Úterý 03. prosince 2024 18:13
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Nastroje

Analýza Fidelity International: Oslava šedé hmoty – technologie měnící emisní budoucnost nemovitostí

23.11.2022 09:35  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Stavební sektor je neudržitelný kvůli velké uhlíkové stopě při výrobě betonu, jednoho z nejpoužívanějších materiálů na světě. Nové technologie však působí revolučně a společně s obnovenou pozorností věnovanou betonářskému a cementářskému průmyslu na konferenci COP7 bychom mohli být svědky přeměny tohoto viníka uhlíkových emisí v něco, co může skutečně přispět ke zlepšení životního prostředí a pomoci s přechodem k uhlíkové neutralitě.

Stavebnictví je na prahu zelené revoluce. Z jednoho z největších uhlíkových delikventů by se toto odvětví mohlo brzy proměnit v jeden z největších zelených úspěchů.

Nebude to však snadné: evropské budovy se v současnosti podílí z 36 % na emisích skleníkových plynů v EU souvisejících s energií. Tato statistika nezahrnuje pouze energie spojené s užíváním budov – jejich vytápění, chlazení a osvětlení – ale také uhlíkové emise tzv. vtěleného uhlíku v materiálech, které se používají při jejich stavbě, v neposlední řadě i 20 mld. tun betonu, kterého se ročně použije po celém světě.

Problémem betonu jsou emise vznikající při výrobě jeho hlavní složky, cementu. Pokud by byl cementářský průmysl zemí, měl by po Číně a USA třetí největší uhlíkovou stopu na světě, neboť ročně vyprodukuje 2,8 mld. tun uhlíku. Na každou vyrobenou tunu cementu připadá přibližně 600 kg oxidu uhličitého. To odpovídá sedadlu první třídy letu z Londýna do New Yorku. Navzdory vysokému uhlíkovému profilu je však cement po vodě stále nejpoužívanější látkou na světě. Například v Číně se za tři roky (2011-2013) spotřebovalo více cementu, než se ho použilo v USA za celé 20. století.

Je zřejmé, že beton je produkt, který vyžaduje výrazné inovace, a pouhé přidání několika solárních panelů na výrobní místa nebo kompenzace emisí uhlíku vysazením několika stromů nestačí.

Vyvíjejí se však nové postupy, které by mohly nejen významně snížit emise vznikající při výrobě cementu, ale mohly by z cementu (a tím i z betonu) vytvořit materiál se zápornou uhlíkovou stopou. S tím, jak stavební sektor přijímá náklady vtěleného uhlíku, věříme, že tyto procesy jsou jedinou cestou k dosažení cíle uhlíkové neutrality.

Nyní přichází na řadu trochu vědy

Inženýři z Imperial College London a Kalifornské univerzity v Irvine identifikovali postupy, které by mohly snížit množství uhlíku vypouštěného při výrobě cementu na 80 až mínus 50 % současných hodnot, což by z tohoto procesu učinilo z hlediska uhlíkové stopy čistě negativní proces, který aktivně odebírá uhlík z atmosféry.

Cement se vyrábí zahříváním vápence (obvykle spalováním fosilních paliv) s dalšími složkami za vzniku meziproduktu zvaného slínek, přičemž se jako vedlejší produkt uvolňuje plynný uhlík. Jen tento proces je zodpovědný za přibližně 7 % všech celosvětových emisí oxidu uhličitého. Právě zde však mohou nové systémy zachycování a ukládání uhlíku (CCS) zabránit tomu, aby se tento uhlík vůbec dostal do zemské atmosféry.

Výrobce cementu Holcim například pracuje na více než dvaceti projektech CCS zaměřených nejen na zachycování uhlíku, ale i na jeho opětovném využití, přičemž oxid uhličitý z jeho závodu v německém Lägerdorfu má být přeměněn na syntetické palivo, které lze využít na blízkých letištích.

Pec, ve které se vápenec vypaluje, a jež je také zřejmým viníkem emisí uhlíku, protože spotřebovává obrovské množství energie, může být poháněna palivy z biomasy, jako jsou vedlejší produkty cukrovarnického průmyslu.

Například v Indii využívá společnost UltraTech Cement odpad z 80 komunálních podniků jako alternativní palivo, čímž snižuje spotřebu fosilních paliv a množství odpadu ukládaného na skládky. V Číně se díky přechodu na palivo z biomasy, zachycování oxidu uhličitého a opětovnému využití odpadního tepla k výrobě elektřiny podařilo společnosti Anhui Conch snížit hustotu emisí z 855 kg v roce 2017 na 839 kg na tunu slínku v loňském roce.

V neposlední řadě by se mohlo snížit množství slínku používaného při výrobě cementu. Tím by se snížilo množství vápence, který je potřeba nejprve zahřát, čímž by se dále snížilo množství oxidu uhličitého uvolňovaného při zahřívání. 30 až 40 % slínku používaného k výrobě cementu by mohlo být nahrazeno odpadními materiály, jako je vysokopecní struska nebo uhelný popílek, aniž by byla ohrožena pevnost koncového produktu. 

To je vývoj, za nímž nyní stojí celý svět. Na konferenci COP27 se betonářský a cementářský průmysl připojil k odvětvím hliníku, oceli, nákladní dopravy a letectví v rámci celosvětové iniciativy First Movers Coalition, v níž společnosti využívají svou kupní sílu k dekarbonizaci průmyslových odvětví s vysokými emisemi. Členové koalice se předem zavazují k nákupu určitého podílu nízkouhlíkových nebo bezemisních produktů z určitých odvětví, a to i navzdory vyšším nákladům, čímž svou společnou poptávkou mobilizují komercializaci těchto řešení. To by mohlo zajistit, že bezemisní nebo dokonce uhlíkově záporný beton a cement se v příštích letech stanou finančně životaschopnějšími. 

Umění možného

Tento typ cementu s negativní uhlíkovou stopou je jen jedním z nové třídy technologií, které pomohou revolučně změnit stavebnictví. Existují však i další nízkoemisní produkty, které sahají od polymerů dávkovaných obřími 3D tiskárnami až po zcela bizarní: houževnatou stavební hmotu vyrobenou z houbových vláken, známou jako mycelium. Nový závod na bázi vodíku v Hamburgu již vyrábí stavební ocel bez použití uhlíku. Každá z těchto inovací je dílem skládačky, která postupně sníží skrytý uhlíkový profil stavebnictví a dosáhne významného pokroku směrem k uhlíkové neutralitě.

Mnohé z těchto technologií jsou zatím v plenkách, ale jakmile se výrobci i kupující začnou vážně zabývat ekologickými materiály prostřednictvím iniciativ, jako je First Movers Coalition, může se stavební sektor změnit z velkého emitenta uhlíku v něco mnohem, řekněme, konstruktivnějšího.

To dává smysl i investorům, protože ekologičtější budovy generují vyšší nájemné i vyšší míru obsazenosti. Užití inovací rovněž chrání aktiva před přicházejícími regulačními změnami. Díky technologickému vývoji tak může být skutečná zelená budoucnost v šedé hmotě.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Analýza EUR/USD před zápisem FOMC
    Dnešní obchodní seance bude patřit zasedání FOMC, které proběhne v 8 hodin večer. Podle výzkumné agentury Nomura by mělo jednání ukázat...
  • Analýza EUR/USD před zasedáním ECB
    V dnešní obchodní seanci čeká na trhy zasedání Evropské centrální banky (ECB), která by podle odhadů neměla přinést žádnou zásadní novinku do nastavení monetární politiky. Inflace v EU zůstává hluboce pod cílovými 2 procenty a dokonce v květnu meziročně zpomalila o 0,1 procenta. Hovoří se tak o možném nákupu korporátních dluhopisů, což by rozšířilo stimulační program, který ECB provozuje. Je také šance, že bankéři, že poprvé po delší době zvýší inflační očekávání, protože cena ropy se již odrazila ode dna, to by mohlo pomoci euru k růstu. Draghi by tak mohl i přes nepříznivé výsledky přinést pozitivní projev a pomoci euru.
  • Analýza EUR/USD, USD/JPY a GBP/USD
    Tento měnový pár na svém 1hodinovém grafu právě vytváří formaci rostoucí trojúhelníka cena nyní testuje rezistenc...
  • Analýza EUR/USD 21. 2. 2022
    Na čtyřhodinovém grafu se obrázek vln pro pár euro/dolar změnil. Minulý týden pokles kotace představovala vlna E. Nyní předpokládám, že vlna D je dokončena, protože tok zpráv podporuje americký dolar.
  • Analýza Fidelity International: Dluhopisy jsou zpátky
    Je to již 14 let, co Fed a další centrální banky v reakci na globální finanční krizi zahájily éru velmi nízkých úrokových sazeb a výnosů z dluhopisů. Tato éra skončila a v důsledku toho byly trhy nástrojů s pevným výnosem v uplynulém roce pod obrovským tlakem dvojího efektu rostoucích základních výnosů a širších úvěrových spreadů.
  • Analýza Fidelity International: GRANOLAS představují příležitost v evropských akciích
    Pandemie Covid-19 posílila některé trendy z posledních let. Na pořadu dne je digitalizace, inovace nebo možné přeskupení dodavatelských řetězců. To vše bude mít výrazný dopad na společnosti v Evropě a zejména na ty, které jsou považovány za GRANOLAS. Stejně jako úspěšné americké akcie FAANG se podle analýzy Fidelity International evropské společnosti GRANOLAS jeví v současném tržním prostředí jako klíčové pro úspěšné investice. Profitují i v současné koronavirové krizi a měly by se ukázat jako dlouhodobí vítězové. Fidelity International u nich předpokládá dosažení robustního dlouhodobého výkonu.
  • Analýza Fidelity International: Hodnota v našich šatnících
    Začátek nového roku je tradičně časem vyhazování nechtěných dárků a zbavování se loňského nepořádku. Než však sáhnete po odpadkovém koši, nabízí se stále více alternativních možností.
  • Analýza Fidelity International: Jak investovat do nápojů
    Mnozí z nás vzhlíželi k prvnímu drinku v hospodě nebo restauraci jako k milníku na cestě lockdownem a opětovným otevřením. Jednoduché, rychlé, společenské, není nic sladšího než malé vítězství v podobě osvěžujícího nápoje. Ať už se jedná o oslavu, setkání, truchlení nebo jen schoulení se na pohovce, dát si něco k pití je součástí tohoto všeho, takže se nápojový průmysl stal hlavní silou moderního konzumu.
  • Analýza Fidelity International: Nerovnoměrný supercyklus pro komodity?
    Většině komodit se v letošním roce dařilo. Jejich růst navázal na loňské oživení a podnítil úvahy o možném komoditním supercyklu. Rozdílné vyhlídky v různých zeměpisných oblastech a odvětvích však znamenají, že výnosy by nyní mohly být rozptýlenější, a že se objeví vítězové i poražení.
  • Analýza Fidelity International: Odvětví elektromobility v Číně poroste ještě rychleji
    Od vypuknutí pandemie Covid-19 jsme svědky vlny optimismu, co se týče elektromobilů. Vlády velkých zemí po celém světě zavádějí ekologická opatření a ekologické investování mezi ústřední body svých strategií. Zatímco se pozornost soustředila zejména na klimatickou politiku USA nebo Evropy, Čína se také zavázala k dekarbonizaci. Vzhledem k tomu, že ceny baterií pro elektromobily klesají rychleji, než se očekávalo, mohl by čínský elektromobilový průmysl oproti současným odhadům ještě více zrychlit. Ačkoli věříme, že čínský růst trhu elektromobilů má před sebou slibnou budoucnost, kořist nebude rozdělena rovnoměrně. Pravděpodobněji totiž zvítězí společnosti v přední části hodnotového řetězce, které mají lepší konkurenční pozici.
  • Analýza Fidelity International: Příležitosti z dislokace
    Globální ekonomické zotavení se bude podle názoru expertů Fidelity International odvíjet v několika fázích: upravení finančních toků, stabilizace šíření případů koronaviru v jednotlivých zemích, opravení toků v reálných ekonomikách a nakonec ekonomická expanze. Centrální banky již částečně řešily situaci okolo finančních toků a také nastal pokrok ve stabilizaci počtu případů koronaviru, i když nelze zapomínat na možnost opakujících se vln infekce. Vzhledem k tomu, že omezení volného pohybu ve většině zemí z velké části ještě zůstává, je potřeba nejprve opravit reálnou ekonomiku. Dokud nepřestane klesat poptávka a nezaměstnanost, bude na reálnou ekonomiku vyvíjen stále velký tlak.
  • Analýza Fidelity International: Sociální sítě potřebují nestranná pravidla
    Investoři nesmí přehlížet otázky týkající se svobody projevu na sociálních sítích, opatření jednotlivých společností ohledně vyjadřování uživatelů a vládních opatření v technologickém průmyslu. „V důsledku negativní nálady po americké prezidentské volební kampani je podle našeho názoru důležité, aby společnosti působící na sociálních sítí měly nastavené hranice projevu vnějšími autoritami. Mezitím je třeba, aby tyto společnosti na svých platformách stanovily transparentní, nestranná pravidla s nezávislými dozorčími radami tak, aby byla zajištěna spravedlnost a konzistentnost jak z demokratického hlediska, tak z pohledu dlouhodobé životaschopnosti firem,“ vysvětluje postoj Fidelity International k této problematice Sumant Wahi, portfolio manager Fidelity International.
  • Analýza Fidelity International: Zelené státní dluhopisy – sliby a úskalí
    Emise zelených státních dluhopisů jsou na vzestupu a mohly by výrazně zlepšit likviditu a standardy na celém trhu zelených dluhopisů. Poptávka investorů po nich je vysoká, ale je důležité jednak nepřeplácet zelené státní dluhopisy a jednak sledovat, za co emitenti „zelené“ prostředky vynakládají.
  • Analýza finančního a realitního trhu
    V posledních měsících jsme svědky výrazného růstu míry inflace. A to dokonce takového, že se jak v České republice, tak v Eurozóně i v USA dostává na víceletá maxima. Přímým důsledkem inflačního boomu je to, že Česká národní banka (ČNB) velmi rychle zvyšuje úrokové sazby. A to má nemalý dopad na trh s nemovitostmi.
  • Analýza finančních trhů IronFX - 02/05/2014
    EUR/USD se pokusil překonat rezistenci 141,75 (R1), neuspěl však a klesl zpět mírně pod tuto hranici. Vzhledem k tržnímu...
  • Analýza finančních trhů IronFX - 02/06/2014
    EUR/USD v pátek posiloval, ale zastavil se na 1,3650 (R1), tj. v blízkosti MA 50 a mírně pod spodní hranicí fialově vyznačeného klesajícího kanálu...
  • Analýza finančních trhů IronFX - 03/06/2014
    EUR/USD se odrazil od rezistence 1,3650 (R1), která se nachází v blízkosti MA 50. Následný pokles byl zastaven u supportu 1,3587 (S1)...
  • Analýza finančních trhů IronFX - 04/06/2014
    EUR/USD se odrazil od supportu 1,3587 (R1) a vzrostl. Růst se však zastavil u rezistence 1,3650 (R1) a horní hranice fialově...
  • Analýza finančních trhů IronFX - 05/05/2014
    EUR/USD v pátek klesal, zastavil se ale u supportu 1,3815 (S1) v blízkosti MA 200 a následně vzrostl zpět k rezistenci 1,3875 (R1)...
  • Analýza finančních trhů IronFX - 05/06/2014
    EUR/USD se opět zastavil u rezistence v podobě horní hranice fialového sestupného kanálu a oslabil. Pár se nadále obchoduje uvnitř kanálu...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
reklama
Investingfox Nastroje