Neděle 03. listopadu 2024 17:42
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Investingfox Partner

Revoluce v dodavatelských řetězcích globálního finančnictví

05.01.2012 17:46  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Katastrofické zemětřesení, tsunami a jaderná pohroma, jež v březnu 2011 postihly Japonsko, zastavily výrobu klíčových komponentů, na nichž závisí řada globálních dodavatelských řetězců. Náhlé přerušení toku těchto nepostradatelných materiálů ve výrobním procesu si vynutilo revizi toho, jak tyto dodavatelské řetězce fungují. Taková zranitelná místa se ale neomezují na výrobní sektor. Stav blízký zhroucení „dodavatelského řetězce“ v nedávné době zažil i finanční průmysl.

Selhání Lehman Brothers roku 2008 nejenže zvířilo globální finanční trhy, ale také prakticky znehybnilo globální obchod, neboť velkoobchodní banky se odmítaly vzájemně financovat ze strachu, že protistrana zkrachuje. Jednoduchá bankovní soustava minulosti, založená na soustředění maloobchodních úspor pro účely financování úvěrových potřeb vypůjčovatelů, se vyvinula v nesmírně komplikovaný globální dodavatelský řetězec s dominovými riziky narušení, srovnatelnými s tím, co jsme loni na jaře viděli v Japonsku.

Dodavatelským řetězcům ve finančnictví a ve výrobním sektoru jsou společné tři klíčové rysy – struktura, mechanismy zpětné vazby a procesy – a jejich odolnost a efektivita závisí na tom, jak tyto složky vzájemně reagují.

V dnešní finanční struktuře mají vzájemně závislé sítě sklon, tak jako v jiných dodavatelských řetězcích, koncentrovat se do mocných center. Mezinárodnímu finančnictví například dominují jen dvě centra, Londýn a New York, a pouhých 22 aktérů uskutečňuje 90 % všech obchodů na globálním devizovém trhu. Taková koncentrace je velmi efektivní, ale také přispívá k větším systémovým rizikům, protože pokud se zhroutí vůdčí centra, může zkolabovat celý systém.

Otevřené mechanismy zpětné vazby zajišťují schopnost dodavatelského řetězce reagovat na měnící se prostředí, ale v případě finančních dodavatelských řetězců mohou tyto mechanismy zesílit šoky tak, až celý systém vybuchne. Kolaps Lehman Brothers zapříčinil právě takovou explozi a finanční soustavu zachránily jedině vládní sanace.

Konečně, vlivem procesů uvnitř dodavatelských řetězců a zpětných interakcí mezi nimi může být systém větší nebo menší než součet jeho částí. Jelikož komplikovaná síť sestává z vazeb mezi mnoha dílčími sítěmi, individuální projevy neefektivity či slabosti mohou postihovat životaschopnost celku.

Finanční dodavatelské řetězce, podobně jako výrobní dodavatelské řetězce v důsledku japonského výpadku, čelí mohutným tlakům, aby se restrukturalizovaly a adaptovaly, neboť globální ekonomická rovnováha se posouvá směrem k rozvíjejícím se trhům. Jak k tomu bude docházet, miliardy spotřebitelů v těchto zemích vstoupí mezi střední třídy, vyvinou se nové sociální sítě a sílícím faktorem globálního obchodu se stane změna klimatu.

Většina regulatorních reforem navíc finančnímu sektoru přivodí nové a vyšší výdaje. Banky a další ústavy jsou rovněž pod tlakem, aby vyvinuly nové finanční produkty, které pomohou reálnému sektoru řídit složitější rizika a umožní investice do oblastí, jako jsou zelené technologie a infrastruktura pro rozvíjející se země.

Nadto teď globální finanční stabilita závisí na větší spolupráci na mezinárodní úrovni, spojené s přísnějším vymáháním pravidel na úrovni národní. Je zjevné, že rozvíjející se trhy hledají alternativní modely růstu, které budou zelené a udržitelné. Jejich finanční sektory budou muset fungovat zcela odlišně od současného modelu, který se řídí spotřebou.

Jakou úlohu může finanční sektor sehrát při omezování návykové spotřeby, financované neudržitelným hromaděním dluhů, ve světě, v němž spotřeba i finančnictví musí růst pomaleji, abychom se vyrovnali s globálními mezemi přírodních zdrojů a životního prostřední? A vzhledem k tomu, že finanční instituce budou muset monitorovat a řídit rizika zcela odlišným způsobem, a to jak pro sebe, tak pro své zákazníky, jakou roli má jejich rozložení ve světě, kde bude sílit volatilita spotřeby, úspor a investic?

Finanční „výroba“ je v současnosti proces řízený shora. Instrumenty se koncipují tak, aby jejich prodej generoval větší profit pro jejich konstruktéry než pro koncové uživatele. Vzestup interaktivních sociálních sítí ale do finančních inovací vnáší větší aktivitu zdola. Miliony uživatelů bank mohou pomocí mobilních telefonů poskytovat okamžitou zpětnou vazbu, které produkty a služby se jim zamlouvají či nezamlouvají. Systémy klientských služeb a řízení transakcí budou napříště častěji dostávat více podnětů od zákazníků, takže koncepce produktů se bude formovat interaktivně.

Současná strategie ve finančním sektoru vyvolává nadměrný konkurenční boj skrze zvyšování tržního podílu na úkor konkurence a kvůli krátkodobým ziskům často narušuje důvěru zákazníků. V dřívějších obdobích však finanční sektor předvedl, že dokáže fungovat jako veřejný statek a zajišťovat věrohodné a efektivní služby. Vítězné finanční dodavatelské řetězce zítřka budou probouzet důvěru, že většině klientů nabízejí bezpečné, stabilní a efektivní služby.

Inovace minulého století se zaměřovaly na procesy, produkty a služby. Dnes finanční sektor potřebuje inovace vyšší třídy, jež zahrnou obchodní modely, strategie a manažerské přístupy, které obnoví důvěru ve finančnictví. Právě tak jako Steve Jobs s firmou Apple transformoval počítačový průmysl pomocí stylových produktů a mimořádně spolehlivých, uživatelsky přívětivých a „cool“ služeb, finanční instituce budou muset zavést nové hodnotové řetězce, které si adaptací na sílící potřeby nových trhů vybudují důvěru.

S přihlédnutím k tak hlubokým změnám je potřeba, aby finanční lídři přemýšleli, jak ve finančnictví připravit nový dodavatelský řetězec – „trhák“ v Jobsově stylu pro naše stále ještě mladé století.

Autorem textu je Andrew Sheng, prezident hongkongského Fung Global Institute a hlavní poradce Čínské komise pro regulaci bank, je bývalý předseda hongkongské Komise pro dohled nad cennými papíry a termínovými obchody.

(c) Project Syndicate 1995–2012

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Reuters: Turecko v květnu zvýšilo nákupy ruské ropy na sedmiměsíční maximum
    Turecko v květnu zvýšilo nákupy ruské ropy Urals na sedmiměsíční maximum, turecké rafinerie zvýšenými nákupy reagují na nízké ceny této ropy. Vyplývá to z údajů společnosti Refinitiv Eikon a z informací od obchodníků, na které se odvolává agentura Reuters. Turecko je teď jediným velkým dovozcem ropy Urals po moři v Evropě, většina ostatních evropských zemí se kvůli ruské vojenské invazi na Ukrajinu dohodla na embargu na tuto ropu.
  • Reuters: United Airlines oznámí objednávku 60 Airbusů a 50 Boeingů
    Americké aerolinky United Airlines dnes oznámí objednávku 60 úzkotrupých letadel Airbus A321 a 50 strojů 787 Dreamliner od amerického výrobce Boeing. Napsala to s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters. Zúčastněné strany věc zatím nekomentovaly. Hodnotu objednávky zdroje neuvedly.
  • Reuters: USA zahájí trestní stíhání Boeingu kvůli pádům dvou letadel 737 MAX
    Americké ministerstvo spravedlnosti formálně vznese trestní obvinění na výrobce letadel Boeing. Podle obžaloby se měl Boeing dopustit podvodu v případě dvou smrtelných havárií letadel 737 MAX. Dnes o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje. Žalobci podle nich firmě nabídnou mimosoudní dohodu o uznání viny, na jejímž základě by Boeing zaplatil pokutu 487,2 milionu USD (11,32 miliardy Kč).
  • Reverse na trhu?
    Tak dlouho jsme na to čekali, až to konečně přišlo? Na trzích (americk...
  • Reverzní signály u bitcoinu 31. ledna 2023
    Bitcoin se obchoduje kolem úrovně 23 064 dolarů, předtím vytvořil maximum na úrovni 23 950 dolarů. Ve včerejší analýze jsme bitcoinové býky varovali, že cena je náchylná na pullback pod 20 000 dolarů. Nedávný vývoj ceny ukazuje, že bychom mohli být na začátku takového pullbacku. Bitcoin se vymanil ze vzoru klínu. Cena prorazila pod spodní hranici a vyslala nový signál slabosti. V kombinaci s medvědí divergencí RSI v grafu 4H se dá říct, že šance na pullback vzrostly. Cena dnes vytvořila minimum přibližně na úrovni 22 520 dolarů. Náš předpoklad medvědího trendu bude potvrzen průrazem nedávného minima. Bitcoin je náchylný na další pokles.
  • Revidované prognózy vyšších sazeb ECB posilují euro
    Pár EUR/USD v uplynulém týdnu klesal, protože v důsledku sílících očekávání, že ECB bude držet úrokové sazby na vysokých úrovních po mnohem delší dobu, klesala chuť riskovat. Nedávný průzkum ukázal, že hráči na trhu očekávají snížení sazeb až ve druhém čtvrtletí roku 2024, tedy mnohem později, než udávala předchozí prognóza. To znamená, že úrokové sazby zůstanou na úrovni 3,75 % nejméně po dobu devíti měsíců.
  • Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
    Trhy v celku napjatě čekají na květnovou prognózu ČNB, kde by měl být zveřejněn také “nový názor” ČNB na tzv. neutrální úrokovou sazbu - normální úroveň úroků, která “lidově řečeno” ekonomiku a inflaci nezrychluje ani nebrzdí.
  • Revize PMI nepodpořily EURUSD
    Dnešní dopolední evropské seanci v ekonomickém kalendáři dominovalo zveřejnění lednových indexů PMI ve zpracovatelském průmyslu. Většinou se však jednalo o revize bleskových údajů zveřejněných 24. ledna 2024, a proto se neočekávalo, že by vykázaly větší odchylky od předběžných hodnot nebo vyvolaly větší pohyby na trhu.
  • Revize PMI vykreslují smíšený obraz evropského průmyslu
    Dnes ráno byla zveřejněna řada výrobních PMI za srpen z evropských zemí. Většinou se jednalo o revize flash dat zveřejněných koncem srpna, takže jim investoři nevěnovali tolik pozornosti. Došlo však k několika významným revizím, což je poněkud neobvyklé.
  • Revízia britského HDP vrhá viac svetla na vývoj ekonomiky po referende: Investície prekvapivo rástli
    Dnes bola zverejnená prvá revízia britského HDP za tretí kvartál. Headline síce nijako neprekvapil a potvrdil medzikvartálny rast ekonomiky na úrovni 0,5%, táto revízia je však veľmi zaujímavá, keďže na rozdiel od prvého odhadu HDP prináša aj detailnejšie štatistiky, ktoré vrhajú viac svetla do toho, že čo sa dialo s britskou ekonomikou po úspešnom referende o vystúpení z EÚ. To sa konalo tesne pred začiatkom tretieho kvartálu.
  • Revoluce v obchodování na kapitálových trzích: Proč čekat?
    Uber, Airbnb a Spotify. Ti všichni změnili způsob, jakým jejich odvětví fungují a donutili staré hráče z trhu odejít nebo se zlepšit. Dějiny jsou psány vítězi, a když se vody po revoluci uklidní, málo komu se stýská po starých pořádcích. Kdo může s upřímně říci, že dává přednost používání starých disket místo flashdisků, lodí místo letecké přepravy? A komu bude chybět placení za obchodování na kapitálových trzích, když si uvědomí, že jsou obětí zbytečně vysokých poplatků? Nikomu. Takže když online investoři řeknou „dost“ a požadují revoluci a obchodovat zadarmo, jak se zpětně budeme dívat na dnešní trh online investování? Nejspíše ho budeme považovat za drahý, nedostupný a zastaralý.
  • Revoluce v umělé inteligenci: Nový superčip společnosti Nvidia může změnit svět
    V rychle se vyvíjejícím technologickém prostředí se společnost Nvidia v posledních letech nepochybně etablovala jako inovační lídr. Díky svým průlomovým pokrokům v oblasti výpočetní techniky, grafiky a zejména umělé inteligence mění tvář nejen počítačového průmyslu, ale i celé řady dalších. Začátkem tohoto týdne představila očekávanou novou řadu budoucích čipů s názvem Blackwell, která její pozici jen potvrzuje.
  • Revoluční novinka v obchodování s Bitcoinem pochází z ČR
    Unikátní a zároveň geniálně jednoduchý princip nákupu a prodeje Bitcoinu po celé České republice nemá, minimálně v Evropě, obdoby.
  • Revoluční změny v akciovém indexu S&P 500
    Začátek října přináší největší změny indexu S&P 500 od roku 1999. Vzniknou a zaniknou sektory a odvětví, dojde ke změně jejich vah v indexu a některé akcie se přesunou do jiných sektorů. Změny se nejvíce dotknou sektorů informačních technologií, telekomunikací a zbytného spotřebního zboží. Změny se týkají mimo jiné většiny velmi známých FAANG titulů Alphabet (Google), Facebook a Netflix, které budou nyní patřit pod nově vznikající sektor komunikačních služeb.
  • Revolut Business spouští FlexiFondy pro české firmy, které demokratizují přístup k fondům peněžního trhu
    Revolut, globální fintech s více než 40 miliony zákazníků s osobním účtem a stovkami tisíc zákazníků s účtem Business, dnes uvádí na trh svou zcela novou nabídku FlexiFondů pro zákazníky s placenými plány Business na vybraných trzích EHP včetně České republiky. Prostřednictvím FlexiFondů mohou zákazníci Revolut Business investovat do nízkorizikových fondů peněžního trhu, které jsou tradičně dostupné pouze velkým podnikům s nejvyšším množstvím volného kapitálu.
  • Revolut otevírá možnost nákupu kryptoměn přímo do peněženek MetaMask s Revolut Ramp
    Revolut, globální superaplikace s více než 40 miliony zákazníků po celém světě, představuje svůj nejnovější produkt ze světa kryptoměn ve Spojeném království a EHP, Revolut Ramp, ve spolupráci s přední světovou peněženkou MetaMask, čímž rozšiřuje svou nabídku pro všechny fanoušky kryptoměn.
  • Revolut používá AI k ochraně zákazníků před podvody s kartami
    Revolut, globální finanční superaplikace s více než 40 miliony zákazníků po celém světě, dnes oznámila spuštění pokročilé funkce detekce podvodů, která pomáhá chránit zákazníky před podvody s kartami. Zákazníci Revolutu mohou už nyní pocítit přidanou vrstvu bezpečnostní ochrany, nad rámec již zavedené technologie pro odhalování podvodů APP (autorizované platby push, ke kterým dochází, když zločinci oklamou zákazníka, aby ho přiměli převést peníze na jiný účet), která využívá sofistikované funkce založené na umělé inteligenci, která je schopna identifikovat rizikové transakce, přechytračit zločince a chránit finance zákazníka.
  • Revolut představuje eSIM – nový způsob, jak se vyhnout neočekávaným poplatkům za roaming
    Revolut se stává jednou z prvních digitálních bank v EHP, která spustila službu eSIM a nabízí cenově efektivní způsob přístupu k datovým tarifům bez neočekávaných poplatků za roaming ve více než 100 zemích.
  • Revolut překonává hranici 2 mil. mladých zákazníků po celém světě a představuje nový vzhled aplikace <18
    Aplikaci Revolut 18 nyní používají více než 2 miliony mladých zákazníků po celém světě a po zahrnutí opatrovníků činí počet uživatelů celkově více než 3,5 milionu.
  • Revolut přidává evropské kótované akcie do své obchodní platformy v České republice
    Revolut, finanční superaplikace s více než 35 miliony zákazníků po celém světě, přidala do své investiční nabídky v České republice akcie více než 70 evropských společností kótovaných na burze. Investiční služby v EHP poskytuje Revolut Securities Europe UAB (Revolut).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024