Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:44
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Partner
reklama
InstaForex rijen 2024

Přístup státu k dluhům škodí ekonomice naší země. Nezadělávejme na „kulturu dluhu“

29.08.2023 08:13  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V posledních letech jsme svědky populistického přístupu k dluhové problematice. Aktuálně je v řešení novela insolvenčního zákona, která vyvolává zejména mezi odbornou veřejností intenzivní debatu. Jedna strana bezvýhradně a za všech okolností podporuje dlužníky, ta druhá apeluje na zákonodárce, aby se v legislativních změnách neunáhlili. Vynechejme nyní samotné technikálie celého oddlužovacího procesu a podívejme se na věc z makroekonomického pohledu s potřebným odstupem. 

Česko si zadělává na „kulturu dluhu“ 

V současnosti je česká legislativa příznivě nastavena; dlouhodobě nastavuje rovnováhu mezi dlužníky a věřiteli. A to jak z makroekonomického, tak i společenského hlediska. Přesto neustále vnímáme snahu podmínky dlužníkům zjednodušit. Zaděláváme tím na určitou „kulturu dluhu“, která je pro českou ekonomiku zcela nepatřičná a je něčím, co dlouhodobě české ekonomice může uškodit. 

Proces oddlužení má u nás totiž dlouhodobě velmi dobré výsledky. Od roku 2008 bylo 282 tisíc povolených oddlužení. Z toho 148 tisíc osob oddlužení úspěšně zvládlo a 107 tisíc jich aktuálně probíhá. Pouze 9,7 procenta dlužníků přestalo splácet a proces oddlužení jim byl zrušen. Průměrně dlužníci uhradili ze svého dluhu 56 % a 28,5 % dlužníků uhradilo věřitelům celý svůj dluh. To jsou dobré výsledky. 

Dlužníci stále zkoušejí, co jim systém dovolí 

Pokud budou dále uvolňovány podmínky pro dlužníky, například právě zkrácením doby oddlužení, které v nejbližších měsících zamíří do poslanecké sněmovny, tak se do celého ekonomického systému a vztahu mezi dlužníky a věřiteli vnese další dávka morálního hazardu. Dlužníci budou ještě více zkoušet, co jim systém dovolí a budou se na základě toho chovat. Z hlediska věřitelů a celé ekonomiky budeme svědky nárůstu rizika. Ten se může projevit například v podnikání, v rámci pronajímání nemovitostí či při poskytování hypoték a úvěrů. A to tak, že se, slovy ekonomů, navýší takzvaná riziková přirážka. Soukromí věřitelé, banky, pronajímatelé a mnozí další zohlední riziko ve svých cenách. To se může projevit zvýšením úrokových sazeb nebo například zvýšením cen pronájmů. Pozice dlužníka bude totiž zase o něco jednodušší, ale tím pádem bude vyšší podnikatelské riziko, což podnikatelé, pronajímatelé banky a další, budou nuceni zohlednit právě v podobě vyšší rizikové přirážky.  

Uvolnění podmínek dlužníkům má proinflační dopad 

Obzvlášť v těchto inflačních časech, bychom měli brát v potaz, že uvolnění podmínek vnáší rizikovost a morální hazard do celého ekonomického systému, přičemž tyto skutečnosti mají navíc značný proinflační dopad. To je v této ekonomicky náročné době zvláště závažné. Pokud ale něco opravdu patří k výdobytkům české ekonomiky, tak to vždy byla dlouhodobě nízká úroveň jejího zadlužení. A to jak na úrovni domácností a firem, tak i na úrovni státu. Proto lze spatřovat určité nebezpečí ve vytváření dojmu, že být zadlužený či zadlužená je normální a že dluhy se nemusí splácet.  

Do určité míry to má své opodstatnění, a to například na úrovni podnikatelů. Díky tomu se nebojí riskovat a zakládat nové firmy, protože se tolik nebojí bankrotu. Do určité míry je to tedy v pořádku, protože právě podnikatelé jsou motorem ekonomiky. Vytvářet napříč společností, a mezi podnikateli zvlášť, v přehnané míře strach za zadlužení a z následků jeho nezvládnutí je tedy ekonomiky kontraproduktivní. V Česku ale máme i v mezinárodním srovnání velmi vysoký počet osob samostatně výdělečně činných. Čeští podnikatelé se tedy nebojí dluhů a dopadu jejich nezvládnutí, což je příznakem toho, že systém je už nyní vyvážený. Podnikatelům spíše vadí přeregulovanost ekonomiky a vysoká míra byrokracie. Systém tedy není jakýmkoliv způsobem vychýlený ve prospěch věřitelů. To možná platilo na začátku tisíciletí, kdy po bouřlivých devadesátých letech vznikla společenská poptávka po přitvrzení podmínek pro dlužníky. Točíme se tedy dokola. Institut exekutorů získal pravomoci, které mu pak byly postupně oklešťovány. Nyní se vydáváme směrem, který není z makroekonomického pohledu absolutně žádoucí. Umocňuje inflaci, zhoršuje podnikatelské prostředí a zadělává na celospolečensky rozkladnou „kulturu dluhu“.  

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Přírůstek pracovních míst klesl
    Přírůstek pracovních míst bez zemědělství v březnu klesl na 431 tis. oproti revidovaným 750 tis. v únoru. Trhy očekávaly pokles na 490 tis. pracovních míst.
  • Přírůstek pracovních míst neočekávaně stoupl
    Přírůstek pracovních míst bez zemědělství v červenci neočekávaně stoupl na 528 tis. oproti revidovaným 398 tis. v červnu. Trhy přitom očekávaly pokles na 250 tis. nových pracovních míst.
  • Přírůstek pracovních míst oproti očekávání trhů vzrostl
    Přírůstek pracovních míst oproti očekávání trhů v lednu vzrostl na 467 tis. V prosinci byla provedena revize na 510 tis. Trhy očekávaly přírůstek 125 tis. nových pracovních míst.
  • Přírůstek pracovních míst pozitivně překvapil
    Přírůstek pracovních míst bez zemědělství v listopadu činil 263 tis. oproti revidovaným 284 tis. v říjnu. Trhy však očekávaly pokles 200 tis. pracovních míst.
  • Přírůstek pracovních míst se snížil
    Přírůstek pracovních míst bez zemědělství v červenci klesl na 114 tis. oproti revidovaným 179 tis. v červnu. Trhy očekávaly pokles na 175 tis. pracovních míst.
  • Přírůstky počtu nakažených koronavirem po ošetření o včerejší změnu v metodice dál zvolňují
    Jedna rychlá poznámka k počtu nakažených osob koronavirem v Číně. Přestože se dnes hodně mluví o tomto grafu, který po změně metodiky ukazuje skokové navýšení počtu nakažených v Číně.
  • Příslib podpory rozptýlil chmury, akcie opět na cestě vzhůru
    Příslib nové hospodářskopolitické podpory pomohl finančním trhům obrátit opět pozitivním směrem. Spuštění programu Fedu na přímé úvěry firmám bylo plánované, stejně tak pro nákupy spekulativních dluhopisů na sekundárním trhu měl Fed už hotový program SMCCF, jen ho dosud nevyužíval. Signály o infrastrukturním programu za 1 bilion USD ze strany vlády možná byly načasovány tak, aby ulevily trhům a potěšily domácí publikum, na něž dotírají nepříjemné zprávy o protestech a neustupujícím koronaviru. A zabralo to.
  • Při smíšeného pohledu na poptávku se ropa snaží udržet zisky
    Ve čtvrtek klesly ceny ropy a snížily se tak velké zisky ze dvou předchozích seancí kvůli nejistotě, týkající se krátkodobé poptávky. Souvisí to s nárůstem nakažených omikronem.
  • Přísná měnová politika přispívá k vynikající výkonnosti tureckých trhů
    Na svém dnešním zasedání potvrdila turecká centrální banka svůj závazek k přísné měnové politice. Klíčová měnově politická sazba zůstala na 17 %, což dává Turecku naprosto unikátní pozici v současném světě, kterému dominují nulové či dokonce záporné úrokové sazby. Návrat k ortodoxní měnové politice je jedním z hlavních důvodů, proč se finančním investicím do Turecka v poslední době tak daří.
  • Příspěvek na ubytování uprchlíků z Ukrajiny by stát měl vyjít maximálně na 2,5 miliardy korun. Vláda ale zřejmě bude muset nabídnout více než 3000 korun na hlavu
    Vláda dnes projedná příspěvek lidem v ČR na ubytování uprchlíků z Ukrajiny. Příspěvky by podle návrhu příslušného opatření měly být vypláceny zhruba od poloviny dubna, a to za období už od začátku března. Zatím má platit, že jejich vyplácení skončí ke konci června. Celkově by tedy pokrývalo období čtyř měsíců.
  • Příští rok ropa pod 55 dolary za barel?
    Kartel vývozců ropy OPEC zveřejnil výhled na obchodování s ropou v roce 2018 s cenou 55 USD za barel, což je o 4 % vyšší než její současná cena „referenčního koše“. Ohledně těžby ropy jsme býčí a domníváme se, že ceny může držet pod kontrolou samotný OPEC, který nechce riskovat zvyšování cen příliš vysoko nebo příliš rychle. Ve Španělsku předpokládané vyhlášení nezávislosti Katalánska představovalo jen slabý ústup - což vyvolalo vzestup Eura až na úroveň kolem 1,185 USD. Ohledně jednoty Španělska panuje stále nejistota a euro by mohlo v nejbližší době klesnout zpět k 1.1700, ale Evropská unie pokročila směrem k jednotě. Silná a sjednocená EU bezesporu ovlivní naše obchodování na jaře, protože Itálie míří k volbám.
  • Příští šéf Fedu? Největší šanci má zatím Kevin Warsh
    Dnes ráno začala v médiích kolovat zpráva o tom, že dostal americký prezident Trump od svých poradců finální seznam doporučených kandidátů do funkce šéfa americké centrální banky. Podle bloombergu se na tomto seznamu údajně měla objevit také Janet Yellenová, což krátce nad ránem dostalo dolar pod tlak. I kdyby se však Yellenová na seznamu skutečně objevila, její šance že svou funkci nakonec skutečně obhájí je stále docela nízká. Podle PredictIt.org dokonce nesahá ani nad 10 %. Aktuálně největší šance totiž mají bývalý člen Výboru pro měnovou politiku (FOMC) Kevin Warsh a současný člen FOMC Jerome Powell.
  • Příští týden budou pokračovat obchodní jednání Číny a USA
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování různorodě. Index Dow Jones ztrácí 0,1 %, S&P 500 klesá o 0,2 % a technologický Nasdaq posiluje o 0,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně daří výrobcům nezbytného zboží (-1,2 %) a sektoru zdravotní péče (-0,5 %). Naopak úspěšně obchodování zahájily technologické firmy (+1,1 %) a průmyslové podniky (+0,6 %). Pozitivní zprávou dneška je, že Spojené státy oznámily, že příští týden do Washingtonu dorazí velká čínská delegace. Bude se pokračovat v obchodních jednáních mezi oběma zeměmi s cílem uzavřít obchodní dohodu a ukončit tak vleklou obchodní válku.
  • Příští týden začne další kolo obchodních jednání s Čínou
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ziskem. Indexy S&P 500 a Dow Jones si shodně polepšily o 0,7 % a technologický Nasdaq vzrostl o 0,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vedlo zpracovatelům komodit (+2 %). Na opačné straně spektra se nacházela pouze síťová odvětví se ztrátou 0,5 %. Za těmito růsty stojí velmi solidní hospodářské výsledky firem za druhé čtvrtletí. Jen včera 25 z 28 reportujících podniků v rámci indexu S&P 500 překonalo očekávání trhu v ziskovosti. Další pozitivní zprávou bylo, když Američané potvrdily spekulace o pokračování v osobních jednáních ohledně o obchodní dohody s Čínou. Stane se tak již v pondělí v Šanghaji. Současně také ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow uvedl, že doufá, že Čína začne velmi brzy nakupovat americké zemědělské produkty, jak přislíbila.
  • Příští zkouška MMF
    V říjnu se centrální bankéři, politici, špičky soukromého sektoru, akademikové a zástupci organizací občanské společno...
  • Při výbuchu námořní miny byl u Saúdské Arábie poškozen tanker
    Výbuch miny dnes poškodil ropný tanker u pobřeží Saúdské Arábie v Rudém moři, poblíž hranice mezi Saúdskou Arábií a Jemenem. Informovala o tom agentura AP, která se odvolala na soukromou bezpečnostní firmu. Tento týden je to druhý útok na ropný cíl v Saúdské Arábii.
  • Přivýdělek s firmou Selvintech
    Nemáte dobré zkušenosti s hledáním práce přes internet? Chtěli byste najít jen něco, o by Vám pomohlo zvládnout lépe...
  • Při zmatku kolem stimulů převažuje optimismus. Rostou akcie, dluhopisy i euro
    Závěr týdne zůstává na hlavních trzích celkem pozitivní. Hlavním akciovým indexům se daří růst, tedy až na mírně ztrácející německý DAX . Vedle toho jsou na tom dobře i dluhopisy při poklesu 10Y výnosů v USA i Německu přibližně o 2 bazické body a ještě větším poklesu na periferii eurozóny. Eurodolar je jednoznačně pozitivně naladěn a stoupá o půl procenta na 1,1815. Zlato už se dostalo o dvě procenta nad včerejší úroveň.
  • Příznivá data z české ekonomiky koruně zisky nepřinášejí
    Tento týden na straně makrodat odstartoval japonský HDP za druhý kvartál. Revize však žádné podstatné změny čísel nepř...
  • Příznivá data z obou břehů Atlantiku uklidňují vývoj kurzu eura k dolaru
    Euro včera na trhu s dolarem pokračovalo v posilování, kterému dodalo hlavní impuls holubičí zasedání Fedu z minulého týdne. V samotném úterý...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje