Pátek 03. ledna 2025 00:23
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Bilance zahraničního obchodu v plusu – prozatím

09.03.2023 13:58  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Bilance zahraničního obchodu se začátkem letošního roku po několika měsících dostala do plusu, i když velmi blízko tomu měla již v prosinci se saldem prakticky na nule. V lednu dosáhl přebytek bilance 9,5 mld. Kč a skončil tak pod odhady (medián 13,1 mld. Kč).

Největší podíl na návratu do černých čísel měl meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly o 6 mld. Kč. Celkově pro českou ekonomiku významný segment stroje a dopravní prostředky přispívá do celkové bilance tradičně kladně, a jinak tomu není ani v aktuálně turbulentnějším ekonomickém prostředí. Na druhé straně zůstává v deficitu obchod s minerálními palivy. V datech je ale již patrné snížení deficitu z výšin z roku 2022 díky opadnutí nákladového cenového šoku, i když ceny zůstávají zvýšené. S odeznívajícím cenovým šokem souvisí ale i klesající poptávka, což má dopad in na stranu vývozu. Nicméně situace se již začíná pozvolna zlepšovat – subindex PMI pro zpracovatelský sektor hodnotící vývoj nových exportních objednávek v posledních měsících roste. V únoru dosáhl na 42,2 bodů oproti 33,7 ještě v listopadu 2022. I tak se ale nadále drží v pásmu kontrakce (tedy pod 50 body).

Kvůli pomalému oživení poptávky a obnoveným potížím na nabídkové straně v automobilovém průmyslu počítáme pro letošek nadále s deficitní bilancí zahraničního obchodu se zbožím, okolo 60 mld. Kč. Tomu odpovídá předpoklad meziročně pouze stagnující průmyslové produkce. Z pohledu průběhu roku čekáme slabší první polovinu, zatímco v druhé polovině roku by měl díky výhledu růstu ekonomiky eurozóny získat export nový impulz. Nicméně opačným směrem jde výhled růstu cen energií v Q3/Q4 2023 zatěžující dovozní stranu.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Big Order Monitor: US500, US100, EURUSD
    Přinášíme vám pohled na reálné čekající objednávky a zobchodovaný objem na futures trzích na 2 hlavní akciové indexy S&P 500 (US500) a Nasdaq (US100) a nejobchodovanější měnový pár EUR/USD. Kotace na futures kontraktech, které kopírují CFD instrumenty se mohou mírně lišit, ale úroveň čekajících objednávek lze graficky odhadnout téměř přesně.
  • Big tech opět táhl trhy dolů
    Zámořské indexy se včera držely spíše v záporných hodnotách, když v horších výkonech pokračovaly především technologické tituly. To odnesl samozřejmě především technologický index Nasdaq (-2,5 %), propadu se ale díky velké váze právě technologických gigantů neubránil ani nejširší index S&P 500. Kromě technologií se včera nedařilo ani zdravotnictví. Hodně se propadal covidový byznys (Novavax -13,7 %, Moderna -5,7 %).
  • BigTech vede poklesy na Nasdaqu 🔔
    Dnes byly v USA zveřejněny údaje o továrních objednávkách. Zpráva potvrdila, že americká ekonomika vykazuje první známky možného zpomalení, neboť tovární objednávky a nové objednávky průmyslového zboží zaznamenaly v říjnu pokles. Tovární objednávky poklesly o 3,6 %, tedy o něco více, než se předpokládalo, což signalizuje zpomalení s blížícím se prosincem. Pokles objednávek, zejména u zboží dlouhodobé spotřeby, který se propadl o 5,4 %, naznačuje možné měkčí ekonomické přistání, přičemž se objevují obavy ze slabších spotřebitelských výdajů v důsledku zhoršujících se údajů o bydlení.
  • Bilance Bank of Japan již brzy přeroste Fed. Dlouhodobé vyhlídky pro JPY zůstávají negativní
    Když se nám tento týden tak hezky sešlo zasedání centrální banky Spojených států a Japonska, mohli bychom se podívat na to, jak dramaticky jiná je aktuálně měnová politika v obou zemích. Zatímco Fed se totiž (velmi) pomalu připravuje na další utahování měnové politiky a zvyšování sazeb, u Bank of Japan je naprostá většina trhu již dávno přesvědčena o tom, že se její masivní program kvantitativního uvolňování (QE) bude muset dříve či později znovu navyšovat. Bank of Japan od začátku minulého roku nakupuje finanční aktiva (převážně státní dluhopisy) v objemu 90 mld. dolarů, což je více než kolik nyní nakupuje v rámci vlastního QE Evropská centrální banka a více, než kdykoliv předtím nakupoval na měsíční bázi americký Fed. Zatímco Fed začal s posledním kolem kvantitativního uvolňování v roce 2013 a skončil v roce 2014, Bank of Japan své nákupy zahájila v roce 2013, v roce 2015 jejich objemy ještě navýšila a pokračuje v nich dodnes. Výsledek její snahy zachycuje graf níže, který srovnává vývoj bilanční sumy Fedu a Bank of Japan od roku 2011.
  • Bilance běžného účtu v říjnu lehce pod nulou
    Běžný účet platební bilance skončil v říjnu ve schodku 2,6 mld. Kč a zaostal tak výrazně za tržními odhady, ačkoliv oproti září došlo k mírnému zlepšení. Kladně se do celkového výsledku promítl obchod se zbožím a službami, kde evidujeme přebytek v hodnotě 24,6 mld. Kč. Opačným směrem pak působil silný odliv důchodů z přímých investic, který činil 30,2 mld. Kč.
  • Bilance Fedu, ECB a BoJ roste meziročně o 14 %. Růst amerických sazeb je v tomto kontextu stále jen kosmetickou změnou
    Přestože jedním z největších témat na finančních trzích zůstává to, kdy americká centrální banka přistoupí k dalšímu z...
  • Bilance zahraničního obchodu opět v plusu
    Bilance zahraničního obchodu zůstala i během února v kladných číslech, konkrétně 14,3 mld. Kč z lednových 9,2 mld. Kč. Vůči analytickému odhadu (8,4 mld. Kč) se jedná o lepší výsledek, ale nepodstatný z pohledu příspěvku zahraničního obchodu do HDP v 1Q23.
  • Bilance zahraničního obchodu opět v plusu
    Po červencovém deficitu, který byl revidován z -4,1 mld. CZK na -5,6 mld. CZK, skončila bilance zahraničního obchodu v srpnu opět v plusu. Přebytek dosáhl 14,3 mld CZK a ve srovnání se stejným měsícem loňského roku byl o 20,8 mld. CZK vyšší. Na výsledku se odrazil především výkon automobilového průmyslu, kde již skončily celozávodní dovolené. Jeho bilance tak dosáhla přebytku 16,4 mld CZK a meziročně byla o 21,4 mld. CZK vyšší. Automobilový průmysl stále těží z dokončování a následného vývozu rozpracované výroby. Tento efekt se ale bude podle našeho názoru v nadcházejících měsících vyčerpávat. Navíc data od hlavního obchodního partnera, Německa, zklamávají (tovární objednávky v srpnu poklesly o silných 5,8 % m/m). K pozitivnímu výsledku v srpnu přispěl i nižší deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (o 7,6 mld. Kč) a přebytek obchodu s ostatními dopravními prostředky, který vzrostl o 1,2 mld. Kč.
  • Bilance zahraničního obchodu opět v plusu
    Bilance zahraničního obchodu se zbožím dosáhla v březnu přebytku 15,9 mld. Kč, čímž se v souladu s očekáváním udržela velmi blízko únorového výsledku (14,9 mld. Kč).
  • Bilance zahraničního obchodu se snížila
    Obchodní bilance se v dubnu snížila na 33,1 mld. CZK oproti revidovaným 41,1 mld. korun v březnu. Trhy očekávaly pokles na 20,8 mld. CZK.
  • Bilance zahraničního obchodu za loňský rok skončila v deficitu
    Bilance zahraničního obchodu za prosinec skončila v deficitu 15 mld. CZK, tedy v souladu s naším očekáváním. Ve srovnání s prosincem loňského roku byl výsledek o téměř 31 mld. CZK horší. Opět se prohloubil deficit obchodu s ropou a zemním plynem (o 7,9 mld. CZK), dále schodek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (5,7 mld. CZK) a schodek se základními kovy (o 4,1 mld. CZK). Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl pak meziročně nižší o 6,7 mld. CZK.
  • Bilance zahraničního obchodu zaznamenala v červenci letošní první deficit
    Zahraniční obchod v červenci deficitem ve výši 5,9 mld. CZK zklamal. Trhy sice očekávaly určité zhoršení, konsenzus však vyhlížel letošní sedmý přebytek v řadě, konkrétně na úrovni 2,6 mld CZK (v první polovině letošního roku kladné saldo v průměru dosahovalo 13,2 mld. CZK měsíčně).
  • Bilance zboží a služeb udržela běžný účet v přebytku
    Běžný účet platební bilance v listopadu minulého roku zůstal v přebytku, ve kterém pravděpodobně bude pokračovat i v prosinci. Přebytek byl dán hlavně výrazným saldem bilance zboží a služeb (36,7 mld. Kč). Naopak negativně působil již tradiční odliv dividend do zahraničí ve výši 17,8 mld. Kč. Za prvních jedenáct měsíců minulého roku tak skončil běžný účet v přebytku 37,7 mld.
  • Bilancia Fedu dosiahne budúci rok 4 bil. USD
    Akciové trhy včera dostali niekoľko pozitívnych správ. Očakávania riešenia fiškálneho útesu...
  • Bilancia Fedu: 3 bilión dolárov
    S&P na 1500 bodochAkciový index SP500 včera dosiahol psychologickú úroveň 1500 bodov. Obchodoval sa nad...
  • Biliónová strata na obzore
    Aj keď počet núl vo finančných číslach pomaly prestáva fascinovať, bilión je predsa len bilión. Napríklad, straty na americkom hypotekárnom trhu po prasknutí bubliny nehnuteľností boli v okolí tohto čísla. A mnohí si ešte pamätáme, akú paniku to spôsobilo.
  • Bilionový program vlády české ekonomice pomůže, možná jej ale bude třeba navýšit. Česko se naštěstí má z čeho zadlužovat, riziko jeho bankrotu je šesté nejnižší na světě
    Česká vláda se zařazuje po bok ekonomicky nejvyspělejších zemí světa a přichází s masivním programem na podporu české ekonomiky. Tuzemská ekonomika míří do recese, která může být hlubší než ta z roku 2009, tedy z doby světové finanční krize. Dnešní krok vlády je tedy více než žádoucí a vládě vlastně ani nic jiného nezbývalo, pokud nechtěla dopustit celkový rozvrat českého hospodářství. To je kvůli boji s šířením koronavirové nákazy z podstatné části „vypnuté“, přičemž tato vypnutá část je den o dne větší.
  • Bill Ackman předpovídá návrat Fannie Mae a Freddie Mac na soukromý trh
    Bill Ackman očekává, že nově zvolený americký prezident Donald Trump by mohl ukončit nucenou správu společností Fannie Mae (FNMA) a Freddie Mac (FMCC) a případně je opět převést do soukromého vlastnictví, uvedl v pondělí miliardář.
  • Bill Gross: Bez stimulů centrálních bank trhy zpomalí
    Ve středu si akciové indexy po celém světě mírně pohoršily. Podle Billa Grosse, známého bondového investora, můžeme na...
  • Billy Marcus, otec a spoluzakladatel kryptoměny Dogecoin, uvedl, že v blízké budoucnosti může být vydán most DOGE-ETH, který globálně škáluje kryptoměnu
    Zdá se, že dogecoin má v roce 2022 obrovské vyhlídky na růst. Elon Musk nejprve uvedl, že Tesla začne přijímat dogecoin jako platbu za merchandisové zboží společnosti.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex