Pondělí 30. prosince 2024 19:20
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding

Graf dne: Čínský výrobní index PMI klesl na 78 měsíční minima

23.09.2015 18:32  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Čínský výrobní sektor spadl nejníže od března 2009, kdy vrcholila poslední globální finanční krize. Předběžná data ukázala pokles na 47 bodů. Dle odhadů mělo dojít k pozitivní revizi z 47,3 na 47,5 bodů. Jednalo se už o třetí pokles v řadě a navíc sedmý výsledek v řadě pod hladinou 50 bodů, která odděluje kontrakci od expanze odvětví. Zklamaly všechny důležité komponenty indexu od výroby, nových objednávek až po exporty. Analytici očekávali zlepšení částečně díky Dne Vítězství na počátku září, kvůli kterému se čínští pohlaváři snažili snížit emise továren omezením výroby. To negativně ovlivnilo již srpnová data. Září ovšem zlepšení nepřineslo.

cfmi

Výsledky indexu přišly paradoxně hodinu poté, co čínský prezident na návštěvě USA ujistil, že čínská ekonomika je zdravá a obhajoval vládní intervence na podporu finančních trhů v posledních měsících. Zároveň se postavil za uvolnění kurzu juanu s tím, že žádné dlouhodobé oslabování není záměrem čínské vlády. Aktuální data ovšem naznačují, že zpomalování čínské ekonomiky pokračuje a možná budou potřeba další kroky, včetně oslabení juanu, ke zpomalení poklesu ekonomického růstu. Takový pohled mají trhy, které udržují nejvyšší rozdíl v historii mezi onshore renminbi (CNY), který podléhá intervencím vlády, a tržně obchodovaným offshore renminbi (CNH) v Hongkongu. Výsledky z Číny ovlivnily negativně asijskou seanci a zpočátku se projevily také na slabém začátku obchodování v Evropě. Futures na americký index S&P 500 klesl bezprostředně po zveřejnění dat až o procento. S postupem času ztráty klesaly, když převážila pozitivní korekce předchozích poklesů.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Graf dne - COTTON (08.11.2024)
    Futures kontrakty na bavlnu (COTTON) obchodované na burze ICE v posledních týdnech prudce klesají a testují úrovně pod psychologickou podporou 70 USD za balík. Rally byla zastavena nepříznivou kombinací faktorů v podobě nižších než očekávaných odhadů škod na úrodě způsobených hurikány, značnou nabídkou z Brazílie a posilujícím dolarem při současném poklesu cen ropy. Bavlna se však dokázala odrazit od úrovně kolem 69 dolarů za balík, dnes posílila o téměř 3 % a otestovala oblast 73 dolarů, což někteří mohou číst jako pokus o pokračování změny trendu směrem vzhůru.
  • Graf dne – COTTON (19.09.2024)
    Futures na bavlnu na ICE (COTTON) se po silném včerejším výprodeji odrazily ze 70 USD na téměř 72 USD, protože američtí prognostici hurikánů sledují novou potenciální bouři formující se v Karibském moři. Pokud jde o tuto chvíli, povodně a silné deště zasáhly dodávky z důležitých bavlnářských států, jako je Mississippi a Oklahoma, což potenciálně povede k dalšímu snížení produkce v říjnové zprávě USDA WASDE.
  • Graf dne - COTTON (24.07.2024)
    Ceny zemědělských komodit na Chicagské komoditní burze (CBOT) v posledních měsících většinou klesaly. Nekomerční investoři (velké hedgeové fondy, instituce, velcí individuální spekulanti) udržují na CBOT Grains podle údajů Commitment of Traders (k 16. červenci 2024) převažující čisté krátké pozice ve výši více než -517 000 kontraktů, zatímco komerční investoři (producenti a společnosti zajišťující dodávky) mají zároveň vysoké čisté dlouhé pozice. Obecně řečeno, komerční firmy zvyšují čisté dlouhé pozice, zatímco spekulanti přidávají krátké pozice, což naznačuje pokračování klesajícího trendu. Kontrakty na bavlnu (COTTON) patří v letošním roce mezi zemědělskými komoditami k nejvíce "pošramoceným".
  • Graf dne: Česká koruna je k euru nejsilnější za posledních 7 let
    Nový rok české koruně svědčí. Dopoledne se EURCZK dostal až na úroveň 25,1180 a prorazil tak pointervenční minima v blízkosti 25,1800 EURCZK, kterých měnový pár dosáhl v lednu 2018. Koruna byla silnější než dnes naposledy na počátku ledna 2013. Na české měně se sešlo několik pozitivních faktorů. Jedním z nejdůležitějších jsou Carry Trades ( investiční strategie, která využívá rozdílu úrokové míry). Investoři si čím dál více půjčují nízko úročené měny (stále častěji eura) a investují do více úročených aktiv (koruna i další středoevropské měny). Díky rostoucí inflaci (v prosinci na 3,2 % dle ČSÚ) a tedy očekávání zvýšených úrokových sazeb se potenciál koruny dále zvyšuje. Hlavní úroková sazba ČNB vystoupala v minulém roce na 2 % a výrazně tak převyšuje základní úroky, které nabízejí hlavní světové centrální banky. Koruně také pomáhá nízká riziková averze spojená s podpisem obchodní dohody mezi USA a Čínou a relativně příznivá makrodata z domácí ekonomiky.
  • Graf dne: Čína musí výrazně zvýšit nákupy americké ropy
    Spojené státy a Čína podepsaly ve středu první fázi obchodní dohody. Čína se zavázala k importům z americké ekonomiky ve výši 200 miliard dolarů v letech 2020 a 2021, z čehož 52,4 miliard dolarů by mělo mířit na nákup energetických produktů. Ještě před obchodní válkou se maximální měsíční americké exporty ropy a plynu vyšplhaly na 1,5 miliardy dolarů. Pokud by měla být smlouva dodržena, tak budou muset Číňané každý měsíc tyto maximální nákupy navýšit o čtvrtinu. Nejvyšší čínské importy ropy dosáhly v lednu 2018 na 14,7 milionu barelů. V tomto roce by však měly vystoupat na průměrně 21,9 mil. barelů a v roce 2021 dokonce na 36,2 milionu barelů. Tyto úrovně jsou výpočtu agentury Bloomberg a počítají s průměrnou cenou 65 dolarů za barel. Je otázkou, zda je takový nárůst z technického pohledu vůbec realizovatelný.
  • Graf dne: Čína stojí pouze za 1,6 % příjmu společností indexu S&P 500
    O hospodářském zpomalování Číny a turbulencích na tamním akciovém trhu už toho bylo v posledních měsících napsáno spou...
  • Graf dne: Čína už dva měsíce v řadě dováží nejvíce mědi v historii
    Čínské importy surové mědi se v červenci už druhý měsíc v řadě dostaly na historické rekordy. Objem importů dosáhl na 0,762 mil. tun po červnových 0,647 mil. tun. Importy tak překonaly předchozí rekordy z roku 2016. Jedná se o velmi silný signál rostoucí poptávky na trhu, kde se spotřebovává takřka polovina veškeré globálně vytěžené mědi. Velké objemy nákupů mohou být důsledkem strachu z přerušení těžby v některých významných jihoamerických dolech, které se v posledních měsících potýkaly s omezením těžby v důsledku koronaviru. Z březnových minim už cena mědi na londýnské burze vzrostla o 44 % na aktuálních 6370 dolarů za tunu.
  • Graf dne: Čínská ekonomika utrpěla na počátku roku historické zpomalení
    Přicházející data ukazují na výrazný propad čínské ekonomiky. Šíření koronaviru zavřelo továrny, obchody, restaurace a další podniky. Dnešní statistiky průmyslové produkce za leden-únor ukázaly propad o 13,5 % (samotná data za leden nebyla zveřejněna). Investice do fixních aktiv klesly o 24,5 % a maloobchodní prodeje ztratily 20,5 %. Pokles důležitých ekonomických indikátorů se udál i přes aktivitu čínské centrální banky, která naposledy v pátek snížením rezerv poskytla bankám více likvidity, které mohou být prostřednictvím úvěrů pumpovány do ekonomiky. Nabízí se srovnání s děním během poslední finanční krize, která skončila před 10 lety. Tehdy se sledované makro vůbec nedostalo do negativního teritoria. Průmyslová produkce a maloobchodní prodeje pouze zpomalily a naopak díky stimulům výrazně stouply investice do fixních aktiv.
  • Graf dne: Čínská poptávka po ropě klesla nejníže od roku 2016, Brent padá
    Ropa stála na čele instrumentů, které v druhé polovině ledna výrazně a velmi rychle negativně reagovaly na zprávy o novém čínském koronaviru. Poslední data importů ropy do Číny paniku dobře vysvětlují. Sedmidenní průměr importů ropy do Číny do 29. ledna klesl na 8 mil. barelů denně z 11 mil. barelů, kde se průměr pohyboval v první polovině tohoto měsíce. Importy ropy do Číny se na těchto úrovních pohybovaly naposledy v roce 2016. Zdá se, že ropné trhy zažívají největší poptávkový šok od finanční krize, která skončila více než před deseti lety. Virus způsobil pětinový pokles poptávky největšího světového importéra. Situace by mohla donutit organizaci OPEC ke snížení kvót na mimořádném zasedání. Dnes ceny ropy opět výrazně ztrácejí. Severomořský Brent padá k úrovni 55 dolarů za barel, kde se naposledy pohyboval na počátku roku 2019.
  • Graf dne: Čínský akciový trh je nejdražší na světě, regulátor brání poklesu
    Pondělní propad čínských akcií znamenal pro spoustu investorů pořádné vystřízlivění hned na počátku roku. Šanghajský akciový index ztratil téměř 7 % a dnes donutil státní fondy k intervenci proti dalšímu poklesu. Pokud se však na čínské akcie podíváme standardní valuační optikou, i po výprodejích se jedná o nejdražší trh na světě. Graf agentury Bloomberg ukazuje průměrný zisk na akcii (EPS) - Zisk na akcii (EPS - earning per share) největších světových akciových trhů. Čínské akcie se obchodují na 65 násobku zisku kotovaných společností (viz graf). To je přibližně trojnásobkem vyspělých západních trhů. EPS ve Spojených státech dosahuje pouze na 19.
  • Graf dne: Data ukazují nejrychlejší nárůst nezaměstnanosti v USA od velké deprese v 30. letech 20. století
    Počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA byly v posledních letech méně zajímavým fundamentem. Dlouhodobě se pohybovaly mezi 200 - 230 tisíci nových žádostí týdně. Dopad těchto makrodat na trhy byl velmi nízký. Kvůli pandemii koronaviru jsou však statistiky žádostí o podporu zpět pod drobnohledem investorů. V druhé polovině března jejich počet raketově vystřelil nad 3 mil. nových žádostí týdně a od té doby se nad touto úrovní s přehledem drží. Kumulovaný růst za posledních 5 týdnů přesáhl 26,5 milionů žádostí o podporu. Jedná se o nejrychlejší nástup nezaměstnanosti od velké deprese v 30. letech 20. století.
  • Graf dne: Depozita v řeckých bankách klesly v červnu o dalších 7,7 miliardy euro
    Vklady v řeckých bankách utrpěly během vyjednávání o záchranném programu další pokles. Během června klesly řecká depoz...
  • Graf dne: Depozita v řeckých bankách výrazně klesla, ECB je musí dotovat
    Vývoj depozit v řeckých bankách měl v posledních měsících jasnou tendenci. S rostoucí pravděpodobností bankrotu země o...
  • Graf dne: DE30 (09.02.2021)
    Během včerejší seance dosáhl index DAX (DE30) na historický rekord. Později však začala převažovat aktivita prodejců a na D1 časovém rámci se objevila svíčka doji, která je důsledkem nerozhodnosti obchodníků. Stojí za zmínku, že podobná situace nastala v polovině prosince. Následující den došlo k silnému poklesu. Pokud by se kupci nevrátili nad úrovní rezistence na 14 125 bodech, tak by mohlo dojít k výraznější korekci.
  • Graf dne - DE30 (09.08.2023)
    Globálne trhy sa po včerajších otrasoch, ktoré vyvolala kombinácia niekoľkých faktorov - zníženie ratingu viacerých amerických bánk ratingovou agentúrou Moody's, schválenie mimoriadnej dane zo zisku bánk na rok 2023 v Taliansku a zverejnenie neuspokojivých údajov o obchode v Číne za júl -, upokojili. Hlavné indexy európskych akciových trhov odštartovali dnešné obchodovanie s približne 1-percentným ziskom a prázdny hospodársky kalendár naznačuje, že situácia môže zostať pokojná až do zajtrajšieho zverejnenia amerického indexu spotrebiteľských cien o 14:30.
  • Graf dne - DE30 (11.04.2023)
    Evropské akciové indexy zahájily první obchodní seanci po velikonoční přestávce růstem. Blue chips indexy ze západní Evropy se obchodují o 0,5-1,0 % výše, a to v návaznosti na dnešní růstovou asijskou seanci. Část zisků však již byla vymazána, když DAX klesl zpět pod 15 700 bodů. Při pohledu na futures na DAX v intervalu H1 (DE30) vidíme, že býkům se nepodařilo prorazit nad oblast 15 900 bodů a vykreslil se dvojitý vrchol. Dnešní býčí cenový gap byl již vyplněn a pokud se probíhající pullback dále prohloubí, bude zóna podpory 15 650 bodů prvním potenciálním cílem prodejců. Tato zóna je vyznačena nejen předchozími cenovými reakcemi, ale také linií hrdla zmíněného dvojitého vrcholu. Učebnicový rozsah proražení směrem dolů z této formace ukazuje na možnost poklesu až na 15 360 bodů.
  • Graf dne - DE30 (12.09.2023)
    Vzhledem k tomu, že kalendář makroekonomických publikací je dnes mimořádně chudý a jedinou významnou publikací je dnes německý index ekonomického sentimentu (ZEW), může dojít k vyšší volatilitě u kontraktů DE30. Z analýzy agentury Bloomberg vyplývá, že poptávka po plynu v evropském průmyslu zůstává velmi nízká a chemický sektor se připravuje na další pokles poptávky. Investoři očekávají, že index ZEW vykáže zlepšení a dosáhne hodnoty -12,5 oproti -15 v červenci. Při pohledu na slabé makročísla za srpen se však zdá, že existuje potenciál pro možné zklamání směrem dolů. Kromě samotného čtení ZEW, které by mohlo zvýšit obavy z recese nebo je poněkud utlumit, trhy čekají na rozhodnutí Evropské centrální banky z tohoto týdne. Investoři navzdory sdělení Christine Lagardeovévidí reálnou šanci na zachování sazeb beze změny tváří v tvář pokračující slabosti evropských ekonomik i samotného Německa.
  • Graf dne: DE30 (19.03.2021)
    Ujištění guvernéra Fedu Powella o tom, že si není třeba dělat hlavu z inflace, mělo na trhy pouze krátkodobý dopad. Výnosy začaly opět prudce růst a vytvořily tlak na akciové trhy. Z technického pohledu na D1 grafu indexu DE30 je zřetelné, že se objevila svíčková formace padající hvězda, která je často předzvěstí obratu trendu. V případě, že se prodejcům podaří cenu stlačit do rostoucího trendového kanálu, tak pokles může směřovat až k úrovni 14 400 bodů. V případě, že zde pokles neskončí, tak dalším důležitým supportem je úroveň 14 150 bodů. Naopak nejbližší úroveň rezistence se nachází v blízkosti 14 780 bodů. Je definována úrovní 161,8 % externího Fibo retracementu korekce z přelomu září a října.
  • Graf dne - DE30 (19.05.2023)
    Německý DAX za poslední dva dny posílil a přidal za středu a čtvrtek téměř 2 %. Pohyb nahoru pokračoval na futures trhu během dnešní asijské seance, protože optimismus ohledně možné dohody o americkém dluhovém stropu vyhnal akcie na vyšší úrovně. V důsledku toho se futures DAX (DE30) krátce obchodovaly nad hranicí 16 300 bodů na čerstvých historických maximech.
  • Graf dne: DE30 (19.08.2022)
    DE30 zahájil dnešní seanci ve ztrátě 0,80 %, a to částečně v reakci na ceny německých výrobců, které v červenci zaznamenaly rekordní meziroční i meziměsíční nárůsty kvůli prudce rostoucím cenám energií. To předznamenává další zvyšování sazeb v EU a negativně ovlivňuje německé akcie. DE30 se ve středu nepodařilo prolomit nad hlavní rezistenci na úrovni 13950 bodů a spustil další sestupný impuls. V současné době index testuje hlavní support na úrovni 13545 bodů, který je definován předchozími cenovými reakcemi a 50,0% Fibonacciho retracementem klesající korekce zahájené na začátku června 2020. Navíc DE30 prolomil spodní hranici struktury 1:1, což je dalším znepokojivým znamením pro býky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje