Sobota 02. listopadu 2024 14:18
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Libru posilnila nižšia nezamestnanosť

22.01.2014 13:14  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Akciový index SP500 včera zaznamenal rast 0,28%, no na nové historické maximá nedosiahol. Po dvoch dňoch poklesov ale potešil aj tento rast. Hlavné impulzy neprišli z korporátneho sektora, kde pokračuje výsledková sezóna, ale z Nemecka a Číny. Sentiment nemeckých investorov ZEW totiž skončil na najvyššej úrovni od roku 2006. Pomohla aj čínska centrálna banka, ktorá dodala likviditu na medzibankový trh. Vzhľadom na to, že PBOC už nechce banky neustále dopovať likviditou, ale chce ich naučiť samostatnosti, bola nečakaná pomocná ruka centrálnej banky vítaná.

Akcie sa potešili aj novému vyššiemu odhadu globálneho rastu od Medzinárodného menového fondu. Ten bol zvýšený na 3,7% z 3,6%. Najviac bol zvýšený odhad rastu pri UK a Japonku. Odhad rastu UK bol zvýšený na 2,4% z 1,9%, kým pri Japonsku bol odhad rastu zvýšený na 1,7% z 1,2%. Odhad rastu Číny bol zvýšený na 7,5% oproti októbrovému odhadu na 7,3%. Pre porovnanie, Svetová banka znížila odhad rastu Číny na tento rok z 8% v júni na aktuálnych 7,7%. Pozitívne správy pre Čínu sa prejavili na raste čínskeho akciového indexu Shanghai Composite.



Akciám na Wall Street sa snažili včera pomôcť aj korporácie lepšími výsledkami, no aj napriek prekonaniu konsenzov ziskov všetky veľké spoločnosti poklesli. Verizon (-1,34%), Johnson & Johnson (-1,08%), Halliburton (-1,74%). Zatiaľ výsledková sezóna prebieha dobre. Zo 61 spoločností v indexe SP500, ktoré zverejnili výsledky, prekonalo očakávania zisku 67% z nich. Zaujímavejšie sú ale prekonania konsenzov pre príjmoch. Rovnaký podiel firiem, až 67%, prekonáva očakávania pri príjmoch. Rast príjmov je pre akcie kľúčový, pretože nominálne veličiny sú pri akciách kľúčové.



Zlepšenie odhadu rastu pri UK ekonomike včera pomohlo aj rastu britskej libry voči zelenej bankovke. Tá základy svojho rastu položila už minulý piatok po lepších maloobchodných tržbách, pričom pomohli aj správy o zvýšení odhadu rastu od MMF. Dnes dostala libra ďalší impulz na posilnenie a to zo strany novembrových štatistík trhu práce. Priemerná miera nezamestnanosti sledovaná organizáciou ILO poklesla za mesiace september-október-november na 7,1%. Miera nezamestnanosti sa tak nebezpečne približuje úrovni 7,0%. Britská centrálna banka BoE totiž od augusta minulého roka, teda od zavedenia cielenia očakávaní menovej politiky (forward guidance) tvrdí, že menová politika ostane uvoľnená, kým miera nezamestnanosti bude nad 7%. Jej rapídny pokles preto zvyšuje pravdepodobnosť, že BoE buď skončí s forward guidance alebo zníži hraničnú mieru nezamestnanosti na 6,5%. Práve to pomáha libre v raste.



Euro naopak za rastom libry zaostáva. V prelomení silnej rezistencie nedokázal pomôcť ani včerajší výsledok sentimentu ZEW. Postupné znižovanie stimulov zo strany Fedu vytvára na páre EURUSD medvedí tlak, pričom vývoju nedokázal pomôcť ani pokračujúci pokles na výnosoch dlhopisov Portugalska, Írska, Španielska a Talianska.

Pri otázke výnosov by sme radi dali do pozornosti report ekonóma Paula Krugmana z novembra minulého roka, v ktorom upozornil na vzťah medzi veľkosťou dlhu a s tým súvisiacim rastom výnosov na dlhopisoch.



Tento graf dáva za pravdu všetkým, ktorí tvrdia, že vysoký dlh spôsobuje rast výnosov na dlhopisoch. Krugman ale urobil aj inú verziu tohto grafu. V ňom označil iným symbolom tie krajiny, ktoré používajú euro. Zrazu má graf úplne iný význam a ukazuje, že vzdanie sa menovej suverenity vytvára pre krajiny úplne nový problém.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Libra ztrácí kvůli nižší inflaci, komoditní měny naopak pokračují v růstu
    Úterní seance zatím na trzích ve srovnání se včerejškem vypadá docela zajímavě. Tématem dne je samozřejmě americká politika a reforma zdravotnictví, která ztratila podporu dalších dvou republikánských kongresmanů, čímž zároveň ztratila šanci na úspěch v případném hlasování. To dnes rozvlnilo především americký dolar, který v ranních hodinách reagoval dalším oslabením. Na akciových trzích je pak v plném proudu americká výsledkové sezóna, která odpoledne přinesla například výsledky Goldman Sachs nebo Bank of America. Evropské indexy zatím spíše mírně ztrácí a likvidují část zisků, které v minulých dnech nabraly. Korekce je ale i tentokrát spíše technického charakteru a táhne se napříč všemi odvětvími.
  • Libra ztratila sebevědomí
    Trhy se bojí stagflace, ale jestli někde je, tak je to Británie. Právě kombinace vysokých cen a extrémně pomalého a s největší pravděpodobností negativního růstu HDP může za propad GBP/USD na 37leté dno. Nemusíte svádět všechny výkyvy na silný americký dolar. V polovině září se libra propadla nejen vůči němu, ale po zveřejnění statistik maloobchodních tržeb i vůči euru.
  • Libra zůstává pod tlakem; UK100 v blízkosti otevírací ceny
    Britská libra se na páru s eurem stále pohybuje kolem tříměsíčních minim a na páru s dolarem se nachází v blízkosti nejnižších úrovní od ledna. Výsledek voleb do Evropského parlamentu, v němž s přehledem vyhrála strana prosazující tvrdý Brexit, je výraznou brzdou jakékoliv výraznější korekci. Hlavní londýnský index FTSE otevřel po dlouhém víkendu až dnes a po poledni se obchoduje v okolí otevírací ceny.
  • Libra zvětšila své zisky díky centrální bance, dolaru nesvědčila negativní nálada
    Čtvrteční obchodování se na hlavních trzích neslo v negativním duchu, k čemuž přispěla asijská data a reakce tamních t...
  • Libre uškodili slabé monetárne dáta, EURUSD vystrelil nahor
    Dopoludnia sme boli svedkami viacerých zaujímavých dát a udalostí, ktoré našli odozvu aj na devízových trhoch. Začnime v Británii. Libra sa dostala pod tlak po decembrových dátach z monetárneho sektora. Menový agregát M4 (objem peňazí v obehu) klesol medzimesačne o 0,5%, čo predstavuje najväčší pokles za posledných 16 mesiacov. Čakal sa pritom rast o 0,3%. Sklamali aj pôžičky domácnostiam, ktoré medzimesačne rástli o 4,8 mld. libier, najpomalšie od septembra. Prognózy hovorili o raste na úrovni 5,3 mld. GBP. Sklamali predovšetkým spotrebiteľské úvery, ktoré rástli najpomalším tempom od februára 2015.
  • Libru čeká "superčtvrtek". Zůstane nejúspěšnější měnou prázdnin?
    Rychlý sled důležitých událostí čeká zítra britskou libru. Rozjezd přijde už v 10:30, kdy budou zveřejněny statistiky ...
  • Libru čeká těžká defenzivní šichta
    Libra k dolaru stagnuje na konečných pondělních úrovních 1,641. Kurs GBP/USD se již měsíc drží blízko 2 a 1/4letníh...
  • Libru netěší přípravy na tvrdý brexit. Na trzích odpoledne trochu klesá nálada
    Během odpoledne sledujeme na hlavních akciových trzích změnu lehce k horšímu. Stále je obchodování smíšené, ale u klíč...
  • Libru podpořila nová naděje na dohodu s EU, obecně však trhy stále dusí obchodní války
    Na finančních trzích se dnes opět intenzivně projevuje nervozita před dalším roztočením obchodní války USA - Čína. Nová várka cel na čínské zboží zřejmě přijde už zítra. Krom toho začíná také obnovené vyjednávání USA s Kanadou o úpravách NAFTA, které zatím k výsledku nevedlo. Naproti tomu zástupci EU a USA začnou jednat, aby prohloubili vzájemné obchodní vazby. Základ k jednání dala před časem schůzka Trump - Juncker a překážkou nejsou ani některé výpady směrem k Unii ze strany amerického prezidenta. Pozitivní vývoj na této frontě je ale v současné chvíli chabá náplast na rostoucí obavy.
  • Libru posílá dolů překvapivý krach jednání s EU
    Na finančních trzích v úterý už vyprchal pozitivní dojem z pokroku ve schvalování americké daňové reformy. Ta má před sebou klíčovou část vyjednávání o finální podobě mezi oběma komorami Kongresu. Náladu mezitím kazí pokračující výprodej technologického sektoru, ze kterého investoři zřejmě vybírají bohaté letošní zisky.
  • Libru povzbudily zprávy o brexitu, evropské akcie zůstávají i bez Ameriky v červeném
    V USA dnes slaví svátek, takže se zdejší obchodníci do hry nezapojí. V Evropě mezitím končí den, během kterého sledujeme prodeje akcií, jež ale nenarůstají to velkého rozměru. Naproti tomu se nedá říci, že by se investoři stahovali do bezpečí. Dokonce se dnes slušně daří italským dluhopisům, u kterých by vzhledem k rozpočtové rozepři mohli být investoři naopak opatrní.
  • Libru táhne vzhůru vidina dohody s EU, dolar podává smíšené výkony
    Minulý týden skončil na trzích pozitivně, ten nový pak začíná korekcí tohoto vývoje. Akcie v Evropě se ihned zanořily hluboko do červeného a vedle toho se ani příliš nedaří dluhopisům. Výnosy v Evropě jsou sice mírně dole, ale americké naopak rostou. Drahé kovy lehce ztrácejí.
  • Libru tlačí dolů rostoucí nedůvěra v premiérku Mayovou
    Evropské obchodování na hlavních finančních trzích se do nového týdne rozjíždí docela opatrně. Sledujeme zvýšený zájem o dluhopisy, ale plošný pokles výnosů a vývoj na dalších trzích nenaznačují, že by to znamenalo obecný odklon investorů od rizika. Drahé kovy jsou zhruba na svém a akcie se při malých změnách indexů obchodují smíšeně.
  • Libře pomáhají problémy konzervativců, ropu poslaly vzhůru odhady zásob
    Tak dobrý sentiment jako ráno už nyní na hlavních trzích nevládne, pozice akcií je však stále velmi dobrá a dluhopisy naopak ztrácejí. Akciové indexy v Evropě i Americe se nacházejí zhruba o 0,8 pct výš, zatímco výnosy dluhopisů stoupají zejména v eurozóně. Zlato dokázalo smazat ztráty a ropa se odrazila strmě nahoru o 3,6 pct.
  • Libře pomohla domácí data, zatímco euro a dolar dnes potápí nižší inflace
    Akciové trhy v Evropě dnes navazují na včerejší růst a připisují si další zisky, které v řadě případů přesahují jedno ...
  • Libře pomohla politika, jinak trhy zůstávají negativně naladěny
    Zatímco Evropské akcie se snaží zmenšit ztráty, nebo místy i vybřednout z červeného, americké indexy otevřely a zůstávají v záporu. Pokles činí kolem 0,3 procenta. Spolu s tím se dnes nedaří dluhopisům na periferii eurozóny a drobné ztráty vidíme třeba i na německých papírech. Americké dluhopisy se dnes neobchodují. Zlato smazalo dnešní zisky a zamířilo dolů.
  • Libře pomohlo domácí makro, akcie po včerejším výplachu zatím zůstávají v klidu
    Po včerejší nervózní seanci se dnes situace na finančních trzích pomalu znovu uklidňuje. Pomohlo k tomu už čtvrteční close, díky kterému se americké indexy dostaly do zelených čísel a na které dnes ráno reagovala Evropa opatrným růstem. Odpoledne tak evropské indexy přešlapují na místě a i když své včerejší ztráty zatím zlikvidovat nedokázaly, zdá se, že rizika, která dostala pod tlak indexy včera, do středeční seance zatím neprosakují.
  • Libře pomohly zprávy o ústupcích Německa v jednání o Brexitu, akcie zatím zůstávají v červených číslech
    Akciové indexy dnes navazují na včerejší nevydařenou seanci a opět se dostávají do červených čísel. I tentokrát se přitom nervozita točí především kolem měn emerging markets ekonomik, jejichž pokračující výprodej v tomto týdnu zůstává jedním z největších rizik. Za pozornost ale dnes stál i výplach na burzách v Asii, které doplácí na stále nedořešený spor mezi USA a Čínou ohledně uvalení dalších celních opatření. Čínské indexy za sebou mají dnes více než 2% výprodej, který negativně dolehl také na ocenění indexů v Evropě a v USA. Ty sice ztrácejí o poznání méně, i tak je ale záplava červené na světových indexech docela výmluvná.
  • Libře rychlejší růst mezd nepomohl, akcie znovu mírně ztrácí
    Úterní seance se na finančních trzích zatím nese ve vyčkávacím režimu a většina akcií i měn si své včerejší pozice udržuje. Díky absenci důležitých fundamentů se dnešek nese především v duchu obav z dalšího zhoršování vztahů mezi USA a Čínou, která se chystá požádat Světovou obchodní organizaci o to, aby zemi povolila uvalit na USA odvetná opatření v případě, že Trump rozhodne o zavedení nových cel na čínské importy. Téma americko-čínských vztahů tak pro finanční trhy zůstává dál klíčové. Evropské indexy dnes jen mírně ztrácejí a pokračují v pozvolné korekci z posledních několika obchodních seancí. Mírně v červených číslech se pak drží také futures na indexy v USA.
  • Libře svědčí dohoda s EU o brexitu, dolaru posun v americké reformě. A KLDR trhy nezajímá
    Daňová reforma v USA se pohnula kupředu, když stranická komise republikánů v Senátu schválila návrh, který by měl už ve čtvrtek jít do hlasování. Detaily k senátní verzi nejsou známy, při samotném hlasování budou navrhovány některé doplňky omezující budoucí nárůst dluhu, navíc sladění se sněmovní verzí stále zůstává před námi. I tak ale jde o krok, který trhy potěšil.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje