Pondělí 20. ledna 2025 23:23
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap krypto
reklama
eightcap forex

Týden na akciových trzích: Evropě se nedařilo tak jako za mořem

05.08.2022 17:06  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Z makrodat byla velmi důležitá data z US trhu práce, která dopadla o poznání lépe než se čekalo. Trh práce v dobré kondici znamená inflační tlaky, na které může Fed reagovat další utahováním měnové politiky. Což pro akciové trhy není úplně pozitivní zpráva.

Pozitivně překvapila průmyslová výroba v Německu.  

ČNB podle očekávání nechala na své zasedání úrokové sazby beze změny na 7,0 %. Ale Bank of England přistoupila k jejich zvýšení o 0,50 % na 1,75 %. 

Americký trh

Výsledková sezóna je v plném proudu a lepší korporátní výsledky akciovým trhům pomáhají.  Hlavní index S&P500 za první čtyři dny obchodování (Po-Čt) posílil o +0,52 % (4 151,94b.). Dnes otevírá trh půl procenta v mínusu, ale pak rychle tuto ztrátu alespoň částečně eliminoval. Pokud tento sentiment vydrží bude to znamenat za celý týden mírné zhodnocení a třetí růstový týden v řadě. 

Evropské akciové trhy

Evropské akcie dnes prakticky od začátku klesaly. Index STOXX Europe 600 dnes krátce před koncem obchodování ztrácí 0,4 % (437,10 CZK). Za celý týden to indikuje ztrátu kolem 0,3 %. 

Pražská burza

Pátek

Přesto, že burza otevřela dnes asi půl procenta v plusu, po většinu dne se ale obchodovala kolem nuly a uzavřela mírně nad včerejším závěrem. Index PX dnes přidal +0,14 % (1 233,58 b.).

Bez podstatných zpráv se dnes v Praze obchodovalo podobně jako na okolních burzách. Zhruba polovina jmen na pražské burze dnes posílila. Nejlepší byla Pilulka, která přidala +1,94 % (1 050 CZK). Následovala Erste (+1,41 %, 619 CZK), Philip Morris ČR (+1,09 %, 16 700 CZK) a Komerční banka (+0,65 %, 618 CZK). Obě zmíněné banky pravděpodobně stále podporovaly lepší kvartální výsledky zveřejněné na začátku týdne.

Moneta (-0,85 %, 82 CZK), Kofola (-0,70 %, 285 CZK) a ČEZ (-0,67 %, 1 038 CZK) uzavíraly dnes startovní pole. Obchodování s akciemi ČEZu bude s největší pravděpodobností volatilní vzhledem k výhledu na speciální daň a diskusi o ní. Kofola ztratila až v samém závěru obchodování.  

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře. 

Pražská burza

Týdenní výkon

Burza jako celek skončila tento týden na nule. Hlavní index PX lehce se zastavil na 1 233,58 bodech (0,0 % t/t).

Jednoznačným vítězem se tyto týden stal Avast, který vyskočil o +43,63 % (200 CZK). Stalo se tak po informaci, že britský regulátor předběžně schválil převzetí Nortonem. Akcie Avastu v předchozích týdnech a měsících padaly vzhledem k stále chybějícímu schválení. Nyní propad více než eliminovaly a jejich cena je na historických maximech.  Po silných výsledcích zveřejněných na konci minulého týdne akcie Monety přidaly slušných +2,24 % (82 CZK). Zahanbit se nenechala ani Komerční banka (+1,64 %, 618 CZK) a Erste (+1,14 %, 619 CZK). Komerční banka kromě pondělí každý den rostla. Pomohly tomu samozřejmě kvartální výsledky zveřejněné ve středu, které se v meziročním srovnání podstatně zlepšily.

Mezi poražené se zařadil pouze ČEZ, Colt a Kofola, která ztratila až v samém závěru pátečního obchodování. Na výkonu naší energetické jedničky se podepsaly diskuse o uvažované speciální dani. Po čtyřech rostoucích týdenních seancích tentokrát investoři vybírali zisky. ČEZ v tomto týdnu ztratil 5,03 % (1 038 CZK).  Kofola odepsala 1,04 % (285 CZK) a Colt (-0,18 %, 540 CZK) beze zpráv mírně oslabuje již třetím týden v řadě.  

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře. 

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Čtvrtletní výsledky reportovala Erste Group (pondělí) a také Komerční banka (středa).

Výsledky Erste překonaly konsensus trhu a v meziročním srovnání vzrostly o 10 % na provozní úrovni a o 20 % na čistém zisku.

Komerční bance rostlo hospodaření na provozním i čistém zisku o více jak 50 %. 

Avast: Regulátor ve Velké Británii předběžně schválil převzetí Avastu Nortonem. To je věc se kterou jsme počítali. Prakticky v každém komentáři jsme upozorňovali na velký potenciál růstu akcií Avastu, který během „čekání“ na rozhodnutí výrazně klesl. Výsledkem nebo reakcí trhu bezprostředně po rozhodnutí bylo +40 %. Konečné rozhodnutí se čeká 8. září a hned 9. září se akcie budou naposledy obchodovat na burze.  

ČEZ: Politické komentáře týkající se speciální daně se stupňují. Její zavedení je vysoce pravděpodobné. To má samozřejmě negativní vliv na cenu akcií na burze. Politická rétorika týkající se této problematiky bude i nadále masírovat cenu akcií ČEZu. 

Na měnovém zasedání ČNB nechala bankovní rada sazby beze změny na 7,0 %. 

Co se dá čekat příští týden?

V úterý pokračuje výsledková sezona a po bankách představí svá kvartální čísla ČEZ. Vysoké ceny elektřiny jsou za meziročním růstem.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Týden na akciových trzích: Čtvrtý týdenní růst v Praze
    Tím hlavním, na co se z makra tento týden čekalo, byla páteční data z amerického trhu práce, konkrétně se čekalo zejména na počet nových pracovních míst mimo zemědělství. Na rozdíl od předchozích hodnot tentokráte tento ukazatel úplně propadl. Pro ilustraci, čekalo se vytvoření 100 tis. pracovních míst, skutečnost byla pouhých 12 tis. (předchozí údaj byl 223 tis.). Zřejmě je to výsledek na hurikánů a stávky v Boeingu. Tamní HDP ale stále představuje slušná růstová tempa.
  • Týden na akciových trzích: Čtyři dny akcie rostly, pokles jen v pondělí
    Výsledková sezóna za druhý kvartál respektive první polovinu roku je v plném proudu. Výsledky jsou zatím lepší v meziročním srovnání, tzn. že vzrostly. Většinou také překonaly očekávání trhu. Slušná čísla prezentovaly velké americké banky. U technologických firem Tesla a Netflix došlo k turbulentnímu obchodování, které ovlivnilo technologický index NASDAQ a vlastně i širokopásmový S&P500. Obě společnosti přitom překonaly reportovanými výsledky očekávání analytiků, jenže u Tesly došlo k poklesu marží a u Netflixu zklamal výhled. A to přineslo výraznou reakci investorů po zveřejnění výsledků.
  • Týden na akciových trzích: Čtyři dny v mínusu
    Indexy rostly jen na začátku týdne, další čtyři dny jenom klesaly.
  • Týden na akciových trzích: Devátý růstový týden pražské burzy v řadě
    Pozornost byla tento týden upřena zejména na zámořskou inflaci a maloobchodní tržby. A obojí dopadlo z pohledu akcií špatně. Maloobchodní tržby vyšší než odhady a nad odhady byla i inflace (CPI & PPI). Znamená to vyšší sazby po delší dobu? Některé komentáře z dílny Fedu by to mohly naznačovat. Proinflační faktory zkrátka nezmizely.
  • Týden na akciových trzích: Důvodů k radosti není popravdě mnoho, v podstatě žádný, všechny indexy v červeném
    Týden na akciových trzích: Důvodů k radosti není popravdě mnoho, v podstatě žádný, všechny indexy v červeném.
  • Týden na akciových trzích: Evropa dál na vítězné vlně, roste 6. týden, USA a ČR odpadly
    Výsledková sezóna v USA a Evropě je pomalu na svém konci. A jak jsem již několikrát psal, je úspěšná. Firmy reportují lepší čísla ve srovnání s odhady a vyšší v meziročním srovnání, to znamená že rostou.
  • Týden na akciových trzích: Evropa lepší zámoří a Praha lepší Evropy
    V Evropě byl týden kratší o Pondělí velikonoční. To ale neplatilo v USA, kde se celý týden standardně obchodovalo.
  • Týden na akciových trzích: Evropa ukázala šestý růstový týden v řadě
    Byl zveřejněn zápis z posledního jednání Fedu i ECB. Oba ukazují na prosincové zvýšení úrokových sazeb na obou stranách Atlantiku o 50bb. Fed navíc připustil, že vrchol sazeb může být vyšší, než bankou původně indikovaných 4,75 %. Nicméně členové připouštějí, že tempo zvyšování se bude snižovat. Za zmínku stojí také lepší indikátory sentimentu, které ukazují na částečné zmírnění obav z energetické krize.
  • Týden na akciových trzích: Evropa včetně Prahy slušně posilovaly, za mořem to tak slavné nebylo
    Tento týden byl z hlediska makrodat poměrně chudý. Tím zásadním číslem, na které se čekalo byla inflace v USA. A dopadla špatně, respektive vzrostla nad očekávání. Vysoká inflace samozřejmě hned zasela semínko spekulací a nervozity směrem k dalším krokům tamní centrální banky - Fedu. Zjednodušeně trh čeká rychlejší a vyšší počet zvýšení sazeb (první snad již na mimořádném zasedání v únoru?). A to pro akciové trhy není nejlepší výhled.
  • Týden na akciových trzích: Evropa v politických turbulencích, v Americe překonání maxim
    Po víkendových volbách do Evropského parlamentu, kdy vládní strany oslabily, většina evropských burz oslabovala.
  • Týden na akciových trzích: Evropské i americké burzy opět rostou, Praha je v opozici
    Tento týden byla zveřejněna inflační data z USA. Všechna dopadla více méně v souladu s očekáváními. To za nás implikuje pro Fed snížení úrokových sazeb na zasedání, které se bude konat příští středu o 25 bb.
  • Týden na akciových trzích: Evropské i americké burzy slušně v plusu, Praha naopak ztratila
    Makrodata tento týden dopadla smíšeně. Spotřebitelská důvěra se u nás zhoršuje, v Německu je nížká. V USA naopak roste osobní spotřeba, což ukazuje na silnou poptávku. Zápisky Fedu vyzněly holubičím dojmem s výhledem na růst sazeb na příštích dvou zasedáních o 50 bb na každém. V eurozóně, respektive ECB to vypadá na červencové zvýšení o 25 bb a stejný krok se pak čeká v září.
  • Týden na akciových trzích: Evropské indexy dokázaly růst, Praha nikoli
    Fundament – už si jen matně pamatuju, co to slovo znamená. O fundament totiž v současné době vůbec nejde. Bohužel. To, jakým směrem se akciové trhy ten který den vydají, je stanoveno řinčením zbraní na Ukrajině nebo ochotou zasednout k zelenému stolu a vyjednávat. Z tabulky níže je jasně vidět, kdy se vyjednávalo a kdy naopak docházelo k odstřelování civilních cílů.
  • Týden na akciových trzích: Evropské indexy včetně Prahy oslabily, zámořské na tom byly lépe
    Index PX (-1,22 % t/t, 1 365,03 b.) klesal index každý den v tomto týdnu. Za celý týden odepsal 1,22 %. V pondělí, středu a pátek ale byly změny opravdu minimální. Zobchodovaný objem je hluboko pod dlouhodobým průměrem.
  • Týden na akciových trzích: Evropské parkety zaostaly za zámořskými
    Z pohledu akciových trhů byla tento týden nejdůležitější dohoda o americkém dluhovém stropu.
  • Týden na akciových trzích: Evropský index hrál tento týden prim, Praha nijak neoslnila
    HDP z USA překvapil svým růstem, ale i téměř všechna ostatní data z USA byla lepší, než se čekalo. ECB sazby nezměnila a doprovodný komentář vyzníval spíše holubičím dojmem. Sledované indexy PMI byly v USA lepší, v Evropě naopak smíšené. Ostatní indikátory sentimentu byly však v Evropě horší (IFO index).
  • Týden na akciových trzích: Historická maxima na obou stranách Atlantiku
    Nejdůležitější makrodata tohoto týdne dopadla nad očekávání dobře. V USA překonal index aktivity ve službách ISM všechny odhady a dosáhl rekordní hodnoty. Podobně dopadla také data z trhu práce. Navzdory předstihovým ukazatelům, které dopadly hůře než se čekalo, počet nových pracovních míst mimo zemědělský sektor podstatně předčil očekávání. To bylo za mořem. U nás zvýšila ČNB sazby o 0,25 pb, ale to se všeobecně čekalo, takže žádné velké překvapení se nekonalo. Průmysl v Německu nepotěšil a zaostal za odhady. Ale překvapivě tuzemská průmyslová produkce si vedla nad očekávání dobře.
  • Týden na akciových trzích: Historická maxima ze začátku týdne vydržela až do pátku; Praha díky Avastu v čele
    Americká inflace zůstává na vyšších úrovních, než je cíl. Nicméně podle guvernéra americké centrální banky Fedu je zatím příliš brzy uvažovat o omezování velmi uvolněné politiky (QE). Vyšší inflace je navíc podle něj jen dočasná. I z komentářů dalších členů FOMC se dá vyčíst, že Fed nehodlá narušit finanční trhy tím, že by hrozil rychlým ukončováním programu kvantitativního uvolňování či dokonce zvyšováním úrokových sazeb, nicméně se začíná o mluvit omezení bezbřehé podpory trhu. Americká makrodata ukázala tento týden smíšený obrázek.
  • Týden na akciových trzích: Hvězdy ČEZ a Moneta, PX tento týden jen rostl
    Pražský index PX rostl každý den v tomto týdnu. A co víc, dnes je jeho růstový den č. 12 v řadě. Zámořský index S&P500 i evropský STOXX Europe 600 první tři dny tohoto týdne oslabovaly. To, zejména v případě toho amerického, může být spojeno s nervozitou před prezidentskými volbami v USA.
  • Týden na akciových trzích: Indexy mírně korigovaly rekordní úrovně
    Celý týden se čekalo na páteční data z amerického trhu práce. Trh práce a inflace jsou pro Fed zásadní skutečnosti pro rozhodování o úrokových sazbách. Zveřejněná data sice nedosáhla na odhady trhu, což může znamenat ochlazování tohoto sektoru. Ale 142 tis. nových pracovních míst (Nomfarm Payrolls – mimo zemědělství) není vůbec malé číslo, které navíc meziměsíčně vzrostlo; míra nezaměstnanosti se tak proti červenci snížila. Trh pravděpodobně bude spekulovat, že Fed sníží na svém nadcházejícím zasedání (18. září) úrokové sazby vyšším než standardním tempem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank