Úterý 21. ledna 2025 00:12
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Krypto začíná rok 2023 v útlumu

03.01.2023 14:25  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Kryptoměny mají za sebou klidný začátek roku 2023, kdy se bitcoin i ether od začátku roku pohybovaly relativně beze změny.

Bitcoin zahájil rok 2023 nad 16 300 USD a v posledních dnech se posunul o něco výše a nyní se obchoduje kolem 16 500 USD. Ether mezitím zahájil rok na hodnotě přibližně 1 180 USD a v současné době se pohybuje mírně výše okolo 1 200 USD.

Předpovědi na příští rok jsou samozřejmě ošemetné. Hodně záleží na pokračujícím výhledu globální ekonomiky a na tom, jak kryptografický sektor vstřebá a přizpůsobí se výzvám, které se objevily v loňském roce a budou přetrvávat i letos.

Velká Británie osvobozuje zahraniční investory od daní z kryptoměn

Technická změna pravidel pro správu investic ve Velké Británii byla upravena tak, aby zahrnovala i kryptoměny. Pravidla se týkají fondů spravovaných ve Spojeném království s investory, kteří pocházejí ze zahraničí.

Změna pravidel osvobodí tyto investory od veškerých daňových povinností ve Spojeném království. Cílem změny je podpořit onshoring činností správy investic do kryptoaktiv ve Spojeném království a lze ji vnímat uvnitř širší snahy britské vlády přilákat služby v oblasti kryptoaktiv na své území.

V současné době prochází parlamentem návrh zákona o finančních službách a trzích, který obsahuje potenciálně rozsáhlé změny ve způsobu regulace kryptoaktiv ve Spojeném království. Tato legislativa zdaleka nepotlačuje kryptoměny, ale má z Velké Británie učinit centrum tohoto trhu.

Spotřeba energie u bitcoinu je stále problémem v roce 2023

Údaje z Digiconomist naznačují, že bitcoin v roce 2022 spotřeboval více energie než Švédsko. To vytvořilo přibližně 90 megatun uhlíkového znečištění, což je více než celá úspora vytvořená elektromobily (EV) v daném roce.

Je zde zřejmé, že bitcoin má skutečně energetický problém. Vzhledem k tomu, že několik vysoce postavených těžařů zkolabovalo kvůli prudce rostoucím nákladům na energii, vyvstává velká otázka, jak se nejdéle fungující kryptoměna na světě může přizpůsobit měnící se ekonomice a politice spotřeby energie, které čelíme.

Digiconomist poukazuje na to, že čistší energie začíná tvořit větší část bitcoinové sítě, přičemž podíl zemního plynu na spotřebě roste. Celkově však podíl obnovitelných zdrojů energie od roku 2020 klesá. Vzhledem k tomu, že síť Ethereum se díky The Merge zcela proměnila a nyní pracuje s o 99 % nižší spotřebou energie, je velkou otázkou pro bitcoin, jak může přejít na udržitelnější těžební budoucnost.

Transakce s etherem předstihují bitcoin

Podle údajů společností Ycharts a Nasdaq transakce s etherem v roce 2022 výrazně převýšily bitcoin. Stejně jako výše zmíněná otázka spotřeby energie vytváří zajímavé pozadí pro příští rok pro dvě největší kryptoměny na světě.

Ether zaznamenal o 338 % více transakcí než bitcoin, přičemž jeho aktivita byla v průběhu roku ve srovnání s bitcoinem volatilnější. To by naznačovalo, že způsob, jakým lidé provádějí transakce s etherem, je praktičtější, zatímco bitcoinové transakce jsou promyšlenější a metodičtější.

Případy použití obou kryptoaktiv jsou v tuto chvíli velmi odlišné. Bitcoin je původní kryptoaktivum a má zaryté obhájce, kteří jej považují za fakticky alternativní peněžní systém čekající na přijetí světem. Ethereum je mezitím platforma, která je základem široké škály různých kryptofinančních projektů a nápadů, přičemž Ether je kryptoměna, která promazává kola těchto inovací.

Autor: Simon Peters, tržní analytik ve společnosti eToro

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kryptotrhy rostou, s tím jak se blíží sloučení
    Trhy s kryptoměnami v uplynulém týdnu zaznamenaly rallye, s tím, jak se blíží posledních 72 hodin před sloučením sítě Ethereum. Tato událost soustřeďuje pozornost všech zainteresovaných v tomto sektoru, a to jak investorů, tak uživatelů, kteří čekají na to jak ovlivní celý trh.
  • Kryptotrhy si z velké části udržují nedávno dosažené zisky
    Kryptotrhy si z velké části udržely své nedávno dosažené zisky, i když se stále mluví o možném krátkodobém poklesu.
  • Krypto trhy zažívají divoký týden vývoje cen
    Bitcoin minulý týden zažil divoký týden cenových pohybů, kdy nejprve prudce vzrostl a poprvé za dva roky překonal cenovou úroveň 45 000 USD, aby následující den obrátil o 8 % na základě rozhovorů na platformě X s významným analytikem, který vyjádřil názor, že dlouho očekávané bitcoinové spotové ETF nebude schváleno. To zřejmě některé investory vyděsilo, což vedlo k výprodejům.
  • Krypto trh zakončil týden v pesimistickém duchu
    V pátek ráno BTC mírně vzrostl. Krátce nato se ale propadl pod psychologicky významnou úroveň 19 000 USD na 18 900 USD a dostal se tak na minima minulého týdne. V době psaní článku kolísal kolem úrovně 18 975 USD. Tržní kapitalizace tohoto aktiva činí 364 miliard USD při denním objemu obchodů 24 miliard USD.
  • Krypto trh za několik dní klesl o 300 miliard dolarů, BTC klesl na 20,8 tisíc dolarů
    Krypto trh klesl o více než 300 miliard dolarů za méně než týden, z toho důvodu, že BTC i ETH klesly na víceletá minima. Bitcoin (BTC) za posledních 24 hodin klesal na nové víceleté minimum pod 21 000 dolarů. Většina altcoinů pokles následovala s obrovskými cenovými ztrátami. Ethereum v tomto nepříznivém trendu se svým propadem pod 1 100 dolarů vede.
  • Kryptotrh zažívá významné oživení uprostřed spekulací o zářijovém snížení sazeb Fedu
    V úterý ráno asijského času Bitcoin (BTC) na chvíli překročil hranici 56 000 dolarů, a to v návaznosti na globální nárůst averze k riziku na trhu, který vedl k výraznému poklesu napříč širším kryptotrhem. Podle údajů společnosti CoinGecko se BTC v době psaní tohoto článku obchoduje za 55 713 USD, což představuje 3% nárůst za 24 hodin.
  • Krypto trh získal 200 miliard dolarů za posledních 12 hodin 
    Celosvětový tržní strop kryptoměn se od poklesu pod hranici v polovině února během 12hodinového běhu za 200 miliard dolarů zotavil nad 2 biliony amerických dolarů.
  • Krypto UBI není vzdálený sen – už na tom pracujeme
    Téměř dvě miliardy lidí na celém světě v současné době nemají přístup k základním finančním službám, jako je bankovní účet, přesto většina z této skupiny bude mít chytrý telefon, což znamená, že s připojením k internetu by mohli mít přístup k nějaké formě digitální UBI (univerzální základní příjem.
  • Krypto uprchlíci našli útočiště v Portugalsku
    Stejně jako další západoevropské země, které se staly útočištěm Ukrajinců prchajících před ruskou invazí, i Portugalsko přijímá příliv uprchlíků. Krypto pracovníci z Ukrajiny, která se etablovala jako průmyslové centrum, však mohou v Portugalsku začít znovu jednodušeji než v jiných evropských zemích.
  • Krypto už vlastní téměř 600 milionů lidí. Sledujeme, že trh ožívá, hlásí česká burza Coinmate
    Více než 2,4 bilionu dolarů – takovou hodnotu dnes představují kryptoměny, které vlastní přes 560 milionů investorů po celém světě. Popularita kryptoměn za poslední dekádu kontinuálně narůstá, a to i mezi Čechy. Ukazují to data tuzemské kryptoměnové burzy Coinmate, která za první polovinu letošního roku zobchodovala transakce dosahující celkové hodnoty téměř 6,3 miliardy korun, tedy dvojnásobek celkové hodnoty, co za první pololetí roku 2023. Burzu také začalo ve srovnání s tímto obdobím využívat o 40 % více nových uživatelů.
  • Krypto zachytilo býčí dynamiku díky lepší náladě na indexech 📈
    Lepší nálada na světových burzách pomáhá trhu s kryptoměnami. Téměř všechny hlavní projekty se dnes obchodují v plusu. Ethereum se obchoduje poblíž 1 250 dolarů, Bitcoin se snaží překonat hranici 16 900 dolarů. Mezi altcoiny se nejlépe daří Cardanu, Filecoinu a Waves. Růst mezi kryptoměnami souvisejícími se Sandboxem a Decentraland Metaverse následoval po zprávě o akvizici společnosti Meta Platforms, která se zabývá 3D tiskem čoček pro použití v tzv. chytrých brýlí.
  • Krypto zima: je právě teď výhodné nakupovat bitcoin, anebo bychom měli počkat?
    Přestože se bitcoin o víkendu odrazil od svého masivního propadu, stále se nachází o 50 % níže oproti svému vrcholu z listopadu loňského roku. Jeho tržní kapitalizace se údajně propadla o více než 1 bil. USD, čímž se prodloužil pokles, který v posledních dnech na krypto trhu probíhá. Medvědí náladu mají i další kryptoměny, například cardano a solana.
  • Kryptozisky raketově rostou – zisk investorů 5x vzrostl v roce 2021 na 163 miliard dolarů 
    Datová analytická firma Blockchain Chainalysis zjistila, že celkové přírůstky kryptoměn celosvětově za rok 2021 činily 163 miliard dolarů, což je 400% nárůst z předchozího roku.
  • Kryptozprávy: Bitcoin posiluje o 3,10 % a díky pozitivnímu přílivu ETF překonává hranici 64 000 dolarů 🟢
    Bitcoin posílil o více než 3,10 % na úroveň 64 790 USD. O víkendu jsme byli svědky růstu v sobotu, po kterém následovala mírná korekce v neděli. Při zahájení hotovostní seance v asijsko-pacifickém regionu se však cena bitcoinu výrazně odrazila a obnovila svůj růstový trend.
  • Krypto 2022: vyjasnění regulace přiláká v příštím roce novou vlnu peněz
    Analytici uvedli, že po rekordním růstu kryptoměn v roce 2021 bude následovat další příznivý rok. S vyjasněním pravidel týkajících se kryptoměn lze očekávat novou vlnu peněz, které jsou zatím odloženy bokem.
  • Křečkující Češi vtrhli do obchodů
    „Lidé vyhledávají akční nabídky na trvanlivé potraviny a vykupují je z obchodů. Zjevně se obávají negativních ekonomických i zdravotních dopadů spojených s rychlým šířením onemocnění COVID-19,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Křetínského CMI kupuje od Vivendi francouzské vydavatelství Editis
    Společnost Czech Media Invest (CMI) miliardáře Daniela Křetínského kupuje od mediální společnosti Vivendi francouzské vydavatelství Editis. CMI to dnes ČTK sdělila v tiskové zprávě, o ceně se nezmiňuje. Dokončení transakce očekává v následujících měsících, podmíněno je mimo jiné schválením ze strany regulačních orgánů.
  • Křetínského EPH dokončil odprodej německé LEAG na novou EP Energy Transition
    Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského dokončil před koncem roku odprodej svého 50procentního podílu v německé skupině LEAG. Firma nyní patří pod založenou společnost společnost EP Energy Transition (EPETr). Ta je stejně jako EPH dceřinou společností EP Corporate Group. Do konce roku 2025 by nová společnost měla převzít také podíly ve skupině Mibrag Energy Group. ČTK o tom dnes informoval mluvčí EPH Daniel Častvaj. Detaily převodu neuvedl.
  • Křetínského EPH postaví v Německu 50 větrných elektráren
    Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren s celkovým výkonem 300 megawattů (MW). Dodavatelem technologie bude společnost GE Renewable Energy. ČTK to dnes řekl mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cenu nesdělil. Větrné turbíny budou podle něj ročně dodávat přibližně 800.000 megawatthodin elektrické energie, což odpovídá roční spotřebě více než 230.000 domácností. Celkový instalovaný výkon všech větrných elektráren v Česku podle údajů Energetického regulačního úřadu na konci loňského roku činil asi 340 MW.
  • Křetínského EPH v loňském roce navýšil provozní zisk na 101 miliard Kč
    Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského v loňském roce zvýšil svůj provozní zisk (EBITDA) na 4,3 miliardy eur (zhruba 101 miliard Kč). Meziročně je to nárůst o dvě miliardy eur (47 miliard Kč). Konsolidované tržby skupiny stouply proti roku 2021 téměř dvojnásobně na 37,1 miliardy eur (871,8 miliardy Kč). Na hospodaření měla vliv situace na energetickém trhu, rozvoj celé skupiny a její akvizice. ČTK to dnes sdělil mluvčí skupiny EPH Daniel Častvaj.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank