Úterý 03. prosince 2024 19:33
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox 16 let
reklama
RebelsFunding

Data ukáží na dobrou výkonost české ekonomiky na konci minulého roku

02.02.2015 08:23  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Regionální měny ještě minulý týden vstřebávaly rozhodnutí Evropské centrální banky o programu kvantitativního uvolňování. V první polovině týdne česká koruna, polský zlotý i maďarský forint shodně oslabovaly. Pravděpodobně se jednalo o korekci zisků z konce minulého týdne. V druhé polovině týdne však měly všechny měny zmíněné měny tendenci posilovat. Česká koruna tak v pátek skončíla na úrovni 27,74 CZK/EUR. Polský zlotý nakonec v celotýdenním úhrnu posílil o 0,5 % na 4,184 PLN/EUR. Forint mírně ztratil a jeho kurz se dostal na 306,1 HUF/EUR.  

Ze začátku týdne ukázal konjunkturální průzkum, že důvěra v českou ekonomiku se víceméně nezměnila (-0,1 bodu). V pátek zveřejněná prosincová měnová statistika ukázala na meziroční nárůst úvěrů soukromému sektoru ve výši 4,5 %. Tím příliv dat z české ekonomiky skončil. Dočkali jsme se však několika komentářů ze strany centrálních bankéřů (Singer, Tomšík, Janáček, Lízal, Rusnok), jejichž vystoupení se nesla v jednotném tónu. Shodují se, že současná ekonomická situace nevyžaduje zvýšení hladiny kurzového závazku, protože domácí poptávka posiluje a domácnosti by neměly spadnout do deflační spirály. Nicméně do budoucna centrální bankéři posunutí hladiny svého závazku nevylučují. Stalo by se tak v případě oslabení domácí poptávky a prohloubení deflačních tendencí hlavně u jádrových složek cen. To odpovídá i našemu očekávání ohledně zasedání ČNB konanému v příštím týdnu, kdy neočekáváme žádnou změnu v nastavení měnové politiky.

V uplynulém týdnu již zasedala maďarská centrální banka. Ta ponechala svou klíčovou sazbu na 2,10 %. V Polsku byl zveřejněn HDP za celý rok 2014. Tamní ekonomika vykázala tempo růstu ve výši 3,3 %. Na velmi slušné výkonnosti ekonomiky se podílela především domácí poptávka, když spotřeba domácností vzrostla o 3 %.

Z české ekonomiky se v tomto týdnu dočkáme zveřejnění několika zajímavých ukazatelů, které by měly potvrdit pokračující oživení v reálné ekonomice i na konci minulého roku. Maloobchodní tržby za prosinec by měly přidat silných 0,7 % m/m (SA). Maloobchod by tak měl pokračovat v solidním růstu z předchozích měsíců. Ten je podpořen nízkou inflací, vyšší zaměstnaností a fiskální expanzí, která zvyšuje disponibilní příjmy domácností. Dobrý výsledek by měla zaznamenat také průmyslová produkce. Naznačuje to růst počtu vyrobených automobilů i zvýšená aktivita v Polsku. Očekáváme tedy, že si průmyslová produkce meziměsíčně polepší o 0,5 %. Sezónnost se projeví ve statistice zahraničního obchodu. Ta by měla podle národní metodiky vykázat deficit ve výši 4,9 mld. CZK.

VIKTOR ZEISEL
Economist
Economic and Strategy Research
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Data podpořila dobrou náladu, dolar z nich však těží minimálně
    Finanční trhy při pátku dokázaly setřást všechny obavy, které by snad mohla vyvolávat italská politická situace, blesková výměna španělské vlády nebo obchodní přestřelka mezi Spojenými státy a EU.
  • Data podtrhla dobrou náladu. Euro a akcie navyšují zisky
    Odpoledne přispělo solidními čísly z americké ekonomiky. Především jde o objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, jež v dubnu nepropadly tak výrazně, jak se čekalo. Týká se to především očištěných čísel bez dopravních prostředků, respektive očištěných objednávek kapitálového zboží.
  • Data Revolutu odhalila, jak Češi investovali v roce 2023
    Revolut, globální finanční superaplikace s více než 35 miliony zákazníků po celém světě a více než 600 tisíci v České republice, odhaluje některé trendy v investování Čechů a celé Evropy v roce 2023.
  • Dáta sa kazia aj v Číne – výrobná dôvera klesla najviac od roku 2012
    Množia sa náznaky, že globálna expanzia dosiahla v predošlých mesiacoch strop. Minimálne na určité obdobie. Čísla sa mierne zhoršili v Eurozóne, v USA a dnes ráno sa k nim pridáva aj Čína. Index dôvery vo výrobnej sfére, čo je najsledovanejší mäkký čínsky indikátor, klesol vo februári z 51,3b. na 50,3b., čo je najmenej od leta 2016 (50b. je hranica medzi rastom a poklesom v sektore). To predstavuje najvyšší pokles od roku 2012.
  • Data slušná, výsledky smíšené, ECB nepřekvapila. Akcie aspoň zmenšují ztráty
    Nová makrodata za dnešní den byla poměrně slušná, i když za jednoznačně dobrá je těžko označit. V Číně vypadaly statistiky HDP velmi dobře, ovšem detaily naznačují slabší udržitelnost oživení. V USA potěšil maloobchod návratem objemu útrat na úroveň před koronakrizí, pěkný byl další index průmyslové aktivity, ale naopak nepotěšil pomalu klesající počet žadatelů o dávky v nezaměstnanosti.
  • Data stočí pozornost k inflaci a sazbám, další jednání o příměří
    Závěrem týdne budou hráči na finančních trzích sledovat, co vzejde z vyjednávání mezi Ukrajinou a Ruskem, která mají dnes pokračovat. Těžko si slibovat něco velkého. Rusko přeskupuje vojska k novému útoku, povolává brance i jednotky z dalších oblastí a o příměří podle nás nemá zájem. Dohody o humanitárních koridorech či dodávkách v praxi dosud také nefungovaly, takže nějaká další formální klidně může přijít a nic se nezmění.
  • Data trhy nepovzbudila, Trump nevystrašil. Eurodolar se drží lehce pod 1,20
    Dění na finančních trzích dnes nerozvířil ani lepší výsledek průzkumu ZEW v Německu ani lepší data z amerického stavebního sektoru. Vývoj na hlavních akciových burzách v Evropě a USA je smíšený a změny indexů malé. Stejně tak se moc nehýbou výnosy na hlavních dluhopisových trzích, převážně mají tendenci klesat. Drahé kovy jsou za dnešek výš, zatímco ropa neudržela zisky z průběhu dne.
  • Data tržní náladu nevylepšila, čeká se na Fed
    Dnešek finančním trhům dodal smíšené firemní zprávy, z nichž můžeme upozornit hlavně na výsledky Deutsche Bank táhnoucí dolů celý evropský bankovní sektor. Naproti tomu ale chodily také dobré zprávy z ekonomik. Francouzský HDP lehce překonal očekávání a to samé se odpoledne povedlo americkým číslům.
  • Data týkající se zaměstnanosti v USA vzbudila na akciových trzích optimismus
    Evropské akciové trhy otevřou ve čtvrtek výše. Budou tak reagovat na včera zveřejněnou ADP změnu zaměstnanosti, která ukázala, že situace na americkém trhu práce se zlepšuje, a dále také na zveřejňované hospodářské výsledky čínských společností, které překonávají původní očekávání.
  • Data ukazují, že krypto komunita zaznamenala v září nárůst cen XRP
    Krypto komunita předpovídá, že cena XRP roste a na konci září by se mohla dotknout 0,4917 USD, což by znamenalo, že cena kryptoměny vzroste o 51,3 % ze současné úrovně 0,324 USD.
  • Data USA by měla být nadále příznivá
    Poslední srpnový týden bude ve znamení zejména srpnových informací spotřebitelsakého sentimentu a regionální aktivi...
  • Data vyjevila míru poklesu evropského HDP
    Dnes zveřejněná data nám nadále ucelují pohled na ekonomický dopad pandemie Covid-19 na starém kontinentě. Český hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí 2020 meziročně poklesl o 10,7 %, což odpovídá snížení o 8,4 % oproti předchozímu kvartálu. Ačkoliv se jedná o historicky největší propad, výsledek pozitivně předčil konsensus analytiků. Navíc pokles českého HDP v porovnání se sousedními státy (-11,7 % r/r Německo a -12,8 % r/r Rakousko) nevychází nijak zle. Lze předpokládat, že nejpozitivnější složkou HDP byly výdaje veřejného sektoru. Pokud jde o jednotlivé sektory, pokles vykázaly téměř všechny, speciálně pak průmysl, obchod, doprava, ubytování a pohostinství. Na to, jak jednotlivé faktory skutečně ovlivnily dynamiku HDP, je třeba počkat na podrobnější data, které budou k dispozici na začátku září.
  • Data zamávala s výnosy i dolarem a brzdí v rozletu americké akcie
    Akciové trhy v Evropě se drží slušně v plusu, respektive k závěru zisky spíše ještě navyšují. DAX a AEX jsou +0,9 pct, CAC 40 a FTSE 100 pak přidávají asi 0,4 procenta. Americké akcie však zatím většinou zůstávají v červeném. Index S&P 500 se nachází 0,3 pct dole, zatímco Nasdaq jen nakukuje nad nulu. Sektorově je obrázek smíšený, když nejvíce ztrácí energetický sektor, ale také běžná spotřeba či utility. Mírně v plusu jsou dnes v zámoří banky.
  • Data z amerického trhu práce by mohla podpořit dolar
    Po výraznějším poklesu cen průmyslových výrobců v eurozóně, společná evropská měna zamířila směrem dolu. V průběhu dne však své ztráty...
  • Data z amerického trhu práce dopadla dle očekávání, dolar ale posílil
    První pátek v měsíci přinesl jako obvykle statistiky z trhu práce v USA. Počet nových pracovních míst mimo zemědělství...
  • Data z amerického trhu práce extrémně překvapila, počet pracovních míst i mzdy rostly výrazně nad odhady
    Dnešní data z amerického trhu práce nedala příliš prostoru k pochybám nebo spekulacím. Nebylo co řešit. Počet nových p...
  • Data z amerického trhu práce opět pozitivně překvapila, přibylo 339 tisíc nových pracovních míst!
    V Americké ekonomice vzrostl počet pracovních míst v květnu o 339 tis. při očekávání vzestupu o 195 tisíc. Míra nezaměstnanosti vzrostla z 3,5 % na 3,7 %.
  • Data z amerického trhu práce potvrdila nástup postcovidového oživení v USA
    Americkému trhu práce se podle všeho daří definitivně dostat ze zimní slabosti vyvolané druhou vlnou covid-19 a souvisejícími restrikcemi. V únoru bylo vytvořeno 379 tisíc pracovních míst, což je více než dvakrát tolik než v lednu. Míra nezaměstnanosti dále poklesla na 6.2 %. Stalo se tak navzdory extrémně chladnému únorovému počasí, které negativně postihlo aktivitu v řadě odvětvích ekonomiky.
  • Data z amerického trhu práce pozitivně překvapila, přibylo 280 tisíc nových pracovních míst
    Jeden z nejdůležitějších fundamentů americké ekonomiky přinesl dobré zprávy.. Ve 14:30 byly zveřejněny výsledky z trhu...
  • Data z amerického trhu práce propadla, dolar dostal těžký zásah
    Tak jednoznačný report z amerického trhu práce jsme již dlouho neviděli. Negativní výsledek zchladil očekávání brzkého...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
DeGiro
AETOS
FBS
reklama
Investingfox Nastroje