Úterý 21. ledna 2025 11:44
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Loňský rok byl ve znamení druhé nejvyšší inflace od vzniku České republiky

11.01.2023 10:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Růst cen v loňském roce výrazně snížil životní úroveň v naší zemi. Lidé přišli o výraznou část kupní síly svých úspor a za své příjmy si mohli dovolit nakupovat podstatně méně zboží a služeb než v předešlých letech. Letošní rok přinese zlepšení, nicméně lidem se dál budou znehodnocovat úspory a snižovat reálné příjmy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v prosinci na úroveň 15,8 procenta. Průměrná míra inflace za celý loňský rok se pohybovala na úrovni 15,1 procenta. V závěru roku 2022 pomáhaly krotit inflaci státní zásahy v podobě zavedení úsporného tarifu a odpuštění poplatku za podporované zdroje energie.

Začátek roku je doprovázen přeceňováním ze strany obchodníků. Je proto možné, že první měsíce v letošním roce budou stále ve znamení velmi vysoké inflace. Následně by se situace měla začít zlepšovat a inflace v průběhu roku klesne na jednocifernou úroveň. Stále se však bude pohybovat v násobcích inflačního cíle.

Bohužel nelze vyloučit, že nás vyšší inflace bude trápit déle, než si nyní připouštíme. Mění se totiž inflační očekávání lidí a jednotlivé subjekty v ekonomice na sebe reagují tím, že zdražují, protože zdražuje jejich okolí. To může způsobit relativně dlouhou setrvačnost inflačních tlaků, které budou bránit k návratu na inflační cíl.

Mezi položky, které aktuálně nejvíce zdražují, patří mouka, drůbeží maso, mléko, vejce, cukr, zemní plyn či tuhá paliva. Stále se jedná především o nezbytné položky spotřebního koše. Jejich zdražování má negativní vliv především na sociálně nejslabší skupiny obyvatel, které mají problém vyjít s penězi.

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Loni dluh Česka narostl nejvíce v historii, letos chce vláda tempo razantně zbrzdit. Zatím se však příliš nezdá, že se jí to podaří, schodek letos může být až poblíž úrovně 400 miliard
    Veřejné zadlužení České republiky loni narostlo v nominálním vyjádřením nejvíce v historii, a to o 430,4 miliardy korun. Nárůst zadlužení tak překonal nárůsty z pandemických let 2020 a 2021, které činily zhruba 413, resp. 417 miliard korun.že
  • Loni se v Česku vytěžilo rekordně dříví, dochází k drancování lesů. Cena dřeva spadla loni na dvé dno, nyní roste, takže lidé by se měli předzásobit
    V roce 2020 došlo k opětovnému nárůstu těžby dřeva, a to na historicky rekordní úroveň 35,8 milionu metrů krychlových dřeva bez kůry. Téměř veškeré vytěžené dříví, takřka 95 procent, přitom pocházelo z nahodilé těžby. Do ní spadá i likvidace kůrovcových kalamit. Z bezmála 97 procent je vytěžené dřevo z jehličnanů, vyplývá z dnes zveřejněných údajů ČSÚ.
  • Loni se v Praze prodalo nejméně nových bytů za 20 let, ukázala analýza
    Developeři loni v Praze prodali 2400 nových bytů, což je nejméně za posledních 20 let. Meziročně se prodeje v hlavním městě propadly o 62,8 procenta. Vyplývá to z analýzy developerské společnosti Ekospol, která trh s novými byty v Praze monitoruje. ČTK má materiál k dispozici.
  • Loni se začalo v ČR stavět nejvíce bytů od doby před rokem 1989, stavebnictví však trápí nedostupné materiály a málo lidí. Možná ruská invaze na Ukrajinu povede k jejich dalšímu odlivu
    Stavebnictví v ČR podalo loni jen nepatrně lepší výkon než v roce 2020. Vzrostlo totiž o 1,4 procenta. To však není nic, co by zasluhovalo mimořádný potlesk, neboť v roce 2020 se stavebnictví meziročně propadlo o 6,2 procenta. Takže se stále nedokázalo vymanit z pandemického propadu.
  • Loni se zahájila výstavba nejvíce bytů od roku 2008. Zahraniční obchod podal třetí nejlepší výkon v historii ČR
    Stavebnictví loni mělo nejlepší rok od úderu světové finanční krize před více než deseti lety. Počet zahájených bytů, 38 677, je nejvyšší od roku 2008. Je ovšem pravda, že stále o zhruba pět tisíc bytových jednotek zaostává za vrcholnými léty 2006 až 2008. Částečně je to dáno kapacitním omezení tuzemského stavebnictví.
  • Loni v korunách zvláště vydělávaly řecké či ruské akcie, dále třeba bitcoin; palladium a zlato dosáhly historického maxima. Nafta v ČR během roku 2019 zlevnila navzdory zdražení ropy a oslabení koruny k dolaru
    V loňském roce po přepočtu do korun nejvýrazněji rostla řecká, ruská, novozélandská, americká a rumunská burza. V korunovém vyjádření hlavní indexy těchto burz přidaly po řadě 47,7 procenta, 46,1 procenta, 33,2 procenta, 29,9 procenta a konečně 29,8 procenta. Pokud vezmeme v potaz nejen hlavní burzovní indexy (jakým je třeba v případě burzy americké ukazatel Standard & Poor’s 500), ale také indexy ostatní, pořadí se poněkud změní.
  • Loni vydané protiinflační dluhopisy letos lidem vynesou úrok zhruba 8,5 %, oznámilo dnes ministerstvo financí. Stát na této emisi dluhopisů už prodělal šest miliard korun; půjčoval si zbytečně draze
    Dnes zveřejněné údaje ministerstva financí k letošnímu úročení protiinflačních dluhopisů jejich zatím poslední uskutečněné, loňské emise potvrzují, že tento investiční nástroj je i letos „ternem“ a představuje jeden z vůbec nejlepších způsobu, jak se před inflací chránit. Lidé, kteří pořídili Dluhopisy Republiky v protiinflační variantě s datem emise 3. ledna loňského roku – tedy v historicky suverénně nejpopulárnější emisi spořících dluhopisů –, a kteří je tedy upisovali předloni na podzim, se totiž letos dočkávají ročního výnosu zhruba 8,5 procenta. To je totiž údaj, jenž zhruba odpovídá meziroční inflaci letos v říjnu a který tedy určuje i úrok na zmíněné emisi dluhopisů. Jednalo se o dosud poslední emisi těchto šestiletých dluhopisů, neboť Fialova vláda rozhodla v praxi jejich vydávání nepokračovat.
  • Loňské hospodaření vlády spadlo do schodku předně kvůli slabšímu výběru daní, zejména DPH. Opoziční kritika „vysátí“ privatizačního účtu ale nemá opodstatnění, stejně jako samotný schodek
    Ministerstvo financí dnes oznámilo výsledek hospodaření státního rozpočtu za rok 2019. Celkový výsledek pokladního plnění skončil v „červených číslech“, jelikož státní pokladna vykázala schodek 28,5 miliardy korun. Jedná se tak o lepší výsledek, než jaký během roku 2019 očekávala minimálně část trhu (počítalo se až se čtyřicetimiliardovým schodkem). Zároveň jde o nejhorší výsledek hospodaření státní kasy od roku 2015. Pro takový výsledek se vzhledem k solidnímu výkonu tuzemské ekonomiky v loňském roce a nejnižší míře nezaměstnanosti v EU i v OECD i vzhledem k ne až tak slavné investiční činnosti vlády jen těžko hledá ekonomické opodstatnění.
  • Loňské investice do nemovitostí jsou rekordní. Letos se čeká opětovný růst.
    V roce 2018 dosáhl objem realitních obchodů rekordní úrovně 1,75 bilionu dolarů. Je to o 4 % více než bylo dosavadní maximum z roku 2017 v částce 1,68 bilionu dolarů.
  • Loňský lockdown vylepšil statistiku zahraničního obchodu
    Zahraniční obchod skončil v dubnu s přebytem 19,3 mld. Kč, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 43,6 mld. Kč lepší výsledek. Za vysokými čísly však opět stojí hlavně nízká srovnávací základna, kdy v dubnu loňského roku byly česká ekonomika v lockdownu. Nejvíce je tento vliv patrný na přebytku obchodu s motorovými vozidly, kdy uzavření automobilového průmyslu v loňském roce výrazně vylepšuje letošní statistiky. Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl tak meziročně o 44,4 mld. vyšší, a to především díky jejich výrazně vyššímu vývozu (o 79,8 mld. Kč). Do kladného salda se v dubnu přehoupla i bilance obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji a s textiliemi. Stejně jako v březnu se i v dubnu na bilanci zahraničního obchodu projevily stoupající ceny na komoditních trzích i větší dovezený objem zemního plynu. Další růst cen ropy ale v letošním roce, ani v tom příštím, již nepředpokládáme, takže tento negativní vliv bude postupně slábnout. Vliv nízké srovnávací základny byl patrný i na tempu vývozu a dovozu. Vývoz v dubnu meziročně vzrostl o 78,3 %, dovoz pak o 49,8 %. Meziměsíčně se po sezónním očištění zvýšil vývoz o 8,1 % a dovoz o 5,3 %.
  • Loňský rok si Česko za rámeček nedá. Českou ekonomiku loni stáhla pod nulu inflace a s ní související slabá spotřeba domácností, ke konci roku se situace mírně lepšila
    Český statistický úřad dnes totiž potvrdil předběžná čísla k výkonu české ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí i v celém loňském roce; hospodářství se celoročně propadlo reálně o 0,4 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí samotném činil meziroční pokles 0,2 procenta. Česko se tedy loni technicky vyhnulo recesi, neboť mezičtvrtletně se hrubý domácí produkt propadl pouze v jediném čtvrtletí, a to třetím, takže nebyla splněná definiční podmínka poklesu alespoň ve dvou po sobě následujících kvartálech. To však nic nemění na tom, že Česko nadále podává slabý hospodářský výkon, který je v rámci EU citelně podprůměrný.
  • Loňský zisk ČEZ překonává všechna očekávání, podnik zřejmě vyplatí dividendu více než dvojnásobnou oproti té dosavadně rekordní za rok 2009
    Loňský zisk energetické společnosti ČEZ překonal očekávání, která již sama o sobě pro něj vyznívala mimořádně příznivě. Akcie společnosti by tak měly při dnešním burzovním obchodování dostat silný růstový impuls a je možné, že pokoří svoji nejvyšší cenu za období od loňského léta.
  • Loonie po komentáři guvernéra BoC nadále oslabuje
    Dnešní rozhodnutí BoC zvýšit úrokové sazby o 25 bb bylo v souladu s očekáváním trhu, avšak signály o konci cyklu agresivního zpřísňování úrokových sazeb mnohé obchodníky překvapily. To následně vedlo k výraznému oslabení kanadské měny. USD/CAD pokračuje v růstu po posledních komentářích guvernéra BoC Macklema, který řekl: 
  • Lordstown Motors se propadá o 5 % kvůli slabým čtvrtletním výsledkům
    Akcie společnosti Lordstown Motors (RIDE.US) klesly přibližně o 5,0 % poté, co výrobce elektromobilů vykázal větší než očekávanou čtvrtletní ztrátu a do konce roku 2022 dodal zákazníkům pouze 3 vozy Endurance. Společnost má stále více než 220 milionů USD v hotovosti.
  • Loretta Mester: Fed nevidí žádný pokrok co se týče inflace
    Jak jsem zmínil ve včerejším článku, v centru pozornosti jsou rozhodnutí Fedu o klíčových sazbách. Jestliže dříve někteří obchodníci očekávali posun k měkčímu postoji, nyní všichni sázejí na další zpřísnění. Regulátor pravděpodobně na svých jednáních zvýší úrokovou sazbu ještě minimálně 3x. Někteří analytici se domnívají, že Fed může pokračovat ve zvyšování sazeb v roce 2023. Na začátku letošního roku Fed plánoval zvýšit srovnávací sazbu na 3,5 %. Nyní mnoho představitelů Fedu vyjádřilo potřebu zvýšit klíčovou sazbu na 4,5 %. Pokud inflace nezačne klesat tempem stanoveným centrální bankou, může Fed přejít na agresivní zpřísňování.
  • Lov šakala
    Kto bude ďalší zo skupiny rizikových eur...
  • LTC/USD
    LTC/USD pokračuje ve svém poklesu již třetí týden. Dvojice vykazovala menší zotavení až do 153,01 a z této hodnoty zač...
  • LTC / USD – Coinbase: 20. 11. 2019
    LTC/USD pozastavil propad posledních dnů. Dvojice se obchodovala o 1,34% výše na 55,80 v 07:10 GMT po propadu o 1,18% níž v předchozí seanci. Technické ukazatele jsou stále medvědí. Pohyb vzhůru k vyšším hodnotám postrádá trakci. Silné odpory blokují možný pohyb vzhůru až do 59,78. Cena drží podporu v denním cloudu (v současné době na 53,36). Propad níže může resultovat v obnovení down side pohybu. Podpora leží na 50,25 (26. Září low)/ 47,22 (23. Října low) a 41,43 (Dolní BB W).
  • LTC / USD – Coinbase: 29. 10. 2019
    Litecoin se pohybuje pod 55-EMA rezistencí (aktuálně okolo 65,3). Pár se odrazil od podpory hlavní trendové linie a test 55-EMA potvrdí vzestupný tlak v paritě. Volatilita roste o čemž svědčí rozšíření Bollingerova pásma.
  • LTC / USD – Coinbase: 31. 10. 2019
    LTC / USD se aktuálně ubírá do strany – tedy bez výrazného hlavního i minoritního trendu, nadále zůstává limitován 55-EMA. Pár se obchodoval bez velkých pohybů okolo 57 (1015 GMT) s maximem na 58,35 a minimem na 56,75. Denní cloud a 55-EMA nabízejí tuhý odpor, jakékoli další zisky pouze při prolomení nad tyto bariéry.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank