ale zůstává nálada v průmyslu a ve službách na vysokých hodnotách, což naznačuje pokračování poměrně rychlého růstu evropské ekonomiky, a v důsledku i posilování eura. Ve střední Evropě je dnes kalendář prázdný.
  • Fundamentální analýza: Evropský HDP sílí, ale v inflaci to zatím vidět není
    Po údajích o vývoji spotřebitelské inflace v jednotlivých ekonomikách eurozóny publikovaných minulý týden bude dnes zveřejněn i první odhad za eurozónu jako celek. Ten by podle odhadu ekonomů SG měl stagnovat na úrovni 1,3 % y/y. Volatilní složky potravin a cen energií by se v červenci mohly mírně zvýšit, protože pozitivní efekty statistické základy budou vykompenzovány nižší cenou ropy. Dokonce roku by tempo spotřebitelských cen mělo zůstat na úrovni 1,3 % y/y v důsledku nižších cen ropy a nižšího odhadu jejího dalšího vývoje.
  • Fundamentální analýza: Evropský průmysl byl na konci roku silný
    Po překvapeních, která přinesl francouzský a španělský průmysl, očekáváme, že listopadová průmyslová produkce za celou eurozónu vykáže velmi silný růst a potvrdí, že poslední čtvrtletí bylo ve znamení akcelerace evropské ekonomiky. V USA dnes ještě zůstane pozornost na zvoleném prezidentu D. Trumpovi. Včera na své tiskové konferenci moc ze svých ekonomických plánů nepředstavil. Jeho další kroky snad napoví více.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani