Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:21
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Partner

Japonský systém negatívnych sadzieb je sofistikovanejší ako európsky: Neznižuje ziskovosť bánk a umožňuje posunúť sadzby hlbšie pod nulu

01.02.2016 15:47  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Bank of Japan v rámci svojho programu QQE (kvalitatívne kvantitatívne uvoľňovanie) prišla v piatok so zavedením negatívnych sadzieb na úrovni -0,1 %. Niečo po vzore ECB. Avšak nájdu sa tam značné rozdiely, pri ktorých sa začína aspoň trochu napĺňať slovko kvalitatívne z názvu QQE.

Povedzme si, na čo by mali byť negatívne sadzby centrálnym bankám dobré:

  • Priamo znižujú krátky koniec výnosovej krivky, t.j. znižujú náklady na obsluhu krátkeho dlhu
  • Nepriamo by mali znižovať aj úročenie pri dlhších splatnostiach, pri ktorých by mali nielen znižovať náklady na obsluhu dlhu (a skrz ušetrené peniaze podporovať spotrebu a investície), ale aj podporiť tvorbu nového dlhu (a týmpádom aj peňazí).
  • Oslabujú menu. Negatívne sadzby na úložky v danej mene demotivujú jej držanie.
  • Mali by vyvíjať tlak na banky na zvyšovanie úverovania, keďže banky by sa mali snažiť zbaviť nadbytočnej likvidity, aby na ňu neplatili (keďže je úročená záporne). Toto sa deje len v teoretickej rovine, lebo banky sa rezerv ako celku zbaviť nedokážu, len ich presunúť na inú banku. A aj to je lotéria, keďže nikdy nevedia, že či nový úver neskončí späť v tej ich banke.

Bank of Japan vo svojom sprievodnom komentári explicitne povedala, že ktoré z týchto štyroch sú jej ciele – znížiť krátkodobé sadzby a v kombinácii s nákupom štátnych dlhopisov aj dlhodobé. O sile meny a tlaku na rast úverovania nehovorila nič.

Čo je na negatívnych sadzbách zlé (teda okrem toho, že podobne ako ďalšie podobné stimuly môžu mať za následok vznik problémových investícií)? To, že dekapitalizujú banky. ECB v rámci stimulov (QE, LTRO) nalieva na medzibankový trh ďalšie rezervy a tie sa tak nachádzajú vysoko nad úrovňou povinných rezerv. A všetko čo je nad úrovňou povinných rezerv je v eurozóne úročené zápornou sadzbou, teda banky za ne musia platiť. A to im znižuje ziskovosť.

Nechcem tu obhajovať banky, mám voči ich fungovaniu nemalé námietky, každopádne v čase, kedy sa po dlhšom čase v eurozóna začalo oživovať úverovanie, nebol podľa mňa takýto krok z makropohľadu najšťastnejší. V Japonsku, kde je bankový systém ešte viac v háji, na to mysleli, a pripravili trojstupňový systém úročenia rezerv. Vyzerá takto:

2016-02-01_BoJ

BoJ rozdelí rezervy bánk na tri vrstvy. Prvou vrstvou sú rezervy, ktoré boli v Bank of Japan priemerne držané v roku 2015, tie budú úročené aj naďalej úrovňou 0,1 % p.a. Druhá vrstva bude dynamická – Bank of Japan ju bude pravidelne prehodnocovať na základe toho, koľko rezerv budú držať v systéme držať banky ako dôsledok jej operácií (povinné rezervy, QE, pôžičky bankám atď.). Táto vrstva úročená nebude. A to, čo ostane nad rámec prvej a druhej vrstvy bude úročené -0,1 %, teda banky za to budú platiť.

Logika tohto celého je taká, že trhové sadzby určuje marginálne úročenie a nie celkové. T.j. že pre banky bude základnou sadzbou -0,1 %, lebo možnosť bezrizikového uloženia likvidity za vyššie sadzby nemajú, keďže prvé dve „vrstvy“ už budú zaplnené. Je to veľmi zaujímavé riešenie, ktoré na rozdiel od toho v eurozóne nedekapitalizuje banky. A to BoJ umožňuje znížiť sadzby hlbšie do mínusu, keďže silno negatívnymi sadzbami nepoškodí finančný systém, lebo sa za ne bude úročiť len drobná časť rezerv.

A BoJ zrejme uvažuje aj nad spustením sadzby hlboko do mínusu. A to z toho dôvodu, že k trojvrstvovému systému pridala aj opatrenie riešiace dilemu, ktorá môže nastať keď budú náklady na negatívne sadzby vyššie ako náklady na držanie hotovosti. V takom prípade by totiž radšej banky držali fyzické peniaze a vykonávali v nich transakcie ako by ich mali držať na rezervných účtoch v centrálnych bankách. Toto opatrenie spočíva v tom, že premena rezerv na hotovosť bude so sebou prinášať alikvótne zúženie prostriedkov v druhej vrstve, ktorá sa neúročí. Množstvo rezerv, ktoré by sa úročilo záporne, by teda ostalo nezmenené.

Tento mechanizmus je podľa mňa podstatne lepší, ako ten, ktorý v súčasnosti používa ECB a myslím si, že na niektorom z ďalších jej zasadnutí dôjde na pretras aj téma, či niečo podobné neimplementovať aj v eurozóne.

Ohľadom toho, že či to infláciu priblíži k cieľovej úrovne, však ostávam skeptický. Transmisný kanál súčasného monetárneho systému má podľa mňa problém vysporiadať sa s negatívnou demografiou. Pokiaľ sa nezlepší demografia, tak podľa mňa dostane dlhodobo infláciu v Japonsku k cieľu až rozdávanie nových peňazí priamo domácnostiam a nie ich nalievanie na medzibankový trh.

P.S: Bank of Japan na to celé neprišla sama, požičala si niektoré nápady zo Švajčiarska, ktoré bolo nútené dať sadzby hlboko pod nulu, aby zabránilo posilňovaniu meny.

Klíčová slova: LTRO | Eurozóna | Banky | Měny | Bank of Japan | ECB | P.A. | QE | Trh | Úvěr |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Japonský jen se pohybuje do strany
    Kurz jenu vůči dolaru klesl o 1,5 %. Širší asijské měny klesly, protože trhy se před středečním závěrem zasedání Federálního rezervního systému uklidnily. Přestože se všeobecně očekává, že centrální banka po ročním zvyšování úrokových sazeb ponechá sazby na stávající úrovni, trhy zůstaly v napětí kvůli případným jestřábím překvapením. Pozornost se soustředí také na klíčové údaje o inflaci v USA, které budou zveřejněny v úterý a které pravděpodobně budou hrát roli při rozhodování Fedu o sazbách.
  • Japonský jen se už možná dlouhodobě obrátil. Přehled o páru USD/JPY.
    Podnikatelská aktivita v Japonsku roste nejrychlejším tempem za poslední téměř rok, což naznačuje, že hospodářský růst může po poklesu v prvních třech měsících roku ve druhém čtvrtletí oživit. Inflační tlaky ale dál polevují, což vyvolává pochybnosti o schopnosti Bank of Japan pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, aniž by se ekonomika opět vrhla do deflace.
  • Japonský jen zpět na dosah 109 USDJPY. Jaké jsou důvody jeho náhlého růstu?
    Všiml jsem si množících se dotazů s podtitulem „co se proboha zase děje na japonském jenu?“ ? Ten koncem minulého týdne začal výrazně růst po horších výsledcích z amerického trhu práce a solidní růstové momentum si drží také v průběhu dnešního rána. Jeho růst tak částečně souvisí hlavně s americkým makrem, které ale nevysvětluje to, proč se JPY daří na páru s dolarem více než ostatním měnám jako například euru nebo britské libře. Důvody jeho agresivnějšího růstu je třeba znovu hledat hlavně ve ztenčujícím se úrokovém spreadu mezi USA a Japonskem. Japonské desetileté výnosy jsou tak nízké (aktuálně 0,03 %), že už nemají kam klesat. To americké výnosy rozhodně kam klesat mají a taky že klesají, když se tento týden propadly až na 2,15 %, což je jejich nejnižší úroveň od loňského listopadu.
  • Japonský ministetr financií na adresu jenu
    Počas noci sa k jenu vyjadril japonský minister financií Nod...
  • Japonský ministetr financií na adresu jenu
    Počas noci sa k jenu vyjadril japonský minister financií Nod...
  • Japonský ministr financí pomohl JPY, trh se bojí že vláda a BoJ nebudou dostatečně agresivní
    Ráno nám začalo zostra, a to výrazným zpevněním japonského jenu. Ten začal bez zjevné příčiny zpevňovat krátce po otevření japonských burz a kolem šesté hodiny ranní mu v jeho růstu pomohl také japonský ministr financí Taro Aso, který utrousil pár slov na adresu stimulativních opatření, o kterých se v zemi intenzivně mluví od poloviny tohoto měsíce. Vypadá to přitom, že slova japonského ministra financí trochu překvapivě odstartovala růst i na AUD a NZD, které ve stejný čas začaly na páru s americkým dolarem zpevňovat.
  • Japonský Nikkei na 21 ročních maximech po volbách
    Japonský jen se dostal pod prodejní tlak v neděli v noci a japonské akcie se obchodovaly v slušném zisku během Londýnské seance. Japonský akciový index Nikkei 225 byl výš o více než 1% a obchodoval se kolem úrovně 21,700 JPY.
  • Japonský Nikkei 225 na 27letém rekordu
    Americký akciový trh v závěru uplynulého týdne nedoznal výraznějších změn. Průmyslový index Dow Jones si polepšil o sedm setin procenta, technologický Nasdaq o pět setin a index S&P 500 uzavřel na čtvrtečním kurzu. Jednou z nejzajímavějších zpráv byla informace o tom, že Elon Musk musí odstoupit z pozice předsedy správní rady automobilky Tesla a také zaplatit pokutu ve výši 20 mil. USD. Stejnou sumu musí uhradit i samotná společnost. Důvodem byly jeho tweety ohledně záměru stáhnout firmu z burzy při kurzu 420 USD za akcii. Záhy se však ukázalo, že to není pravda a že s potenciálními investory teprve vyjednává. Akcie Tesly v pátek uzavřely o 14 % níže na ceně 265 USD za kus.
  • Japonský rating
    Výhľad japonského ratingu bol r...
  • Japonský rating s negatívnym výhľadom
    Agentúra S&P dnes ráno znížila v&ya...
  • Japonští bankéři si sedí na rukou, analýza USD/JPY
    Po Australanech se ujala slova japonská centrální banka (BOJ). Od jejího zasedání se čekalo hodně, vzhledem k tomu, že Japonci si na posledním jednání...
  • Japonští investoři sázejí na silný jen
    Japonští investoři snižují v očekávání, že tamní centrální banka nevyhnutelně normalizuje svou ultra uvolněnou politiku, sázky na slabší jen, a to zvlášť vůči hlavním evropským měnám.
  • Japonští politici dál mlží a JPY si jejich vyjádřeními neví rady
    Jeden rychlý update k japonskému jenu. Včera jsme na tomto místě psali o zklamání, které vyvolaly komentáře japonského ministra financí, který naznačil, že o fiskálním stimulu zatím není zcela rozhodnuto a že má Bank of Japan v rozhodování o uvolnění měnové politiky zcela volné ruce. Psali jsme také o tom, že by podle deníku Nikei měl celkový fiskální stimul dosahovat přibližně 57 mld. dolarů a o tom, jak na tato slova reagovala japonská měna, která výrazně zpevnila, jelikož trh takto pasivní komentář rozhodě nečekal. Uplynulo 24 hodin, USDJPY je zpět a světe div se, znovu po komentáři jednoho z politiků, kterým tentokrát nebyl nikdo jiný než japonský premiér Shinzo Abe.
  • JAP225 klesá o 11,50 %🔴
    Panika na japonských burzách dosahuje rekordních hodnot a překonává výprodej z března 2020 během pandemie Covid-19. Jen dnes index klesl o 11,50 % a od svých maxim se propadl o více než 28 %, což potvrzuje přechod do medvědího trhu. Futures na index Nikkei 225 byly pozastaveny z důvodu aktivace automatického přerušovače.
  • 📌JAP225 klesá téměř o 4%, protože japonský jen roste a Nasdaq oslabuje 📉
    Futures na japonský index Nikkei (JAP225) se dnes obchodují poblíž 4% výprodeje z velké části kvůli očekávanému dalšímu posilování japonského jenu, což bude tlačit na zisky a marže japonských exportérů, kteří z toho dosud těžili. od oslabující japonské měny. Směnný kurz USDJPY se aktuálně stabilizuje kolem 150.
  • 🏯 JAP225 poblíž 30letých maxim 📈
    Analytici Nomury upozornili, že míra tržního rizika klesla v souvislosti s dosažením základní dohody, přičemž obě strany se zavázaly vyhnout se i technickému defaultu. Na této vlně Nikkei krátce překonal úroveň 31 500 bodů, i když od té doby část zisků snížil, což signalizuje, že býci možná přehnali svou euforii. Někteří demokraté a republikáni kritizovali předběžnou dohodu mezi předsedou Sněmovny reprezentantů McCarthym a americkým prezidentem Joe Bidenem. Trhy jsou však uklidněny, že Kongres bude hlasovat ve prospěch dohody, kterou formovali klíčoví představitelé obou vládnoucích stran.
  • JAP225 roste o 1,2 % a dosahuje 34letého maxima, k čemuž přispívají přepravci 📈
    Futures na hlavní japonský akciový index Nikkei225 se dnes obchodují s více než 1,2% nárůstem a spotový benchmark se během asijské seance vyšplhal na úroveň 36 008 bodů, což je nejvyšší hodnota od více než 34 let (únor 1990). Ceny akcií podporuje další stabilizace japonského jenu na nižších úrovních a pokles výnosů amerických dluhopisů. Investoři se na TSE zaměřují na akcie vývozců a přepravců, u nichž se mohou v důsledku zvýšených geopolitických rizik zvýšit marže a přepravní sazby.
  • JAP225 rozširuje zisky 📈 Nikkei na 33-ročných maximách
    Japonský akciový index Nikkei uzavrel včerajšiu seansu na 33-ročných maximách naposledy zaznamenaných v roku 1989, nad 33 000 bodmi, a dnešné kontrakty indexu (JAP225) predlžujú zisky pred rozhodnutím Fedu. Index je poháňaný slabnúcim jenom a rally v akciách najväčších japonských spoločností, - včera k ziskom pridali najmä akcie Toyoty (TM.US). Rally japonského Nikkei podporili americké indexy S&P 500 a Nasdaq, ktoré včera zaznamenali najvyššie uzavretie za posledných 14 mesiacov.
  • JAR
    Jihoafrická ekonomika i nadále vykazuje mírné oživení. Ekonomický růst ve třetím čtvrtletí dosáhl meziročně 0,8 procenta, v souladu s konsensem. Oživení je většinou způsobeno zemědělstvím, které se odrazilo po období těžkého sucha a také těžbou. Ale služby a výrobní odvětví jsou nadále tlumené. Obnova v ekonomice přichází uprostřed sílícího pozitivního sentimentu mezi podniky a domácnostmi.
  • 🎤Jarda Brychta začíná vysílat za pár minut!
    Nenechte si ujít druhou část Analytického fóra – dnes se budeme bavit hlavně o akciích, ke kterým si popovídá Jarda Brychta s Petrem Horáčkem. Těšit se však můžete také na debatu o kryptoměnách mezi Markem Vaňhou a Martinem Gregorem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI