Sobota 21. prosince 2024 19:28
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Cyprus čaká stratená dekáda

26.03.2013 13:29  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

SP500 mal opäť hviezdy na dosah

Akciový index SP500 sa včera obchodoval len na vzdialenosť jedného bodu od svojich rekordných uzatváracích maxím z októbra 2007, no nakoniec uzatvoril v strate. Dôvodom je stála neistota o to, aké dôsledky môže mať cyperská reštrukturalizácia. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones -0,44%, SP500 -0,33%, Nasdaq Composite -0,30%.

Cyperské riešenie základom pre budúcnosť

Výrazný pokles včera zaznamenala spoločná mena a to po slovách holandského ministra financií a šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema, ktorý v rozhovore pre agentúru Reuters povedal, že proces záchrany finančného sektora by mohol byť použitý ako šablóna pre ďalšie záchranné akcie v eurozóne. Konkrétne v rozhovore povedal: „Čo sme včera večer urobili, nazývame zníženie rizík... Ak je v nejakej banke riziko, naša prvá otázka by mala byť “Dobre, a čo s tým chce urobiť samotná banka? Čo môže banka urobiť aby sa sama rekapitalizovala?“ Ak to banka sama nedokáže, tak sa porozprávame s akcionármi a držiteľmi dlhopisov. Požiadame ich o účasť na rekapitalizácii banky a ak to bude nutné, opýtame sa to aj držiteľov nepoistených vkladov.“ Na otázku, čo to znamená pre iné krajiny s veľkými finančnými sektormi, týmto krajinám priamo odkázal: „Riešte problém (bánk) predtým, než sa dostanete do problémov. Posilnite banky, opravte svoje bilancie a uvedomte si, že ak sa banky dostanú do problémov, odpoveďou už nemusí byť automaticky to, že prídeme a zoberieme na seba váš problém. My vám ho vrátime. To bude náš prvý krok. Vrátiť vám riziká. Vy si ich riešte.“ To znamená, že celý plán rekapitalizácie bánk cez ESM v podstate hodil do koša: „Mali by sme sa snažiť dosiahnuť situáciu, kedy už nikdy nebudeme musieť zvažovať rekapitalizáciu... Ak máme viacero nástrojov, ktorými sa dá realizovať bail-in (záchrana z vlastných radov), potreba priamej rekapitalizácie bude klesať... Myslím si, že prístup musí byť taký, že najprv sa problémy banky musia riešiť v samotnej banke predtým, než sa pozrieme po verejných zdrojoch alebo iných inštrumentoch prichádzajúcich z verených peňazí. Banky by mali byť schopné zachrániť sa samé, alebo sa aspoň v istom rozsahu rekapitalizovať alebo reštrukturalizovať.“ To, že to nie je jednorazová udalosť, ale začiatok novej éry, povedal v nasledujúcich slovách: „Teraz ideme cestou bail-in (záchrany z vlastných radov) a som presvedčený, že trhy to zoberú ako rozumný, veľmi konkrétny a priamy prístup namiesto veľmi všeobecného prístupu... Bude to nútiť všetky finančné inštitúcie ako aj investorov aby si premysleli riziká, ktoré podstupujú, pretože by im neskôr mohli spôsobiť straty. Riziko je ich.“

Myslíme si, že šéf euroskupiny pomerne jasne vystihol tento nový model. V podstate je to taký model, aký by mal byť štandardne použitý. Straty najskôr nesú akcionári a následne držitelia dlhopisov a vkladatelia s vkladmi nad 100 tis. euro. Takýto model už bol v Európskej únii použitý a v podstate znamená, že banky už nemajú istotu systémovej podpory zo strany EU. ESM bol v podstate hodený do koša a bankám bola tiež odrezaná noha systémovej podpory zo stoličky, na ktorej sedia.

Eurozóna sa bojí bankrotov bánk

Aj keď bankrot je normálnym nástrojom na odstraňovanie rizík a nesenie strát subjektmi, ktoré ich majú niesť, v Európe sa stále berú straty ako niečo, čo je zlé. Kým v US už všetky veľké banky napísali svoju poslednú vôľu, aby sa jednoznačne vedelo, čo s nimi v prípade problémov robiť, v eurozóne nastáva problém, pretože banky sú až veľký problém. Vlastného akcionárskeho kapitálu majú veľmi málo, kým vkladov a dlhopisov je veľmi veľa. Preto je reakciou na takéto správy útek kapitálu od týchto inštitúcií.

Cyprus je len ďalší zo série špeciálnych prípadov

Aby tento útek nebol výrazný, dnes prišli pred médiá politici, aby včerajšie komentáre Dijsselbloema dementovali. Z kancelárie samotného šéfa euroskupiny prišlo vyjadrenie, že „proces makroekonomickej úpravy je ušitý na mieru konkrétnej krajine a nie sú použité žiadne modely alebo šablóny.“ Nowotny z ECB zas povedal, že Cyprus je špeciálny prípade a nie je modelom pre ostatné záchrany. Španielsky minister financií de Guindos zas povedal, že cyperský záchranný model bol unikátny a nebude použitý na iné krajiny. Benoit Couere z ECB tiež povedal, že cyperská situácia ja unikátna.

ECB nechce vidieť realitu

Couere z ECB tiež povedal veľkú „perlu“. Povedal, že eurozóna potrebuje spoločnú reguláciu a že „eurozóna potrebuje identifikovať svoje problémy skôr.“ Ak sa pozrieme na to, prečo sa ocitol Island v kríze alebo prečo muselo byť zachránené Írsko, je jasné, že jeden z najväčších problémov eurozóny bol už identifikovaný.

Banková bublina

Priložený graf z Financial Times ukazuje, že Cyprus ako aj Írsko boli veľkým problémom, no ešte dva väčšie čakajú na prípadné ďalšie problémy. Ide o finančné trhy Malty a Luxemburska. Aktíva luxemburských bánk totiž dosahujú až 22,5 násobok HDP krajiny. Oproti tomu je španielsky finančný sektor malý a dokonca pod priemerom EU.

Nerovnováhy v eurozóne ostávajú

Eurozóna tak aj päť rokov po začatí svojej vlastnej krízy má všetky podstatné problémy: obrovské nerovnováhu medzi severom a juhom, neschopnosť dohodnúť sa na vyššej integrácii, ktorá by pomohla k zabezpečeniu životaschopnosti menovej únie a má stále obrovský bankový sektor, ktorý vytvára veľké riziká. Kým sa neodstránia všetky tieto riziká, bude eurozóna tápať.

Cyprus čaká viac než len stratená dekáda

Ako zle môžu skončiť krajiny, ktoré uplatnili zlé politiky, ukazuje grécky príklad. O pár rokov sa takto asi pozrieme aj na Grécko. Podľa odhadov Societe Generale poklesne do roku 2017 cyperské HDP o približne 20%. Podobný názor má aj hedge fond Exotix s tým rozdielom, že takýto prudký prepad očakávajú už do polovice roka 2015. Cyperský profesor Hari Tsoukas zas odhaduje, že miera nezamestnanosti na ostrove sa môže z aktuálnych úrovní zdvojnásobiť na 30%. To znamená, že Cyprus čaká minimálne stratená dekáda. Najbližších 10 rokov sa návrat na obdobie spred krízy pri nominálnom HDP neočakáva.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Currency vigilantes útočia
    Akciový index Dow Jones včera ukončil obchodovanie na nových rekordných maximách a to aj napriek poklesu...
  • Curvedao klesá o 📉 20 % na úroveň Egorovovy maržové výzvy?
    Kryptoměna CurveDao je jednou z nejsystémovějších kryptoměn pro decentralizované finance (De-Fi). Zakladatel celého ekosystému Curve Michael Egorov podle zprávy ze začátku srpna držel v protokolech o půjčování kryptoměn 100 milionů dolarů.
  • CurveDAO ztrácí 26 % na pozadí rizika likvidace pozice Egorova a hacknutí UwU 📉
    CurveDAO (CRV) se dnes propadl o téměř 40 %, ale nyní token ztrácí 26 %, po mírném odrazu. Tržní kapitalizace kryptoměny nyní činí 318 milionů dolarů. Podle zpravodajství Lookonchain krach trhu konečně přivedl Michaela Jegorova (kryptospekulanta, zakladatele Curve Finance a držitele CurveDAO) do likvidačního režimu.
  • CVVM: Ekonomickou situaci ČR vnímá jako špatnou 57 procent lidí
    Ekonomickou situaci Česka vnímá jako špatnou 57 procent lidí, jako dobrou naopak 16 procent dotázaných. Výrazně lépe Češi hodnotí životní úroveň své domácnosti. Téměř tři pětiny lidí ji označují za dobrou. V obou případech se hodnocení od posledního průzkumu, který se uskutečnil letos na jaře, významně nezměnilo. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
  • CVVM: Názory lidí na ekonomickou situaci ČR se prudce zhoršily
    Názory lidí na ekonomickou situaci České republiky se podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd (CVVM) prudce zhoršily. Zatímco v březnu ji jako dobrou hodnotila téměř polovina lidí, aktuálně je to necelá čtvrtina. Zároveň stoupl podíl negativních hodnocení z březnových 12 procent na aktuálních 33 procent. Další vývoj hospodářství vidí Češi ještě hůře. Se zhoršením počítají tři čtvrtiny respondentů, letos v lednu to přitom byla třetina. Propad je zjevnou reakcí na nastupující ekonomickou krizi spojenou s koronavirovou pandemií, uvedlo CVVM.
  • CVVM: Většina Čechu je stále proti přijetí eura
    Mezi českou veřejností nadále převládá odmítavý postoj k přijetí eura. Proti evropské měně je 75 procent Čechů, tedy zhruba stejně jako v předchozích letech. Počet příznivců přijetí eura se drží na 20 procentech. Vyplynulo to z dnes zveřejněného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Z hodnocení dopadů členství ČR v Evropské unie na určité oblasti veřejného života nejlépe vyšly služby a zboží, nejhůře zemědělství.
  • Cyklické sektory v pátek ustupují na úkor defenzivy
    Inflace v eurozóně za červen klesla těsně pod 2 procenta, přesně podle očekávání. V zásadě je i přesně na cíli ECB, která ale mezitím ohlásila úpravu své strategie a posun symetricky na 2 procenta. K nové strategii má na nadcházejícím jednání také oznámit konkrétní záměry, na něž však aktuální inflační údaj nebude mít vliv.
  • Cyklistika zažívá nebývalý boom i na burzách
    V letošním druhém čtvrtletí rostou tržby cyklistických výrobců až o stovky procent a tomu odpovídá i aktuální růst cen akcií těchto společností, ukázalo to analýza brokera TopForex. Firmy ze segmentu cyklistiky tak neplánovaně těží z opatření omezujících společenský i pracovní život ve všech hlavních ekonomikách světa, včetně snahy obyvatel vyhnout se veřejným dopravním prostředkům.
  • Cyklus zvyšování úrokových sazeb je téměř na vrcholu
    Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 75bb, čímž se dvoutýdenní repo sazba dostala z 3,75 % na 4,50 %. To je v souladu s odhadem analytiků. V tržních sazbách byl před zasedáním již zaceněn „hike“ o 100bb. Koruna proto na první pohled kontraintuitivně na další nadstandardní zvýšení sazeb reagovala korekcí k slabší úrovni (i když nutno zmínit, že z nejsilnější úrovně od roku 2011). Forwardové sazby zůstaly po zveřejnění nejprve bez větších pohybů, stejně jako výnosy státních dluhopisů. Ovšem po tiskové konferenci zkorigovaly k nižší úrovni.
  • Cyperský rozsudok: grécka cesta
    Tak ako sa dalo očakávať, dohoda o Cypre padla opäť cez víkend a teraz mal trh viac dôvodov na radosť. Kontro...
  • Cyprus: ďalší európsky unikát
    Detaily záchrany Cypru, ktoré prišli cez víkend, priniesli jedno obrovské prekvapenie. Nie je to v tom, že krajine...
  • CYRRUS vstoupil do fondu Bohemian Empire
    Finanční holding CYRRUS GROUP majetkově vstoupil do Bohemian Empire, českého fondu kvalifikovaných investorů. Transakci schválila Česká národní banka.
  • Czech CPI
    Česká inflace se v prosinci zvýšila, ČNB pravděpodobně opět zvýší v únoru sazby. Český růst spotřebitelských cen se na konci loňského roku zrychlil. Cenový pohyb zaznamenal meziroční nárůst o 2,4 procenta a byl v souladu s očekáváním. Inflace v prosinci vzrostla o 0,1 procenta.
  • CzechCrunch: Největšími e-shopy na českém trhu jsou Alza, Mall a Rohlík
    Největšími internetovými obchody na českém trhu jsou e-shop s elektronikou Alza, nákupní galerie Mall.cz a on-line supermarket Rohlík.cz. Stovka největších e-shopů měla loni tržby 120 miliard korun, což je 60 procent celkové útraty Čechů na internetu. Vyplývá to z žebříčku on-line magazínu CzechCrunch.
  • CZECH FUND otevírá fond kvalifikovaných investorů s developerskými projekty
    Nový fond kvalifikovaných investorů Czech Development Fund SICAV (CDF) se zaměří na investice do developerských projektů ve střední Evropě, které zhodnotí při jejich prodeji. V prvním roce počítá s projekty v hodnotě 1,4 miliardy korun a pro investory cílí na výnos 6,75 procenta ročně.
  • Czechoslovak Group je v první stovce největších zbrojovek na světě
    Do stovky největších světových zbrojovek se dostala česká společnost Czechoslovak Group (CSG). Ve zprávě o mezinárodním obchodu se zbraněmi za loňský rok to dnes uvedl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). Česká firma je na 89. místě a v první stovce je poprvé. Podle zprávy 100 největších zbrojních firem loni zvýšilo prodej meziročně o 4,2 procenta na 632 miliard dolarů (15,2 bilionu Kč). Loňský rok byl druhým rokem války na Ukrajině, Izrael v něm zahájil válku v Pásmu Gazy a napětí rostlo i v Asii.
  • Czechoslovak Group kupuje italského výrobce zbraní pro lovce a sportovce
    Průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group (CSG) kupuje 80procentní podíl v italské rodinné firmě Armi Perazzi, která vyrábí brokovnice pro lovce a sportovce. Zbylých 20 procent zůstane potomkům zakladatele firmy, jehož rodina podnik nadále povede. V tiskové zprávě o tom dnes informovali zástupci CSG. Cenu transakce neuvedli. Pro Czechoslovak Group je to v poslední době další akvizice v Itálii, koncem loňského roku získala firma většinový podíl v předním výrobci malorážové munice Fiocchi Munizioni.
  • Czechoslovak Group kupuje za 45 mld. Kč muniční divizi americké Vista Outdoor
    Průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group (CSG) kupuje od americké firmy Vista Outdoor její muniční divizi Sporting Products, jejíž součástí je řada značek a výrobců malorážové munice a jejích komponentů v USA. Cena obchodu je 1,91 miliardy dolarů (zhruba 45 miliard korun). Podmínkou jeho dokončení je souhlas akcionářů výrobce malorážové munice společnosti Vista Outdoor a národních regulačních úřadů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek.
  • Czechoslovak Group má většinu ve Fiocchi, předním výrobci malorážové munice
    Holding Czechoslovak Group (CSG) koupil většinový podíl v italském podniku Fiocchi Munizioni, předním výrobci malorážové munice. Podle CSG jde o největší zahraniční investici v historii českého obranného průmyslu, cenu nezveřejnil. Holding vlastněný podnikatelem Michalem Strnadem se stal vlastníkem 70 procent italského podniku, podíl odkoupil od investiční skupiny Charme Capital Partners, uvedl v tiskové zprávě mluvčí CSG Andrej Čírtek.
  • CZECH REPUBLIC ECONOMIC REVIEW AND A WEEKLY FORECAST FOR EURCZK, MARCH 17-21, 2014
    A range of economic indicators was published this week in Czech Republic. Let us start with industrial manufacturing...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje