Čtvrtek 23. ledna 2025 21:41
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Trumpove ekonomické experimenty prepíšu učebnice

14.11.2016 10:22  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Môj dnešný komentár pre hnonline.sk

Zo zoznamu opatrení, ktoré chystá budúci prezident Trump počas prvých 100 dní svojho prezidentovania, to zatiaľ vyzerá, že hodlá realizovať svoje sľuby v ekonomickej oblasti. Väčšina z nich sú na západný svet pomerne radikálne, a nepamätám sa, že by boli v poslednej dobe niekde implementované v tak širokom rozsahu. Vznikne nám teda viacero prirodzených experimentov, ktoré dajú odpoveď na otázky, pri ktorých ekonómovia väčšinou vychádzali len z teórií, zjednodušených modelov, či dávnych historických príkladov. Je toho viac, asi najpodstatnejšie sú však z môjho pohľadu tri otázky:

  1. Môže byť masívne zníženie daní rozpočtovo neutrálne?
  2. Dokážu si na seba zarobiť masívne výdavky na infraštruktúru pri nízkych úrokových sadzbách?
  3. Zlepší obchodný protekcionizmus situáciu chudobnejšej časti spoločnosti?

Na týchto otázkach je fascinujúce to, že každá z nich sa týka ekonomických opatrení, ktoré preferuje iná ekonomická škola. Prvé tvrdenie z Trumpovho programu, že masívne zníženie daní si na seba zarobí lepším výberom daní a vyšším ekonomickým rastom, vychádza z myšlienok liberálnych/rakúskych ekonómov. Druhé, o „obede za darmo“ vo forme infraštruktúrnych investícií, vychádza od keynesiánov. A tretie, o podpore chudobnejších skrz obchodné bariéry, pochádza skôr z kruhov antiglobalistickej krajnej ľavice (preberať to zvykne aj krajná pravica). To znamená, že ani jedna skupina ekonómov by sa nezhodla na tom, že všetky tri tézy budú fungovať (čo niečo vypovedá o konzistentnosti Trumpovho ekonomického programu).

Začnime daňami, Trump chce znížiť dane z príjmu pre všetkých, znížiť korporátnu daň na 15% a zrušiť daň z majetku a dedičstva. Výpadok vo verejných príjmoch v dôsledku týchto opatrení odhadujú Tax Policy Center na 1,8% až 2,5% HDP (pôvodný plán hovoril dokonca o 4% HDP). Pri optimistickom scenári zvýšenia ekonomického rastu a zlepšenia výberu daní (americký daňový systém je bordel s množstvom sadzieb, výnimiek a odpočítateľných položiek, reforma má určite potenciál podporiť výber daní) by to malo byť v rozmedzí 1,1% až 1,7% HDP. Trumpovi ekonómovia počítajú s tým, že táto diera sa zaplní lepším výberom daní v dôsledku prehodnotenia obchodných dohôd, zníženia regulácie a energetickej politiky.

V tomto smere som skôr skeptický, nemyslím si, že takto masívne zníženie daní môže byť minimálne z krátkodobého hľadiska nedeficitné. Po prvé, pozitívne dopady na ekonomiku sa môžu preceňovať – a to z dôvodu sklonu domácností šetriť. Ukázalo sa to aj pri poklese ceny ropy (čo je ekvivalent zníženia daní), kedy si väčšina Američanov podľa prieskumov peniaze namiesto míňania ušetrila a aj preto sa prognózy výraznejšieho stimulu pre americkú ekonomiku nenaplnili. Nieže by to bolo pri predĺžených domácnostiach zlé, avšak nie je to dobré pre okamžitý rast a príjmy rozpočtu. Po druhé, zhruba tri štvrtiny dodatočných zdrojov by mali pochádzať z vyšších príjmov v dôsledku prehodnotenia obchodných dohôd, čo mi príde ako cucanie z prsta (v štúdii Trumpových ekonómov veľa detailov nie je).

Čo sa týka infraštruktúrnych investícií, tak tu som optimistickejší. Pred dvoma mesiacmi som v poste Je výstavba diaľnic „obedom zadarmo“? písal, že jedinou formou zmysluplného fiškálneho stimulu je infraštruktúra, a to v takom prípade, pokiaľ je nedostatočná. Lepšia infraštruktúra zvyšuje produktivitu (rýchlejšia preprava, nižšie náklady na údržbu vozidiel, palivá) a otvára možnosti pre nové investície. A preto by si pri nízkych sadzbách mohla zarobiť na obsluhu dlhu a zvýšiť HDP na takú úroveň, aby aj po započítaní nového dlhu na investície celkový dlh k HDP nerástol.

Nemám teraz čas na vyhľadávanie detailnejších údajov, podľa viacerých medializovaných informácií však americká dopravná infraštruktúra nie je v práve najlepšom stave (Napríklad podľa Amerického spoločenstva občianskych inžinierov údajne potrebuje americká infraštruktúra do r. 2020 investície vo výške 3,6 bil. USD, čo predstavuje až 20% HDP z roku 2015)  a tak sa majú tieto investície potenciál vrátiť. Samozrejme, pokiaľ nebudú vo forme stavby ciest, cez ktoré prejde denne niekoľko stoviek vozidiel.

Čo sa týka protekcionizmu, tak tu som najviac skeptický. Po prvé kvôli tomu, že veľkú časť pracovných miest v priemysle USA nezobral outsourcing, ale automatizácia. Po druhé, aby USA relokovala pracovné miesta domov, nestačí viesť obchodnú vojnu len s Čínou a Mexikom, ale pomaly s celým svetom, lebo keď sa zavedú clá voči Číne, tak výroba sa presunie do Vietnamu a nie do USA. To isté platí pre Mexiko. A takáto obchodná vojna môže byť nákladná, keďže by postihla väčšiu časť amerických exportov a investícií. Čiže v tomto smere pochybujem o tom, že sa Trumpovi podarí priviesť do USA dostatočný počet pracovných miest a že efekt vyšších cien v dôsledku ciel/vyšších nákladov preváži.

Ako som však písal vyššie, tak z posledných rokov neexistujú takmer žiadne makroekonomické experimenty, na ktorých by sa dalo stavať. A tak sa moje odhady a aj odhady iných nemusia zhodovať s realitou. Pokojne teda sa môžem vo všetkých bodoch mýliť. Keď teda máme na Trumpovom prezidentovaní hľadať nejaké pozitíva, tak určite to budú tieto makroekonomické experimenty, ktoré ukážu, aký výsledok prinášajú v praxi spomínané politiky. A keď sa robia nejaké experimenty, tak som radšej, keď sa to deje čo najďalej od Slovenska.

Samozrejme, to všetko platí len v prípade, že neostane len pri sľuboch?

Klíčová slova: USA | HDP | Ceny ropy | Daně | USD | ČEZ | Ropy | HNonline.sk | Daně z příjmů | Příjmy |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trumpová dohoda s Čínou zatiaľ nič zásadné nerieši
    Minulý týždeň vo štvrtok a v piatok rokovali americký prezident Donald Trump s čínskym prezidentom Xi Jinpingom ohľadom dosiahnutia obchodnej dohody. Prezident Trump sa v piatok na sociálnej sieti vyjadril, že medzi oboma mocnosťami došlo k tzv. „prvej fáze obchodnej dohody“, ktorá by mala byť podpísaná na novembrovom samite v Čile. Aj keď prezident Trump v minulosti kritizoval čiastočnú možnosť dohody a vlastne povedal, že buď sa dosiahne finálna dohoda, alebo žiadna dohoda, blížiace sa prezidentské voľby na neho vyvíjajú tlak, čo môže byť jeden z dôvodov, prečo svoj postoj náhle zmenil a vydal sa cestou čiastočnej dohody.
  • Trumpova energetická politika přináší nejistotu: cla a podpora domácí těžby ropy
    Ceny ropy v úterý oscilovaly mezi zisky a ztrátami, zatímco trhy zpracovávaly oznámení prezidenta Donalda Trumpa o možném zavedení cel na dovoz ropy z Kanady a Mexika a jeho plány na posílení domácí energetické produkce. Tyto kroky vyvolaly smíšené reakce a zvýšily nejistotu ohledně globálního trhu s energií.
  • Trumpova firma ztrácí 1,9 miliardy dolarů kvůli propadu akcií DJT před volbami
    Akcie společnosti Trump Media & Technology Group (DJT.US), která vlastní platformu Truth Social, zažila dramatický pokles a přišla o téměř 1,9 miliardy dolarů z hodnoty majetku bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Po prudkém růstu na začátku týdne, kdy se akcie vyšplhaly na 54,68 USD, ztratily během dvoudenního propadu 31 % své hodnoty a klesly na 35,34 USD. Volatilita akcií připomíná "meme akcie", které obchodují spíše na základě mediální popularity než na základě obchodních fundamentů.
  • Trumpova hrozba opuštěním WTO dementována. Akcie rostou, euro drží zisky
    Závěr týdne pozitivně ovlivnil summit EU, který neskončil žádnou katastrofou a členským zemím se nakonec podařilo najít jednotný postoj k imigraci. Hrozba obnovování vnitřních hranic tak pominula. Zároveň pomohl vstřícný čínský krok - ohlášení menších restrikcí pro vstup zahraničního kapitálu do čínských firem.
  • Trumpova intervence na ropě, zisky pro dolar a slabý závěr týdne pro korunu
    Pátek přinesl slušné výsledky firem z amerického průmyslového sektoru a po přestávce další Trumpovu slovní intervenci. Honeywell nebo GE se předvedly zisky překonávajícími odhady, ale sektoru pomáhají výš minimálně. Americké akciové indexy naopak klesají a dolů se odpoledne vydala také Evropa, které se ráno celkem dařilo.
  • Trumpova krize a odraz ropy
    Nenechte se mýlit, Trumpova administrativa je v krizi. Usvědčení dvou Trumpových poslanců a obvinění z finančních nesrovnalostí při kampani jsou skutečné problémy, které mohou vyústit v uvěznění. Z těchto důvodů vidíme další potenciál pro EUR/USD, protože ekonomické výsledky EU zůstávají spolehlivé. Během léta se ropa pohybovala jako na horské dráze, odehrávala se tam řada změn. Patří mezi ně například nadcházející americké sankce proti Íránu, které vstoupí v platnost v příštích měsících, obchodní válka mezi USA a Čínou a vnitřní válka OPECu mezi Íránem a Saudskou Arábií. Prozatím celková nejistota posunula ceny ropa spíš výš, ale vydrží to? Červencové výsledky japonské inflace nebyly klíčovými hnacími silami JPY, ale naopak, pár USD/JPY se s blížícím summitem v Jackson Hole příliš nemění.
  • Trumpova nová kryptoměna jej vystřelila mezi 25 nejbohatších lidí světa
    Trumpova nová kryptoměna jej vystřelila mezi 25 nejbohatších lidí světa, ještě v pátek byl „až“ na 415. místě. Nastupující prezident ji spustil v předevčírem, už dnes ale tvořila až zhruba 90 procent jeho majetku, rozhojnila jeho majetek za pár hodin o 1,5 bilionu korun.
  • Trumpova slova naděje o ukončení obchodní války trhům pomohla
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování růstem. Index Dow Jones roste o 0,7 %, S&P 500 posiluje o 0,5 % a technologický Nasdaq přidává 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vede technologickým firmám (+1,1 %) a telekomunikačním společnostem (+0,7 %). Za růstem akciových trhů stojí aktuální dění kolem obchodní války. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že obchodní válka může skončit velmi rychle a dohoda mezi oběma zeměmi může zahrnovat i řešení situace okolo technologické společnosti Huawei.
  • Trumpova sociální síť vzbudila velký zájem investorů
    „Donald Trump po zrušení neúspěšného blogu From the Desk of Donald J. Trump, spustí svou sociální síť. Ta zatím funguje jen ve zkušební verzi, přesto její akcie od října stouply o 360 procent,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Trumpove daňové prázdniny môžu podporiť dolár a akcie
    Procesov, ktoré sa po Trumpovom víťazstve vzhľadom na očakávaný rozsah zmien v americkej legislatíve dali na finančných trhoch do pohybu, je mnoho a stále nie je ľahké sa v nich vyznať. Zaujímavo vyzerá teória, o ktorej hovoria niektorí analytici z Wall Street, že rast akcií a dolára môže súvisieť s daňovou amnestiou pre spoločnosti, ktoré držia z daňových dôvodov svoje zisky v zahraničí. Tie sa totiž zdaňujú až v momente, keď sa vrátia do USA. Trump vo svojom programe hovoril o „daňových prázdninách“ pri návrate týchto peňazí do USA, v rámci ktorých by ich spoločnosti mali zdaňovať desiatimi percentami.
  • Trumpove infraštruktúrne investície sa odkladajú. Odniesla si to meď a výrobné firmy. Blíži sa obrat na akciách?
    Trumpova akciová rally, kvôli ktorej sú dnes americké akcie na historických maximách s najvyšším pomerom ceny k očakávaným ziskom od roku 2004, stojí na troch pilieroch – 1) zníženie daní zvýši zisky; 2) investície do infraštruktúry zvýšia zisky; 3) deregulácia zvýši zisky.
  • Trumpovo vítězství a jeho dopad na kryptoměny: Dogecoin míří k 1 USD a Vantard nabízí novou investiční příležitost
    Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách v roce 2024 se kryptoměnový trh dostal do euforie, která zahrnuje výrazný růst nejen Bitcoinu, ale i Dogecoinu (DOGE), který se nyní blíží hranici 1 USD. Tento růst je podpořen Trumpovým pro-krypto postojem a angažmá Elona Muska. Kromě toho se objevil nový projekt Vantard, který investuje do memecoinů a nabízí investorům příležitost diverzifikovat rizika spojená s těmito volatilitními aktivy.
  • Trumpovo vítězství obratem zvedlo zájem o kryptoměny i mezi českými investory, hlásí český startup Lionminers
    Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách má v řádu několika hodin svoje „vítěze“ i mezi českými startupy. Strmý růst zájmu investorů hlásí společnost Lionminers.com, která se zaměřuje na poskytování služeb investorům, kteří chtějí těžit Bitcoin.
  • Trumpovo vítězství poslalo do červených čísel dočasně také zrniny a olejniny
    Ceny zemědělských komodit se v průběhu středečního obchodování připojily k poklesům finančních trhů s tím, jak překvapivé vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách přimělo řadu obchodníků poohlédnout se bezpečnějších investičních aktivech typu bondů a drahých kovů. Přesto ceny zrnin a olejnin neprovází ani zdaleka tak silné poklesy, jak tomu bylo na začátku obchodování u akciových titulů a měnových párů.
  • Trumpovo vítězství rozvlnilo trhy, ty se ale po volbách stabilizují
    Trumpovo rozhodné vítězství v amerických volbách okamžitě vyvolalo reakce na trhu. Akciové indexy dosáhly historických maxim, dolar posílil a úrokové sazby prudce vzrostly.
  • Trumpovo zpomalení obchodu podporuje zlato, ropa dosáhla nového rekordu
    Hedgeové fondy si po posledních rekordních úrovních udržují v komoditách téměř nezměněnou úroveň. S výjimkou ICE Brent a topných olejů – údaje zveřejněné v pondělí ve 12,00 GMT – se hrubé dlouhé pozice 23 sledovaných futures snížily o 1 % na 1,84 milionu lotů futures a opcí.
  • Trumpovo zvolení nakoplo budapešťskou burzu. Její akcie od té doby rostou nejvíce v Evropě
    Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem povzbuzuje nejen četné akciové tituly v USA, které mohou těžit z jeho hospodářskopolitických opatření. Pomáhá i některým evropským akciím, zhusta těm maďarským.
  • Trumpov útok na Sýriu: Buy the dip?
    V noci prišla z USA prekvapivá správa – Trumpov sa rozhodol bombardovať Sýriu. A nie Islamský Štát, ale Assadov režim. Doteraz sa hovorilo skôr o tom, že Trump bude spolu s Ruskom a možno aj Assadom spolupracovať v boji proti ISIS. Všetko sa napokon zbehlo úplne inak, Trump bojuje v Sýrii proti spojencovi Ruska, čo logicky vyvolalo obavy o eskaláciu geopolitického napätia. A to sa prejavilo aj na trhoch.
  • Trumpovy daně z oceli a hliníku vyvolávají rozhořčení po celém světě
    Čína, Jižní Korea a zejména Kanada jsou znepokojeny některými prohlášeními Donalda Trumpa. Bezodkladné sliby amerického prezidenta o nových daních z oceli a hliníku vyvolaly vlnu tvrdých reakcí od amerických obchodních partnerů, až se zdá, že Trump má prst na tlačítku zahajujícím obchodní válku.
  • Trumpovy daňové škrty zaplatí firmy, investoři a boháči
    Prezident Spojených států, Joe Biden se snaží splnit jeden ze svých předvolebních slibů a tím je zvýšení daní, které poznamená především velké korporace a bohatší obyvatelstvo. Prezident chce nabyté finance investovat do nejštědřejšího sociálního programu v hodnotě 3,5 bilionu dolarů, v přepočtu přibližně 76 bilionů korun. I přesto, že jednání ješzě pár týdnů potrvají, nová daňová politika se rýsuje už teď.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding