Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:14
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster
reklama
SAB Finance
reklama
eightcap forex

Blíží se Bernankeho konec v čele Fed?

23.04.2013 17:38  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Šéf americké centrální banky Ben Bernanke je na cestě z čela Fedu, interpretují bankéři i média fakt, že se letos v srpnu nezúčastní tradičního setkání šéfů centrálních bank světa v Jackson Hole. Dnešní potvrzení Bernankeho absence zesiluje spekulace, že koncem jeho mandátu v čele Fed bude konec stávajícího funkčního období - leden 2014.

Bernanke byl od roku 2006, kdy nastoupil do čela Fedu, vždy hlavním řečníkem pozorně sledované série konferencí o měnové politice. V roce 2010, kdy jej prezident Barack Obama jmenoval na druhé čtyřleté funkční období, ve svém projevu v Jackson Hole signalizoval další kolo masivních nákupů dluhopisů v rámci podpory ekonomiky. To Fed o dva měsíce později skutečně oznámil.

Mluvčí Fed Bernankeho letos omluvil s poukazem na "kolidující osobní kalendář". Konference se letos koná 22. až 24. srpna. Sám Bernanke oficiálně ke své budoucnosti v čele Fed nic neřekl, v rovině zdrojů z jeho okolí ale byl již dříve citován ve spojení s osobní únavou z řízení Fedu v turbulentní době a přáním věnovat se svým blízkým. Znovuzvolený americký prezident Barack Obama zatím nenaznačil, zda bude chtít Bernankeho jmenovat i na třetí období.

„Bernankeho odmítnutí jet do Jackson Hole je známkou toho, že v lednu z Fedu odejde,“ uvedl pro AP profesor ekonomie na Oregonské univerzitě a autor blogu FedWatch Tim Duy. V Jackson Hole se tak hlavní pozornost zaměří na „pravou ruku“ Bernankeho ve Fed, viceguvernérku Janet Yellenovou. Ta vystupuje stále aktivněji a je považována za Bernankeho nástupkyni.

Yellenová hlasitě podporuje Bernankeho extrémně uvolněnou měnovou politiku. Těší se důvěře prezidenta Obamy a její jmenování by dalo najevo, že Fed bude v nastavené měnové politice pokračovat. „Pokud bude Yellenová hlavním řečníkem v Jackson Hole, jen by to potvrdilo její pozici favorita, uvedl ekonom investiční společnosti Columbia Management Zach Pandl.

Pozorovatelé připomínají opakované Bernankeho poznámky z minulých měsíců, které budí dojem, že po dvou mandátech a osmi těžkých letech, kdy zemi provedl finanční krizí a hlubokou recesí, je šéf Fedu připraven odejít - zřejmě zpět do akademického světa. "Nemyslím, že jsem jediným na světě, kdo dokáže vést Fed skrze exit (ukončení nynější superuvolněné měnové politiky)," řekl například Bernanke v březnu.

Fed od krize roku 2008 drží fakticky nulové úrokové sazby a svou bilanci od té doby nákupy dluhopisů nafoukl nad tři biliony dolarů. To je zhruba trojnásobek předkrizové úrovně. Pomocí nákupů dluhopisů Fed udržuje nízké dlouhodobé úroky (cílí na dlouhý konec výnosové křivky, zejména kvůli realitnímu trhu a hypotékám), což má podporovat úvěrovou a ekonomickou aktivitu.

Média si všímají, že obyčejně klidný a rozvážný Bernanke v poslední době stále trpčeji nese kritiku politiky Fedu s argumentem, že ohrožuje ekonomiku budoucím růstem inflace a vznikem nové nebezpečné úvěrové bubliny. V únoru během slyšení v Kongresu jednomu kritickému senátorovi odpověděl, že "nic z toho co ten řekl, nebylo přesné". "Nezněl jako někdo, kdo se chce udržet na svém místě delší dobu," komentoval to Tim Duy.

Zvýšená kritika nynější politiky Fedu může zaznívat i letos v Jackson Hole a to nejen zvenčí, ale i zevnitř Fedu. Vystupuje proti ní stále více členů měnového výboru Fedu (FOMC). Za riziko pro globální finanční stabilitu označila americkou měnovou politiku minulý týden zpráva Mezinárodního měnového fondu.

Ke kritice kroků Fed se nově přidal eurokomisař Barnier, který vystoupil proti plánům přísnějšího dohledu nad pobočkami zahraničních bank ve Spojených státech s poukazem na konkurenční znevýhodňování. „Úmysl je významným odklonem od dosavadní politiky Spojených států, vyvolá protekcionistickou odpověď dalších zemí a negativně dopadne na globální finanční systém a ekonomický vývoj,“ uvedl Barnier. Podle prosincového plánu Fed budou americké pobočky cizích bank muset změnit svůj status na lokálně regulovanou holdingovou společnost s vlastními nezávislými rezervami a kapitálem a snadno prodejnými aktivy, které by Fed mohl nařídit prodat v případě krize a potřeby doplnění kapitálu.

Fed skupuje měsíčně americké vládní poukázky a hypotečním dluhem podložené cenné papíry v rozsahu 85 miliard dolarů. Očekává se, že na dvoudenním jednání měnového výboru (FOMC) ve dnech 30. dubna až 1. května dojde na potvrzení a prodloužení tohoto rozsahu odkupu aktiv.

(Zdroj: Fed, Reuters, Bloomberg, CNBC, AP, AFP, čtk)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bleskový útok společnosti Alibaba: Nasazuje umělou inteligenci a Davida Beckhama
    Skupina Alibaba Group posiluje svůj závazek k mezinárodnímu růstu rozšířením své globální působnosti do Mexika a dalších asijských zemí. Kromě vlastního infrastrukturního úsilí také výrazně investuje do špičkových startupů v oblasti umělé inteligence (AI), a aby toho nebylo málo, nejnověji vsadila na hvězdný přírůstek - fotbalovou legendu Davida Beckhama jako ambasadora značky AliExpress.
  • Blinder (bývalý viceprezident FEDu)
    "Očakáva dvojité dno recesie v US ekonomike"......
  • Blinken vyzve Izrael k zastavení války proti Hamásu - NYT
    Deník New York Times uvádí, že Spojené státy tlačí na Izrael, aby souhlasil s příměřím v pásmu Gazy. Podle komentáře se očekává, že ministr zahraničí Blinken bude osobně naléhat na zastavení vojenské operace namířené proti Hamásu.
  • Blízkovýchodní konflikt: Hrozba pro českou ekonomiku?
    V době, kdy eskalace mezi Izraelem a Hamásem trvá již několikátý týden, začínají se rýsovat obavy ohledně jeho dopadu na světovou ekonomiku. Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka varují před rostoucími cenami ropy a inflačními tlaky, které by mohly ovlivnit i českou ekonomiku. Obě instituce přitom počítají s ekonomickým růstem v České republice v roce 2024 okolo 2,3 %. Ačkoli obě instituce předpovídají ekonomický růst v České republice v roce 2024 okolo 2,3 %, situace na Blízkém východě nesouvisí jen s tamním konfliktem.
  • Blížící se inflace a britská pokerová partie
    Středeční dopoledne se pro hlavní evropské akciové indexy mění na pozitivní, ačkoli úvod byl ještě směrem dolů. Na programu je dnes americké PPI, které bude určitým předskokanem sledovanější spotřebitelské inflace. Naznačí cenové tlaky z nákladové strany za září. Poté přidá Fed zápis ze svého posledního zasedání, takže zřejmě přibude další evidence jeho odhodlanosti jít se sazbami ještě podstatně výš. To však těžko překvapí.
  • Blížící se léto může podpořit odvětví cestovního ruchu
    Vstoupili jsme do posledního dubnového týdne, s očima již upřenýma na příchod května a s ním i lepší výsledky v Evropě. Těšíme se na nadcházející týdny v letních měsících a mnoho občanů pozorně sleduje vývoj pandemie a výsledná opatření zavedená evropskými vládami a čeká na zjištění, zda bude možné letět do jejich prázdninových destinací.
  • Blížící se nárůst nabídek na export a ceny blíže dvouměsíčního maxima snižují konkurenceschopnost americké pšenice
    Prodej březen 17 pšenice. Graf, data zdroj: Teletrader, GainCapital Group: vývoj průměrné historické sezónnosti březnového futures na pšenici (CBOT) v 5, 10, 15, 20 a 30 letech. Graf březnového futures na pšenici znázorňuje dlouhodobou korelaci sezónních pohybů cen. Na grafu je vidět, že v pětileté (červená), desetileté historii (zelená), patnáctileté historii (modrá), dvacetileté historii (žlutá) a třicetileté historii (fialová) docházelo v průběhu roku u březnového futures na pšenici v období od konce října do listopadu (včetně) k sezónnímu poklesu ceny.
  • Blíži sa druhá technologická bublina?
    Aktuálne prebieha debata o tom, či sa nenafukuje druhá technologická bublina. Podľa aktuálneho prieskumu medzi fondmi z dielne Bank of America je najprekúpenejším aktívom technologický index NASDAQ, myslí si to až 40% respondentov. Pred mesiacom, v máji, to nebolo ani 30%. Už viackrát som tu písal, že americké akcie vyzerajú byť aktuálne predražené (jedným z logických vysvetlení je očakávanie nižších korporátnych daní od Trumpa, ktoré by znamenali, že v čistom dostanú investori na dividendách viac, čo činí nakupovanie akcií výhodným aj pri vysokých oceneniach), to však neznamená, že musia byť v bubline.
  • Blíži sa na rope ďalší short-covering?
    V roku 2015 sme zažili na rope tri kratšie rastové trendy. Pri všetkých z nich zohral nemalú rolu short-covering, teda...
  • Blíži sa zasadnutie ECB
    Vo štvrtok 8.9.2016 nás o 13:45 čaká rozhodnutie ECB o monetárnej politike. O 14:30 bude nasledovať komentár guvernéra Draghiho, ktorý objasní detaily samotného rozhodnutia.
  • Blíží se ceny komodit k dalšímu výraznému prolomení?
    V poslední části května a rovněž posledním měsíci druhého čtvrtletí se inflace, globální energetický šok, revoluce elektromobilů a globální potravinová krize ukazují jako nejžhavější makro problémy, které komoditní supercyklus pohánějí.
  • Blíží se další napínavé zasedání ČNB
    V tomto týdnu nás čeká další zasedání ČNB, které bude pro trhy do poslední chvíle “napínavé”. Většina centrálních bankéřů včetně guvernéra v posledních čtrnácti dnech otevřeně mluvila o tom, že si dokáže představit pokles sazeb jak o 25bps, tak eventuálně o 50bps.
  • Blíží se IPO Snapchat?
    Start nového týdne se nesl na pesimistické vlně s tím, jak medvědi využili slábnoucího růstového momenta k vyvinutí si...
  • Blíží se klíčové události a dolar se zbavuje ztrát ze začátku týdne
    Eurodolar nakonec během včerejšího odpoledne a dnešního rána lehce klesl. Nachází se na 1,3670, kde se připravuje na d...
  • Blíží se konec TikToku? Jaký to bude mít dopad na trhy?😱
    Čínský TikTok je poslední roky nejrychleji rostoucí sociální sítí na světě a způsobuje problémy mnoha zavedeným firmám – Instagramu, Facebooku, YouTube, ale například i Snapchatu či Netflixu. Známé firmy zatím nenašly recept, jak silný růst TikToku zastavit. Situaci za ně ale mohou vyřešit americké úřady, protože komisař telekomunikačního úřadu vyzval Tima Cooka (Apple) a Sundara Pichaia (Alphabet), aby aplikaci stáhly ze svých obchodů, neboť představuje hrozbu pro bezpečnost země. To by samozřejmě pomohlo zejména americkým firmám. Více jsme se na toto téma podívali v našem novém videu.
  • Blíží se konec výsledkové sezóny. Společnostem z indexu S&P500 poklesly zisky meziročně o 8 %!
    Své výsledky hospodaření zveřejnilo již více než 450 firem z indexu S&P 500, přičemž výsledková sezóna dopadla o něco lépe, než se očekávalo (v průměru o 7 % lepší zisky a o 2 % lepší tržby), ale stále se jedná o výrazný meziroční pokles o více než 8 %, což představuje již 3. čtvrtletí poklesu zisku v řadě. Podle prognóz se očekává, že příští čtvrtletí přinese mírné oživení. Nicméně tento týden zveřejňování výsledků pokračuje. Za pozornost stojí maloobchodní společnosti jako Home Depot (HD.US), Target (TGT.US) a Walmart (WMT.US). Na druhé straně se dozvíme také výsledky technologických společností, jako je Cisco (CSCO.US) a JD (JD.US).
  • Blíží se konec “zlatých časů? německého bundu?
    Dluhopisy upadly v posledním týdnu v nemilost. Německý bund za poslední týden ztratil skoro 2 % a jeho výnos se poprvé od června vyhoupl zpátky do kladných hodnot. Stává se z jednoho z nejvýnosnějších aktiv posledních let konečně “horký brambor?, kterého se investoři budou těžko zbavovat?
  • Blíží se korekce na DAXu ke svému konci?
    Jen pár slov k německému DAXu, protože v tomto týdnu stejně všichni čekáme na to, jak dopadne řecké referendum. DAX si...
  • Blíží se krachy čerpacích stanic. Ropa je v korunách nejlevnější od roku 1999, zájem řidičů o benzín i naftu přitom dramaticky klesl
    Loni se počet veřejných čerpacích stanic v ČR poprvé v historii přehoupl přes cifru čtyř tisíc. Česko má jednu z nejhustších síť benzínových pump v Evropě, ba na světě. Koronavirus však vše mění. Hrozí, že benzínových pump bude ubývat. To se přitom nedělo ani v krizí poznamenaných letech 2010 až 2013. Jenže tehdy sice ekonomika procházela útlumem, avšak nebyla z velké části „vypnutá“ jako dnes.
  • Blíží se kvantitativní utahování. Dolar před Fedem vyčkává
    Dnešní den přinesl překvapivě dobrá data o maloobchodních tržbách ve Velké Británii, která také pomohla vzhůru libře. Další čísla byla z amerického realitního trhu a na finanční trhy dojem neudělala. Důvodem je i to, že se všeobecně čeká na večerní výsledek jednání Fedu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster