Středa 08. ledna 2025 14:31
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap trade smarter

Akciový trh je mŕtvy. Nech žije akciový trh.

09.01.2013 13:54  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

S novým rokom na akciovom trhu vždy prichádzajú aj očakávania cenových cieľov pre jednotlivé akciové indexy na konci roka. Toto analytické zápolenie má dlhú históriu a aj keď väčšina analytikov nemá pravdu, nič im nebráni v tom, aby na nový rok opäť zverejnili ďalšie odhady založené na množstve premenných, ktorých výsledkom je vždy jedno číslo, štandardne vyššie než rok predtým. A investorská verejnosť im nesprávne predpovede vždy odpustí, veď udalosti ako reštrukturalizácia gréckeho dlhu alebo odhodlanie ECB nakupovať dlhopisy problémových krajín sa nedali očakávať.

Ak sa ale pozrieme na akciový trh ako celok zistíme, že jeho atraktivita a dynamickosť poslednú dobu klesá a do pozornosti sa dostávajú hlavne dlhopisy. Nie tie štátne, o ktorých najčastejšie počúvame ako o veľkej bubline, ale korporátne dlhopisy. Obligácie s nižšou kvalitou totiž dva roky po sebe zarobili investorom najviac zo všetkých hlavných skupín aktív. Prekonali tak aj akcie malých spoločností. Má tento trend tendenciu pokračovať aj v budúcnosti? Pravdepodobne áno.

Na akciový trh totiž prichádza stále menej a menej firiem a tak sa z akcií, kedysi najatraktívnejšieho trhu vôbec, stáva len trh s akciami Apple, poznamenaný viacerými bleskovými prepadmi a tiež sa z Wall street stáva raj pre vysokorýchlostné obchodné systémy HFT.

Za rok 2012 získali globálne firmy v prvotných úpisoch akcií, teda IPO, len 112 mld. USD, čo je najmenej od roku 2008. V Európe bol objem IPO tretinový oproti roku 2011, v Ázii polovičný a US môže za rovnaký level poďakovať len rozhodnutiu Facebooku vstúpiť na burzu.

Nejde ale o nový trend. Kým medzi rokmi 1980 až 2000 priemerne v US vstupovalo na burzu 311 spoločností ročne, od roku 2011 do roku 2009 poklesol tento údaj na 102. Najvýraznejšie bol tento pokles vidieť pri malých firmách. Tam poklesol počet firiem, ktoré chcú ísť na burzu zo 165 na 29.

Kde môžeme hľadať dôvod tohto vývoja? Vysoká regulácia kótovaných spoločností je asi len jedným z dôvodov. Skôr sa pozrime na trendy v private-equity spoločnostiach, ktoré agresívne skupujú malé perspektívne firmy, ktoré by za iných okolností mohli byť na burze a tiež na akvizície zo strany veľkých hráčov na trhu. Firmy ako IBM a Google skúpia ročne niekoľko desiatok firiem, čím znižujú počet adeptov na IPO.

Príkladom je aj Londýn, ktorý je cieľom číslo jeden pre spoločnosti z východnej Európy, ktoré chcú vstúpiť na burzu. Kým v roku 2002 bolo na tomto akciovom trhu 1531 spoločností, na konci roka 2012 ich bolo len 936.

V súkromných rukách je k dispozícii toľko kapitálu, že perspektívne firmy už nepotrebujú hľadať na burze tisícky investorov, ale cez rôzne investičné kluby a spomínané private-equity firmy nájdu niekoľkých partnerov bez väčšej námahy.

Dobrým príkladom tohto trendu je Facebook. Kým firma agresívne rástla a každoročne dokázala investorom zarobiť stovky percent, v čase umiestňovania na burzu bola predávaná pri svojom vrchole a koncovým investorom ostali len oči pre plač. To znamená, že burza sa postupne stáva len výkladiskom pre firmy, ktoré už majú najväčšiu fázu rastu za sebou.

Znamená to teda že akciový trh je mŕtvy? Určite nie. Len sa netreba spoliehať na to, že akcie budú investorom bez námahy zarábať najbližších 10 rokov. Aktívna správa portfólia a tiež aj diverzifikácia do dlhopisov a komodít sa ukáže počas najbližších rokov ako správna cesta.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciovými indexmi v súčasnosti hýbe technika (TA, D1)
    Na hlavných európskych  a amerických indexoch sme sa v posledných dvoch dňoch dočkali prudkého rastu. A to bez toho, a...
  • Akciovým trhům se dnes nedaří
    Americké akciové trhy dnes otevřely v červených číslech. Index Dow Jones klesá o 0,5 %, S&P 500 a technologický Nasdaq oslabují o 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 ztrácí většina sektorů. Nejhůře jsou na tom energetické společnosti, které odepisují 1,2 % své hodnoty. Menší zisk, ve výši 0,3 %, si připisují síťová odvětví.
  • Akciovým trhům se opět dostává optimismu
    Globálním akciovým trhům se během dnešní seance daří. Evropské burzy si ve většině případů připisují zisky do jednoho procenta. Celoevropský Stoxx 600 pak v odpoledních hodinách roste o 0,6 %. Nejvíce se daří informačním technologiím (+2,2 %), finančním domům (+1,6 %) nebo prodejcům spotřebního zboží (+1,5 %). Podobný ráz obchodování je patrný i na levém břehu Atlantiku. Americký index S&P 500 přidává více jak jedno procento a hlavními tahouny jsou stejné sektory jako na starém kontinentu. Důvodem nákupní nálady je uvolnění napětí na trzích poté, co zazněly informace, že čínští představitelé na začátku října odcestují do Washingtonu za účelem jednání o obchodní dohodě.
  • Akciovým trhům se uplynulý týden dařilo
    Akciovým trhům se uplynulý týden dařilo, americký index S&P 500 se dostal poprvé nad úroveň 2000 bodů, kterou překonal...
  • Akciovým trhům se včera dařilo
    Včerejší americká seance navázala na úspěšné obchodování v Asii a Evropě a hlavní indexy si tak připsaly zisky. Průmyslový Dow Jones posílil o 0,3 %, S&P 500 o půl procenta a technologický Nasdaq o 1,1 %. Dařilo se tak především cyklickým sektorům. V rámci indexu S&P 500 byli nejúspěšnější prodejci dlouhodobého spotřebního zboží, jejichž akcie si připsaly 1,1 %. Naopak zástupci utilit, realitních developerů či komunikací registrovali převahu prodejních příkazů, a tak jejich akcie uzavřely v červeném. Globální apetit po akciích byl způsoben prohlášením o zrušení zamýšleného uvalení 5% cel na dovoz mexického zboží do Spojených států.
  • Akciový optimismus se přenáší do zámoří, výš pokračuje i eurodolar
    Dnešní obchodování se na hlavních trzích dál nese v optimistickém duchu. Jeho zdroj hledejme v ujištění Donalda Trumpa, že obchodní dohoda s Čínou stále platí, a v dobrých makrodatech z eurozóny. To jsou informace, které jsme dostali už dopoledne, ale od té doby trhům nic nedokázalo náladu pokazit.
  • Akciový růst na obou stranách Atlantiku, euro nejsilnější za zhruba dva týdny
    Americké akciové trhy zahájily dnešní obchodování širokou rally. V indexu S&P 500 rostlo všech 11 podskupin a technologický Nasdaq přidával před kvartálními čísly Netflixu zhruba 2 procenta. Apple a Alphabet odrazily svoje pondělní ztráty. Stranou pozornosti tak zůstávají data z amerického realitního trhu. Tempo zahajování nových staveb v červnu kleslo meziměsíčně o 2 procenta, i když trh čekal růst.
  • Akciový trh by mohl po prezidentských volbách v USA dosáhnout nových rekordů, ale zatím bude klesat
    Index S&P 500 klesl minulý týden z rekordního maxima o 2,95 % a vytvořil tak v týdenním grafu divergenci s oscilátorem Marlin. Fibonacciho paprsky nepřímo potvrzují vrchol a obrat trhu. Naším úkolem je určit načasování a hloubku probíhající korekce.
  • Akciový trh doufá, že sazby půjdou níže!
    Další týden na trzích přinesl zajímavou volatilitu, jelikož dorazily zásadní zprávy pro americkou ekonomiku. Data z amerického trhu práce opět pozitivně překvapila, což je něco, s čím americká centrální banka příliš nepočítá. Na druhou stranu klesly meziročně mzdy, a to je pozitivní pro další vývoj inflace. V pátek odpoledne však dorazila velmi špatná data ze sektoru služeb potvrzující, že recese může být za rohem.
  • Akciový trh ignoruje realitu - sektorová analýza
    „V posledních měsících se vytvořil „dokonalý mix“ událostí, který přispěl k extrémnímu optimismu na akciových trzích. Ovšem v současnosti je trh iracionální a nereaguje na měnící se fundamenty, které mu nehrají do karet,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Akciový trh klesá kvůli výprodejům velkých technologických společností
    Uplynulý týden byl na finančních trzích ve znamení prudkých výkyvů. Jedním z příkladů byl výprodej velkých technologických společností minulý pátek, který způsobil masivní pokles akcií.
  • Akciový trh otevřel týden na pozitivní notě.
    V pondělí akciový trh Spojených států uzavřel obchodní seanci s mírným nárůstem hlavních indexů po dlouze době ztrát, která trvala od srpna. Od začátku týdne se obchodníci soustředí na nadcházející setkání FED-u a ve zveřejněných statistikách se pokoušejí najít klíč k výslednému rozhodnutí setkání. Trhy se tak snaží odhadnout, zda bude současný objem QE ponechán na nezměněné úrovni nebo se zredukuje. Změny, a tedy zúžení v současném nastavení kvantitativního programu očekává až třetina ekonomů, zatímco ostatní stále věří, že obrat nastane až na březnovém setkání.
  • Akciový trh pod tlakem, JEN vítězí, index ZEW z Německa; analýza EUR/GBP, EUR/JPY a CAD/CHF
    Evropskou ekonomiku dnes čekají opět výzvy v podobě publikace výsledků německého indexu ZEW, jež reflektuje, co s...
  • Akciový trh před zprávou o amerických nonfarms váhá
    Americké akcie ve čtvrtek kolísaly mezi zisky a ztrátami, když investoři zjistili, že přecenili program Federálního rezervního systému týkající se inflace.
  • Akciový trh se probouzí, odpolední klíčová data z trhu práce USA, analýza EUR/USD, EUR/AUD, NZD/USD
    Americký akciový trh má za sebou dva úspěšné dny, kdy dohnal novoroční ztráty a za rok 2015 se již obchodu...
  • AKCIOVÝ TRH SE VDĚČNĚ USMÍVÁ NA AMERICKÝ DOLAR
    Průmyslový Dow Jones navyšuje své akciové zisky již desátý den po sobě, když si přidal dalších 0,6% na 14 539, což jsm...
  • Akciový trh v Evropě v úterý vytrvale klesá
    Od samého začátku obchodování vykazují evropské akciové indexy v souvislosti s rostoucím napětím v souvislosti se situací ve východní Evropě pokles o 3 %.
  • Akciový trh v oslabení, měnový trh čeká na zápis FOMC; analýza ROPY, DOW JONES, FTSE 100
    Výborná data z realitního amerického sektoru, která v počtu nově stavěných domů dosáhla v červenci osmiletých maxim, včera...
  • Akciový trh vstřebává výsledky zasedání Fedu
    Konečně se odehrála klíčová událost týdne. Již bylo řečeno, že jakmile jsou známy výsledky zasedání FOMC, musíme počkat alespoň den, než informace stráví trhy. V prvních 24 hodinách po takto významné události jsou trhy často emotivní. Emocionální obchodování je vždy nelogické. To se stalo v případě amerických akciových indexů.
  • Akciový trh v USA. Únava z masivního růstu nebo jen nadechnutí se před dalšími firemními výsledky?
    Index Dow Jones -0,76 % na 42946,24 b. S&P 500 -0,42 % na 5840,16 b. Nasdaq Composite -0,19 % na 18454,84 b.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex