Středa 25. prosince 2024 07:16
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding

Nezaměstnanost poklesla, lidé pracují méně

01.02.2022 11:33  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Míra nezaměstnanosti v prosinci podle metodiky Eurostatu poklesla na 2,2 %. Stále je o něco vyšší u žen, kde se snížila na 2,5 %, když u mužů to bylo na 2 %. V každém případě se dle statistického úřadu již jedná o hodnoty srovnatelné s rekordně nízkými hodnotami v roce 2019. I prosincová data tak potvrdila další utahování trhu práce, které bude pokračovat i v průběhu letošního roku, ačkoli pro další pokles nezaměstnanosti již nezbývá mnoho prostoru. Zajímavý je i pohled na počet odpracovaných hodin během jednoho týdne. Na tom je patrný vliv pandemické situace, když ve srovnání s rokem 2019 tento počet poklesl jak u zaměstnanců, tak i podnikatelů. V loňském roce podnikatelé strávili v práci v průměru 36,6 hodiny. V roce 2019 to přitom bylo 39,1 hodiny. Nejkrizovější byl ovšem v tomto ohledu rok 2020, kdy byl počet odpracovaných hodin ještě o něco nižší (35,1 hodin). Zaměstnanci loni v průměru odpracovali 33,7 hodin, v roce 2019 34,4 hodin.

Autor: Jana Steckerová, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nezaměstnanost mírně poklesla
    Podíl nezaměstnaných osob se v březnu meziměsíčně snížil o jednu desetinu procentního bodu a dosáhl tak 4,2 %, což bylo v souladu s naším předpokladem. Oproti únoru se situace na trhu práce zlepšila, když počet uchazečů o zaměstnání klesl o téměř 5 tisíc, zatímco volných pracovních míst přibylo více než 8 tisíc. Rostoucí trend počtu volných pracovních míst, pozorovatelný nepřetržitě již od října loňského roku, se tak nejen nezastavil, nýbrž naopak zesílil. Ve srovnání s březnem loňského roku je ovšem naopak zřetelné zhoršení, když meziročně přibylo více než 80 tisíc nezaměstnaných, a naopak ubyly více než 3 tisíce volných pracovních míst. Samotná míra nezaměstnanosti pak meziročně narostla o 1,2 procentního bodu. V celém Česku aktuálně na jedno volné pracovní místo připadá 0,9 uchazeče.
  • Nezaměstnanost mírně poklesla
    V první dvou měsících letošního roku se nezaměstnanost držela na úrovni rovných 4 %. Březen přinesl nepatrné snížení na 3,9 %, kdy hlavní roli hrály sezónní vlivy. Ty by i v dalších měsících měly zapříčinit pokles nezaměstnanosti směrem k 3,5 %. Na celkové nezaměstnanosti se zatím příliš neprojevuje ani mírné propouštění v oblasti průmyslu vyplývající z reportu nákupních manažerů. Situace na českém trhu práce se tak příliš nemění. Firmy se i přes slabou poptávku neuchylují ve vyšší míře k propouštění, protože při obnovené poptávce by jim tito vyhození lidé mohli chybět.
  • Nezaměstnanost mírně stoupla
    Podíl nezaměstnaných osob v srpnu stoupl o jednu desetinu na 3,4 %, po sezónním očištění to bylo 3,5 %. Počet uchazečů o zaměstnání se po sezónním očistění zvýšil na 254 tisíc, což bylo o 11 tisíc více než v červenci. Ve srovnání se stejným měsícem loňského roku je však tento počet stále o 16 tisíc nižší. I přes příliv uprchlíků z Ukrajiny tak český trh práce zůstává napjatý. Dle úřadu práce jich v Česku od února na trhu práce přibylo 39 tisíc. To přispívá k poklesu volných pracovních míst, kterých však stále ještě v srpnu zbývalo 312 tisíc. Tempo snižování jejich počtu se však zrychluje. Ve srovnání s loňským rokem byl jejich počet nižší o 50,8 tisíc, ve srovnání s červencem letošního roku o 18 tisíc. Po sezónním očištění byl počet volných pracovních míst nejnižší od poloviny roku 2018. Na jedno volné pracovní místo však stále připadá pouze 0,8 uchazeče.
  • Nezaměstnanost na dně, za prosinec již půjde nahoru
    Nezaměstnanost v Česku se v listopadu v souladu s očekáváním nezměnila. Podíl nezaměstnaných dle Ministerstva práce a sociálních věcí zůstal na 2,6 %, tedy na historicky nejnižší hodnotě. Na straně jedné se oproti říjnu zvýšil počet lidí aktivně hledajících práci o necelých 800, o více než 1 200 se ale zvedl počet volných pracovních míst.
  • Nezaměstnanost narůstá k nejvyšší úrovni od covidu. Zvyšuje je zadrhávání průmyslu i obtížnější zaměstnávání brigádníků
    Míra nezaměstnanosti v listopadu vzrostla na 3,9 procenta. Je to o 0,4 procentního bodu výše než loni v listopadu. Stav trhu práce se tedy pozvolna zhoršuje. O čem svědčí i to, že počet uchazečů o práci překonal počet volných pracovních míst o takřka 35 000. To je největší rozdíl za celou dobu od února 2018. Podniky v čele s těmi průmyslovými nezřídka snižují stavy zaměstnanců, v trvaleji se zadrhávajícím průmyslu se počet zaměstnanců v říjnu snížil o dvě procenta.
  • Nezaměstnanost na začátku roku dále rostla
    Podíl nezaměstnaných během ledna vzrostl z 3,7 % na 4,0 %, což představuje hodnotu mírně nad naší i tržní prognózou. Na možnost vyššího nárůstu jsme ovšem upozorňovali mj. v důsledku nižších průměrných lednových teplot, a i při pohledu na nezaokrouhlenou hodnotu (3,96 %) se potvrzuje, že k zásadnějšímu zhoršování situace na českém trhu práce nedochází - většina nárůstu jde na vrub sezónním vlivům. V nejbližších měsících již nárůst podílu nezaměstnaných neočekáváme.
  • Nezaměstnanost opět sezónně poklesla na 2,6 %
    Podíl dosažitelných nezaměstnaných osob v ČR na populaci ve věku 15 – 65 let v říjnu klesl po tříměsíční stabilitě na hodnotu 2,6 %.
  • Nezaměstnanost podle očekávání stoupla
    Míra nezaměstnanosti v srpnu podle očekávání trhů stoupla na 3,6 % oproti 3,5 % v červenci.
  • Nezaměstnanost podle očekávání v září dále
    Nezaměstnanost v září stoupla z 3,4 % na 3,5 % a na trhu pokračuje trend nastavený v posledních měsících. Počet uchazečů o zaměstnání stoupá, počet volných pracovních míst naopak dále klesá. Volných pracovních pozic je nyní nejméně od poloviny roku 2018, což naznačuje jisté ochlazování na domácím trhu práce a nechává prostor pro další mírný nárůst podílu nezaměstnaných. Na druhou stranu zářijový růst nezaměstnanosti byl trhem očekávaný a velkou měrou stál i na vlivu zaokrouhlování, kdy reálně podíl nezaměstnaných rostl jen zhruba o 0,05 p.b. Říjen a listopad historicky patří mezi měsíce, kdy sezónní vlivy hrají spíše ve prospěch poklesu nezaměstnanosti a neočekáváme proto, že by následující měsíce měly přinést výraznější změnu na trhu práce, a to i přesto, že některé předstihové ukazatele varují před zhoršením. Naopak na přelomu roku může nezaměstnanost navázat na pozvolný růst a atakovat hranici 4 %.
  • Nezaměstnanost poklesla
    Míra nezaměstnanosti v březnu podle očekávání trhů klesla na 6,8 % oproti revidovaným 6,9 % v únoru.
  • Nezaměstnanost po půl roce zpět pod 4 %
    Podíl nezaměstnaných se dle údajů MPSV během května snížil na 3,9 % z dubnových 4,1 %. Poprvé od listopadu loňského roku se tak nezaměstnanost dostala pod 4 %.
  • Nezaměstnanost postupně narůstá
    „Růst nezaměstnanosti způsobují restriktivní opatření proti šíření koronaviru. Ta omezují počty pracovních pozic v nuceně uzavřených provozech. Díky programům na podporu zaměstnanosti však nedochází k masovému propouštění. Nezaměstnanost v naší zemi se tak stále drží na nízké úrovni,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Nezaměstnanost překvapivě stagnuje
    Česká míra nezaměstnanosti v březnu setrvala na hodnotě 3,0 %. Tento výsledek se nachází hluboko pod naším i tržními odhady. Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání tak oproti únoru poklesl o 1 691 na aktuálních 206 113. Oproti stejnému měsíci loňského roku jich pak ubylo 1 375. Celkový počet nezaměstnaných klesl na 225 678. Nezaměstnanost je tak v České republice nadále z historického pohledu extrémně nízká a stále se drží na nejnižší úrovni v rámci EU.
  • Nezaměstnanost roste jen mírně. Ekonomika je proti válce odolná
    Český statistický úřad dnes uveřejnil míru nezaměstnanosti, která v lednu činila 2,6 %. Zde je třeba upozornit, že se jedná o jinou statistiku, než zveřejňuje Úřad práce. Proti předešlému roku vyskočila nezaměstnanost o 0,2 procentního bodu, což je málo. V loňském roce se očekávalo, že kvůli válce na Ukrajině nebo propadu ekonomiky poroste nezaměstnanost mnohem výrazněji. Výsledek je tedy překvapivě dobrý, protože se ukazuje, že je ekonomika velmi odolná proti válce.
  • Nezaměstnanost roste pomalu, ale jistě
    „V zemích, kde funguje kurzarbeit nebo jiné formy podpory pracovního trhu, se nezaměstnanost zvyšuje pomalu. Nicméně trend je zřejmý. Postupně se zhoršuje postavení zaměstnanců na trhu práce a lidé se začínají bát o své zaměstnání,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Nezaměstnanost roste pomalu, ale jistě
    „Díky programům na podporu pracovního trhu nedošlo ke skokovému růstu nezaměstnanosti. Ve firmách však přežívají zombie pracovní pozice, které zaniknou s ukončením státní podpory,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Nezaměstnanost roste pouze minimálně
    Situace na trhu práce se zejména v mezinárodním kontextu vůbec nevypadá špatně, pokud vezmeme v úvahu, že nejenom česká ekonomika čelí hluboké recesi. Zafungovala vládní opatření na podporu pracovních míst, zejména program Antivirus a ošetřovné.
  • Nezaměstnanost rostla v srpnu rychleji, než se očekávalo
    Podíl nezaměstnaných druhý měsíc v řadě stoupá. Po 3,3 % v červenci se nezaměstnanost v srpnu zvýšila na 3,4 %. V prázdninových měsících bývá nezaměstnanost obecně mírně vyšší kvůli přílivu nových absolventů nebo podnikovým dovoleným, přesto pokračující nárůst trh nečekal a jednomyslně byla očekávána stagnace na červencové úrovni.
  • Nezaměstnanost se dále mírně snížila
    Podíl nezaměstnaných osob se v listopadu snížil oproti předchozímu měsíci o jednu desetinu na 3,3 %. K poklesu došlo i po sezónním očištění. Počet volných pracovních pozic byl sice v listopadu o 7 614 míst nižší než v předchozím měsíci, v meziročním srovnání je však stále ještě o 26 868 vyšší. Celkový počet volných pracovních pozic dosáhl skoro 345 tisíc.
  • Nezaměstnanost se opět snížila
    Míra nezaměstnanosti v květnu v souladu s naší prognózou mírně poklesla na 3,6 % a potvrdila tak klesající trend dosavadní části roku. Oživení ekonomiky a teplejší počasí se dle očekávání projevuje na trhu práce, kde v porovnání s předchozím rokem ubývá nově zaevidovaných nezaměstnaných, zatímco Úřadu práce se daří více uchazečů umísťovat do zaměstnání.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani