Čtvrtek 20. února 2025 18:32
reklama
RebelsFunding
reklama
Fintokei Payout
reklama
RebelsFunding PIXAR styl
reklama
XTB TOP 5 nástrojů

Trump přilévá olej do ohně: nová cla na kovy prohlubují obchodní napětí

18.02.2025 13:28  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Donald Trump opět přitvrdil a oznámil další balíček cel na kovy, konkrétně na hliník a ocel. Ohlášené změny bez možnosti výjimek by mohly mít výrazný dopad na světové trhy. Zatímco americký průmysl očekává povzbuzení, obchodní partneři varují před negativními důsledky. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat, Kanada, Evropská unie a další země již naznačily možná protiopatření. Situace se vyvíjí dynamicky a zůstává otázkou, kam to povede.

Nová cla na ocel a hliník

Donald Trump v pondělí 10. února 2025 oznámil další sérii cel, tentokrát na hliník a ocel. Nová nařízení zvyšují současná cla na 25 % a vztahují se na dovoz ze všech zemí, nejen ze sousední Kanady a Mexika. Zároveň se ruší výjimky, které původně udělila Bidenova administrativa. Podle Trumpových slov nebudou udělovány ani žádné výjimky. Je otázkou, jak se situace do začátku března, kdy mají cla vstoupit v platnost, skutečně vyvrbí. Po posledním odkladu cel a dalších Trumpových prohlášeních o tom, že zvažuje výjimku pro Austrálii, by totiž mohla existovat možnost vyjednání výjimek i pro další země. V případě Austrálie se Trump odvolával na obchodní deficit vůči USA. Jeden z hlavních obchodních poradců současné administrativy Peter Navarro pro deník The Guardian uvedl, že kromě národní bezpečnosti a podpory domácího průmyslu je tento krok také snahou USA snížit svou závislost na zahraničních partnerech. Na druhou stranu je zde varovný prst před prohlubující se obchodní válkou, která v konečném důsledku zvyšuje ceny pro spotřebitele. Kromě toho se zavádějí přísnější pravidla, která nařizují zpracování obou kovů na území USA, čímž se zamezí obcházení cel z Číny a Ruska.

Bude se historie opakovat?

Trump nezůstává jen u oceli a hliníku a naznačil další cla na další klíčové zboží, jako jsou automobily, polovodiče a léčiva. Oznámil také zavedení recipročních cel vůči zemím, které se rozhodnou zvýšit cla na americký vývoz. Nejnovější opatření jsou součástí širšího prosazování protekcionistické politiky, včetně 10% cla na čínský dovoz a odložených 25% cel na Kanadu a Mexiko z počátku února. K podobnému scénáři přitom došlo již během prvního volebního období, kdy byla zavedena cla ve výši 10 % na hliník a 25 % na ocel. Ty podle CBC vedly k poklesu dovozu obou kovů z Kanady téměř o polovinu.

Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat

Nová cla se setkala se silným odporem obchodních partnerů USA. Premiér kanadské provincie Ontario Doug Ford obvinil Trumpa z vytváření zbytečného chaosu, zatímco premiér Justin Trudeau označil cla za nepřijatelná a v případě potřeby bude tvrdě jednat. Podle údajů amerického ministerstva obchodu je Kanada největším dodavatelem hliníku i oceli do USA, kam loni dodala 6 milionů tun oceli a 3,2 milionu tun hliníku. Evropská komise ve svém oficiálním prohlášení rovněž označila cla za neoprávněná, ale prozatím nebude přijímat žádná opatření, protože nemá žádné oficiální stanovisko.Jižní Korea plánuje setkání s vládou USA, Japonska a EU. Zatímco indický premiér Naréndra Módí údajně zvažuje snížení cel na některé americké vývozy, aby zmírnil napětí. Trump Indii často kritizuje a obviňuje ji z udržování vysokých cel na americké zboží.

Zisky výrobců oceli v USA

Oznámení nových cel na dovoz oceli a hliníku vyvolalo okamžitou reakci na světových trzích. Američtí zpracovatelé oceli a hliníku, kteří by z opatření mohli těžit, zaznamenali výrazné zisky. Ty v současné době stagnují, protože americký trh je zahlcen levnějšími dovozy ze zahraničí. Například společnosti jako Cleveland-Cliffs vzrostly 10. února 2025 o téměř 18 %, zatímco Century Aluminum o více než 10 %. Odborníci však varují, že tyto zisky mohou být dočasné, neboť předchozí zvýšení cel vedlo k počátečnímu nárůstu, který později odezněl, jak uvádí agentura Reuters. Některé neamerické firmy, například rakouská Voestalpine a německá Thyssenkrupp, reagovaly negativně. Podobně byly postiženy i společnosti v Asii. Indický výrobce oceli Tata Steel se na indické burze NSE propadl o 3 % a v následující obchodní den, 11. února 2025, ztráty ještě rozšířil.

Výkonnost ceny akcií společnosti Cleveland-Cliffs za posledních 5 let


Zdroj: Investing.com

Výkonnost ceny akcií společnosti Century Aluminum za posledních 5 let


Zdroj: Investing.com

Výkonnost ceny akcií společnosti Tata Steel za posledních 5 let


Zdroj: Investing.com

Hliník a ocel klesly, zlato vzrostlo

Trh s hliníkem reagoval negativně a 11. února 2025 klesl na londýnské burze kovů o více než 1 % na 2 637 USD za metrickou tunu. V den oznámení se obchodoval relativně stabilně a dosahoval několikatýdenních maxim. Futures kontrakty na ocelovou výztuž klesly na jednoměsíční minima těsně nad úroveň 3 200 CNY (438 USD) za tunu. Zlato naopak opět těžilo jako bezpečný přístav. Spotová cena žlutého kovu vzrostla 11. února 2025 na historické maximum 2 939 USD, zatímco futures kontrakty s dodáním v dubnu 2025 vzrostly na 2 965 USD. Oba během dne klesly.

Vývoj cen hliníku za posledních 5 let


Zdroj: Investing.com

Vývoj cen futures kontraktů na ocelovou výztuž za posledních 5 let (v CNY)


Zdroj: Tradingeconomics.com

Vývoj cen futures kontraktů na zlato s dodáním v dubnu 2025 za posledních 5 let


Zdroj: Investing.com

Vývoj spotové ceny zlata za posledních 5 let


Zdroj: Investing.com

Závěr

Zavedení nových cel na ocel a hliník je dalším důkazem, že Spojené státy pod Trumpovým vedením pokračují v protekcionistické politice. Ačkoli z toho mohou mít krátkodobě prospěch domácí výrobci, vyšší ceny surovin mohou negativně ovlivnit americké zpracovatele a spotřebitele. Zahraniční partneři již signalizují možná odvetná opatření, která by mohla prohloubit obchodní konflikty. Na druhou stranu stále existuje prostor pro vyjednávání a možnost, že si některé země vyjednají výjimky. Otázkou však zůstává, zda bude Trumpova administrativa ochotna k ústupkům.

Adam Austera, hlavní analytik Ozios

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trump pozastavuje rozhovory ohledně stimulace ekonomiky.
    Americký prezident Donald Trump ukončil měsíce jednání mezi demokraty a republikány o novém stimulačním balíčku až po volbách, což překvapilo jak Wall Street, tak Washington.
  • Trump požadavkem zvýšení výdajů na obranu na 5 % HDP testuje skutečné odhodlání evropských politiků dále pokračovat ve válce na Ukrajině. Česko by muselo šmahem dávat na obranu o 260 miliard korun ročně více než nyní
    Trump říká, že bude chtít po členských zemích NATO, aby dávaly na obranu 5 % HDP. Pro představu, pokud by tento požadavek platil už příští rok, bude Česko muset na obranu dávat místo nyní plánovaných zhruba 160 miliard Kč hned přibližně 420 miliard Kč. To je nárůst o 260 miliard. Což dokonce o přibližně dvacet miliard převyšuje schodek státního rozpočtu, jak je na příští rok plánován.
  • Trump požaduje vyrovnanou obchodní bilanci s Čínou
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování ziskově. Index Dow Jones roste o 0,6 %, S&P 500 stoupá o 0,5 % a technologický Nasdaq posiluje o 0,9 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejvíce daří technologickým firmám (+1,7 %) a realitním developerům (+1,4 %). Jediným ztrácejícím sektorem jsou finanční instituce (-0,6 %). Před chvílí byly v amerických médiích zveřejněny další informace ohledně obchodních jednání s Čínou. Americký prezident Donald Trump doporučuje svému jednacímu týmu, aby Čína snížila obchodní deficit s USA. Peking údajně nabídnul po posledním setkání obou prezidentů, že zrealizuje nákupy amerického zboží ve výši 1,22 bilionu dolarů v horizontu příštích šesti let. Avšak Trump by chtěl toto číslo minimálně zdvojnásobit, ideálně ztrojnásobit. Při trojnásobku by došlo k vyrovnání obchodní bilance mezi oběma státy.
  • Trump promluví na hlavní konferenci o BTC ještě tento měsíc: Je to krok, který změní pravidla hry?
    Spekulace o Trumpově vystoupení na této klíčové akci se objevují již od minulého měsíce. Oficiální potvrzení učinil organizátor akce, Bitcoin Magazine, ve středu.
  • Trump promluví o obchodní politice. Trhy zatím vyčkávají
    Lehce negativní vstup do tohoto týdne dokázaly trhy překonat. Asie, jež se včera dostala pod slušný tlak, se naopak dnes zvedla. Opatrným růstem pak navazují evropské akcie, jejichž zisky jsou však v průměru skromné. Pokračuje lehký odklon investorů od dluhopisů z periferie eurozóny, zatímco jádrové papíry jsou na tom smíšeně při malých změnách výnosů. Malé změny platí také pro americké dluhopisy, které se včera neobchodovaly. Zlato je zhruba na svém.
  • Trump propásl cla? Na trhy se vrací pozitivní sentiment
    Včerejší zprávy, že v Pekingu údajně panuje pesimismus o dosažení obchodní dohody s USA, hlavní finanční trhy až tolik nezasáhly. Aspoň nešlo o dopad plošný a třeba americké akcie udržely pozice. Situaci dnes bez problému zvládly také asijské trhy a následně sledujeme slušný růst akcií v západní Evropě, zhruba o 0,7 pct. Naproti tomu dochází k mírnému odklonu investorů od bezpečných dluhopisů a ztrácí také zlato.
  • Trump představil daňovou reformu. Jak dopadne na trhy?
    Po snaze o reformu zdravotnictví se Donald Trump konečně dostal i k další klíčové oblasti. Tento týden jeho vláda představila návrh daňové reformy. Hlavním slibem je snížení nejvyšší daňové sazby pro korporace na 20 procent. Reforma by také nadnárodním korporacím umožnila za výhodných podmínek přesunout svoje zahraniční zisky do Spojených států.
  • Trump představil Supergate – investice do umělé inteligence v rozsahu minimálně pěti státních rozpočtů Česka. Evropské unii ujíždí vlak
    Americký prezident Donald Trump včera oznámil vznik superaliance Stargate, v níž spojí síly americké technologické společnosti Oracle a OpenAI a japonská investiční společnost SoftBank. Stargate je s to rychle poskytnout v přepočtu zhruba 2,4 bilionu korun do rozvoje infrastruktury umělé inteligence (AI) typu datových center. Celkem by projekt Stargate měl do AI investovat minimálně zhruba 12 bilionů korun, což odpovídá ročním výdajům více než pěti státních rozpočtů ČR, jak jsou plánovány pro letošek.
  • Trump převedl podíl ve Trump Media do svěřenského fondu, akcie společnosti klesají
    Nastupující prezident Donald Trump převedl celý svůj podíl ve společnosti Trump Media & Technology Group Corp. (DJT) do revokovatelného svěřenského fondu.
  • Trump přidal na černou listinu US další čínské společnosti
    Americký prezident Donald Trump vydal výkonné nařízení zakazující americkým společnostem investovat do seznamu čínských společností, které jsou údajně kontrolovány nebo vlastněny čínskou armádou. Patří zde přední čínský výrobce čipů, společnost SMIC s producentem ropy a zemního plynu CNOOC.
  • Trump připustil možnost prodloužení obchodního příměří
    Americký akciový trh uzavřel úterní obchodování v zisku. Průmyslový index Dow Jones posílil o 1,5 %, S&P 500 vzrostl o 1,3 % a technologický Nasdaq si připsal 1,5 % hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo téměř všem sektorům s výjimkou realitních developerů. Ti ztratili 0,7 %. Nejvyššího zhodnocení se dočkali zpracovatelé komodit (+2,3 %) následovaní výrobci luxusního zboží (+1,7 %).
  • Trump přišel o nadvládu nad Kongresem, obchodní válka tím ale nezmírní. Českou ekonomiku kongresové volby příliš neovlivní
    Výsledek voleb do amerického Kongresu je ve svých hlavních aspektech plně v souladu s konsensuálním očekáváním trhu. Trh očekával, že republikáni ztratí většinu ve Sněmovně reprezentantů, zatímco si ji udrží v Senátu. Takový výsledek většinově předpokládaly i předvolební průzkumy, tudíž žádné překvapení jako při prezidentských volbách před dvěma lety se nekoná. Amerikou se nepřehnala demokratická „modrá vlna“, kterou někteří vyhlíželi.
  • Trump, Putin a bitcoin: proč je kryptoměna na rekordu?
    Potkají se ruský prezident a šéf americké centrální banky – a shodnou se na jednom: na bitcoinu… Nejde o vtip. Vladimir Putin o bitcoinu ve středu řekl, že je nezastavitelný, nejde jej zakázat, zatímco Jerome Powell ho týž den přirovnal ke zlatu. A hle: pár hodin nato cena světově nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny, vzniklé roku 2009, poprvé překonala psychologickou, až kultovní hranici 100 000 dolarů.
  • Trump, Putin, Trump! Trhy to ale neřeší a lehce rostou!
    Donald Trump znovu potvrdil svoji nevyzpytatelnost, kterou osobně považuje za výhodu. Na to, co přinesou případné rozhovory o míru na Ukrajině si ještě budeme muset počkat. I na to, zda v nich bude hrát roli i Ukrajina (doufejme!), nebo to bude o ní bez ní (snad ne!).
  • Trump Reverses Biden’s Oil Drilling Restrictions in Arctic and U.S. Coastal Waters
    On his first day in office, U.S. President Donald Trump signed an executive order rolling back measures enacted by his predecessor, Joe Biden, to limit oil drilling in the Arctic and along U.S. coastlines. The White House announced the move as part of a broader effort to boost domestic energy production.
  • TRUMP ROZDAL KARTY - co přijde po euforii?
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Trump rozdmychává obchodní válku: akcie klesají, dluhopisy rostou
    Americké akcie klesají., dluhopisy rostou a dolar k euru nedokáže chytit dech. Agentura Bloomberg napsala, že USA pozdržely opětovné udělení licencí společnosti Huawei, potřebných pro nákup technologií od amerických firem. Prezident Trump následně uvedl, že by mohl zrušit rozhovory s Čínou plánované na září, a strach z další eskalace obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami je zpět.
  • Trump řekl, co s daněmi a dolar ztratil. Co dnes řekne ECB?
    Avizované oznámení plánu daňové reformy přišlo včera večer. Americký prezident představil plán, který by snižoval daně o něco méně, než tvrdil v kampani. Představy Kongresu jsou ale ještě o něco mírnější. Tak jako tak, pokles daní by nakonec měl být příznivý pro akcie a zároveň negativní pro dluhopisy, neboť tato reforma pravděpodobně povede k rychlejšímu zvyšování veřejného dluhu. Trumpovy odhady silného hospodářského růstu, který výpadek příjmů nahradí, totiž vypadají hodně optimisticky a reforma nebude rozpočtově neutrální.
  • Trump říká, že už zachránil život tisícům obyvatel Hong Kongu. Trhy i proto věří, že nakonec si plácne s Pekingem
    Když Donald Trump mlčí, znamená to zjevně, že řeší zásadní dilema své kariéry. Dosud převážně mlčí k hongkongským pouličním bouřím. A to jindy třeba neváhá po twitteru v reálném čase radit až do Paříže, jak správně hasit požár katedrály. Jenže to, zda se podaří zachránit Notre Dame, či ne, není pro jeho kariéru ani za mák tak důležité jako to, jak se mu nyní podaří vyjít s Pekingem.
  • Trump sa zameral na kryptomeny, dáta z eurozóny sa zlepšujú
    Nie je to dlho, čo predseda Fedu Powell a guvernér BoE Carney sa vyjadrili ku kryptomenám a plánoch Facebooku ohľadom spustenenia vlastnej kryptomeny – Libry. Americký prezident začal útočiť na kryptomeny, pričom na sociálnej sieti Twitter uviedol, že nie je fanúšikom kryptomein a poznamenal, že ak chce Facebook vydať svoju vlastnú menu, musí sa snažiť o príslušnú certifikáciu. Kryptomeny zaznamenali po Powellovom a Trumpovom komentári pokles.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank