Středa 22. ledna 2025 12:43
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex
reklama
RebelsFunding

Trump představil Supergate – investice do umělé inteligence v rozsahu minimálně pěti státních rozpočtů Česka. Evropské unii ujíždí vlak

22.01.2025 09:55  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americký prezident Donald Trump včera oznámil vznik superaliance Stargate, v níž spojí síly americké technologické společnosti Oracle a OpenAI a japonská investiční společnost SoftBank. Stargate je s to rychle poskytnout v přepočtu zhruba 2,4 bilionu korun do rozvoje infrastruktury umělé inteligence (AI) typu datových center. Celkem by projekt Stargate měl do AI investovat minimálně zhruba 12 bilionů korun, což odpovídá ročním výdajům více než pěti státních rozpočtů ČR, jak jsou plánovány pro letošek.

Trumpova administrativa v režimu nouze projektu zajistí v nejvyšší možné míře urychlení příslušných stavebních realizací a maximální usnadnění přístupu k energiím, zejména levné elektřině.

Vznik Stargate dokládá, že pro Trumpovu administrativu bude rozvoj AI jednoznačnou prioritou. Hrozí tak, že Evropská unie bude v jejím rozvoji za Spojenými státy stále zřetelněji zaostávat, což není příznivé z hlediska jejích středně- a dlouhodobých celkových ekonomických vyhlídek.

Trumpova administrativa hodlá lacinou elektřinu pro rozvoj AI zajistit i prostřednictvím deregulace a navýšení těžby fosilních paliv v čele s ropou a zemním plynem, jehož cena je s cenou elektřiny propojena. Navýšení těžby je další prioritou nové administrativy. Mělo by sice zlevnit také zemní plyn v EU, neboť ta v rostoucí míře nahrazuje ruský potrubní plyn námořními dodávkami právě plynu amerického zkapalněného. Leč značný rozdíl v ceně plynu v EU a v USA, nyní zhruba pětinásobný, pochopitelně zůstane, neboť v Americe klesne jeho cena též, a možná výrazněji než v EU, která musí zohledňovat vyšší přepravní a logistické náklady.

Navíc, zatímco tedy USA se snaží klíčovým odvětvím firemní sféry energie zlevnit, Evropská unie naopak plyn či elektřinu zdražuje uplatňováním emisních povolenek, jež jsou suverénně nejdražší ve světě, jak dokládá loňská zpráva bývalého šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho ke ztrátě konkurenceschopnosti EU.

V EU energie zdražuje i to, že dochází k vypínání spolehlivě fungujících jaderných elektráren nebo že země nahrazují levnější potrubní dovoz (ruského) plynu tím dražším námořním. Rozvoji AI nesvědčí ani přebujelá byrokracie, včetně – i v ČR – až příliš dlouhých stavebních řízení. EU navíc uvaluje z mezinárodního hlediska poměrné tuhé regulace na samotnou AI.

Nicméně nástup deregulačních snah v USA Brusel zcela bez reakce neponechává, byť je zatím spíše jen opatrná. Podle všeho vezme totiž Evropská unie alespoň částečnou zpátečku ve věci zpřísňování pravidel ESG.

V rámci nových pravidel ESG, která ale nakonec tedy nejspíš v celé šíři zavedena nebudou, má být náročnému výkaznictví podrobeno na 50 000 firem v EU. Měly by úřady zpravovat o plnění požadavků sahajících od genderové diverzity po biodiverzitu.

Změna politického klimatu související s Trumpovým nástupem k moci ale mění situaci, podobně jako loňský už druhý hospodářský propad německé ekonomiky v řadě. Na zařazení zpátečky stran ESG tlačí vedle Německa i Francie.

Zmírnění pravidel ESG ale pochopitelně stačit nebude. Pokud bude chtít EU ekonomicky alespoň držet krok se světem, nejen s USA, ale třeba právě v oblasti AI i s Čínou, bude muset zásadně deregulovat a debyrokratizovat svoji ekonomiku, ale též revidovat Green Deal EU nebo i systém obchodování s emisními povolenkami.

Avšak ač Trump americkou obdobu Green Dealu zrušil v den svého nástupu do Bílého domu „jedním tahem pera“, v EU je něco takového zatím nemyslitelné. Za Green Deal se znova jako za ústřední prioritu EU včera postavila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trump potrebuje obchodnú dohodu s Čínou
    Optimizmus na finančných trhoch počas posledného týždňa ochladol. Aj napriek zmiešanému výkonu hlavných európskych a amerických akciových indexov sa americké indexy obchodujú v blízkosti historicky najvyšších úrovní, pričom niektoré európske indexy sa obchodujú v blízkosti najvyšších úrovní v tomto roku. Za zhoršením nálady na trhoch stoja primárne dva faktory.
  • Trump povzbudil trhy, ale eufória rýchlo opadá
    Počas obdobia, odkedy v januári 2017 Donald Trump zasadol do prezidentského kresla sme mohli pozorovať explóziu rastu na akciových trhoch. Hlavné americké indexy dokonca niekoľkokrát prekonali svoje historické maximá. Už tri mesiace po zvolení novej hlavy štátu technologický index Nasdaq preskočil 6-tisícovú hranicu a tesne pred Vianocami si pripísal aj ďalšiu tisícku. Pomerne silný rast zaznamenal aj Dow Jones, ktorý v októbri 2017 prvýkrát zlomil hranicu 23-tisíc bodov, nehovoriac o posilňovaní hodnoty veľkých amerických spoločností a volatilite, ktorá klesala na minimum. Jedným z príkladov, ktoré z tohto pozitívneho vývoja ťažili bola spoločnosť Apple, ktorá ako prvá začiatkom augusta 2018 prekonala biliónovú tržnú kapitalizáciu.
  • Trump povzbuzuje Fed do akce, libru dál drtí brexit a akcie nemají jasný směr
    Americký prezident vyzval Fed, aby tento týden zašel dál než jen k malému snížení sazeb. Přidal také obvyklou kritiku, tedy že bankéři dělají chyby a jednají příliš opatrně ve srovnání s Čínou a Evropou. Velká tržní odezva vidět není, dolar sice odpoledne proti euru něco málo ztratil, ale výnosy se skoro nehýbou.
  • Trump pozastavuje rozhovory ohledně stimulace ekonomiky.
    Americký prezident Donald Trump ukončil měsíce jednání mezi demokraty a republikány o novém stimulačním balíčku až po volbách, což překvapilo jak Wall Street, tak Washington.
  • Trump požadavkem zvýšení výdajů na obranu na 5 % HDP testuje skutečné odhodlání evropských politiků dále pokračovat ve válce na Ukrajině. Česko by muselo šmahem dávat na obranu o 260 miliard korun ročně více než nyní
    Trump říká, že bude chtít po členských zemích NATO, aby dávaly na obranu 5 % HDP. Pro představu, pokud by tento požadavek platil už příští rok, bude Česko muset na obranu dávat místo nyní plánovaných zhruba 160 miliard Kč hned přibližně 420 miliard Kč. To je nárůst o 260 miliard. Což dokonce o přibližně dvacet miliard převyšuje schodek státního rozpočtu, jak je na příští rok plánován.
  • Trump požaduje vyrovnanou obchodní bilanci s Čínou
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování ziskově. Index Dow Jones roste o 0,6 %, S&P 500 stoupá o 0,5 % a technologický Nasdaq posiluje o 0,9 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejvíce daří technologickým firmám (+1,7 %) a realitním developerům (+1,4 %). Jediným ztrácejícím sektorem jsou finanční instituce (-0,6 %). Před chvílí byly v amerických médiích zveřejněny další informace ohledně obchodních jednání s Čínou. Americký prezident Donald Trump doporučuje svému jednacímu týmu, aby Čína snížila obchodní deficit s USA. Peking údajně nabídnul po posledním setkání obou prezidentů, že zrealizuje nákupy amerického zboží ve výši 1,22 bilionu dolarů v horizontu příštích šesti let. Avšak Trump by chtěl toto číslo minimálně zdvojnásobit, ideálně ztrojnásobit. Při trojnásobku by došlo k vyrovnání obchodní bilance mezi oběma státy.
  • Trump promluví na hlavní konferenci o BTC ještě tento měsíc: Je to krok, který změní pravidla hry?
    Spekulace o Trumpově vystoupení na této klíčové akci se objevují již od minulého měsíce. Oficiální potvrzení učinil organizátor akce, Bitcoin Magazine, ve středu.
  • Trump promluví o obchodní politice. Trhy zatím vyčkávají
    Lehce negativní vstup do tohoto týdne dokázaly trhy překonat. Asie, jež se včera dostala pod slušný tlak, se naopak dnes zvedla. Opatrným růstem pak navazují evropské akcie, jejichž zisky jsou však v průměru skromné. Pokračuje lehký odklon investorů od dluhopisů z periferie eurozóny, zatímco jádrové papíry jsou na tom smíšeně při malých změnách výnosů. Malé změny platí také pro americké dluhopisy, které se včera neobchodovaly. Zlato je zhruba na svém.
  • Trump propásl cla? Na trhy se vrací pozitivní sentiment
    Včerejší zprávy, že v Pekingu údajně panuje pesimismus o dosažení obchodní dohody s USA, hlavní finanční trhy až tolik nezasáhly. Aspoň nešlo o dopad plošný a třeba americké akcie udržely pozice. Situaci dnes bez problému zvládly také asijské trhy a následně sledujeme slušný růst akcií v západní Evropě, zhruba o 0,7 pct. Naproti tomu dochází k mírnému odklonu investorů od bezpečných dluhopisů a ztrácí také zlato.
  • Trump představil daňovou reformu. Jak dopadne na trhy?
    Po snaze o reformu zdravotnictví se Donald Trump konečně dostal i k další klíčové oblasti. Tento týden jeho vláda představila návrh daňové reformy. Hlavním slibem je snížení nejvyšší daňové sazby pro korporace na 20 procent. Reforma by také nadnárodním korporacím umožnila za výhodných podmínek přesunout svoje zahraniční zisky do Spojených států.
  • Trump převedl podíl ve Trump Media do svěřenského fondu, akcie společnosti klesají
    Nastupující prezident Donald Trump převedl celý svůj podíl ve společnosti Trump Media & Technology Group Corp. (DJT) do revokovatelného svěřenského fondu.
  • Trump přidal na černou listinu US další čínské společnosti
    Americký prezident Donald Trump vydal výkonné nařízení zakazující americkým společnostem investovat do seznamu čínských společností, které jsou údajně kontrolovány nebo vlastněny čínskou armádou. Patří zde přední čínský výrobce čipů, společnost SMIC s producentem ropy a zemního plynu CNOOC.
  • Trump připustil možnost prodloužení obchodního příměří
    Americký akciový trh uzavřel úterní obchodování v zisku. Průmyslový index Dow Jones posílil o 1,5 %, S&P 500 vzrostl o 1,3 % a technologický Nasdaq si připsal 1,5 % hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo téměř všem sektorům s výjimkou realitních developerů. Ti ztratili 0,7 %. Nejvyššího zhodnocení se dočkali zpracovatelé komodit (+2,3 %) následovaní výrobci luxusního zboží (+1,7 %).
  • Trump přišel o nadvládu nad Kongresem, obchodní válka tím ale nezmírní. Českou ekonomiku kongresové volby příliš neovlivní
    Výsledek voleb do amerického Kongresu je ve svých hlavních aspektech plně v souladu s konsensuálním očekáváním trhu. Trh očekával, že republikáni ztratí většinu ve Sněmovně reprezentantů, zatímco si ji udrží v Senátu. Takový výsledek většinově předpokládaly i předvolební průzkumy, tudíž žádné překvapení jako při prezidentských volbách před dvěma lety se nekoná. Amerikou se nepřehnala demokratická „modrá vlna“, kterou někteří vyhlíželi.
  • Trump, Putin a bitcoin: proč je kryptoměna na rekordu?
    Potkají se ruský prezident a šéf americké centrální banky – a shodnou se na jednom: na bitcoinu… Nejde o vtip. Vladimir Putin o bitcoinu ve středu řekl, že je nezastavitelný, nejde jej zakázat, zatímco Jerome Powell ho týž den přirovnal ke zlatu. A hle: pár hodin nato cena světově nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny, vzniklé roku 2009, poprvé překonala psychologickou, až kultovní hranici 100 000 dolarů.
  • Trump Reverses Biden’s Oil Drilling Restrictions in Arctic and U.S. Coastal Waters
    On his first day in office, U.S. President Donald Trump signed an executive order rolling back measures enacted by his predecessor, Joe Biden, to limit oil drilling in the Arctic and along U.S. coastlines. The White House announced the move as part of a broader effort to boost domestic energy production.
  • TRUMP ROZDAL KARTY - co přijde po euforii?
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Trump rozdmychává obchodní válku: akcie klesají, dluhopisy rostou
    Americké akcie klesají., dluhopisy rostou a dolar k euru nedokáže chytit dech. Agentura Bloomberg napsala, že USA pozdržely opětovné udělení licencí společnosti Huawei, potřebných pro nákup technologií od amerických firem. Prezident Trump následně uvedl, že by mohl zrušit rozhovory s Čínou plánované na září, a strach z další eskalace obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami je zpět.
  • Trump řekl, co s daněmi a dolar ztratil. Co dnes řekne ECB?
    Avizované oznámení plánu daňové reformy přišlo včera večer. Americký prezident představil plán, který by snižoval daně o něco méně, než tvrdil v kampani. Představy Kongresu jsou ale ještě o něco mírnější. Tak jako tak, pokles daní by nakonec měl být příznivý pro akcie a zároveň negativní pro dluhopisy, neboť tato reforma pravděpodobně povede k rychlejšímu zvyšování veřejného dluhu. Trumpovy odhady silného hospodářského růstu, který výpadek příjmů nahradí, totiž vypadají hodně optimisticky a reforma nebude rozpočtově neutrální.
  • Trump říká, že už zachránil život tisícům obyvatel Hong Kongu. Trhy i proto věří, že nakonec si plácne s Pekingem
    Když Donald Trump mlčí, znamená to zjevně, že řeší zásadní dilema své kariéry. Dosud převážně mlčí k hongkongským pouličním bouřím. A to jindy třeba neváhá po twitteru v reálném čase radit až do Paříže, jak správně hasit požár katedrály. Jenže to, zda se podaří zachránit Notre Dame, či ne, není pro jeho kariéru ani za mák tak důležité jako to, jak se mu nyní podaří vyjít s Pekingem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna