Neděle 17. listopadu 2024 01:18
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Mauzóleum problémov

19.11.2012 13:07  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Záver minulého týždňa sa niesol v miernom optimizme po prvom rokovaní amerického prezidenta Obamu so zástupcami Kongresu. Témou bol samozrejme fiškálny útes. Prvé oficiálne vyjadrenia boli ako z bruselských salónov (veríme, že sme schopní dohody ... tón konverzácie bol úplne iný ako naposledy ... dohoda je na ceste ... atď.). Napriek tomu sa však dá veriť, že po niekoľkých týždňoch napätia a rokovaní príde Kongres s plánom, ako vyriešiť aspoň najpálčivejšie výzvy a získanie času na strategickejšie riešenia. Dôvodom, prečo veriť USA je ten, že už existuje plán, ktorý treba akurát osekať aby bol akceptovateľný demokratmi (hlavne v otázke verejných výdavkov) aj republikánmi (hlavne v otázke daní). Keďže obe strany musia v niečom ustúpiť, nebude to ľahké. Ale nakoniec dohoda padne. Pretože rokujú dve strany.

A to je presný opak toho, čo sa deje v nefunkčných Spojených štátoch európskych (čo je predstava Bruselu o EÚ). Tu sa zásadné veci naťahujú už roky a neexistuje ani plán, ani dohoda. Najpálčivejšie to vidieť hlavne v dvoch dôležitých bodoch, bankovej únii a gréckom projekte. Tu sa už budeme zväčša opakovať, preto pri bankovej únii len pripomenieme, že nie je vôbec jasné kedy a či nejaká banková únia bude, pretože z pôvodných plánov starých len niekoľko mesiacov (ak si niekto spomína na začiatok leta 2012 keď trhy dosahovali dno) už postupnými výhradami neostalo nič. Zaspomínajme si:

Najskôr sa hovorilo o tom, že banková únia vznikne až potom, ako si národné dohľady urobia doma poriadok (hlavne v otázke rekapitalizácie). Potom sa hovorilo o tom, že ECB nemôže dohliadať nad všetkými bankami – takže bude dohliadať len nad najväčšími. Následne Nemecko povedalo, že nechce, aby ECB dozerala nad jeho poisťovňami. Potom, že by to chcelo veľkú zmenu legislatívy, aby mohla ECB dozerať nad bankami Nemecka. Pretože  v Nemecku je veľa malých štátnych bánk s väzbami na lokálne vlády. Veľké nemecké bankové domy (Deutsche bank ci Commerzbank) vidia výhody toho, že by mali byť pod dohľadom ECB (nadnárodné garancie). Proti sú banky verejného sektora, ktorý hovorí, že podniká s nižšími rizikami a preto nepotrebuje ďalšie garancie a tým pádom ani ďalší dohľad. Čerešničkou na torte sú vyjadrenia UK, ktorá chce bankovú úniu ako takú blokovať, pretože sa obáva konkurencie pre svoj bankový sektor. Ešte v septembri sa hovorilo, že ECB by mala dohliadať aspoň nad veľkými bankami od začiatku roka 2013. Podľa nás to nie je veľmi reálne.

Grécko je naďalej kapitola sama o sebe. Po tom ako uprostred veľkých protestov bol schválený rozpočet, naďalej nedostalo tranžu pomoci. Tá je zmrazená od júna. Dôvod je hlavne ten, že je zjavné, že grécky program zišiel z cesty a pôvodne dohodnuté ciele sa neplnia. Jeden z dôvodov je ten, že Gréci neplnili ciele poriadne a načas (tempo a podoba privatizácie je len vrchol ľadovca), druhým, že Brusel má svoj tím ekonomických prognóz buď umiestnený v paralelnom vesmíre, alebo len plní politické zadania. Pretože očakávať, že Grécko bude v roku 2012 rásť o 1.1% (očakávania z jari 2011, realitou by mal byť pokles o 6%), potom očakávať, že Grécko bude v roku 2013 rásť o 0.7% (očakávania z jesene 2011) resp. že nebude klesať (očakávania z jari 2012) a následne povedať, že v roku 2013 bude síce ekonomika klesať o 4.2%, ale v roku 2014 už bude rásť o 0.6% naozaj nepotrebuje komentár.

Dnešné dni však nie sú o ekonomických „prognózach“, ale o tom, akú odpoveď poskytne eurozóna na vykoľajenie gréckeho záchranného plánu. Na jednej strane totiž MMF tlačí na haircut, ktorý by dostal grécky dlh späť na pôvodnú trajektóriu (120% HDP v roku 2020), na druhej strane tu máme odpor eurozóny a snahu problém odkopnúť ďalej do budúcnosti. Na všetko sa žiada viac času. Za tieto dva týždne boli resp. sú dve stretnutia euroskupiny, ktoré mali dať konečnú odpoveď na Grécku otázku. Budeme veľmi prekvapení, keby tomu naozaj tak bolo. Pretože stratégiou Bruselu je zjavne svojou komunikáciou zmiasť okolie aj trhy tak, že zabudli kde je sever. To, čo sa však javí ako čoraz pravdepodobnejšie je to, že grécky haircut sa raz bude musieť uskutočniť. A že budeme svedkami toho istého, čo sme už videli mnoho krát. Teda posunu od NIE cez NIE, jedine za extrémneho prípadu, NIE v najbližšom období, ÁNO ak budú splnené podmienky a potom ÁNO, pretože je to historicky nevyhnutné a podmienky sa upravia. Proti je hlavne Nemecko, ktoré má pred voľbami a dokonca začína skloňovať aj nový záchranný balík v roku 2014. Ale ďalšie krajiny sú pre zmenu proti akejkoľvek ďalšej pomoci pre Grécko. Problémy sa teda neriešia, iba odsúvajú. To však nie je nič nové.

Otec nedávneho kandidáta na prezidenta Mitta Romneyho, George Romney (trojnásobný guvernér Michiganu), ktorý nesúhlasil s politikou prezidenta Nixona, po jeho druhom znovuzvolení (Nixona do prezidentského úradu v roku 1972) rezignoval. Vo svojej rezignácii, ktorú adresoval Nixonovi povedal: „Politici sú posadnutí volebnými víťazstvami, čo im bráni efektívne vládnuť. Ich základnou činnosťou je boj o vládnutie, pričom „lídri“ sa boja hnevu voličov a preto neriešia skutočné problémy.“ Od tohto výroku prešlo 40 rokov a nezdá sa, že by sa niečo zmenilo.

Na dennom grafe amerických akcií vidíme, že sa zastavili na suporte ročného rastového trendu – 1350. Teraz vidíme silný rast, čo je spôsobené radosťou s udržania rastového trendu. Avšak otázka znie, čo nás udrží vyššie. Dnes budeme vidieť jedine dáta z realitného trhu USA, vyjadrenia z euroskupiny budú až zajtra a z vyššie uvedeného sa nezdá pravdepodobné, že by sme videli v skorom horizonte riešenie problémov. Skôr diskutovanie, čo nálade na trhu nemusí pridať. Preto môžeme vidieť korekciu až k úrovni 1380/85, kde sú prvé silnejšie rezistencie. A buď príde naozaj dobrá správa, alebo príde prielom nadol a to bude pre býkov veľmi zlé.

Klíčová slova: ČEZ | Commerzbank | Eurozóna | Banky | HDP | USA | MMF | Německo | ECB | Ekonomika | EU | Deutsche Bank | Odpor | Lídři | Guvernér |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Máte rádi adrenalin? Zabavte se v online prostoru tradingem, iGamingem, nebo investováním do akcií!
    Od online hraní pokeru, přes investování na burze, až po sázení na internetu. V dnešní době existuje velké množství způsobů a nejrůznějších nápadů, jak si užít adrenalin a radost ze hry aniž by bylo nutné opustit pohodlí domova. Klíčem k úspěchu je výběr správných platforem. Například na stránkách online kasina https://nomini.com/cs/ naleznou hráči širokou škálu atraktivních her, které vtáhnou hráče do víru zábavy. Není k tomu zapotřebí nic jiného než vhodný přístroj, jako je notebook, chytrý telefon či tablet a pevné připojení k internetu. Možností, jak si užít hru je mnoho, pro inspiraci níže naleznete některé z nich.
  • Máte rádi euro?
    Dnes trochu z jiného soudku. Možná to leckoho překvapí, ale navzdory evropské dluhové krizi a všem problémům okolo Řecka se zdá, že obliba eura nebyla mezi občany členských zemí eurozóny nikdy větší než dnes. Tvrdí to alespoň nový průzkum veřejného mínění eurobarometr, který pravidelně vydává Evropská komise. Čísla jsou docela zajímavá. Euro považuje za "dobrou věc" 61 % dotazovaných, což je nárůst o 4 % proti předchozímu roku a nejlepší výsledek od vzniku eurozóny.
  • Mateřská firma britské pošty přijala nabídku na převzetí od Křetínského
    Společnost International Distributions Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail, přijala nabídku na převzetí od českého miliardáře Daniela Křetínského. Oznámila to dnes v dokumentu pro akciovou burzu v Londýně. Křetínského nabídka firmu ohodnocuje na 3,57 miliardy liber (103,5 miliardy Kč). Návrh ještě musejí schválit akcionáři IDS, hlasovat by měli na valné hromadě v září. Souhlas musí dát i britská vláda.
  • Mateřská firma zkrachovalé americké banky SVB vyhlásila bankrot
    Americká společnost SVB Financial Group, což je mateřská firma zkrachovalého finančního ústavu Silicon Valley Bank (SVB), vyhlásila bankrot. Firma to uvedla v dokumentech určených soudu v New Yorku, kde požádala o ochranu před věřiteli. Pod dohledem soudu nyní zahájí reorganizaci.
  • MATIC boduje, ale je to opravdu celý příběh?
    Polygon [MATIC] za posledních 24 hodin obchodování vzrostl o téměř 3 %, čímž přerušil týdenní sérii ztrát, během níž tato kryptoměna podle údajů CoinMarketCap ztratila 9,7 % své tržní hodnoty.
  • MATIC stoupá o 8%, Ethereum velryba nakoupila 1 milion tokenů
    Podle informací CoinMarketCap, MATIC, nativní aktivum blockchainu za posledních 24 hodin vzrostlo téměř o 8 % na cenu 1,98 dolarů. Cena MATIC narostla poté, co 13. prosince klesla o 16% na minimální cenu 1,751 dolarů. Spuštění implementace nové sítě Ethereum Improvement k zavedení spalování tokenů MATIC přispělo k nákupnímu sentimentu.
  • MATIC stoupá o 8%, velryba Ethereum kupuje 1 milion žetonů
    Podle dat CoinMarketCap, MATIC, aktivum Polygon blockchainu vzrostlo za posledních 24 hodin téměř o 8% při současné ceně 1,98 dolaru. Cena MATIC získala podporu poté, co 13. prosince klesla o téměř 16% na minimum 1,751 USD. Náladu nakupovat zvýšilo i spuštění testnetu Ethereum Improvement Proposal 1559 na zavedení pálení tokenů MATIC.
  • Matka České spořitelny vyzývá Fialovu vládu, aby nezaváděla daň z mimořádného zisku. Špatná zkušenost z orbánovského Maďarska varuje
    Mateřská společnost největší české banky dle počtu klientů, České spořitelny, dnes podle agentury Bloomberg vyzvala vlády zemí střední a východní republiky, včetně Česka, aby nezaváděly daň z mimořádných zisků.
  • Mattel získává po zprávách o možné akvizici 📈
    Výrobce ikonické značky Barbie Mattel (MAT.US) dnes posiluje o téměř 17 % po zprávách o potenciální nabídce na převzetí. Agentura Reuters uvádí, že soukromý investiční fond L Catterton podal nabídku na převzetí výrobce hraček. Zprávy dále zůstávají spekulací a podrobnosti nabídky prozatím nebyly zveřejněny. L Catterton je fond, za kterým stojí jedna z největších evropských společností LVMH (MC.FR).
  • Mattoni chce zastavit odkup akcií a zažaloval Kofolu
    Karlovarské minerální vody Mattoni podaly k soudu návrh na zastavení probíhajících akcionářských změn ve společnosti Kofola. Protože ale soud návrhu nevyhověl, společnost Mattoni, která je jedním z minoritních akcionářů Kofoly, se určitě odvolá. Soudní spory tak čekají jedny z největších konkurentů výroby nealkoholických nápojů v České republice i celé střední Evropě.
  • Má vláda zvyšovat plošný rodičovský příspěvek, nebo jen přileje oleje do inflačního kotle? Co místo toho navýšit zacílený přídavek na dítě?
    Na počátku roku 2020, kdy se rodičovský příspěvek zvedal naposledy, se za 300 tisíc korun, což je jeho nynější celková nominální částka na jedno dítě, dalo koupit to, nač teď člověk potřebuje zhruba 380 tisíc korun. Z důvodu tohoto inflačního znehodnocení kupní síly rodičovského příspěvku by bylo namístě jej zvýšit. Určitým kompromisem může být vzestup na 350 tisíc od příštího roku. Takový nárůst by i tak citelně zaostával za inflací nasčítanou od výchozího roku 2020.
  • Má vůbec smysl, aby ECB dále snižovala sazby?
    Eurozóna čelí recesi, růst jednotkových nákladů práce je utlumen, ceny komodit ...
  • Maxar posiluje vesmírné kapacity 📡 Nová dohoda s NOAA
    Společnost Maxar Technologies (MAXR.US), poskytovatel komplexních vesmírných řešení a služeb dálkového průzkumu Země, získala od amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru povolení poskytovat služby mimozemského snímkování vládním a komerčním zákazníkům. Společnost zahájí nasazení svých takzvaných NEI schopností v roce 2023. Spolu s akciemi Maxar Technologies před otevřením trhu posílily také akcie společností Planet Labs (PL.US) a BlackSky Technologies (BKSY.US) s podobnými schopnostmi:
  • Maxima indexu S&P 500: naděje v nadcházející zasedání Fedu a zisky tech firem
    Americké akciové indexy vykázaly v pondělí růst. Investoři se připravovali na náročný týden, kdy očekávali velké množství finančních zpráv společností s velkou tržní kapitalizací, nové ekonomické údaje a zasedání Fedu věnované měnové politice. Všechny tři hlavní americké akciové indexy vykázaly růst, přičemž nejvíc vzrostl hi-tech index Nasdaq (.IXIC). Index S&P 500 (.SPX) dosáhl nové rekordní zavírací úrovně. Po 3,3% růstu hlavního indexu v prvním měsíci roku 2024 revidoval BlackRock své hodnocení amerických akcií směrem nahoru.
  • Mayová bude nucena požádat o delší odložení brexitu
    Britská dolní sněmovna včera večer hlasovala ve prospěch toho, aby Theresa Mayová požádala na summitu EU o delší odložení brexitu ve snaze vyvarovat se odchodu z EU bez dohody. I tak bylo ale hlasování mimořádně těsné, když se ve prospěch vyslovilo jen 313 poslanců, zatímco proti hlasovalo 312. Návrh nyní čeká na schválení ve Sněmovně lordů. V případě, že EU Británii odložení zaručí, jednalo by se o odložení minimálně o několik měsíců, což by nutilo Británii účastnit se voleb do evropského parlamentu, které se budou konat v květnu. To samozřejmě celý další proces vystoupení Británie z EU ještě více zkomplikuje. Co se dění na britské měněn týká, žádných dramatických pohybů jsme se zatím nedočkali a libra se drží v okolí 1,30 a 1,33 GBPUSD.
  • Mayová by podle nového průzkumu YouGov nemusela ve volbách získat většinu
    Ráno byl zveřejněn další předvolební průzkum, který vylekal librové býky. Zveřejnila je YouGov, která se v průzkumu, který trval týden, dotazovala více než 50 tis. Britů na to, koho budou za týden ve volbách volit. Průzkum vyšel ráno v The Times of London a vypadá takto:
  • Mayová dnes jde na porážku, mají jasno burzy. Trhy budou napjatě sledovat, jak propastná porážka bude a jak rychle Mayová přijde s plánem B
    Britská premiérka Theresa Mayová dnes večer britského času s velkou pravděpodobností nezíská souhlas parlamentu pro svůj plán vystoupení Británie z Evropské unie. Co se bude dít dále a jak zareagují burzy?
  • Mayová dostala úder pod pás, no moc si obhájila. Hrozba tvrdého brexitu však tlačí britské akcie nadol
    V posledných dňoch sa stala reálnou situácia, ktorej sa snažila britská premiérka Theresa Mayová zabrániť. No neúspešne. Napriek zrušeniu predvianočného hlasovania parlamentu a návštevách európskych lídrov s cieľom podporiť odsúhlasenie návrhu o rozvode Európskej únie (EÚ) s Veľkou Britániou v „kompromisnej“ podobe sa jej nepodarilo nakloniť si väčšinu členov britského parlamentu. Ten tvoril poslednú prekážku k úspešnému dosiahnutiu dohody. Utorkové večerné hlasovanie skončilo s počtom 432 poslancov, ktorí sa postavili proti návrhu súčasnej dohody a v prospech hlasovalo „iba“ 202 poslancov.
  • Mayová katastrofálně prohrála. Dohoda o brexitu je teď v podstatě mrtvá
    Britská premiérka Theresa Mayová utrpěla v úterý večer historickou porážku – nejvýraznější porážku vládního kabinetu za poslední století. Plán vystoupení Británie z Evropské unie, který hájila, je tím v podstatě mrtvý. Neúspěch Mayové se čekal, bookmakeři sázkových kanceláří mu přičítali pravděpodobnost zhruba 97 procent a připraveny na něj byly do značné míry i trhy. Omračující je ovšem porážka i tak, a to kvůli počtu poslanců, kteří hlasovali proti. Jejich počet převyšuje o 230 počet těch, kteří hlasovali pro návrh. Takové číslo je na horní hranici těch odhadů, které byly z hlediska Mayové vůbec nejpesimističtější. Zároveň tak výrazná porážka nedává příliš šancí, že by mohl být na půdorysu stávající dohody učiněn ještě nějaký kompromis mezi Bruselem a Londýnem.
  • Mayová nič závratné nepredstavila. Libra zatiaľ reaguje pozitívne.
    Témou dňa finančných trhoch je predstavenie plánu B pre BrExit po minulotýždňovom kategorickom zamietnutí Mayovej plánu na dohodu s EÚ. Schôdza stále trvá, takže celý plán zatiaľ zrejmý nie je (pokiaľ teda vôbec nejaký existuje), z Mayovej doterajších slov a podľa medializovaných zdrojov odvolávajúcich sa na jej poradcov to aktuálne vyzerá nasledovne:
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank