Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:07
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei StartTrader

Ano, dejme dluhovou brzdu do ústavy. Současně ale také podmiňme náš vstup do eurozóny snížením jejího dluhu alespoň do přiměřené blízkosti naší dluhové brzdy

28.01.2024 09:40  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Návrh ministra financí Stanjury dát "dluhovou brzdu" do ústavy je správný a je třeba jej podpořit. Přesně proto, aby ji nemohla zrušit každá vládní většina.

"Dluhová brzda" ve výši 55 % HDP nyní v Česku existuje, ale nemá povahu ústavního zákona, pročež je poměrně snadno zrušitelná.

Současně by ale česká vláda měla podmínit vstup Česka do eurozóny tím, že se její veřejný dluh sníží. Za rozumnou výši lze považovat úroveň veřejného dluhu eurozóny čítající 65 % HDP.

Je to zcela legitimní požadavek.

Eurozóna má nyní zadlužení 91 % HDP. Navíc většina jejích členů má horší rating než Česko. Pokud tedy eurozóna stojí o elitního člena svého klubu, o Česko, musí se svým zadlužením alespoň přiblížit úrovni, kterou má Česko stanovenu jako "dluhovou brzdu", a to tedy potenciálně dokonce ústavně.

I pokud eurozóna sníží své zadlužení z 91 na 65 % HDP, stále bude její zadlužení celých deset procentních bodů nad úrovni české "dluhové brzdy", takže z české strany by šlo o požadavek plně přiměřený, ba až velkorysý.

Ostatně Německo, když se v 90. letech vzdávalo své marky, také po dalších členech eurozóny požadovalo rozpočtovou kázeň. Pomyslná dluhová brzda eurozóny byla proto jako jedno z maastrichtských kritérií Paktu růstu a stability tehdy stanovena na 60 % HDP.

Bohužel, Pakt růstu a stability je soustavně porušován; porušili jej už prakticky všechny země eurozóny. Což je stěžejní důvod toho, proč už většina zemí eurozóny má horší rating než Česko a proč už eurozóna není z hlediska Česka elitním klubem, jako když roku 2004 vstupovalo do EU a zavazovalo se přijmout euro.

Tehdy přirozeně Česko předpokládalo, že fundamentální závazky Paktu růstu a stability se budou plnit.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ani velká akvizice sentiment nezvedla, akcie dál padají v obavách z Fedu
    Ostatní zprávy z finančních trhů dnes jednoznačně zastínila oznámená akvizice Blizzardu Microsoftem. Takové zprávy občas dokáží zlepšit tržní sentiment, ale tentokrát to nevyšlo, ačkoli samotné akcie Activision Blizzard jsou nahoře o 28 procent.
  • Ani v treťom kvartáli nerástla americká ekonomika na dlh
    FED v minulom týždni zverejnil kvartálne sektorové finančné účty za tretí kvartál a tak je správny čas pozrieť sa na to, či v predošlom kvartáli nebol rast americkej ekonomiky ťahaný dlhom.
  • Ani začátek nového týdne nepřinesl na trhy klid. Strach a přesun do bezpečí pokračují
    Na čínské frontě obchodní války panuje napětí bez nových příspěvků. Ve vzduchu visí odveta na úrovni firemního sektoru, poté co Čína v pátek naznačila budoucí zveřejní seznamu "nepřátelských" subjektů. Na trzích zároveň dál panuje rozladění z nového Trumpova útoku na Mexiko. Zavedení oznámených cel je vysoce pravděpodobné zvláště kvůli nedostatku času na jednání, které by mohlo přinést řešení. Rovnou se tak přesouváme k otázce, jestli dojde k dalšímu kroku, tedy zvýšení cel.
  • Ani zápis z Fedu dolar nenadchl, dnes se do dění vloží ECB
    Americkému dolaru se dnes ráno podařilo mírně korigovat ztráty z posledních dní. Není to nic velkého a navíc v průběhu dopoledne začíná dolar opět ztrácet. Ani zprávy z Fedu dolaru nepomohly. Nejprve včera přišly dva holubičí komentáře, následovaly další, které už držely oficiální linii, ale dolaru zisky nepřinesly. A podporou se potom nestal ani zápis z jednání měnového výboru.
  • Ani závěr týdne kvůli datům není zelený
    Finanční trhy si kvůli makrodatům neoddechly ani před víkendem, který navíc vzhledem k svátku bude v USA prodloužený. Vyšší inflace v eurozóně a slabý index ISM v Americe náladu kazí a posilují očekávání recese. Jednak se zvyšuje tlak na ECB, aby řešila růst cen, a především se dál bortí teze, že americká ekonomika je dostatečně silná před tím, než ji začnou ochlazovat restriktivní kroky Fedu. Spolu s tím se také znovu snižuje trhem očekávaná trajektorie úrokových sazeb.
  • Ani závěr týdne USA nevyšel, analýza USD/CAD
    Britské maloobchodní tržby oslabily v lednu více, než se očekávalo a ztráta 1,5 procenta znamená největší propad o...
  • Ani 85 mld. USD měsíčně nestačí USA na boj s nezaměstnaností
    Tempo růstu nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP report) v lednu v USA zpomalilo. Po prosincovém re...
  • 🏆Anketa Broker Roku 2021 - hlasujte pro XTB!
    Velmi si vážíme Vaší důvěry a děkujeme Vám, že sledujete právě XTB. Pevně věříme, že se Vám naše služby zamlouvají - od pravidelných analýz a tržního zpravodajství, přes profesionální podmínky obchodování až po uživatelsky přívětivou platformu. Pokud tomu tak je, můžete nás podpořit v anketě Broker Roku 2021. Hlasování Vám zabere jen pár vteřin a Váš hlas může rozhodnout o tom, zda se nám opět podaří obhájit prvenství.
  • Anketu Českých 100 nejlepších i letos vyhrála Škoda Auto
    Soutěž Českých 100 nejlepších po jedenácté vyhrála společnost Škoda Auto. Na dalších dvou místech se stejně jako loni umístily energetická společnost ČEZ a pojišťovna Kooperativa. O výsledcích 25. ročníku soutěže dnes ČTK informovala společnost Comenius, která soutěž pořádá.
  • Ano, bude naděje. Kdo nechce v příštím roce chudnout, měla by se zajistit přidání na mzdě o alespoň 8 až 10 procent
    Nadcházející rok 2024 má být podle vánočních slov premiéra Petra Fialy „rokem naděje“. Naděje, jak známo, umírá poslední. Sázkou na poskytnutí naděje tak vlastně premiér nic moc neriskuje. Svým způsobem je to totiž nejmenší – protože to nejposlednější – pozitivní, co může veřejnosti přislíbit. Naději si veřejnost asi udrží, ať už bude příští rok jakýkoli.
  • Anonymní tvůrce Bitcoinů Satoshi Nakamoto je 20. nejbohatší člověk na Zemi
    Satoshi Nakamoto vstoupil v polovině dubna do seznamu 20.nejbohatších lidí na světě, ale poté, co cena Bitcoinu poklesla, jmění vynálezce blockchainu významně kleslo. V minulém týdnu se Nakamoto opět dostal na žebříček 20 nejmajetnějších lidí. Cena bitcoinu raketově vzrostla a překročila hranici 60 000 dolarů. Podle odhadovaného množství bitcoinu drženého Nakamotem je vynálezce největší kryptoměny 20. nejmajetnější osobou. Nakamoto se během 5 měsíců dostal z pozice 159.nejbohatší osoby mezi top 20. Odhaduje se, že Nakamoto vlastní zhruba 1 milion bitcoinu. Ohledně vlastnictví kryptoměny panují debaty, někteří věří, že vynálezce vlastní více než 1 milion, někteří věří že jen okolo 750 000.
  • Anthony Scaramucci očekává, že bitcoin bude mít hodnotu půl milionu dolarů
    Bitcoin se propadl o více než 50 % z maxima dosaženého v listopadu 2021, ale dlouhodobí investoři by se neměli obávat o schopnost této kryptoměny dosáhnout svého maximálního potenciálu.
  • Anti-inflační boj ECB
    Poslední týdny to vypadá jako by se ECB rozhoupala a konečně začala řešit to, že inflace je permanentně nad cílem a euro na velmi slabých hodnotách, které jí nedovolí ztlumit. Přechod do restriktivnějšího módu měnové politiky v eurozóně však nebude vůbec triviální. Základní překážkou na cestě k normalizaci měnové politiky ECB je totiž veřejný dluh Itálie.
  • Antimonopolní úřad nařídil majiteli facebooku prodat platformu Giphy
    Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém dnešním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.
  • Antimonopolní úřad v Česku: důležitý, ale neviditelný
    Ministr zemědělství Marek Výborný v tomto týdnu oznámil, že obchodní řetězce v lednu zvýší ceny navzdory poklesu DPH. Neformální tlak ze strany politiků tak opětovně nezafungoval a hrozí, že zvýšené marže napříč vertikálou zemědělci-potravináři-obchodníci nemusí zkrotit ani zdecimovaná poptávka. Efektivní nástroje nicméně nedrží v rukou vláda, ale především Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), o jehož úloze se v rámci aktuální inflační epizody příliš nemluví.
  • Antimonopolní úřady zvažují možnost rozdělení společnosti Alphabet Inc.
    Antimonopolní úřady zvažují rozdělení mateřské společnosti Google, Alphabet Inc, aby zmírnily její dominantní postavení v oblasti vyhledávání. Soudce Amit Mehta může také nařídit společnosti Google, aby zveřejnila údaje, které používá k vytváření výsledků vyhledávání a produktů umělé inteligence, uvádí se v soudním dokumentu.
  • Antivirová firma z České republiky Avast vstoupí na burzu
    Česká antivirová firma Avast Software se chystá vstoupit na londýnskou burzu, jak napsala agentura Reuters a odvolala se hned na 4 nezávislé zdroje. První veřejný úpis akcií by společnost Avast Software mohl ohodnotit na 4 miliardy dolarů. Vedení společnosti doposud uvádělo, že na burzu nijak nespěchá a momentálně se soustředí zejména na spojování podniku s konkurenční společností AVG. Generální ředitel společnosti Avast Vincent Steckler nechce ale aktuální spekulace o burze komentovat.
  • AOL: Nejsou daně jako daně, aneb co vše je ve světě ke zdanění
    Nenávidíte ten otravný každoroční rituál počítání daní z příjmů? Pak vás možná potěší, že jiní lidé na celém světě musejí strpět daně ve všech možných podobách. A třeba se vám i uleví, protože byste mohli žít třeba v zemi, která kontroluje, co jíte, v podobě tučných daní z nezdravých potravin, nebo kde koupí xeroxu dotujete Národní knihovnu, napsal zpravodajský server AOL.
  • AP: Bulhaři hromadně jezdí do Turecka, propadu místní měny využívají k nákupům
    Hranice mezi Bulharskem a Tureckem zažívá v posledních dnech nápor, jak se Bulhaři snaží využít propadu kurzu turecké liry k levným nákupům. Plná jsou auta, ale i autobusy. První zastávkou zpravidla bývá město Edirne, které leží jen kousek od hranice po vstupu na turecké území. Lidé si vymění leva za liry a hned vyrážejí na tržiště a do obchodů, píše agentura AP.
  • Apetit českým spotřebitelům rozhodně nechybí
    Maloobchodní tržby i loni v listopadu pokračovaly v silném růstu. Meziročně se zvýšily o 7,9 %, po očištění o vliv vyššího počtu pracovních míst o 6,7 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Global
FXDD
CapXmaster
reklama
eightcap forex