Středa 22. ledna 2025 05:23
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Smíšená odpolední data z USA zamíchala karty na trhu

15.05.2014 17:10  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dopoledne byla zveřejněna data HDP z eurozóny:

Očekávaný výsledek HDP eurozóny přinesl zcela jednoznačně zklamání. Ekonomika států platících eurem posílila v prvním čtvrtletí jen o 0,2 procenta, přičemž se očekávalo až dvojnásobné tempo. Negativní revize se dočkal výsledek za poslední kvartál roku 2013, kdy z původních 0,3 procent zbyla jen 0,2 procenta. Vzhledem ke slabému výkonu a znovu potvrzené nízké inflaci, která v dubnu dosáhla 0,7 procent (index spotřebitelských cen), lze očekávat zvýšení tlaku na Evropskou centrální banku k uvolnění monetární politiky. Ta sama považuje růst cenové hladiny v tempu slabším než 1,0 procento za nebezpečné.

Odpoledne USA:

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden klesnul pod 300 000, čímž spadnul na 7letá minima. V předchozím týdnu požádalo o podporu v nezaměstnanosti o 24 000 méně Američanů než před 2 týdny. Hodnoty tohoto ukazatele se tak dostaly na předkrizová čísla. Indikátor rovněž překonal očekávání o 23 000, když dosáhnul hodnoty 297 000 místo předpokládaných 320 000. Ukazatel byl v minulých týdnech hodně volatilní kvůli Velikonocím  a s nimi souvisejícími prázdninami v USA. 4 týdenní průměr počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesnul o 2 000 na 323 250. Počet Američanů dlouhodobě pobírajících podporu v nezaměstnanosti klesnul o 9 000 na 2 670 000 v 18. týdnu letošního roku, což je nejníže od prosince 2007.

Index spotřebitelských cen (CPI), který měří inflaci, dosáhnul v dubnu meziměsíčního růstu 0,3 procenta, přičemž nejvíce posílily ceny potravin a pohonných hmot. Šlo o nejvýraznější růst cen od června loňského roku. Meziročně inflace v USA v dubnu vzrostla o 2 procenta ve srovnání s březnem, kdy dosáhla 1,5 procentního růstu. Jádrový index spotřebitelských cen očištěný o volatilní položky (jídlo, energie) v dubnu meziročně posílil o 1,8 procenta. Americká centrální banka (Fed) sleduje inflaci pomocí indexu PCE, který bude zveřejněn později v měsíci a jenž dosahuje nižších hodnot, než CPI. Růst cenové hladiny potvrdil včera i index cen výrobců (PPI).  Nicméně Fed se tak podle dnešních dat nemusí bát pomalu oživujícího se trhu práce a stagnace cen.

Index výrobní aktivity státu New York dnes ukázal, že podnikatelské podmínky výrobců se v květnu v této oblasti velmi zlepšily. Index dosáhnul 19 bodů místo očekávaných 5,5 bodu. Ve srovnání s dubnem si dokonce polepšil o 17,7 bodu, čímž získal nejlepší výsledek za poslední 4 roky. Na druhé straně zklamala průmyslová produkce USA. Ta v dubnu meziměsíčně klesla o 0,6 procenta, přičemž se očekával 0,4 procentní růst. Nicméně v souhrnu za měsíce únor, březen a duben posílila průmyslová výroba v USA o 1,4 procenta, což je kvalitní výsledek. Rovněž klesla míra využití kapacit ve Spojených státech v dubnu ze 79,3 na 78,6 procenta. Míra využití kapacit tak v dubnu klesla o 0,65 procenta ve srovnání s březnem, což je nejvýraznější měsíční pokles za posledních 5 let. Výrobní aktivita oblasti Philadelphie překonala očekávání již třetí měsíc v řadě, když dosáhla 15,4 bodu místo očekávaných 13,9 bodu. Nicméně ve srovnání s dubnem klesla o 1,5 bodu.

Po zveřejnění amerických dat došlo odpoledne k výraznému obratu na finančních trzích.Euro smazalo své dopolední zisky a vůči dolaru se vrátilo na úroveň 1,37. Dynamicky vzrostla poptávka po amerických dluhopisech, výnosy z 10letých klesly pod 2,5 procenta. Zlato dnes opět kleslo pod hodnotu 1 300 USD a výprodej postihnul rovněž americké a evropské akciové trhy. Naopak posiluje japonský jen.
 

  • V noci v 1:00 bude mluvit šéfka americké centrální banky Janet Yellen před obchodní komorou.


Index amerického dolaru BOSSA USD testuje velmi důležitou rezistenční úroveň 68 bodů. Její překonání a uzavření nad ní na denním grafu je klíčové pro další posílení amerického dolaru.

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Sme svedkami prvých náznakov praskania realitnej bubliny v Kanade?
      Už dlhšie upozorňujeme, že na kanadskom trhu s bývaním nie je všetko v poriadku. V súčasnosti sú medzi západnými ekonomikami kanadské domácnosti piate najviac predĺžené – dlh ich domácností k HDP dosahuje takmer 100 % a už teraz je vyšší ako v USA pred krízou. Navyše Kanada patrí k tým krajinám, ktorým dlh domácností k HDP prudko rastie a majú aj vysoký verejný dlh (na rozdiel od napr. Austrálie, Švajčiarska, či Dánska), takže riziká sú o to vyššie:
    • S milionem jen tak?
      Jak si „nanečisto“ vyzkoušet, co obnáší obchodování s měnami, zlatem nebo třeba ropou? Zkuste soutěžení s virtuálním milionem!
    • Smíšená Amerika, červená Evropa a rostoucí euro. Trhy vstřebávají výsledky i Čínu
      Do dnešního dne evropské trhy vstupovaly pod negativním dojmem včerejšího výběru zisků v USA. Ztráty na akciích se v případě klíčových evropských indexů pohybují kolem 1 procenta. Wall Street je na tom po otevření smíšeně, když dolů míří největší sektor - technologie. Zatímco index S&P 500 se nyní drží lehce v plusu, Nasdaq sbírá další ztráty. Pražská burza dnes naprosto zapadá do vývoje v západní Evropě.
    • Smíšená data čínské inflace ponechávají další vývoj měnové politiky v nejasnosti
      Během asijské obchodní seance se veškerá pozornost soustředila na číns...
    • Smíšená data evropským akciím směr neukázala, dluhopisům se však daří
      Úvodem týdne stihlo Japonsko zklamat výkonem své ekonomiky za 3Q, když HDP klesl nečekaně výrazně (-0,8 % q/q). Naopak Čína dodala údaje o maloobchodu (+4,9 % y/y) a průmyslové výrobě (+3,5 % y/y), jejichž tempo se oproti minulému měsíci zlepšilo a překonalo odhady. Výkon asijských trhů je převážně pozitivní, ale Evropa znovu sklouzává k nepřesvědčivému vývoji.
    • Smíšená data z trhu práce USA přivedli ke spadnutí indexu S&P 500.
      Minulý pátek byla publikována očekávaná zpráva z ministerstva práce USA, a má v sobě informaci o množství nově vytvo...
    • Smíšená data z trhu práce USA přivedli ke spadnutí indexu S&P 500.
      Minulý pátek byla publikována očekávaná zpráva z ministerstva práce USA, a má v sobě informaci o množství nově vytvo...
    • Smíšená nálada na trzích na závěr týdne
      Páteční obchodní seance na Wall Street jen podtrhla mizerný týden a již podruhé v řadě byla v souhrnu pěti obchodních dní záporná. Průmyslový Dow Jones Industrial Average posílil o 0,3 %. Jedním z tahounů byly společnosti z energetického sektoru, ten uzavřel seanci v zisku 1,6 % (Chevron +2,01 %, Exxon Mobil +1,53 %). Třetí slabé obchodování v týdnu zaznamenal technologický index Nasdaq Composite. V pátek index oslabil o 0,68 %, Nvidia -3,62 %, AMD -2,41 %, Lam Research -5,01 %. Jižním směrem byly i v pátek taženy akcie automobilek Ford -0,08 % a General Motors -0,78 %. Negativní sentiment kolem čínských akcií, i tak by se dal shrnout páteční obchodní den. Ceny akcií určovala zpráva k realitnímu gigantovi Country Garden a obavy z deja vu, Alibaba -3,52 %, Baidu -4,10 %.
    • Smíšená obchodní seance na zámořských trzích
      Nejméně vydařený obchodní den včera ukázal průmyslový Dow Jones Industrial Average, jenž odevzdal 0,6 %. Přeci jen o něco lépe se vedlo technologickému indexu Nasdaq 100, který zakončil obchodní den v lehkém plusu. Lví podíl na solidním výsledku indexu mají akcie Alphabet, které narostly o více jak 2 %.
    • Smíšená odpolední data ulevila dolaru, analýza CHF/JPY
      Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v červenci vytvořili 179 000 nových pracovních míst, mírně nad odhady trhu 171 000. Růst za červen byl revidován mírně výš na 176 000 z původně uváděných 172 000 nových pracovních míst. Údaj ADP bývá sledován jako předzvěst širší zprávy ministerstva práce o tvorbě nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP) a míře nezaměstnanosti, které vyjdou v pátek. Údaj NFP zahrnuje vedle soukromého i veřejný sektor.
    • Smíšené čtvrtletní výsledky společnosti Apple, po seanci pokles kotací o 1,35 %📱
      Společnost Apple (AAPL.US) právě zveřejnila výsledky za čtvrté čtvrtletí svého fiskálního roku. Zde jsou klíčové podrobnosti zprávy.
    • Smíšené firemní výsledky trhům spíše pomáhají, americký průmysl naopak nepotěšil
      Růst, který jsme dopoledne sledovali na evropských akciových trzích, se následně přenesl do Ameriky. Mezidenní zisky jsou sice skromné, ale většina hlavních indexů se drží v zeleném. Na dluhopisovém poli vidíme nárůst delších amerických výnosů, zatímco německé zůstávají skoro beze změny. Eurodolar se během dne trochu rozkýval, ale jasný směr stále nemá a obchoduje se kolem 1,1300. Pod tlak se však odpoledne dostala britská libra. Výraznější, zhruba jednoprocentní ztráty, dnes registruje zlato.
    • Smíšené obchodování a čekání na Bidenův plán
      Akciové trhy v Evropě jsou na tom dopoledne smíšeně, ale jejich kondice se postupně zlepšuje. Na jihu (FTSE MIB, IBEX 35) vidíme slušný růst, jádro eurozóny (DAX, CAC 40, AEX) je poblíž včerejšího závěru a Londýn klesá o 0,3 pct. Výnosy se drží výš po včerejším nárůstu, dopoledne se však spíše konsolidují. Eurodolar koriguje ztráty a dostává se nad 1,1740.
    • Smíšené obchodování - Boeing zůstává zátěží, brexit rizikem. Zájem o dluhopisy stoupl
      Oproti včerejší Americe a dnešní Asii začalo obchodování v Evropě už méně optimisticky a během dne se situace ještě o něco zhoršila. Nedá se říci, že by na tom byly hlavní akciové indexy vysloveně špatně, ale sledujeme zde už pouze smíšený vývoj při malých změnách ze včerejšího závěru. Amerika na tom odpoledne není o mnoho lépe.
    • Smíšené obchodování na Wall Street kvůli růstu akcií Nvidia
      K 10:31 SEČ (1431 GMT) klesl Dow Jones o 124 bodů, resp. 0,4 %, zatímco S&P 500 vzrostl o 0,1 % a NASDAQ Composite o 0,5 %.
    • Smíšené obchodování pokračuje, výsledky bank neoslnily
      Dnešní obchodování na hlavních trzích bylo zpočátku nerozhodné, následně se evropské akcie pokoušely růst, ale daleko se nedostaly. Odpolední vývoj je v Evropě už jen smíšený, zatímco Wall Street se obchoduje lehce v záporu. Dluhopisové výnosy zůstávají bez jasného směru.
    • Smíšené obchodování před rozjezdem výsledkové sezóny
      Včerejší dobrý dojem z americké inflace na trzích stihl vyprchat a Wall Street zavřela lehce v červeném. Evropské akcie se dnes dopoledne obchodují smíšeně, dluhopisy redukují zisky a výnosy se tak vydaly opět vzhůru. Eurodolar drží zisky při kurzu u 1,0830. Na koruně stále žádné podstatnější změny ani po komentáři guvernéra Rusnoka, že sazby sice ještě porostou, ale už to nebude nic zásadního.
    • Smíšené obchodování při přípravě na Fed. Eurodolar neudržel zisky
      Ani odpoledne pohled na hlavní finanční trhy nevypadá přesvědčivě pozitivně. Klíčové akciové indexy jsou na tom smíšeně většinou při drobných odchylkách oproti pátečnímu závěru. Dluhopisové výnosy na jádrových trzích také nevykazují velké změny, přičemž v USA spíše rostou, zatímco v Evropě většinou mírně klesají. Citelnější pokles však stále vykazují periferní výnosy.
    • Smíšené obchodování, S&P mírně ustoupil z maxim
      Obchodování bylo v zámoří v úterý smíšené. Široký index S&P 500 (-0,12 %, 3 074,62 b.) lehce oslabil a ustoupil ze svých maxim, průmyslový Dow Jones (+0,11 %, 27 492,63 b.) i technologický NASDAQ (+0,02 %, 8 434,68 b.) mírně vzrostly. Nejhorší výkon předvedl realitní sektor následovaný sítovými odvětvími a zdravotnictvím.
    • Smíšené obchodování v USA
      Index Dow Jones +0,7 % na 39424,93 b. S&P 500 0 % na 5464,79 b. Nasdaq Composite -0,7 % na 17564,98 b.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    reklama
    Purple ebook česká koruna