Sobota 21. prosince 2024 16:35
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Akciový trh v US sa zmenšuje

28.03.2013 13:00  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Biotechnológie včera pomohli prekonať cyperské otrasy

Akciové trhy včera začali obchodovanie kvôli neistote ohľadom situácie na Cypre a v Taliansku  v silných stratách, no rast technologického sektora, konkrétne biotechnologických spoločností, nakoniec pomohol k tomu, aby indexy uzatvorili len s minimálnymi zmenami. O rast sa včera starali hlavne akcie biotechnologickej spoločnosti Gilead Sciences (+4,28%), ktoré dokázali prekonať aj pomerne slušný pokles akcií Apple (-1,96%). Včerajší akciový kokteil: Dow Jones -0,23%, SP500 -0,06%, Nasdaq Composite +0,12%.

Akciový trh v US sa zmenšuje
 
Aj keď hlavný US akciový index SP500 sa pohybuje tesne pri svojich historických maximách a benchmark Dow Jones dokonca už dosiahol nové rekordné maximá, akciový trh ako taký nerastie. V indexe Wilshire 5000, ktorý sleduje všetky US spoločnosti obchodované na burze, má totiž teraz len 3687 komponentov, kým v roku 2000 mal až 6639 komponentov.



Európa nie je výnimkou

Dôvodom tohto poklesu je hlavne to, že v US prebieha posledných 10 rokov pomerne čulá vlna fúzií a akvizícií ako aj to, že stále menej firiem sa dostáva na burzu. Počet IPO postupne klesá a väčšina začínajúcich firiem s veľkým potenciálom je odkúpená nejakým veľkým konkurentom ešte predtým, než sa na burzu dostane. Ďalším faktorom je sťahovanie firiem z burzy private equity spoločnosťami. Počet inštrumentov, do ktorých môžu obchodníci v US investovať, tak rázne klesá. Nie je to ale problém len Wall Street. V Európe alebo Japonsku vidíme podobný trend. Tým ale schopnosť diverzifikovať riziká rázne klesá, čo naopak zvyšuje celkové riziko portfólia.


Malí investori v US stále neveria akciám

Rast samotného akciového trhu ale stále nedokázal retailových investorov v US dotlačiť k tomu, aby sa vzdali dlhopisov a začali nakupovať akcie. Veľká rotácia kapitálu do akcií tak stále nezačala. Malí investori v pomere k historický proporciám majú stále pomerne málo akcií. Aktuálna rely je stále nenávidená obchodníkmi a je otázne, kedy konečne dôjde k oživeniu dôvery v akcie. Zatiaľ to tak nevyzerá. Investori sa asi spamätajú až keď bude neskoro.



Dočasné kapitálové kontroly môžu byť trvalé

Dnes po viac ako dvoch týždňoch otvorili cyperské banky. Vzhľadom na zavedenie kapitálových kontrol asi nehrozí, aby vkladatelia v bankách uskutočnili runy na banky, takže cyperský finančný sektor je aktuálne voči takejto udalosti „bezpečný“. O, čo sa ale stalo, znamená, že Cyprus je menejcenným členom eurozóny. Už totiž neplatí to, že eurá v banke v Nemecku majú rovnakú hodnotu ako eurá na Cypre. Tie druhé totiž neviete vybrať a v prípade, ak ich aj vyberiete, ste obmedzení kapitálovými kontrolami v nakladaní s nimi. Tento krok má byť len krátkodobí, no ako dokumentuje situácia na Islande, kde od roku 2008 stále kapitálové kontroly sú, z dočasných obmedzení sa môžu stať časovo neobmedzené „dočasné“ limity.

Výhľad na dnes

Euro na tento vývoj zatiaľ príliš nereaguje, no celkovo ostáva pod tlakom. Dnes sa síce snaží o návrat nad úroveň 1,28, no rast k 1,2840 považujeme za zaujímavý na predaj; v prípade prelomenia je ďalšou zaujímavou úrovňou hladina 1,2890. Upozorňujeme, že zajtra sú akciové trhy v Európe ako aj v US zatvorené kvôli Veľkému piatku a na starom kontinente aj v pondelok. Nízka likvidita bude podporovať vysokú volatilitu a treba na to brať ohľad pri obchodovaní.

Príjemné sviatky želá celý tím TRIM Broker a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciový trh klesá kvůli výprodejům velkých technologických společností
    Uplynulý týden byl na finančních trzích ve znamení prudkých výkyvů. Jedním z příkladů byl výprodej velkých technologických společností minulý pátek, který způsobil masivní pokles akcií.
  • Akciový trh otevřel týden na pozitivní notě.
    V pondělí akciový trh Spojených států uzavřel obchodní seanci s mírným nárůstem hlavních indexů po dlouze době ztrát, která trvala od srpna. Od začátku týdne se obchodníci soustředí na nadcházející setkání FED-u a ve zveřejněných statistikách se pokoušejí najít klíč k výslednému rozhodnutí setkání. Trhy se tak snaží odhadnout, zda bude současný objem QE ponechán na nezměněné úrovni nebo se zredukuje. Změny, a tedy zúžení v současném nastavení kvantitativního programu očekává až třetina ekonomů, zatímco ostatní stále věří, že obrat nastane až na březnovém setkání.
  • Akciový trh pod tlakem, JEN vítězí, index ZEW z Německa; analýza EUR/GBP, EUR/JPY a CAD/CHF
    Evropskou ekonomiku dnes čekají opět výzvy v podobě publikace výsledků německého indexu ZEW, jež reflektuje, co s...
  • Akciový trh před zprávou o amerických nonfarms váhá
    Americké akcie ve čtvrtek kolísaly mezi zisky a ztrátami, když investoři zjistili, že přecenili program Federálního rezervního systému týkající se inflace.
  • Akciový trh se probouzí, odpolední klíčová data z trhu práce USA, analýza EUR/USD, EUR/AUD, NZD/USD
    Americký akciový trh má za sebou dva úspěšné dny, kdy dohnal novoroční ztráty a za rok 2015 se již obchodu...
  • AKCIOVÝ TRH SE VDĚČNĚ USMÍVÁ NA AMERICKÝ DOLAR
    Průmyslový Dow Jones navyšuje své akciové zisky již desátý den po sobě, když si přidal dalších 0,6% na 14 539, což jsm...
  • Akciový trh v Evropě v úterý vytrvale klesá
    Od samého začátku obchodování vykazují evropské akciové indexy v souvislosti s rostoucím napětím v souvislosti se situací ve východní Evropě pokles o 3 %.
  • Akciový trh v oslabení, měnový trh čeká na zápis FOMC; analýza ROPY, DOW JONES, FTSE 100
    Výborná data z realitního amerického sektoru, která v počtu nově stavěných domů dosáhla v červenci osmiletých maxim, včera...
  • Akciový trh vstřebává výsledky zasedání Fedu
    Konečně se odehrála klíčová událost týdne. Již bylo řečeno, že jakmile jsou známy výsledky zasedání FOMC, musíme počkat alespoň den, než informace stráví trhy. V prvních 24 hodinách po takto významné události jsou trhy často emotivní. Emocionální obchodování je vždy nelogické. To se stalo v případě amerických akciových indexů.
  • Akciový trh v USA. Únava z masivního růstu nebo jen nadechnutí se před dalšími firemními výsledky?
    Index Dow Jones -0,76 % na 42946,24 b. S&P 500 -0,42 % na 5840,16 b. Nasdaq Composite -0,19 % na 18454,84 b.
  • Akciový trh zlatu usnadnil situaci
    Pokračující prodejní tlak na akciových trzích pomáhá zlatu opět zářit jako bezpečné aktivum. Podle některých ekonomů rostoucí inflační tlaky zhoršují rostoucí rizika poklesu.
  • Akciový výhled: Akcie v Evropě otevřou nový měsíc v klidnějším módu
    Konec října nezastihl akciové trhy v optimální formě, po klesající Evropě včera Wall Street propad prohloubila (SP500 -1,9 %, Nasdaq -2,4 %). Výsledky velkých firem (MSFT, Meta) společně s nejistotou kolem voleb přiměly investory prodávat. Dnes ráno však futures naznačují klidnější vstup do nového měsíce. Již včera večer po zavření trhu rostly akcie INTC a AMZN po výsledcích. V Asii se držely čínské akcie, zatímco Japonsko bylo v záporu (-2,5 %).
  • Akciový výhled: Akcie v úzkém rozpětí, domácí banky na krátkodobých či letošních maximech
    Dle futures se akcie budou v novém týdnu rozjíždět v úzkém pásmu resp. s tendencí k mírnému poklesu (-0,2 %). Investoři čekají na další katalyzátory v podobě amerických prezidentských voleb, pokračuje napětí na Blízkém východě. V poslední době se sázky na vítězství přiklánějí na stranu D. Trumpa.
  • Akciový výhled: Akcie začnou poklesem
    Dle indikací futures vstoupí do nového týdne a měsíce současně evropské akcie oslabením (cca -0,5%). Svoji roli hraje politická nestabilita ve Francii, kde se hraje o státní rozpočet. S poklesem Eura se posunuje výše USD. Asie přes noc přidávala kolem +1%, výrobní data z Číny naznačila zlepšení druhým měsícem v řadě. Ze sledovaných událostí tohoto týdne budeme dnes sledovat údaje PMI z Eurozóny, ve středu má mít pro změnu projev šéf Fedu Powell, další den proběhne zasedání OPEC a v pátek budou trhy sledovat data z amerického trhu práce. Pražská burza v závěru minulého týdne mírně ztratila, index PX uzavřel na hodnotě 1682 bodů (-0,3%). Banky si odepisovaly kolem -0,5%, Erste uzavřela pod 1300 Kč, ale ve Vídni zaznamenala posléze růst na 1311 Kč. Akcie ČEZu se bez nových informací vracely níže k 960 Kč (-0,9%). Dnes čekáme obchodování v podobném duchu, sentiment bank v Evropě (pokles) bude dále působit i na domácí banky.
  • Akciový výhled: Banky v Evropě v zelených, americké futures v záporu
    Druhá polovina úterního obchodního dne se většině evropských indexů nevydařila, zvláště Německo (DAX -1 %) zasáhla zpráva o ziskovém varování firmy BMW. Naděje na lepší druhou polovinu roku pro automobilový průmysl dále klesly. Dnes ráno naopak bude pro bankovní sektor podporou zpráva o nákupu podílu italské Unicredit v německé Commerzbank. V Evropě tak čekáme stabilnější otevření.
  • Akciový výhled: BOJ se snaží uklidnit trhy
    Holubičí komentáře guvernéra japonské BOJ pomohly oslabit -2% japonskou měnu vůči USD a současně poslaly vzhůru asijské indexy. Japonsko, Tchaj-wan i Korea tak registrovaly přes noc solidní zisky, i když z denních maxim ustoupily. Z makro zpráv ráno přišla mírně lepší než očekávaná německá průmyslová produkce za červen (meziměsíčně +1,4% vs. +1% oček., meziročně však -4,1%). Evropské akcie tak budou dle indikací futures otvírat růstově (+0,5%), na výsledkovém poli vidíme smíšené výsledky firem. Mírně horší než oček. zisk reportovala Commerzbank , současně banka oznámila zpětný odkup akcií. V Praze budou investoři „ladit“ pozice před zítřejšími výsledky ČEZu. Domácí trh v úterý posílil +1,8% na 1530 bodů indexu PX. Po propadech se zvedly zpět zejména banky, KB uzavírala na 757 Kč (+2,8%), Moneta na 103 Kč (+2,4%). Erste přidala +1,6% a vykazovala vyšší volatilitu (denní maxima nad 1130 Kč). Dnes celkově zkusí domácí trh zřejmě znovu růst.
  • Akciový výhled: COLT CZ bude po výsledcích spíše ztrácet
    Evropské akcie se budou dle indikací futures ve čtvrtek ráno snažit mírně růst (+0,3 %). Zatím se jim tento týden ale nepodařilo tyto úvodní „snahy“ potvrdit přes den a poté spíše mírně ztratily. Sentimentu určitě nepomáhá riziko eskalace rusko-ukrajinského konfliktu. Po zavření trhu večer v USA reportovala NVDA, i když společnost předvedla lepší než očekávaný kvartál, nejvíce optimistické předpoklady k výhledu nenaplnila.
  • Akciový výhled: COLT CZ zaostal za odhady
    Evropské akcie budou ve čtvrtek ráno otvírat v kladném teritoriu kolem +0,3% dle indikací futures. Ty zámořské aktuálně přidávají +0,5%. Sentiment podpořily včera večer po zavření trhu výsledky společnosti NVDA, která překonala odhady trhu a navíc oznámila split svých akcií 10:1. V Asii se dařilo Japonsku (+1,2%), brzdou byly naopak čínské akcie a propad byl k vidění v Hong Kongu (-1,5%). Kromě výsledků NVDA stojí za zmínku zveřejněné zápisky ze zasedání FEDU, kde byla patrná nejistota jeho členů ohledně hodnocení inflace (indexy v reakci včera ztrácely). V Praze dnes zveřejnila výsledky hospodaření společnost COLT CZ. Oproti odhadům trhu však zaostala, čistý zisk dosáhl 360 mil. Kč (odhad 404 mil.) a EBITDA 488 mil. Kč (vs. 604 mil. Kč). Po nedávném růstu akcií by tak mohl být na COLTu prostor pro vybírání zisků.
  • Akciový výhled: Čeká nás zřejmě klidnější den, v USA svátek
    Ve středu ráno čeká evropské akcie dle indikací futures lehce růstové otevření (+0,2%). A vzhledem k svátku v USA to vypadá na velmi klidný den. Okolní trhy mají po propadech z minulého týdne za sebou dva růsty, s návratem do pozic však investoři vzhledem k nejisté politické situaci ve Francii příliš nespěchají. V zámoří sledujeme stále stejnou „písničku“, když růst se v podstatě soustředí na horečku kolem AI, společnost NVDA včera dokonce v tržní kapitalizaci překonala MSFT a stala se nejhodnotnější firmou světa.
  • Akciový výhled: Čekání na US volby
    Akciové trhy vstoupily do nového týdne opatrně, Evropa se ve druhé části včerejšího obchodování svezla do záporu (např. DAX -0,6 %). Nakonec se nedařilo ani Wall Street, kde index SP500 v pondělí ztratil -0,3 %. Aktuálně zámořské futures mírně rostou (+0,1 %) a podobné „snahy“ má také Evropa.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani