Čtvrtek 21. listopadu 2024 16:07
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
SAB Finance

Americká ekonomika ve 3Q zrychlila nad očekávání, podporou výdaje spotřebitelů i oživení trhu nemovitostí

26.10.2012 14:56  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ke dvouprocentnímu tempu v přepočtu na celý rok se vybičovala americká ekonomika ve třetím čtvrtletí roku s podporou oživení ve výdajích spotřebitelů i na americkém realitním trhu. Očekáváno bylo zrychlení z 1,3% tempa ve druhém čtvrtletí pouze na1,8 procenta. Od začátku roku americká ekonomika nicméně roste průměrným ročním tempem 1,74 procenta, zatímco před rokem to bylo 1,8 procenta.

Výdaje spotřebitelů zrychlily na 2,0 procenta shodná s tempem celého HDP z 1,5 procenta ve druhém čtvrtletí. Mírně nicméně zaostaly za očekáváním 2,1 procenta. K celkovém růstu HDP přispěly v rozsahu 1,4 procenta z jeho 2% růstu. Maloobchodní tržby v srpnu i září předvedly nejlepší vývoj od roku 2010. Druhý největší americký řetězec Target patřil ke společnostem, které v rámci výsledkové sezóny nezklamaly očekávání investorů. Prodeje osobních i lehkých užitkových vozů jsou nejsilnější od března roku 2008.

Pozvolný pokles míry nezaměstnanosti v kombinaci s rekordně nízkými dlouhými sazbami z části podpořily poptávku po domech, kde s ochládáním vlny nabídky domů zabavených pro neschopnost splácet pozvolna rostou průměrné ceny nemovitostí. Rezidenční stavebnictví v celkových datech o HDP vykázalo 14,4% růst po růstu o 8,5 procenta ve druhém čtvrtletí roku.

Vývoj spotřebitelských výdajů je relativně příznivý, mírné zaostání za konsensem ale může umocňovat varovné světlo, které se objevuje na straně spotřebitelských příjmů. Ty, očištěny o inflaci, vzrostly ve třetím čtvrtletí meziročně o 0,8 procenta, zatímco v kvartále předcházejícím to bylo meziročních 3,1 procenta. Míra úspor souběžně klesla na 3,7 procenta ze 4 procent, což lze vysvětlit jak stranou příjmů tak výdajů.

Opětovné akcelerace se dostalo vládním výdajům. Rostly 9,6% tempem, nejsilnějším od 2Q10. Celkové veřejné výdaje rostly 3,7% tempem, nejsilnějším za poslední tři roky. Tempo růstu ekonomiky, vývoj na americkém trhu práce i realitním trhu je silným faktorem, ovlivňujícím listopadové americké prezidentské volby, ve kterých proti sobě stojí stávající prezident, demokrat Barack Obama a republikán Mitt Romney.

V případě, že Kongres nedosáhne dohody na rozpočtem a úsporami, bude nastartován automatický mechanismus růstu daní a omezování výdajů s celkovým efektem 600 miliard dolarů, který se přidá k poklesu vývozu do Evropy i Asie s dluhovou krizí a řízeným ochlazováním asijských ekonomiky v čele s Čínou. Obchodní deficit se prohloubil s poklesem exportu, který od výkonu americké ekonomiky ve 3Q odečetl 0,2 procenta.

Dnešní údaj o HDP je první ze tří, když další dva jej postupně zpřesňují. Je ale první a zároveň poslední před americkými prezidentskými volbami.

Americký dolar po datech o HDP k euru oslabil k aktuálním 1,2916  USD/EUR z úrovně u 1,2900 USD/EUR, u které obchodoval před nimi. Futures na americké akciové indexy pozvolna umazávají ztrátu.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Reuters)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americká ekonomika rostla v 1Q pomaleji
    Anualizovaný HDP rostl v 1. čtvrtletí letošního roku o 1,1 % mezičtvrtletně oproti 2,6% růstu ve 4Q loňského roku. Trhy očekávaly růst o 1,9 % mezikvartálně.
  • Americká ekonomika růstem překonává odhady
    Poslední kvartál minulého roku přinesl americkému hospodářství růst o velmi pěkných 2,9 procenta. Jde o číslo nad konsensem 2,6 pct, navíc ještě před pár týdny se čekal výkon podstatně horší. V tomto smyslu zřejmě data přijímají také finanční trhy, které v něm vidí důkaz, že se ekonomika úspěšně vyhýbá tvrdému přistání. Při pohledu do struktury a na další dnešní data dostaneme obrázek, který jednoznačně pozitivní není, první dojem z čísel však negativním směrem úplně neotočí.
  • Americká ekonomika rychle roste, dolaru to však nestačí a lehce ztrácí
    HDP Spojených států opravdu výrazně zrychlilo. Namísto očekávaného 4,2procentního růstu čísla sice hovoří o 4,1 pct, jenže struktura je naopak lepší, než jsme předpokládali: Výrazně rychleji oproti minulému kvartálu rostly výdaje spotřebitelů, solidní nárůst sledujeme u fixních investic a velké zrychlení vykazuje vývoz. Předzásobení před očekávaným zdražením kvůli clům překvapivě ekonomiku nepopohnalo. Soudit tak můžeme z poklesu firemních zásob i slabého růstu dovozu. Tento efekt by však stejně byl pouze přechodný. Rychlá expanze ekonomiky stojící na základních pilířích je preferovanější variantou a dobrou zprávou.
  • Americká ekonomika se stále vyhýbá recesi, ale slabý trh s bydlením představuje velké riziko
    ‚‚Podle této zprávy o HDP se americká ekonomika stále vyhýbá recesi. Spotřebitelské výdaje jsou stále silné, a to jak na domácím, tak na globálním trhu. Je těžké mít recesi, když je poptávka tak odolná, a to je dobrá zpráva pro trh, který se obává o budoucnost ekonomiky.
  • Americká ekonomika sice rekordně roste, přesto se však stále citelně propadá. Statistika může mást, takže když se bude Trump novým čísly chlubit, Biden má po ruce pádné odpovědi
    Růst americké ekonomiky ve třetím letošním čtvrtletí překonal očekávání trhu, když v anualizovaném vyjádření vykázal úroveň 33,1 procenta. Jedná se o nejvyšší nárůst od roku 1947, od kdy američtí statistici příslušnou časovou řadu vedou. Dosud byl nejvyšším údajem ten z roku 1950, který byl ovšem přibližně jen poloviční. Vzhledem k tomu, že prezidentské volby v USA se blíží, stávající prezident Donald Trump se těmito čísly jistě rád pochlubí. Co mu nejspíše odpoví rival Joe Biden?
  • Americká ekonomika spadla do recese
    Americká ekonomika spadla do recese. Očekávání trhu byl přitom mírný růst. Začíná se tak naplno projevovat především nižší spotřeba domácností. Ty totiž tíží vysoká inflace a zejména vyšší úrokové míry. Američané začínají šetřit, a to se projeví i v dalších kvartálech. Trh práce naštěstí zůstává zatím relativně stabilní.
  • Americká ekonomika spomaľuje, no Fed ďalej zvyšuje sadzby
    Medzinárodný menový fond v utorok znížil predikcie rastu Americkej ekonomiky pre roky 2017 a 2018. Aktuálne MMF očakáva rast najväčšej ekonomiky sveta len o 2.1% pre tieto roky, pričom ako hlavný dôvod pre zníženie odhadu uviedol fond nejasnosť ohľadom Trumpových fiškálnych stimulov a neschopnosť ich presadiť po pol roku na prezidentskom kresle.
  • Americká ekonomika šlape, ale zpomalení ji nemine
    Americká ekonomika si zopakovala výkon z prvního čtvrtletí a ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla o anualizovaných 6,5 %. V meziročním srovnání je výstup ekonomiky vyšší o 12,2 % a podařilo se dokonce překonat před-covidovou úroveň.
  • Americká ekonomika trhům náladu nepokazila, dolar však další zisky nepřidává
    Na hlavních dluhopisových i akciových trzích se i odpoledne drží růstová nálada. Tempo zvyšování cen není nijak závratné, ale počítá se. Příznivě stále působí firemní výsledky a nová makrodata sentiment nepokazila. Je tu ale riziko, že si investoři před víkendem vyberou zisky na některých titulech, které v posledních dnech výrazně stouply.
  • Americká ekonomika ve 3Q zrychlila nad očekávání, podporou výdaje spotřebitelů i oživení trhu nemovitostí
    Ke dvouprocentnímu tempu v přepočtu na celý rok se vybičovala americká ekonomika ve třetím čtvrtletí roku...
  • Americká ekonomika vytvořila méně pracovních míst
    V předchozím týdnu došlo v USA ke zveřejnění množství nově vytvořených pracovních míst v největší světové ekonomice. Tato čísla byla zveřejněna v pátek a i přes to, že nenaplnila očekávání, tak akciový trh nakonec negativní zprávu přijal, a posílil. Předpoklad byl 203 000 nových pracovních míst, ale podle reportu jich vzniklo pouze 160 000.
  • Americká ekonomika zostáva silná, dolár na trojmesačných maximách
    Americká ekonomika v treťom štvrťroku nečakane udržala rýchly rast po tom, čo tempo rastu zásob a menší deficit obchodnej bilancie kompenzoval spomalenie spotrebiteľských výdavkov súvisiace s hurikánmi a pokles konštrukčného sektora.
  • Americká ekonomika zpomalila, ale dolar zůstává silný
    Hráči na trhu by měli sledovat údaje o dolaru a výnosech amerických státních dluhopisů, protože tento týden bude zveřejněno jen málo ekonomických údajů. Dolarový index zůstává v době psaní článku poblíž tříměsíčního maxima, mírně nad 104 body.lHG8ShJgitcyB5Gq1HCHgxOfhmh8AAd4Bc7Au1tg
  • Americká ekonomika zrychlila oproti prvnímu odhadu ve 3Q na 2,1 %, problémem je skladba růstu
    Americká ekonomika rostla ve 3Q rychleji, než se čekalo. Dle zpřesněných údajů zveřejněných dnes ve 14:30 přidala anualizovaně 2,1 %. První odhad zveřejněný před měsícem hovořil pouze o růstu o 1,5 %. V prvním pololetí rostlo americké HDP o 2,3 %. Rychlejší ekonomika znamená další pobídku americkému Fedu k brzkému růstu úrokových sazeb.
  • Americká ekonomika zřejmě v Q1 15 klesala
    Vývoj měnového páru EUR/USD včera zažíval jenu ze svých klidnějších seancí. Po stabilizaci kurzu kolem hladiny 1,0900 EUR/USD...
  • Americká facka, európsky knokaut
    Mýty a sny sa rúcajúNič iné finančn&...
  • Americká inflace a Powellův projev
    Současné značení vln je zcela jasné a pozadí zpráv složité. Americký dolar nyní roste. Trh však není ochoten jakkoli po něm zvyšovat poptávku, takže i když se zkonstruuje jedna korekční vlna směrem dolů, stále existují významné problémy. Když si vzpomeneme na několik členů FOMC, kteří v posledních týdnech hovořili o stavu ekonomiky, jejich rétorika je nyní ještě ostřejší. Přestože trh očekává zpomalení tempa utahování PEPP, rétorika představitelů Fedu naznačuje, že je stále přísnější, takže je vhodná doba, aby americký dolar obnovil svůj vzestupný trend. Ale jak jsem již zmínil, trh není ohromen dolarem a není ochoten jej z nějakého důvodu kupovat.
  • Americká inflace by měla mírně zpomalit
    České spotřebitelské ceny se v únoru meziměsíčně zvedly o 0,3 %, což v meziročním srovnání znamenalo další zrychlení inflace o desetinu procentního bodu na 3,7 %. Zesílení cenového růstu bylo dáno zejména vyššími cenami dovolených (tradiční sezónní zvýšení), pokračoval i růst cen elektřiny. Naopak některé potraviny včetně alkoholických nápojů oproti lednu zlevnily. Nižší ceny ropy na světových trzích pak přispěly k dalšímu poklesu cen pohonných hmot.
  • Americká inflace dodala dolaru sílu
    Minulý týden se znovu dařilo americkému dolaru. Hlavní podporu získal od solidního inflačního reportu, který nepřinesl překážky pro plánované...
  • Americká inflace dostala dolar pod tlak. Pomohla i technika
    Dnešek je na forexu hlavně o amerických datech a vypadá to, že nově příchozí makro na dolaru dokázalo odstartovat docela hezkou korekci. Nejprve ale k samotným výsledkům. Inflace v USA meziročně zpomalila na 2,2 %, zatímco trh počítal se zpomalením pouze na 2,3 %. Hůře si vedla také jádrová inflace, která klesla na 1,9 %, zatímco trh počítal se stagnací na 2 %. Slabší výsledky nabídly také maloobchodní tržby, ale horší tržby byly v tomto případě kompenzovány pozitivní revizí údajů za předcházející měsíc, takže dopad maloobchodních tržeb je dnes podle nás spíše neutrální.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank